Papież skarży niemiecki magazyn satyryczny

12.07.2012 17:51
Zmieniona okładka magazynu ''Titanic''

Zmieniona okładka magazynu ''Titanic'' (Fot. www.titanic-magazin.de)

Papież Benedykt XVI wystąpił do sądu w Hamburgu z wnioskiem o natychmiastowe wycofanie z druku magazynu satyrycznego "Titanic". Wydawnictwo zapowiada odwołanie.
"Titanic" zamieścił na okładce fotomontaż - papieża w poplamionej na żółto sutannie. Zdjęcie podpisane jest "Alleluja w Watykanie - znaleziono źródło przecieku". To aluzja do tzw. "afery Vatileaks", przecieków poufnych watykańskich materiałów i korespondencji papieża do prasy.

- Ta okładka narusza prawa osobiste Ojca Świętego. "Titanic" za każdym razem przekracza granicę przyzwoitości - stwierdził rzecznik Episkopatu Niemiec Matthias Kopp. Polityk CSU Thomas Goppel zarzucił magazynowi "dekadencki sposób traktowania" różnych osobistości. - Tak nie postępuje się z ludźmi, a już na pewno nie z papieżem - powiedział w wywiadzie dla agencji dapd. Dodał, że redaktor naczelny pisma nie jest godzien wykonywania swojego zawodu.

Sąd przychylił się do wniosku papieża i tymczasowo zakazał rozpowszechniania wizerunku Benedykta XVI w dotychczasowej formie. Na stronie internetowej magazynu okładka została zaczerniona, jednak zakaz nie obejmuje egzemplarzy, które już trafiły do handlu.

"Wolność satyry"

Tymczasem redaktor naczelny "Titanica" Leo Fischer zapowiedział, że wydawnictwo w trybie pilnym odwoła się od decyzji sądu. Po stronie redakcji stanął Związek Dziennikarzy Niemieckich (DJV). Jego przewodniczący Michael Konken oświadczył, że papież musi pogodzić się z satyrycznym przedstawianiem jego osoby. - Na temat gustu można się spierać, ale ta okładka podpada pod wolność satyry - powiedział Konken. Dodał, że jego zdaniem "Titanic" nie obraża uczuć religijnych katolików, bo wspomniany fotomontaż to karykatura papieża jako przedstawiciela watykańskiej biurokracji.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (264)
Zaloguj się
 • planteria01

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki "normalny" adwokat weźmie sprawę papiestwa w obronę? Może sobie popsuć reputacje gdyby się kiedyś starał o pracę ! Jakby to wyglądało w CV? HEHE

 • rympalek11

  Oceniono 1 raz 1

  Buraków jak widać nie brakuje.

 • henrykmar

  Oceniono 1 raz 1

  Baranie łby. Czy wy czytać nie umiecie po niemiecku? Episkopat niemiecki skarży.

 • henrykmar

  Oceniono 1 raz 1

  hahahahahaha.

 • rympalek11

  Oceniono 3 razy -1

  Prezydent Komorowski skarży matkę Madzi.

 • myszykiszek

  Oceniono 3 razy 3

  "Tak nie postępuje się z ludźmi, a już na pewno nie z papieżem"

  A bo co, ten dziadek to nadczłowiek jakiś? Übermensch? Brzmi znajomo i dobrze się wiąże z jego dzieciństwem.

 • compostell

  Oceniono 4 razy 4

  Gazeta nie moze pokazywac prawdy, ale zato Kosciol moze klamac i manipulowac rzeczywistoscia do woli. Ksiaze Pokoju, zwany Jezusem, tylko raz w Pismie Swietym podniosl reke na ludzi i byl rozgniewany, gdy w Swiatyni prowadzono machlojki finansowe. Oficjalnie juz wiadomo, ze Bank Watykanski uczestniczy w takich operacjach od dziesiatek lat. No, ale to zapewne jest za Wola Boza.... wiec ciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ;)

 • alfredxy

  Oceniono 3 razy 3

  mialem z tym trudnosci, ale od dzisiaj zaczynam lubic Niemcow.

  danke szyn Titanic : )

 • usasoldat

  Oceniono 8 razy 8

  Nie wiem czy ktos to zauważył ale FANTA którą trzyma w rekach (przynajmniej na tej słabej jakości zdjęciu wygląda na ten napój) to napój który został stworzony dla Wehrmachtu w odpowiedzi na Coca-Cole u amerykanów.

  ujarani.pl/38943
  Po za tym nie wiedziałem że B16 i reszta facetów w sukienkach to nie ludzie a postacie kosmiczno-mityczno-boskie... Moze jednak w Roswell rozbił sie boski statek mityczny tfu.. kosmiczny..

  Ciekawe zapatrywanie się tego człowieka na temat istnienia i życia ludzkiego! Dla mnie tak myślący człowiek nie powinien byc papieżem już nie wspomnę księdzem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje