Wlk. Brytania: sąd skazał irlandzkich travellersów za niewolnictwo. Wśród niewolników - Polacy

12.07.2012 21:38
Więzienie

Więzienie (Fot. Archiwum)

Sąd w Luton w południowej Anglii skazał dziś małżeństwo irlandzkich travellersów - członków klanu Connors - na kary więzienia za pozbawienie wolności i zmuszanie do niewolniczej pracy osób bezdomnych i z uzależnieniami, w tym Polaków - podała Sky TV.
Irlandzcy travellersi podróżują przyczepami po całej Wielkiej Brytanii, prowadząc koczowniczy tryb życia. Afera z ich udziałem wyszła na jaw we wrześniu 2011 r. w wyniku policyjnej obławy na obozowisko Greenacres.

Wśród 24 osób znajdujących się w różnych stadiach fizycznego i psychicznego wycieńczenia było dwóch Polaków, którym udzielono pomocy socjalnej. Trzech innych Polaków przebywało tam krótko i nie zdążyli jeszcze przystąpić do "pracy".

Bili, głodzili, nie dali nawet jednego dnia wolnego

Za pozbawienie wolności osobistej dwóch mężczyzn, wykorzystywanie ich do niewolniczej pracy i ciężkie pobicie 34-letni James John Connors został skazany na 11 lat pozbawienia wolności. Jego żonie i równocześnie kuzynce, 31-letniej Josie, wymierzono karę czterech lat.

Jeden z "niewolników" był nałogowym alkoholikiem więzionym przez siedem lat. Connorsowie wzięli go z ulicy, gdy przymierzał się do popełnienia samobójstwa. Bito go, głodzono, nie miał ani jednego dnia wolnego i nigdy nie otrzymał wynagrodzenia za pracę.

Wielu poszkodowanych z obawy przed zemstą ze strony klanu Connorsów nie chciało świadczyć przeciw nim w sądzie.

"Na ich wyzysku chciał się wzbogacić"

- James John Connors uświadomił sobie, że w wielu miastach jest rezerwa taniej siły roboczej. Bezdomni i samotni, uzależnieni od nałogów i żebracy stali się dla niego potencjalnymi robotnikami, a na ich wyzysku chciał się wzbogacić - podkreślił sędzia Michael Kay.

Mężczyźni byli zatrudnieni w firmie Connorsa i zmuszani do pracy przy asfaltowaniu i kładzeniu kostki chodnikowej od świtu do nocy przez sześć dni w tygodniu. W niedzielę Connors angażował ich do prac porządkowych na miejscu. Otrzymywali niewielkie racje żywnościowe. Zakwaterowani byli w przyczepach kempingowych na obozowisku zamieszkanym przez travellersów.

Travellersów jest do 30 tysięcy

Styl życia irlandzkich travellersów nie różni się zasadniczo od stylu życia Romów, więc bywają z nimi utożsamiani (określenie "travellers", dosł. podróżny, jest potocznie używane także w odniesieniu do Romów, podróżujących taborami).

W prawie brytyjskim Romowie i travellers są dwiema odrębnymi mniejszościami etnicznymi. Pochodzenie irlandzkich koczowników nie jest do końca jasne; strzegą oni swego prawa do nomadycznego stylu życia. Ich liczebność w Wielkiej Brytanii ocenia się na 15-30 tys. Mieszkają też w Irlandii i USA.

Zobacz także
Komentarze (74)
Zaloguj się
 • soldier81wp

  0

  @ciotka_ltd

  Jak nie widzialas kozy w UK to proponuje chociazby wizyte w Londynskim Mudchute Farm&Park w sasiedztwie finansjery z Cannary Wharf...

 • fredb2

  Oceniono 8 razy 8

  ktory to, wyjatkowo zdolny redaktorzyna z GW znow przekreca angielski na polski?
  Co to za slowo "travellersi "??? Czy wam sie juz calkiem w makowkach pomieszalo?
  Skad ta chora moda na polszczenie (przekrecanie) angielskich slow. Mieszkam w kraju anglo jezycznym prawie 20 lat, czytam gazety, ale jeszcze nigdy nie znalazlem w nich jednego polskiego slowa przekreconego na angielski. Nie stac was na slownik angielsko - polski? Byc moze brakuje wam polskich slow, wiec polecam rozpoczecie edukacji od nowa, najlepiej od poziomu podstawowki.

 • conick_polny

  Oceniono 5 razy 5

  Jak zwykle baba dostała o wiele mniejszy wyrok.

 • totapis500

  Oceniono 5 razy 1

  Mszą mieć niewolników,sami są zajęci zapładnianiem osobiści kóz i owieczek.

 • kask-ale

  Oceniono 1 raz 1

  Prawdziwych travellers nie zostalo w Anglii za duzo. Zainteresowani pamietaja zreszta na pewno 'Snatch'. Travellers w UK sa obecnie zastepowani przez autokary pelne cyganow ze Slowacji i Czech

  blogokiem.wordpress.com/2012/07/12/egzekucja/

 • pare.slow

  Oceniono 6 razy -6

  Wstyd ze Polacy tez byli wsrod takiej grupy spolecznej. jechali tam chyba po lepsze zycie?
  no ale jak mozna mala wodke kupic w kraju juz za 6 zl w sklepiku spozywczym od samego rana ..........

 • pixima

  Oceniono 28 razy 4

  Travellersi - haha ta poprawnosc polityczna mnie po prostu rozwala - Cyganie i tyle

 • mocarzu

  Oceniono 19 razy -11

  A ja myślę, że konorsowie dobrze robili.
  Uratowali życie kolesiowi który chciał popełnić samobójstwo, dawali cel w życiu zagubionym, no i wygląda na to ze dzięki ich resocjalizacji narkomani i alkoholocy pracowali 7 dni w tygodniu i nic nie przepijali ;D

  Pozdrawiam
  twardy.blox.pl

 • tybet64

  Oceniono 15 razy 5

  A napuścić na takich bandę skinów , zaraz się uspokoją.Albo polskich kiboli.Nasi by z takimi zrobili porządek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje