Olejnik: Tusk miał od zawsze problem ze związkami partnerskimi

Monika Olejnik i Donald Tusk

Monika Olejnik i Donald Tusk (Fot. Agencja Gazeta)

Pan premier od zawsze miał problemy ze związkami partnerskimi. Nie wiem, jakie jest w tej chwili zdanie pana premiera w tej sprawie - pisze w "Gazecie Wyborczej" Monika Olejnik.
- Na początku lat 90. Donald Tusk był przeciwny stopniom z religii na świadectwie szkolnym. Nawet osobiście napisał list protestacyjny do ówczesnego ministra edukacji. Jego partia wstrzymała się przy głosowaniu w sprawie zakazu aborcji. KLD było antyklerykalne. Jak donosił tygodnik "Nie", "w piątki na złość jedli schabowego" - przypomina Olejnik. - Parę lat później, kiedy znalazł się w Unii Demokratycznej, bo, jak pamiętamy, KLD zostało przygarnięte przez Unię, Tusk był za wyrzuceniem Barbary Labudy. Labuda opowiadała się za liberalizacją ustawy aborcyjnej i była przeciwko konkordatowi. Tusk poparł konkordat - przypomina dziennikarka Radia ZET.

- W 2004 r. (Tusk - red.) pytany o to, czy zgodziłby się na marsz tolerancji, powiedział, że nie. "Jestem z natury człowiekiem tolerancyjnym, ale takiej zgody bym nie wydał. Tolerancja wyraża się nie tylko w prawie do wyrażania własnych przekonań, ale także w szacunku do uczuć innych ludzi". Burza związana ze związkami partnerskimi przeszła osiem lat temu. Za sprawą prof. Marii Szyszkowskiej Senat zgłosił projekt ustawy, a wtedy Donald Tusk stwierdził: "Związek homoseksualny nie jest pożądaną normą prawną, która powinna być wspierana przez państwo" - cytuje szefa rządu dziennikarka.

I przypomina, że Tusk komentował ten projekt tak: "Będziemy bardzo sceptyczni, wydaje się, że polska tolerancja wymaga dzisiaj przede wszystkim głębokich, rewolucyjnych zmian obyczajowych, a nie wszczepiania tych rozwiązań, które w efekcie równouprawniają związki hetero- i homoseksualne. Rodzina zgodnie z polskim prawem to związek mężczyzny i kobiety". Jak widać, pan premier od zawsze miał problemy ze związkami partnerskimi. Nie wiem, jakie jest w tej chwili zdanie pana premiera - pisze Monika Olejnik.

Cały komentarz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Związki homoseksualne w prawie krajów europejskich Związki partnerskie w Polsce. Jak robiła to Europa? "Dużo bardziej merytorycznie"
 • Parada Gay Pride w Meksyku, 30 czerwca Związki partnerskie na świecie. Kto za, kto przeciw? [MAPY]
Komentarze (71)
Olejnik: Tusk miał od zawsze problem ze związkami partnerskimi
Zaloguj się
 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 40 razy 22

  Pan premier Tusk jest miałki i śliski. Chodzi na pasku Opus Dei. Panicznie boi się Jarosława Kaczyńskiego, tak jakby ten miał na niego jakiegośc "haka". Pan premier Tusk oszukał mnie wielokrotnie. Nie zlikwidował senatu, nie podpisał karty praw podstawowych, klęczy przed biskupami (finansowanie kościoła) i nie chce mi się dalej pisać. Pan premier Tusk - moim zdaniem jest złym premierem, ale niestety on jest mniejszym złem. Za nim jest przepaść. W opozycji parlamentarnej nie ma nikogo, któ mógłby być dobrym premierem. O powołaniu premiera spoza sejmowej gawiedzi niekt nie myśli, ba jestem przekonany, że każdy z tych darmozjadów uważa, że byłby najlepszym premierem.

 • ksks3

  Oceniono 23 razy 21

  "jakie jest zdanie pana premiera" - dobre sobie.
  Bez sensu jest zadawanie pytań, na które każdy kto chociaż trochę interesuje się polityką zna odpowiedź.
  Zdanie premiera na niemal każdy temat zależy od uwarunkowań zewnętrznych. Jeżeli premier ma nawet własne zdanie to nie afiszuje się z nim. On jest jak większość polityków koniunkturalną chorągiewką ! (przykłady powyżej).
  Tylko, jak on i jemu podobni mogą stanąć przed lustrem nie plując na tego faceta z drugiej strony ?
  To jest pytanie warte prawdziwej odpowiedzi !!!!!

 • jamj

  Oceniono 31 razy 19

  "Na początku lat 90 Donald Tusk był przeciwny stopniom z religii na świadectwie szkolnym."
  ===================================================================
  A w 2006 roku w czasie kampanii prezydenckiej wziął ślub kościelny po 27 latach życia "w grzechu", żeby go czarni poparli. Taki to z niego charakterniak.

 • ccc-bbb

  Oceniono 24 razy 16

  I taki kameleon umysłowy jest szefem tego kraju, nawet przez niektórych wizjonerów okrzyknięty "mężem stanu"!

  Zrobicie sondaż, że "większość" popiera liberalizację prawa i kameleon Tusk zmieni zdanie. Jak chorągiewka na lotnisku - jak zawieje "podmuch sondaży" tak i Tusk się ustawi.

  Tak samo jak zmienił zdanie:
  - likwidacja abonamentu RTV
  - zniesienie podatku Belki

  i w wielu innych sprawach.

 • bajek26

  Oceniono 16 razy 12

  Ten kraj potrzebuje męża stanu... Człowieka, któremu obca jest hipokryzja, obłuda i wie co to jest honor i godność. Przede wszystkim człowieka, który potrafi dotrzymywać słowa. Nie takiego, który nagina swoje poglądy koniunkturalnie....byle tylko był elektorat.... Dzisiaj obiecuje jedno, a jak ludzie mu zaufają to ma w głębokiej d....... co im wcześniej obiecał.

 • asr1

  Oceniono 14 razy 12

  Co do związków partnerskich to jeżeli przyjmiemy, że homo... nie można się zarazić ani nabyć a ma to się w głowie to jeżeli bierzemy podatki od kochających inaczej mamy "psi" konstytucyjny obowiązek zapewnić im równe traktowanie czego katlicka większoć bełkocząc nie potrafi zrozumieć, natomist stanowczo jestem przeciwko związkom prtnerskim dla hetero. jak chcecie to poszli won do USC i zalegalizujcie związek a nie chcecie to wolnośc ma swoją cenę. natomiast związki partneskie do kochakjących inaczej to żadna łaska !!!. I jeszcze jedno dla członków sekty katolickiej : skoro ~ 10% populacji ssaków jest homo to pewnie jest w tym Boży zamysł czyż nie ???

 • di.priv

  Oceniono 16 razy 10

  Przepraszam bardzo serdecznie, ale tu nie chodzi tylko o związki homoseksualne, chodzi też o pary, które są ze sobą wiele lat, bez zawierania małżeństwa, bo nie mają ochoty na wszystkie idiotyzmy i szopki z tym związane, a kiedy jedno z nich jest chore, to ma problemy, żeby odwiedzić drugie w szpitalu, żeby odebrać wyniki badań itepe, polskie państwo jest dla wszystkich, tylko nie dla obywateli.

 • trudek46

  Oceniono 15 razy 9

  Kochana pani Olejnik.jest pani dziennikarzem nie od dzisiaj,i jeszcze pani nie rozumie,że politycy tak do poglądów jak swoich działań, po otrzymaniu wysokiego stanowiska rządowego,publicznego zrobią dosłownie wszystko aby tą władzę utrzymać do śmierci.To nie tylko p.Tusk,ale niech się pani obejrzy w około,i odpowie, kto, mimo totalnej ktytyki za nieudolność,przekręty finansowe,wręcz zdrady narodowej,DOBROWOLNIE odszedł od "koryta" p.Tusk przy innych np.Kaczy-dziobie to mały pikuś,chociaż jemu akurat to zgodnie z przysłowiem i jego układem warg " teściowo, a co, pada, to niech pada,komu napada to napada mi nie napada",przykład najbardziej skrajny,SLD głosił lewicowość i promowanie państwa świeckiego,a p.Kwaśniewski z Millerem narobili lewicy więcej szkody niż strikto partie klerykalne,do dzisiaj nie moga wyjść z d....py kleru,inne działania,obiecali równość społeczną,a zrobili RÓNOŚĆ dla swoich.Przykłady można mnożyć do potęgi n-tej.Niech się pani nie dziwi,pani ma dobry zawód i dobrą płacę /myślę powyżej 25 tys miesięcznie/ ale co mamy zrobić my szaraczki z dochodami w granicach 564 -1500 zł miesięcznie, inni nawet tego nie mają,niezależnie kto będzie rządził to i tak będzie miał nas w d...upie,będzie rządził dla "siebie" rodziny,znajomych przydupasów i ludzi od których jest zależny ON i jego partia,bo to dla nich i na nich pracują szaraczki.Życzę zdrowia pani Moniko i spokoju ducha,o reszcie pomyślą dla nas władcy.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 21 razy 9

  ale media zaczynaja być śmieszne...
  .
  same cytuja swoich własnych reporterów - jako wybitne autorytety :) niedługo pani Zosia - sprzataczka w GW będzie cytowana w poważnych felietonach jako znawczyni technik sprzątania,a Pani z WC będzie zapraszana razem z gośćmi z SANEPIDU jako fachowiec od zachowania czystości..
  .
  będą kręcone programy : jak tworzono "taniec z gwiazdami".....
  .
  poziom szamba to mało powiedziane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje