Flotylla rosyjskich okrętów wojennych płynie do Syrii. Kreml oficjalnie murem za Asadem

12.07.2012 10:25
Rosyjski niszczyciel

Rosyjski niszczyciel "Smietliwy" w cieśninie Bosfor (Fot. MURAD SEZER REUTERS)

Rosja wysłała flotyllę okrętów wojennych do swojej bazy morskiej w syryjskim porcie Tartus. Kreml pokazuje swoje wsparcie dla reżimu Baszara al-Asada, swojego dobrego sojusznika na Bliskim Wschodzie. Ale rosną spekulacje, że Moskwa coraz mniej ma ochotę trzymać stronę syryjskiego satrapy.
Dwa niszczyciele i trzy okręty desantowe wyruszyły z baz na Morzu Arktycznym i Morzu Czarnym w kierunku syryjskiego portu Tartus, gdzie znajduje się rosyjska baza marynarki wojennej - informuje brytyjski "Telegraph".

Moskwa zapewnia, że misja jest częścią zaplanowanych wcześniej ćwiczeń na Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Kreml podkreśla, że co najmniej jeden z okrętów wchodzących w skład flotylli patrolował syryjskie wody już wcześniej w tym roku. "Telegraph" cytuje tymczasem zachodnich dyplomatów, którzy twierdzą, że celem misji jest nie tylko pokazanie wsparcia dla tłumiącego rebelię w Syrii prezydenta Baszara al-Asada, ale ostrzeżenie Zachodu przed podejmowaniem interwencji w tym kraju.

Coraz trudniej wspierać Syrię. Moskwa pęknie?

Rosja przywróciła w 2007 r. patrole morskie na Morzu Śródziemnym po 15 latach przerwy. Za tą decyzją stał zamiar pokazania odradzającej się siły wojskowej Moskwy. Nie wiadomo jednak, czy wysłane do Syrii statki zabrały ze sobą duże zapasy amunicji i liczne oddziały piechoty morskiej, czy też nie. Chociaż Kreml niezmiennie, mimo napływających z Syrii kolejnych informacji o przerażających rzeziach i tysiącach ofiar wojny domowej, wspiera prezydenta Asada, to rosną spekulacje, że ma na to wsparcie coraz mniejszą ochotę. Oficjalna linia Moskwy raczej się nie zmieni, ale choćby w ostatnim tygodniu Rosja ogłosiła, że wstrzyma dostawy broni dla syryjskich sił zbrojnych, a niektórzy syryjscy przeciwnicy reżimu w Damaszku dostali zaproszenie na rozmowy na Kreml.

Regionalnego wsparcia dla rozwiązania syryjskiego konfliktu - m.in. w Iraku i Iranie - szuka cały czas specjalny wysłannik Ligi Arabskiej Kofi Annan. Były sekretarz generalny ONZ ma niedługo przedstawić nową propozycję zakończenia walk w Syrii. Jego pierwszy plan pokojowy nie był przestrzegany przez Syrię.

Zobacz także
Komentarze (192)
Zaloguj się
 • lesio.kalkstein

  Oceniono 9 razy 9

  Wpieriot Rebiata !!!

 • bandierarossa

  Oceniono 4 razy 2

  @eberl1
  Hehehe dobre

 • pismaki_klamia

  Oceniono 24 razy 14

  Nazistowcy bandyci z NATO i religijni/ideologiczni fanatycy z Izraela i GCC grają w warcaby.

  Rosja, Chiny, Iran grają w szachy.

 • hujisto121

  Oceniono 38 razy 0

  Brawo Rosjo, tak trzymaj!

 • albiala

  Oceniono 22 razy 8

  Rosja dobrze sobie radzi na arenie miedzynarodowej a Polscy dowodzacy robia nas w wala jak Polska cala.

  Leszek Kołakowski — Jeśli Boga nie ma
  W rezultacie spotkań z innymi obyczajami i cywilizacjami ludzie zdali sobie sprawę z tego, ze pewne obszary percepcji i niektóre formy myślenia maja charakter uniwersalny, a co najmniej na tyle powszechny, by tych nielicznych, którzy ich nie podzielają, uznać za szalonych [...].

  Leszek Kołakowski — Jeśli Boga nie ma
  Nie ma takiej idei, za którą nie można by, gdybyśmy chcieli, odkryć jakiejś innej, i nie ma takiej ludzkiej motywacji, której nie da się, jeśli się tylko dobrze postaramy, uznać za zwodniczą ekspresję innej, jakoby głębszej.

  Jesli Uwazasz,ze myslenie typu odchodze,bo moja wizja swiata jest niepopularna tylko dlatego,ze jestem sam przeciw wszystkim,to miej na wzgladzie to ,ze jesli wezmiemy argument calosci przeciw argumentowi jednostki to mozliwy jest tylko jeden zwyciezca.
  Przyklad najwazniejszej postaci w zyciu nas wszystkich,ktory mial wszystkich przeciwko sobie jest tego dowodem.
  Jednostka
  Prawda ta sama bedzie co wtedy byla.

  Leszek Kołakowski — Jeśli Boga nie ma
  [...] nawet ci z nas, którzy świadomie odrzucili wszelkie wierzenia religijne bądź po prostu nigdy nie zwracali na nie uwagi, żywią ukrytą gotowość, czy nawet półświadomy przymus poszukiwania ładu w tym gigantycznym stosie rupieci, który nazywamy historią ludzkości.

 • coq_rouge

  Oceniono 14 razy 12

  He he he Jak się "czuje" nasza flota? Admiralicje już mamy rozbudowaną na co najmniej 40-50 dużych okrętów...

 • pedersdorfer

  Oceniono 15 razy 11

  A wasza propagada jeszcze gorsza od tych nazistów,po waszej wiekszosć narodu już nie potrafi samemu myśleć ,maja wyprane mózgi.Dla większości wasza propaganda to wyrocznia ,choc życie na codzień udowadnia ze jest medialny totalitaryzm,poprawnośc polityczna ,brak wolnych wypowiedzi ,gdyż są kasowane,cenzura jest w redakcjach i w internecie komentarze nie poprawne np;o Semityzmie piszących prawdę o Żydach jest natychmiast wycinany,patriotyzm,tradycja jest wyśmiewana i celowo zakłamywana.A wy tu o Nazistach piszecie głupoty , Za Hitlera przynajmiej był porzadek ,ludzie mieli prace nikt nie szperał w śmietnikach(pomijając okres oczywiście wojenny) Za hitlera wybudowano w ciągu 5-lat 6 tysięcy kilometrów autostrat ,obecnie przez niemcy można przejechac w 6 godzin ,a polske w 12 godzin.Wasz obecny totaliitaryzm Demokratyczny zkasował państwo polskie ,na nic nie ma kasy ,zacofanie techniczne ,bezrobocie brak przyszłosci dla młodych.A co wy myslicie że jak tak długo bedziecie wszystkich robic w Huj.. Przyjdzie czas was , co zarzadzacie polakami od 1945 r rozliczyć i zrobić porządek,za ten stan nędzy dla rodzin ,emerytów ,trzeba bedzie zapłacic waszymi Głowami.

 • bornintheusa

  Oceniono 10 razy -2

  szczwane lisy plyna do Polski zeby pomscic kibicow z EURO, najpierw na Baltyk a potem Wisla do Warszawy, podobno kazdy ma w kadlubie 1000 ruskich kiboli - Jezu ale bedzie jatka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje