"Kryształki". Nowy narkotyk opanowuje Niemcy

05.07.2012 19:22
Ukryty narkotyk

Ukryty narkotyk (Fot. DW)

"Crystal" jest niebezpiecznym narkotykiem "towarzyskim". Coraz więcej niemieckich nastolatków sięga po ten tani środek odurzający.
Tak jak inni ludzie zamawiają pizzę, Jens Mueller (prawdziwe nazwisko i imię znane redakcji) zamawia białe kryształki przez telefon - Wielu dilerów się tym zajmuje - mówi 38-letni Jens. - Aż za dużo - dodaje. Jens Mueller jest niepewny, jakby przestraszony. Trzęsą mu się ręce. Najchętniej znów sięgnąłby po słuchawkę i zamówił kryształki.

- Uzależnionemu całe życie towarzyszy pragnienie zdobycia narkotyku. Trzeba z tym żyć - mówi Sven Kaanen, szef kliniki rehabilitacyjnej w miejscowości Wildenfels-Wiesen. Kaanen od miesięcy leczy Jensa Muellera w saksońskim Vogtland. Klinika otoczona jest wysokim ogrodzeniem. Odwiedzający muszą przedkładać dowody osobiste.

Jak chorzy na alzheimera

Konsumpcja tego narkotyku powoduje obumieranie komórek nerwowych, co z kolei prowadzi do zaniku pamięci. Narkomani zachowują się jak chorzy na alzheimera - mówi Kaanen. Po zażyciu narkotyku Jensowi wydaje się, "jakby wszystkie problemy rozpuściły się w powietrzu". Jest w dobrym humorze, przez 30 godzin nie potrzebuje snu. - Ale to jest zwodnicze - mówi Jens. Z chwilą, gdy narkotyk przestaje działać, 38-letni narkoman wpada w letarg i depresję. - Człowiek czuje się, jakby miał 80 lat - opowiada.

Uzależnieni od crystalu rzeczywiście wyglądają staro: chudną, ich skóra zaczyna się marszczyć, oczy zapadają się, wracają dawne problemy. - U nas, na wschodzie Niemiec, jest tylu narkomanów. Tego się nie da opisać. Mają najwyżej 13, 14 lat i są coraz młodsi - mówi Jens.

Handel narkotykami w regionie przygranicznym

Ten specyfik wytwarza się nielegalnie w Czechach, parę kilometrów od granicy z Saksonią. Otwarte granice Europy sprzyjają przemytowi. - Od czasu, gdy Czechy przystąpiły do Układu z Schengen, kontrole graniczne odbywają się sporadycznie - wyjaśnia nadkomisarz Joachim Günther, który zajmuje się w Zwickau przestępczością narkotykową. W czasie kontroli na terenie przygranicznym funkcjonariusze mają coraz większe trudności z wykryciem tych narkotyków.

Nieapetyczny przemyt

Nadkomisarz Joachim Günther nie kryje rezygnacji: - Mężczyźni przemycają crystal w torebkach plastikowych w odbycie, kobiety w pochwie - wyjaśnia Joachim Günther. Inne warianty to m.in. atrapy baterii albo zestawy do naprawy opon rowerowych. Konsumpcja crystalu nie jest w RFN karalna, ponieważ według kodeksu karnego konsument jest ofiarą. Przyłapany w Czechach z niewielką ilością tego narkotyku musi z powodu drobnego wykroczenia zapłacić niewysoką karę grzywny.

- Współpraca z Czechami nie jest łatwa, bo brak personelu, bo w obu krajach obowiązują różne przepisy, a do tego dochodzi jeszcze bariera językowa - skarży się Günther.

Trutka na szczury i środek do czyszczenia toalet

W Niemczech gram crystalu kosztuje 80-120 euro, w Czechach 30-40 euro. Duże ilości surowca można kupić w aptekach również bez recepty. Towar sprzedaje się na wietnamskim targu na granicy niemiecko-czeskiej. Podstawowy składnik crystalu - środek przeciwgrypowy - zmieszany jest ze środkiem czyszczącym, zmielonym szkłem, strychniną i niekiedy klejem. - Popyt na ten narkotyk jest ogromny - przyznaje nadkomisarz Günther.Zobacz także
Komentarze (249)
Zaloguj się
 • goran69

  Oceniono 1 raz 1

  a to dopiero, wyborcza odkryła metamfetaminę, która była używana już podczas II wojny światowej

 • pp3com

  0

  Jaki nowy ?? PIKO PIKO PIKO PIKO PIKO PIKO PIKO :)

 • pp3com

  0

  PIKO PIKO PIKO PIKO PIKO PIKO PIKO :)

 • ulebyk

  Oceniono 5 razy 5

  80-120 euro to tani narkotyk? Zresztą skoro jak pisze się o nim "nowy" to już tak wiele wiadomo o uzaleznieniach?

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 5 razy -3

  Nie powierzaj życia
  Narkotyków mocy,
  Bo ciężko jest takim
  Udzielić pomocy.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 15 razy 3

  Narkotyki zwłaszcza twarde powinny być zalegalizowane !!! Wtedy ćpuny i reszta degeneratów jak szczury wytruje się sama wystarczy im tylko wyłożyć trutkę

 • mundi8

  Oceniono 28 razy -16

  Myślę, że nie muszę, dodawać ,że młodzież, która jest jest poza Kościołem a zwłaszcza poza wspaniałymi, mocnymi ruchami, które są w Kościele jest poza mainstreamem ŻYCIA I SZCZĘŚCIA ! Więc szuka tego na własną rękę tak jak umie!

 • mundi8

  Oceniono 20 razy -8

  Niestety stanowisko Gazety w sprawach antykoncecji, aborcji, metody "in vitro", eutanazji, Kościoła, apostazji, absolutnie nie pomaga społeczeństwu polskiemu (w tym i młodzieży)! To są wszystko formy ucieczki od cierpienia i odpowiedzialności. Oczywiście nadaremne!

 • mundi8

  Oceniono 20 razy -10

  "Popyt na narkotyk jest ogromny..." Cóż, w jakim kierunku ma iść świat bez Boga, bez wartości, bez moralności? Czytaj: natalialesz.natemat.pl/22073,playboy-i-jego-plac-zabaw
  Człowiek został stworzony do miłości! Jeżeli tego nie wie, nie akceptuje, odrzuca to -to co mu zostaje? Praca, pieniądze, konsumpcja, rozrywka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje