Portale społecznościowe w Niemczech - nowe narzędzie werbunku neonazistów

Profil uważanej za neonazistowską NPD na Facebooku

Profil uważanej za neonazistowską NPD na Facebooku (Fot. NPD / Facebook)

Eksperci ostrzegają przed agresywną propagandą nazistowską w internecie. Narybku skrajna prawica szuka dziś wśród dzieci i młodzieży na portalach społecznościowych, m.in. Facebooku i YouTube. Na swoje strony zwabia ich kontrowersyjnymi wpisami na temat kryzysu finansowego, bezrobocia czy wykorzystywania seksualnego.
Neonaziści wiedząc, że komunikacja za pośrednictwem portali społecznościowych jest dziś nieodłącznym elementem życia online, coraz częściej rekrutują młodzież za pośrednictwem Facebooka, YouTube czy Twittera. Do tak alarmującego wniosku doszli autorzy raportu Federalnej Centrali Edukacji Politycznej, Poradni Przeciwko Skrajnej Prawicy Online-Beratung Gegen Rechtsextremismus i portalu jugendschutz.net.

Podłoże dla przemocy

Neonaziści są na Facebooku, YouTube i innych portalach społecznościowych niezwykle aktywni - ostrzega Stefan Glaser, ekspert z jugendschutz.net. To, że podłoże dla skrajnie prawicowej przemocy przygotowuje się w coraz większym stopniu na portalach społecznościowych, potwierdził w środę w Berlinie dyrektor Federalnej Centrali Edukacji Politycznej Thomas Krüger.

Podobnie jak Glaser uważa on, że nieodzowne jest ściganie przez policję i kasowanie treści skrajnie prawicowych. Glaser powiedział, że spośród podjętych działań, zmierzających do usuwania niedopuszczalnych treści ze stron internetowych, sukces odniesiono w 219 przypadkach. Dodał, że najskuteczniejszym środkiem okazał się bezpośredni kontakt z dostawcami usług internetowych.

Wabią kontrowersyjnymi komentarzami

Neonaziści koncentrują się zwłaszcza na młodych, którzy regularnie korzystają z portali społecznościowych. Usiłują ich zwabić na swoje strony internetowe przy pomocy drażliwych i prowokujących tematów, jak kryzys finansowy, bezrobocie, albo wykorzystywanie seksualne - mówi Stefan Glaser. - W takich akcjach skrajnie prawicowy kontekst bywa zwykle zawoalowany. Jednak do zapoznania się z tym środowiskiem zachęcają odpowiednie linki - podkreśla ekspert.

W porównaniu z poprzednimi latami, rozpowszechnianie skrajnie prawicowych poglądów wyraźnie przybrało na sile. Treści na Facebooku i YouTube w wielu przypadkach całkowicie wyeliminowały klasyczne portale internetowe skrajnej prawicy - zaznaczono w raporcie.

"Nie popieramy prawicowego ekstremizmu"

W reakcji na raport, serwis społecznościowy Facebook podkreślił, że ten portal "nie jest miejscem rozpowszechniania poglądów rasistowskich"; że w przypadku Facebooka chodzi o "platformę, na której ludzie wymieniają różnorodne poglądy polityczne". Według tego serwisu, "Facebook popiera akcje przeciwko skrajnie prawicowemu ekstremizmowi". Nie przeszkadza to jednak istnieniu na portalu profilu NPD, partii, którą wielu ekspertów klasyfikuje jako neonazistowską.

W 2011 roku trzykrotnie wzrosła ilość skarg wniesionych ws. rozpowszechniania skrajnie prawicowych poglądów w sieci. W sumie zespół z jugendschutz.net zarejestrował 1607 takich skarg. 629 dotyczyło skrajnie prawicowych treści na portalach jak Facebook i YouTube. W 2010 roku było ich 270.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • W drodze do szkoły Coraz większa groźba zamachów na szkoły w Niemczech. "Szokujące liczby" i "nisza na rynku"
 • Skandal w niemieckim kontrwywiadzie. Jego szef odchodzi
 • Brunatni wyganiają z Niemiec polityków imigrantów
Komentarze (73)
Portale społecznościowe w Niemczech - nowe narzędzie werbunku neonazistów
Zaloguj się
 • ben-oni

  Oceniono 19 razy 15

  "Eksperci" ostrzegają... kur.. eksperci od CZEGO? od ostrzegania?
  Neonazizm i faszyzm to nie katar, który można złapać na spacerze. Hitler nigdy nie doszedłby do władzy, gdyby trafił na społeczeństwo zdrowe i bogate. Tak jest i dzisiaj. To byt kształtuje świadomość a nie ostrzeżenia "ekspertów". Jeśli wasza obrona przed faszyzmem ogranicza się do "ostrzeżeń ekspertów" to nie macie szans, bo neonazizm obiecuje im trochę więcej. Skoro państwa boją się neonazizmu niech postarają się o dobrobyt, zatrudnienie i godne życie. Faszyzm to objaw choroby państwa a nie społeczeństwa. Społeczeństwo postępuje logicznie: "liberalizm w dotychczasowej formie nie daje mi nic poza nędzą i bezrobociem, to wybieram faszyzm lub komunizm, bo one obiecują mi prace i jedzenie".

  ---
  Nie każdy seks ma sens

 • rtd5rtd

  Oceniono 27 razy 13

  Nazim pochodzi od slow "National Socialism" - wiec dlaczego autor okresla neo-nazistow - skrajna prawica ?
  Od kiedy socjalizm narodowy to skrajna prawica ?

  prawica lewica nie polega na narodowy , muli-narodowy tylko na socjalizm, wolnosc.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 6 razy 6

  Co?, Michnik się stresuje?

 • dealer.krokodyla

  Oceniono 16 razy 6

  A neokomuniści pod wspaniałą nazwą Krytyka Polityczna są finansowani przez ministerstwo Kultury.

 • three-gun-max

  Oceniono 32 razy 6

  A lewusy zupełnie legalnie mogą głosić swoją propagandę, a nawet otwierać w centrum miasta knajpę nie płacąc czynszu.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 6 razy 4

  Trzeba by przemilczeć takie niewygodne tematy jak "kryzys finansowy" czy "bezrobocie" oraz kto je wywołał a tu brzydcy naziści śmią o nich pisać. I bardzo dobrze, niech piszą !!!

 • hans_close

  Oceniono 8 razy 4

  W Polsce brakuje radykalnej prawicy, szanującej wolny rynek i zdrową, ostrą walkę gospodarczą, asertywnej w stosunku do klechów bliskowschodniej mitologii "miłości bliźniego" i dbającej o interesy nas rdzennych Europejczyków NASZEJ ziemi w Europie.

  Brakuje typowej prawicy, takiej jak partia Mussoliniego, która wprowadziła Włochów w XX wiek, kler prowadzała przy nodze na krótkiej smyczy, przedkładała prawa i interesy rdzennych Europejczyków, chociaż nie mordowała obcych. Takiej skutecznej partii, która jako jedyna zniszczyła mafię we Włoszech (nigdy przedtem i potem nikomu się to nie udało) Takiej prawicy brakuje nad Wisłą, która równie skutecznie i bezwzględnie zajmie się mafią postkomunistyczną i mafią watykańską.

 • luki761

  Oceniono 12 razy 4

  polscy

  neonaziści niedawno w jakimś radio

  nawoływali do gwałcenia Ukrainek

  !

 • slawomir777

  Oceniono 13 razy 3

  Powiem mocne słowa . . . Europa potrzebuje powtórki z 39 roku ale nie wojny braterskiej a kolejnej krucjaty.

  Za dużo ciapatego się namnożyło w Europie, powoli zaczynają nas tłamsić, jak się nie ogarniemy to za 50 lat będziemy chodzić do mineretów i zamawiać ciastka w kawiarki po turecku , pakistańsku lub arabsku.

  Nie jestem katolem, wręcz przeciwnie jestem ateistą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje