Kamienna lawina zerwała łańcuchy pod Rysami. TPN zamknął szlak

05.07.2012 12:44
Kamienna lawina, która zeszła pod Rysami, spowodowała uszkodzenie górskiego szlaku, wyrwane zostały łańcuch. Szlak na szczyt został zamknięty.
Przed południem turyści wychodzący na Rysy powiadomili ratowników TOPR i pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego, że szlak na Rysy jest zablokowany przez zwały kamieni. Przyczyną spływu gruzowego, czyli oberwania głazów może być wczorajsza burza, która w godzinach popołudniowych szalała nad Tatrami.

Szlak został oberwany w okolicy grzędy, czyli ostatnim kilkusetmetrowym podejściu na szczyt gdzie są łańcuchy i klamry. Obecnie do miejsca zdarzenia udało się dwóch pracowników TPN wraz z ratownikami TOPR, którzy mają zorientować się o skutkach lawiny kamiennej. Łańcuchy wzdłuż trasy zostały wyrwane z kotwicami.

Trzeba będzie wywiercić nowe otwory w celu ponownego zamocowania łańcuchów. Jeżeli spadły same głazy trzeba będzie sprawdzić czy powstałe rumowisko jest stabilne i czy nie spowoduje to nowej lawiny. - W tej sytuacji musimy sprawdzić, ocenić, jak wygląda stabilność kamieni na całym szlaku. Jeżeli nie ma stabilności musimy przemieścić głazy w depresje, tak zabezpieczyć, żeby nie było samoistnego zejścia kamieni. To potrwa parę dni - mówi Paweł Skawiński dyrektor tatrzańskiego parku narodowego.

Już teraz przy Morskim Oku pojawiły się tablice informujące o zamknięciu szlaku prowadzącego na Rysy. Na razie nie dysponujemy informacjami z TANAP czy po słowackiej stronie sa jakieś zniszczenia w drodze na Rysy ta szlak jest o wiele bardziej łagodny.

W Tatrach panuje piękna pogoda jest upalnie, ale od kilku dni w godzinach popołudniowych występują gwałtowne burze, którym towarzyszy silny wiatr i duże opady deszczu. Na tatrzańskich szlakach panuje duży ruch tylko w czerwcu średnio do Morskiego Oka dziennie wchodziło około siedem tysięcy turystów

Zobacz także
 • Szlak pod Rysami. Naprawa może potrwać dłużej, niż zakładano
Komentarze (15)
Kamienna lawina zerwała łańcuchy pod Rysami. TPN zamknął szlak
Zaloguj się
 • vandersexxx

  Oceniono 30 razy 24

  "W Tatrach panuje piękna pogoda jest upalnie."

  "Na tatrzańskich szlakach panuje duży ruch tylko w czerwcu średnio do Morskiego Oka dziennie wchodziło około siedem tysięcy turystów."

  Zatrudnili gimnazjalistę i oto efekty.

 • nikonades

  Oceniono 27 razy 21

  Czy autor artykułu jest absolwentem filologii polskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Mordzielewicach Małych? To mogłoby tłumaczyć pisownię................

 • morsick

  Oceniono 25 razy 19

  Czy ten artykuł pisał ktoś przez GG?

 • piotrns

  Oceniono 19 razy 11

  Czy kamienie zostaną z powrotem przetransportowane na górę w ramach ochrony parku i przeciwdziałania erozji?

 • braunal

  Oceniono 8 razy 4

  Wina Grzegorza Laty

 • rabbinhood

  Oceniono 6 razy 4

  Słowacja zaprasza.

 • herflich

  Oceniono 15 razy -3

  I znowu wina Tuska:):):):)

 • piss_on_palikot

  Oceniono 6 razy -4

  zamknijcie te biedne tatry - tam i tak nie można dojechać. Należy ogrodzić te kupę kamienni i okrzyknąć ja światowym skarbem natury - i wszyscy się odpie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje