"Przeklęta góra" znów zabija. Dziewięć ofiar lawiny w Alpach

12.07.2012 10:04
Dziewięć osób zginęło pod lawiną, która zeszła ze szczytu Mont Maudit (4465 m n.p.m.) w alpejskim masywie Mont Blanc w pobliżu Chamonix. Dziewięć innych zostało rannych. Cztery osoby uznawane są za zaginione. Miejsce tragedii przeszukują służby ratunkowe.
Lawina uderzyła w kilka spiętych linami grup wspinaczy wczesnym rankiem. Jeden z rannych zdołał wezwać pomoc. W stronę należącego do masywu Mont Blanc szczytu Mont Maudit, trzeciej najwyższej góry Alp Graickich, wyruszyły służby ratunkowe. Niestety, dla sześciu alpinistów na pomoc było już za późno. To 2 Niemców, 2 Szwajcarów i 2 Hiszpanów. narodowości pozostałych osób nie udało się jeszcze zidentyfikować - poinformowała żandarmeria w Chamonix.

Wśród ofiar są obcokrajowcy

Akcja ratunkowa trwa. Przypuszcza się, że lawina uderzyła w kilka zespołów wspinaczkowych, liczących w sumie niespełna 30 osób. Według francuskich mediów w zespołach wspinaczkowych byli Niemcy, Szwajcarzy, Hiszpanie, Francuzi i Serbowie. Rannych przetransportowano do okolicznych szpitali.

Według najnowszych informacji agencji AFP, nie odnaleziono jeszcze od czterech osób. W poszukiwaniach uczestniczą dwa śmigłowce, ratownicy korzystają też z termolokatora.

"Przeklęta góra"

Lokalne władze mówią o najtragiczniejszej w skutkach lawinie na Mont Maudit w ostatnich latach. Mont Maudit (dosł. przeklęta góra) leży na popularnej trasie letnich wspinaczek na szczyt Mont Blanc. W maju 2000 roku pod lawiną na "Przeklętej Górze" zginęło dwóch Francuzów. W sierpniu 1998 roku życie straciła tam Polka, która wpadła w szczelinę lodowca.

Najnowsze informacje