"Obłożenie posłów głosujących za in vitro ekskomuniką byłoby wielką kompromitacją Kościoła"

13.07.2012 06:00
Stefan Niesiołowski z PO - pobrał w 2011 roku 42,6 tys. zł

Stefan Niesiołowski z PO - pobrał w 2011 roku 42,6 tys. zł (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Jeśli biskupi obłożyliby posłów, którzy zagłosują za in vitro, ekskomuniką, to byłaby to wielka kompromitacja. I tak kościoły i seminaria są coraz bardziej puste i zawdzięczamy to właśnie Rydzykowi i tym biskupom, którzy go popierają - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Stefan Niesiołowski.
"Gazeta" przepytuje Stefana Niesiołowskiego, czołowego konserwatystę PO, a kiedyś członka ZChN, nt. in vitro. Dziś wicemarszałek nie potępia osób decydujących się na tę metodę: - In vitro to w niektórych sytuacjach jedyny sposób na zajście w ciążę. Łączenie tego z wiarą jest nieporozumieniem. Można oczywiście to łączyć, niektórzy GMO też łączą z religią, sytuując je blisko aborcji, pornografii i prostytucji, ale to absurd. Bo in vitro to jest metoda medyczna, której nikt nie musi stosować. Katolik, jeśli jest przekonany, że in vitro jest grzechem, nie musi go stosować - odpowiada. Nie chciałby, żeby moralności uczyli go politycy - "pan Piecha, Kaczyński, Rydzyk albo Terlikowski, nie do końca rozumiejący, co oznacza miłość bliźniego".

Co pan jako katolik sądzi o tym, że część biskupów grozi ekskomuniką posłom, którzy zagłosują za in vitro? - pyta "Gazeta". - Za swoje zachowania będę odpowiadał przed Panem Bogiem. Wolałbym, żeby biskupi głosili chrześcijaństwo jako religię prawdy i miłości, a nie występowali na politycznych wiecach, jak ostatnio na Jasnej Górze, gdzie szkalowali Polskę, twierdząc, że Polska demokratyczna jest gorsza od komunistycznej - pada odpowiedź.

"Gazeta" pyta też, co zrobi Niesiołowski, jeśli po głosowaniu okaże się, że jest wykluczony z Kościoła. Poseł twierdzi, że biskupi, którzy jeżdżą na Jasną Górę i popierają Rydzyka, mają u niego niewielki autorytet: - Ale zakładając, że obłożyliby posłów, którzy zagłosują za in vitro, ekskomuniką, to byłaby to wielka kompromitacja (...). I tak kościoły i seminaria są coraz bardziej puste i zawdzięczamy to właśnie Rydzykowi i tym biskupom, którzy go popierają. Jeśli zostanę wykluczony z Kościoła, to trudno. Odpowiem za to kiedyś przed Bogiem, a nie przed arcybiskupem Michalikiem.

Wczoraj wieczorem PO podjęła decyzję ws. dwóch projektów ustawy o in vitro: ma powstać jeden projekt klubowy. Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że zespół ds. in vitro będzie maksymalnie 6-osobowy, a w jego skład wejdą zarówno zwolennicy jej projektu, jak i projektu Jarosława Gowina: - Mamy pracować szybko, wybrać wszystkie punkty wspólne z obu projektów.

Cały wywiad z Niesiołowskim w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (286)
Zaloguj się
 • whitenabuchodonozor

  Oceniono 2 razy 2

  dobrze gada! polać mu

 • poljack

  Oceniono 5 razy -1

  Niesiołowski to bezpłciowe Coś ?!

 • polxyz44

  Oceniono 7 razy 7

  Komu zależy czy to towarzystwo wzajemnej adoracji obłoży kogoś ekskomuniką czy też nie no chyba jakimś stetryczałym ministrantom bo normalny człowiek ma to gdzie słońce nie dochodzi. W Watykanie siedzi grupa ludzi co wymyśla słowa niejasne mogące wprowadzić innych w stan wątpliwości albo oszołomienia. Czy nie można poprostu powiedzieć że ekskomunika to wykluczenie z kościoła. Wyraźnie kościół rządzi poprzez swoich przedstawicieli w sejmie i wywiera na nich presję religijną a to powinno być zaliczone jako przestępstwo bo poseł kiedy wchodzi do sejmu powinien zapomnieć o swojej religi jako że reprezentuje społeczeństwo a nie konkretną religię.

 • xyz-me

  Oceniono 2 razy 2

  ?????????????????????????????????

  A ja, jak ja mam wytłumaczyć i jak mogę spojrzeć w oczy i powiedzieć biednym ludziom, którzy chcą obrabować bank zabijając strażników, że im nie wolno? No jak??

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • fxvi

  Oceniono 10 razy -8

  ==========================================
  Ależ ekskomunika dla Niesioła już działa, gdyż ktokolwiek w jakikolwiek sposób uczestniczy w zabijaniu nienarodzonych dzieci - a Niesioł publicznie w mediach nawołuje do rozszerzenia in vitro - jest automatycznie (ipso facto) ekskomunikowany i jest to ekskomunika zastrzeżona dla Stolicy Apostolskie. Niesioł rozczula się nad instynktami macierzyńskimi a ma w doopie ŻYCIE ludzi, których zabija się lub naraża na śmierć i kalectwo idąc dosłownie po trupach w celu zaspokojenia swojego instynktu. Co za świński podły sposób myślenia. Jak w ustawach norymberskich: naziści z chciwości na majątek żydowski uchwalili, że pół miliona obywateli niemieckich nie jest obywatelami a nawet ludźmi. Niesioł tez kłamie w opisie nauki Kościoła. Ten ex terrorysta (chciał narazić na spalenie Poronin wysadzając w powietrze pomnik Lenina) już by zamilkł. Już dość nawygadywał się jak kabel.
  =========================================================

 • fxvi

  Oceniono 3 razy -1

  ależ ekskomunika dla Niesioła już działa, gdyż ktokolwiek w jakikolwiek sposób uczestniczy w zabijaniu nienarodzonych dzieci - a Niesioł publicznie w mediach nawołuje do rozszerzenia in vitro - jest automatycznie (ipso facto) ekskomunikowany i jest to ekskomunika zastrzeżona dla Stolicy Apostolskie. Niesioł rozczula się nad instynktami macierzyńskimi a ma w doopie ŻYCIE ludzi, których zabija się lub naraża na śmierć i kalectwo idąc dosłownie po trupach w celu zaspokojenia swojego instynktu. Co za świński podły sposób myślenia. Jak w ustawach norymberskich: naziści z chciwości na majątek żydowski uchwalili, że pół miliona obywateli niemieckich nie jest obywatelami a nawet ludźmi. Niesioł tez kłamie w opisie nauki Kościoła. Ten ex terrorysta (chciał narazić na spalenie Poronin wysadzając w powietrze pomnik Lenina) już by zamilkł. Już dość nawygadywał się jak kabel.

 • tades1

  Oceniono 10 razy 10

  XXI wiek , Polska , kraj demokratyczny
  z wybieranym w demokratycznych wyborach parlamentem ,
  a grupa starych , grubych , obślinionych i totalnie głupich klechów
  chce używać instrumentu klątwy wobec posłów ???
  Chciałbym aby do tego doszło......
  " ja , biskup Michalik ( czy jaki tam inny ) nakładam klątwę wiekuistą na premiera RP
  oraz wszystkich jego pomagierów "
  Cała Europa będzie się tarzać ze śmiechu nad polskim kościołem katolickim ,
  ja również

 • bodora73

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Posle. Oczekuje od Pana zlozenia zawiadomienia do Prokuratury wniosku o wszczecie postepowania przeciwko biskupowi, ktory stara sie wyludzic na organie ustawodowczym RP odstapienie od ustawy, sluzacej dobru wielu Polakow. Jest to ordynarna proba zastraszania poslow - przedstawicieli narodu.

 • bodora73

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Niesiolowski, Pan odpowiada przed polskin Narodem, a nie przed bogiem, w ktorego Pan wierzy. Dlaczego nie powie Pan, ze wrazie oblozenia ekskomunika, to Pan jako posel, wystapi z wnioskiem o wypowiedzenien Konkordatu i postawienie tego biskupa, ktory to uczyni, przed sadem, za wywieranie presji i straszenie poslow. To Pan ze swoimi kolegami jest odpowiedzialny przed Narodem za jego przyszlosc i dobro. Jesli nie moze Pan tego zrozumiec, to zloz Pan swoj mandat i odpowiadaj przed swoim bogiem. Tylko nie zapomnij Pan ukleknac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX