Ukraina: milicja podatkowa zrobiła nalot na niezależną telewizję

12.07.2012 20:34
Strona internetowa TVi z Kijowa

Strona internetowa TVi z Kijowa (Fot. za tvi.ua)

Ukraińska milicja podatkowa wtargnęła dziś do siedziby niezależnej stacji telewizyjnej TVi w Kijowie, konfiskując dokumenty stacji i zarzucając jej dyrektorowi generalnemu Mykole Kniażyckiemu przestępstwa podatkowe na sumę 6 mln hrywien (2,5 mln zł).
W ocenie opozycji wydarzenia wokół TVi są początkiem kampanii przeciwko wolności słowa przed zaplanowanymi na koniec października wyborami parlamentarnymi. - Władze dążą do zamknięcia stacji telewizyjnej, która obiektywnie informuje o wydarzeniach społeczno-politycznych w przededniu kampanii wyborczej - ogłosił opozycyjny Blok byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

- Jest to absurdalna sytuacja, bo w związku z tą samą sprawą wygraliśmy już proces z urzędem skarbowym w sądzie pierwszej instancji. Inspekcja podatkowa nie zechciała jednak składać apelacji od tego wyroku, postanowiła natomiast wszcząć kolejne śledztwo- oświadczył Kniażycki.

"Mogą zablokować naszą działalność"

Dyrektor TVi obawia się, że działania milicji podatkowej mogą poważnie utrudnić funkcjonowanie stacji. - Zamknąć nas nie mogą, ale konfiskując dokumenty, mogą zablokować naszą działalność - powiedział.

TVi istnieje od 2008 r. Jej program jest dostępny w sieciach kablowych i drogą satelitarną. Udział TVi w rynku wynosi ok. 2 proc., natomiast program dociera do połowy ukraińskich gospodarstw domowych.

Problemy TVi rozpoczęły się w 2010 r. Po dojściu do władzy prezydenta Wiktora Janukowycza stacji odebrano przyznane wcześniej częstotliwości, przekazując je grupie medialnej kontrolowanej przez ówczesnego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałerija Choroszkowskiego. W proteście przeciwko tym działaniom TVi przerwała wtedy na godzinę swój program.

Pokazywali na antenie tych, co ich inwigilowali

Dziennikarze TVi wielokrotnie alarmowali, że są inwigilowani, pokazując na antenie osoby, które ich śledziły.

Niedawno stacja opublikowała reportaż z głównego aresztu śledczego w Kijowie, w którym przetrzymywany jest były szef MSW Ukrainy, opozycyjny polityk Jurij Łucenko. Dziennikarze TVi obnażyli panującą wśród strażników aresztu korupcję, a za pomocą przekazanych więźniom przez tych samych strażników telefonów komórkowych pokazali straszne warunki, które panują w tym zakładzie.

- Nie jesteśmy stacją opozycyjną; krytykujemy zarówno władze, jak i opozycję. Staramy się być uczciwi wobec widzów i stoimy na stanowisku, że politycy muszą być tak samo uczciwi wobec nas, obywateli - powiedział Kniażycki.

Zobacz także
Komentarze (12)
Ukraina: milicja podatkowa zrobiła nalot na niezależną telewizję
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 10 razy 8

  Coś takiego jak "telewizja niezależna" nie istnieje. Zawsze jest zależna od tych, którzy ją finansują.

 • kangur_01

  Oceniono 7 razy 7

  "niezależna telewizja" nie istnieje !!!

 • stasieczek5

  Oceniono 6 razy 4

  Szkoda, że nasza policja podatkowa nie może zrobić nalotu na TV-TRWAM...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 5 razy 3

  Niezależną od kogo?

 • vikaromaniuta

  Oceniono 8 razy 2

  To nie jest "niezależna" lecz "pejsata" telewizja !!!

 • kat-kk

  Oceniono 6 razy 2

  Czekamy na Trwam.Ale chyba policja za cieniutka.

 • problemen

  Oceniono 1 raz 1

  dobra rada dla Janukowicza ...

  Bierz przyklad z usa i Rosji NGO's jak "zagraniczni agenci"

  skoro usa moze to w czym problem ?
  by obcych dywersantow kontrolowac i scigac karnie gdy zagrazaja bezpieczenstwu panstwa !!!

 • tybet64

  Oceniono 5 razy 1

  a za pomocą przekazanych więźniom przez tych samych strażników telefonów komórkowych pokazali straszne warunki, które panują w tym zakładzie.

  A jak mają mieć?Tak jak w Polsce czy Szwecji?Więzienie to nie wczasy tylko KARA.Powinni zrobić też tak jak w wielu krajach-zjesz posiłek jak ci go rodzina przyniesie,jak nie to zdychasz.Zero telewizji,komputerów czy innych luksusów.Praca w kopalni czy kamieniołomie od 6 do 18.

 • bucowski

  Oceniono 4 razy 0

  Daj Bóg, coby u nas władza nie posunęła się do takiej bezczelności.
  Wbijają milionom Ukraińców w głowy, że zrobili to dla dobra "państwa".
  Pytaj jeszcze: a co to "państwo"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje