Flotylla rosyjskich okrętów wojennych płynie do Syrii. Kreml oficjalnie murem za Asadem

Rosyjski niszczyciel

Rosyjski niszczyciel "Smietliwy" w cieśninie Bosfor (Fot. MURAD SEZER REUTERS)

Rosja wysłała flotyllę okrętów wojennych do swojej bazy morskiej w syryjskim porcie Tartus. Kreml pokazuje swoje wsparcie dla reżimu Baszara al-Asada, swojego dobrego sojusznika na Bliskim Wschodzie. Ale rosną spekulacje, że Moskwa coraz mniej ma ochotę trzymać stronę syryjskiego satrapy.
Dwa niszczyciele i trzy okręty desantowe wyruszyły z baz na Morzu Arktycznym i Morzu Czarnym w kierunku syryjskiego portu Tartus, gdzie znajduje się rosyjska baza marynarki wojennej - informuje brytyjski "Telegraph".

Moskwa zapewnia, że misja jest częścią zaplanowanych wcześniej ćwiczeń na Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Kreml podkreśla, że co najmniej jeden z okrętów wchodzących w skład flotylli patrolował syryjskie wody już wcześniej w tym roku. "Telegraph" cytuje tymczasem zachodnich dyplomatów, którzy twierdzą, że celem misji jest nie tylko pokazanie wsparcia dla tłumiącego rebelię w Syrii prezydenta Baszara al-Asada, ale ostrzeżenie Zachodu przed podejmowaniem interwencji w tym kraju.

Coraz trudniej wspierać Syrię. Moskwa pęknie?

Rosja przywróciła w 2007 r. patrole morskie na Morzu Śródziemnym po 15 latach przerwy. Za tą decyzją stał zamiar pokazania odradzającej się siły wojskowej Moskwy. Nie wiadomo jednak, czy wysłane do Syrii statki zabrały ze sobą duże zapasy amunicji i liczne oddziały piechoty morskiej, czy też nie. Chociaż Kreml niezmiennie, mimo napływających z Syrii kolejnych informacji o przerażających rzeziach i tysiącach ofiar wojny domowej, wspiera prezydenta Asada, to rosną spekulacje, że ma na to wsparcie coraz mniejszą ochotę. Oficjalna linia Moskwy raczej się nie zmieni, ale choćby w ostatnim tygodniu Rosja ogłosiła, że wstrzyma dostawy broni dla syryjskich sił zbrojnych, a niektórzy syryjscy przeciwnicy reżimu w Damaszku dostali zaproszenie na rozmowy na Kreml.

Regionalnego wsparcia dla rozwiązania syryjskiego konfliktu - m.in. w Iraku i Iranie - szuka cały czas specjalny wysłannik Ligi Arabskiej Kofi Annan. Były sekretarz generalny ONZ ma niedługo przedstawić nową propozycję zakończenia walk w Syrii. Jego pierwszy plan pokojowy nie był przestrzegany przez Syrię.

Komentarze (192)
Flotylla rosyjskich okrętów wojennych płynie do Syrii. Kreml oficjalnie murem za Asadem
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 56 razy 38

  Chciałbym zwrócić uwagę na przedstawiony na zdjęciu okręt, stanowiący prawdziwą gratkę dla miłośników :-) Jest to niszczyciel "Smietliwyj" - ostatnia pozostała przy życiu jednostka typu 61ME, która miała być pierwszym okrętem tej serii modernizowanym w latach 90., a ostatecznie została jedynym (zanim dokończył się trwający ponad 10 lat remont, resztę okrętów zdążono zezłomować). Obecnie niszczyciel wchodzi w skład Floty Czarnomorskiej, stanowiąc swego rodzaju fenomen, gdyż jest to jeden z najstarszych na świecie niszczycieli rakietowych pozostających w czynnej służbie w tzw. krajach "nietrzeciego" świata (zbudowany w latach 1966-1969). Ciekawostką jest, że tego samego typu był ostatni (jak dotąd) polski niszczyciel ORP "Warszawa", zżyletkowany w latach 2003-2004.

  Jako że "Smietliwyj" jest obecnie jedynym rosyjskim niszczycielem we Flocie Czarnomorskiej, drugim okrętem zespołu o którym mówi artykuł jest zdecydowanie nowocześniejszy (zbudowany 1990-1999) "Admirał Czabanienko" typu 1155, ściągnięty z Floty Północnej.

  Pozdrawiam

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 60 razy 36

  Wspierany przez Rosjan - satrapa, wspierany przez Amerykanów - krzewiciel demokracji.

 • awitold

  Oceniono 40 razy 34

  Czy kadłub naszej korwety "Gawron" też będzie brał udział w bitwie morskiej?

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 48 razy 28

  No i słusznie, sojusznik to sojusznik, nie co amerykanie wystawili Mube do wiatru. Assad gwarantuje świeckość Syrii. Brodacze to fanatycy religijni.
  www.youtube.com/watch?v=sPmszQDm19Q&feature=player_embedded

 • szarak_44

  Oceniono 34 razy 26

  Ma ta rosyjska flotylla jakiś tajemnicze parcie na media, bo flotylle amerykańskich okrętów błąkają się po całym świecie codziennie niezauważone przez Gazetę :-)

  Kiedy chwytamy za miecze, nazywają nas Awarami. Gdy lepimy zbyt wprawnie garnki, przezywają nas Wandalami. Jeśli tylko dosiadamy w bitwie koni, stajemy się dla nich Scytami... Jesteśmy Słowianie!

 • konto_live

  Oceniono 23 razy 21

  najlepsza na świecie jest polska flota!!!, czy wienie, że NIGDY żaden polski pancernik ani lotniskowiec nie da się zatopić?

 • bayadera

  Oceniono 25 razy 17

  zigzaur

  Powiedz to Putinowi. A i Amerykanom mozez pogrozic bo co robia ich okrety na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej. No jeszcze trzebaby ich wygonic z Morza Chinskiego i Okinawy.
  A strzelali Izraelczycy bardzo skutecznie w USS Liberty. Bo co tam robil szpiegowski okret?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 24 razy 14

  Nazistowcy bandyci z NATO i religijni/ideologiczni fanatycy z Izraela i GCC grają w warcaby.

  Rosja, Chiny, Iran grają w szachy.

 • calli

  Oceniono 22 razy 14

  Brawo Rosja, gonić judeo-jankeskich morderców do nor pod Tel-Avivem i na pustyni Negev.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje