"Obłożenie posłów głosujących za in vitro ekskomuniką byłoby wielką kompromitacją Kościoła"

Stefan Niesiołowski z PO - pobrał w 2011 roku 42,6 tys. zł

Stefan Niesiołowski z PO - pobrał w 2011 roku 42,6 tys. zł (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Jeśli biskupi obłożyliby posłów, którzy zagłosują za in vitro, ekskomuniką, to byłaby to wielka kompromitacja. I tak kościoły i seminaria są coraz bardziej puste i zawdzięczamy to właśnie Rydzykowi i tym biskupom, którzy go popierają - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Stefan Niesiołowski.
"Gazeta" przepytuje Stefana Niesiołowskiego, czołowego konserwatystę PO, a kiedyś członka ZChN, nt. in vitro. Dziś wicemarszałek nie potępia osób decydujących się na tę metodę: - In vitro to w niektórych sytuacjach jedyny sposób na zajście w ciążę. Łączenie tego z wiarą jest nieporozumieniem. Można oczywiście to łączyć, niektórzy GMO też łączą z religią, sytuując je blisko aborcji, pornografii i prostytucji, ale to absurd. Bo in vitro to jest metoda medyczna, której nikt nie musi stosować. Katolik, jeśli jest przekonany, że in vitro jest grzechem, nie musi go stosować - odpowiada. Nie chciałby, żeby moralności uczyli go politycy - "pan Piecha, Kaczyński, Rydzyk albo Terlikowski, nie do końca rozumiejący, co oznacza miłość bliźniego".

Co pan jako katolik sądzi o tym, że część biskupów grozi ekskomuniką posłom, którzy zagłosują za in vitro? - pyta "Gazeta". - Za swoje zachowania będę odpowiadał przed Panem Bogiem. Wolałbym, żeby biskupi głosili chrześcijaństwo jako religię prawdy i miłości, a nie występowali na politycznych wiecach, jak ostatnio na Jasnej Górze, gdzie szkalowali Polskę, twierdząc, że Polska demokratyczna jest gorsza od komunistycznej - pada odpowiedź.

"Gazeta" pyta też, co zrobi Niesiołowski, jeśli po głosowaniu okaże się, że jest wykluczony z Kościoła. Poseł twierdzi, że biskupi, którzy jeżdżą na Jasną Górę i popierają Rydzyka, mają u niego niewielki autorytet: - Ale zakładając, że obłożyliby posłów, którzy zagłosują za in vitro, ekskomuniką, to byłaby to wielka kompromitacja (...). I tak kościoły i seminaria są coraz bardziej puste i zawdzięczamy to właśnie Rydzykowi i tym biskupom, którzy go popierają. Jeśli zostanę wykluczony z Kościoła, to trudno. Odpowiem za to kiedyś przed Bogiem, a nie przed arcybiskupem Michalikiem.

Wczoraj wieczorem PO podjęła decyzję ws. dwóch projektów ustawy o in vitro: ma powstać jeden projekt klubowy. Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że zespół ds. in vitro będzie maksymalnie 6-osobowy, a w jego skład wejdą zarówno zwolennicy jej projektu, jak i projektu Jarosława Gowina: - Mamy pracować szybko, wybrać wszystkie punkty wspólne z obu projektów.

Cały wywiad z Niesiołowskim w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Janina Paradowska Niesiołowski. "Kiedyś twarde jądro ZChN, a dzisiaj Gowin mógłby się od niego uczyć"
 • Ewa Kopacz Kopacz: Sejm zajmie się projektami in vitro tuż po wakacjach
 • Grzegorz Schetyna w Poranku Radia TOK FM Dyscyplina w PO ws. in vitro? "Nie chodzi o to, by łamać sumienia"
Komentarze (286)
"Obłożenie posłów głosujących za in vitro ekskomuniką byłoby wielką kompromitacją Kościoła"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 70 razy 56

  Pan Niesiołowski ma rację że decyduje sumienie a nie kaprysy jakiegoś klechy

 • notremak

  Oceniono 68 razy 52

  Ludzie, na jakim świecie, w którym wieku my żyjemy w tej Polsce? Ekskomunika?! Wierzyć się nie chce, że w XXI w. w Unii EWuropejskiej ktokolwiek cokolwiek sobie robi ze średniowiecznych czarnych guseł, niezależnie od tego, czy jest wierzący, czy też nie. A jednak w Polsce szamaństwo nadal ma się dobrze.

 • raaen1

  Oceniono 54 razy 46

  Tak jak często jego wypowiedzi sa kontrowersyjne, bezczelne, tak po tej wypowiedzi w pełni sie z nim zgadzam..

 • 104i9

  Oceniono 48 razy 34

  90 % Polaków jest za invitro!!!!!!!!!!!! Klechy ich też obłóżcie ekskomunikom.!!!!!!

 • orion57

  Oceniono 46 razy 32

  To co mówili księża na Jasnej Górze kwalifikuje się jako zdrada narodowa. Prokurator powinien postawić zarzuty organizatorom tego wiecu za sianie wrogości wobec własnego społeczeństwa. Ale Prokuratura woli postawić zarzut o szkalowanie dziennikarzowi a nie nietykalnym księżom.
  Zastanawiam się też, kto dał kościołowi prawo do wypowiadania się w sprawach doczesnych, politycznych? Zauważcie że ilekroć robiono coś wbrew kościołowi tyleż razy świat, świadomość się rozwijała. Kościół w Polsce jest kotwicą, która wstrzymuje rozwój naszej ojczyzny. To że coraz mniej ludzi w kościele, to nie trzeba badań to na co dzień widać w kościele. Księża zdają sobie sprawę, że tracą "władzę" nad duszyczkami i próbują mącić, podżegać i grozić palcem. Zapominają w tym wszystkim o posłudze kapłańskiej, o ślubowaniu życia w ubóstwie. Po śmierci będziemy się rozliczać przed Bogiem i czy tego chcą czy nie i księżą. Wtedy fakt że był księdzem będzie mało istotnym elementem, ważne będzie to jakim był człowiekiem.
  Czas aby Polska wypowiedziała konkordat ale żeby to zrobić, to musimy w następnych wyborach wybrać posłów którzy to potrafią zrobić. Dzisiaj nie widzę żadnej możliwości aby tak się stało.

 • marple_jane

  Oceniono 27 razy 25

  Koniecznie jeszcze obłożyć ,tylko niezwłocznie i nieodwołalnie powszechną ekskomuniką:
  -niesłuchaczy Radyja M.
  -nieelektorat PIS
  -niewyznawców Kultu Smoleńskiego
  -nieczytelników Gazety Polskiej
  a co.....biskup jeden z drugim nie może?On wszak wszechmocny i wszechwiedzący i wszechogarniający.
  Taki sobie kościółek folklorystyczny i odjechany coraz bardziej.

 • glemp1

  Oceniono 25 razy 25

  Katolicy coraz częściej ignorują szantaż biskupów odnośnie zbawienia. Butni hierarchowie swoim zachowaniem pokazują, że Bóg z brodą, Jezusek i Bozia to tylko fajna ściema dla ludu, która pozwala sukienkowym darmozjadom żyć w przepychu oraz w poczuciu bezkarności wobec polskiego prawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje