NIK: Będzie kontrola inwestycji drogowych na Euro 2012

12.07.2012 18:01
Mszana, budowa autostrady A1

Mszana, budowa autostrady A1 (Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

NIK planuje skontrolowanie procesu inwestycyjnego dróg i autostrad budowanych na Euro 2012 - zapewnił dziś wiceprezes NIK Wojciech Kutyła. Jak mówił, o przełożenie tej kontroli na czas po turnieju apelowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Sejmowa komisja kontroli państwowej przyjęła dziś sprawozdanie z wykonania przez NIK ubiegłorocznego budżetu. Kutyła poinformował, że w tym okresie Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła 98 kontroli wykonania budżetu przez instytucje gospodarujące finansami publicznymi, jak też 85 innych kontroli planowych. Ponadto dokonano 213 tzw. kontroli doraźnych, wynikłych z zawiadomień kierowanych do Izby. Skontrolowano 2817 podmiotów, skierowano 3115 wystąpień pokontrolnych, a także 33 wnioski o zmianę przepisów - 3 doczekały się realizacji.

PiS: A co z wykonawcami, którym nie zapłacono?

Za najważniejsze zeszłoroczne kontrole Kutyła uznał zbadanie stanu przygotowań do polskiej prezydencji w radzie Unii Europejskiej (ocena była pozytywna), jak również stan przygotowań do turnieju UEFA Euro 2012 (tu również NIK w większości wypowiedziała się pozytywnie).

Opiniujący sprawozdanie NIK z ramienia komisji Arkadiusz Czartoryski (PiS) uznał, że Izba "nie odniosła sukcesu" przy kontroli stanu przygotowań do piłkarskich mistrzostw. - Państwo polskie nie zauważyło dramatu setek wykonawców dróg, autostrad i innej infrastruktury, którzy nie otrzymali zapłaty za swą pracę. Nie wiem, czy można to było przewidzieć, ale uderzyło nas to bezpośrednio przed turniejem. Nie było ostrzeżeń 6-12 miesięcy wcześniej - mówił.

"Zgodziliśmy się przełożyć kontrolę na po Euro"

W odpowiedzi wiceprezes Kutyła podkreślił, że NIK nie ma prawnej możliwości kontrolowania "cywilnoprawnych relacji kaskady podwykonawców", którzy nie otrzymali należnych im pieniędzy. - Ale cały proces inwestycyjny związany z Euro będzie przez nas skontrolowany - zapewnił.

Jak podkreślił, taka kontrola miała nastąpić jeszcze przed mistrzostwami, ale odłożono ją na prośbę GDDKiA, która zwróciła się o to, by do samego turnieju pozwolić im pracować bez zakłóceń wynikłych z obowiązkiem dostarczania kontrolerom żądanej dokumentacji. - Zgodziliśmy się przełożyć tę kontrolę na okres po mistrzostwach - dodał Kutyła.

Komentarze (22)
NIK: Będzie kontrola inwestycji drogowych na Euro 2012
Zaloguj się
 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 10 razy 4

  PiSowski NiK aresztuje autostrady!!! Gdzie jest Helsińsa Fundacja Praw Człowieka, gdzie są autorytety, gdzie jest TVN, gdzie jest Krzemiński, Rolicki, Środa, Kuczyński, Passent, Żakowski, Lis, Paradowska?!

 • andrzej414

  Oceniono 14 razy 4

  Pisowcy Wam to już odwala calkowicie . NIK to jest niezalezny organ kontroli państwowej i nic Wam do niego . Z resztą jak i PO . Nie wpieprzajcie wszędzie swojej durnowatej polityki , bo to i tak Wam nie pomoże w niczym , sondaże lecą na dół Pisowi i będą leciec .

 • wejsunek35

  Oceniono 16 razy 4

  Jak widać, PiS-ludzie w NIK nadal rzucają kłody pod nogi modernizacji naszego państwa. Za to jątrzenie i przeszkadzanie powinni być osądzeni i wsadzeni za kraty.

 • best.bacha191

  Oceniono 5 razy 3

  "Za najważniejsze zeszłoroczne kontrole Kutyła uznał zbadanie stanu przygotowań do polskiej prezydencji w radzie Unii Europejskiej (ocena była pozytywna), jak również stan przygotowań do turnieju UEFA Euro 2012 (tu również NIK w większości wypowiedziała się pozytywnie)."

  O co wiec chodzi???

  "Opiniujący sprawozdanie NIK z ramienia komisji Arkadiusz Czartoryski (PiS) uznał, że Izba "nie odniosła sukcesu" przy kontroli stanu przygotowań do piłkarskich mistrzostw"

  Ta formacja (PiS) nigdy nie bedzie zadowolona, kazdy sukces zamieni w kleske, a przy wladzy?????...... zapewni powszechna szczesliwosc, dobrobyt, kilka tysiecy nowych drog i SUKSES!!!!

 • totapis500

  Oceniono 11 razy 3

  Na myśl o wizycie NIK ta skorumpowana zgraja nieuków i nieudaczników z GDDKiA ma mokro w majtkach, czas rozwiązać i wsadzić do tiurmy tych pociotów różnych ministrów.

 • cillian1

  Oceniono 2 razy 2

  Wie ktoś, zna przykład - z działalności NIK, jakieś przykłady na sensowność działania tej fundacji dla kolesi? Z polityki??

 • blski

  Oceniono 8 razy 2

  Jest takie znane powiedzenie:
  Kazda robote mozna zrobic wybierajac wylacznie dwie z trzech ponizszych opcji: tanio, szybko, dobrze.
  W przypadku gdy termin byl absolutnie najwazniejszy nawet jakosc ucierpiala.
  Wilu jest niezwykle dumnych , ze Polska zarezentowala sie znakomicie w oczach cudzoziemcow.
  Chcialbym wspomniec, ze ci cudzoziemcy wyjechali, co bylo do przewidzenia i nie beda wspominali o naszym kraju i jego pieknie bo oni przyjechali ogladac pilke nozna. Zachecic ich do ponownego odwiedzenia moglby byc jakies inne turnieje kopania pilki.
  I tak zastaly nam najwspanialsze stadiony za ktore bedziemy placic latami i jakze potrzebne drogi ktore sa najdrozsze na swiecie na jezdzenie ktorymi nie bedzie nas stac.
  Jak slysze katapultowalo to nasz kraj do czolowki swiatowej i stalismy sie potega europejska, co napawa mnie taka duma, ze jestem gotow zrezygnowac z masla.
  Dostatek wymaga mozolnej, ciezkiej i codziennej pracy. Szwajcarom wzielo wieki zeby zbudowac jakze nudny dobrobyt, czego zycze naszej Polsce.

 • czarown111

  Oceniono 4 razy 2

  Kontrola toczy się od kwietnia i nie była przekładana.

 • twaryna

  Oceniono 1 raz 1

  no to kicha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje