Portale społecznościowe w Niemczech - nowe narzędzie werbunku neonazistów

12.07.2012 17:07
Profil uważanej za neonazistowską NPD na Facebooku

Profil uważanej za neonazistowską NPD na Facebooku (Fot. NPD / Facebook)

Eksperci ostrzegają przed agresywną propagandą nazistowską w internecie. Narybku skrajna prawica szuka dziś wśród dzieci i młodzieży na portalach społecznościowych, m.in. Facebooku i YouTube. Na swoje strony zwabia ich kontrowersyjnymi wpisami na temat kryzysu finansowego, bezrobocia czy wykorzystywania seksualnego.
Neonaziści wiedząc, że komunikacja za pośrednictwem portali społecznościowych jest dziś nieodłącznym elementem życia online, coraz częściej rekrutują młodzież za pośrednictwem Facebooka, YouTube czy Twittera. Do tak alarmującego wniosku doszli autorzy raportu Federalnej Centrali Edukacji Politycznej, Poradni Przeciwko Skrajnej Prawicy Online-Beratung Gegen Rechtsextremismus i portalu jugendschutz.net.

Podłoże dla przemocy

Neonaziści są na Facebooku, YouTube i innych portalach społecznościowych niezwykle aktywni - ostrzega Stefan Glaser, ekspert z jugendschutz.net. To, że podłoże dla skrajnie prawicowej przemocy przygotowuje się w coraz większym stopniu na portalach społecznościowych, potwierdził w środę w Berlinie dyrektor Federalnej Centrali Edukacji Politycznej Thomas Krüger.

Podobnie jak Glaser uważa on, że nieodzowne jest ściganie przez policję i kasowanie treści skrajnie prawicowych. Glaser powiedział, że spośród podjętych działań, zmierzających do usuwania niedopuszczalnych treści ze stron internetowych, sukces odniesiono w 219 przypadkach. Dodał, że najskuteczniejszym środkiem okazał się bezpośredni kontakt z dostawcami usług internetowych.

Wabią kontrowersyjnymi komentarzami

Neonaziści koncentrują się zwłaszcza na młodych, którzy regularnie korzystają z portali społecznościowych. Usiłują ich zwabić na swoje strony internetowe przy pomocy drażliwych i prowokujących tematów, jak kryzys finansowy, bezrobocie, albo wykorzystywanie seksualne - mówi Stefan Glaser. - W takich akcjach skrajnie prawicowy kontekst bywa zwykle zawoalowany. Jednak do zapoznania się z tym środowiskiem zachęcają odpowiednie linki - podkreśla ekspert.

W porównaniu z poprzednimi latami, rozpowszechnianie skrajnie prawicowych poglądów wyraźnie przybrało na sile. Treści na Facebooku i YouTube w wielu przypadkach całkowicie wyeliminowały klasyczne portale internetowe skrajnej prawicy - zaznaczono w raporcie.

"Nie popieramy prawicowego ekstremizmu"

W reakcji na raport, serwis społecznościowy Facebook podkreślił, że ten portal "nie jest miejscem rozpowszechniania poglądów rasistowskich"; że w przypadku Facebooka chodzi o "platformę, na której ludzie wymieniają różnorodne poglądy polityczne". Według tego serwisu, "Facebook popiera akcje przeciwko skrajnie prawicowemu ekstremizmowi". Nie przeszkadza to jednak istnieniu na portalu profilu NPD, partii, którą wielu ekspertów klasyfikuje jako neonazistowską.

W 2011 roku trzykrotnie wzrosła ilość skarg wniesionych ws. rozpowszechniania skrajnie prawicowych poglądów w sieci. W sumie zespół z jugendschutz.net zarejestrował 1607 takich skarg. 629 dotyczyło skrajnie prawicowych treści na portalach jak Facebook i YouTube. W 2010 roku było ich 270.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • psik12345

  0

  Prawo islamu:
  www.youtube.com/watch?v=OmXihHcvibc
  www.clarionproject.org/news/rebel-atrocities-syria-govt-workers-thrown-building#

  Czy takich rządów chcemy w Europie zamiast chrześcijaństwa i demokracji?

 • psik12345

  0

  Niestety ruchy neonazistowskie są jedyną obroną Europy przez islamizacją. Islamiści nie cofają się przez niczym, przed przemocą, gwałtem, morderstwem... nie ma w Europie normalnych sił demokratycznych umożliwiających ochronę naszej kultury i dorobku cywilizacyjnego przez dzikim, prymitywnym, agresywnym islamem.

  Mam nadzieję, że to właśnie Niemcy ruszą jako pierwsi do walki z islamem. Już nie raz pokazali to w historii. A jak wiemy, źle się to kończyło dla zaatakowanych. Muzlimy wynocha z Europy!

 • ritak7

  Oceniono 2 razy 0

  Czytając poniższe wypowiedzi dochodzę do wniosku, że w Polsce również jest wielu takich, którym bardzo blisko do neonazistów.
  Wściekłość zajadłość, wulgarny język, choć kamuflowany, to cechy naszych "komentatorów".

 • sebolargo

  Oceniono 4 razy -2

  EKSPERCI OSTRZEGAJĄ PRZED AGRESYWNĄ PROPAGANDĄ NEOKOMUNISTYCZNĄ W INTERNECIE NARYBKU SKRAJNA LEWICA SZUKA DZIŚ WSRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY NA PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH M.IN. FACEBOOK I YOU TUBE NA SWOJE STRONY ZWABIA ICH KONTROWERSYJNYMI WPISAMI NA TEMAT KRYZYSU FINANSOWEGO BEZROBOCIA CZY WYKORZYSTYWANIA SEKSUALNEGO !!!

 • vikaromaniuta

  Oceniono 6 razy 4

  Trzeba by przemilczeć takie niewygodne tematy jak "kryzys finansowy" czy "bezrobocie" oraz kto je wywołał a tu brzydcy naziści śmią o nich pisać. I bardzo dobrze, niech piszą !!!

 • jamj

  Oceniono 2 razy 2

  Glebą dla neonazizmu i innych radykalnych ruchów społecznych jest narastająca bieda, bezrobocie i rażące nierówności społeczne wynikające z rozwarstwienia społeczeństwa. Jedni mają krocie bez wysiłku, a inni na nich harują bez perspektywy stabilizacji. W społeczeństwach zaczyna funkcjonować relacja PASOŻYTY - ŻYWICIELE.

 • mam_kobiete

  Oceniono 4 razy 2

  "..Eksperci ostrzegają przed agresywną propagandą nazistowską w internecie. Narybku skrajna prawica szuka dziś wśród dzieci i młodzieży na portalach społecznościowych, m.in. Facebooku i YouTube. Na swoje strony zwabia ich kontrowersyjnymi wpisami na temat kryzysu finansowego, bezrobocia czy wykorzystywania seksualnego. .."

  Patrząc na te hasło, zupełnie jakbym czytał Korwina po niemiecku, eksperci chyba mają sezon ogórkowy i mogliby ostrzegać przed solą używaną do ogórków, że może być zbierana z dróg zimą i sprzedawana latem, takie to błędne koło soli...

  a tutaj niespodzianka, nagłówki tekstów z wyborczej:

  " .Prokurator żądał seksu za umorzenie śledztw od 19 kobiet
  4."Mamo, przestań!". Nie tylko mężczyźni molestują seksualnie dzieci
  5.Matematyczka stanie przed komisją dyscyplinarną
  6.200 tys. zł kary dla TVN za Top Model. "Naruszono godność kobiet"
  "

  i jeszcze raz podtytuł tekstu:

  "...Na swoje strony zwabia ich kontrowersyjnymi wpisami na temat kryzysu finansowego, bezrobocia czy wykorzystywania seksualnego. .."

  ...

 • thor_steinar

  0

  propaganda

 • kot_ikkk

  Oceniono 11 razy -3

  Od dawna wiadomo że hitler to skrajna lewica. Dlaczego tutaj piszą że neonaziści to skrajna prawica?

  Przypuszczam że wynika to z tego że lewactwo musi mieć przeciwwagę dla swojego stalina. Kłamstwo powtarzane od lat, tak by wyglądało że prawica też ma coś na sumieniu.

  rexcurry.net/socialism-red-flags-socialists1c.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje