Nie tylko Sky Club. Coraz więcej biur podróży w Krajowym Rejestrze Długów

- Upadek Sky Club to prawdopodobniej nie ostatnie bankructwo w branży turystycznej w tym roku - ostrzega Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów. W czerwcu przybyło w KRD kolejnych siedem zadłużonych biur podróży, jest już ich łącznie 446! To prawie jedna piąta wszystkich działających w Polsce.
By uniknąć takiej sytuacji, jaka spotkała klientów Sky Club, czyli kupowania wycieczek - do ostatniej chwili - w bankrutującej firmie, przedstawiciele Krajowego Rejestru Długów proponują turystom sprawdzenie w Serwisie Ochrony Konsumenta KRD, czy biuro, z którym wybierają się na wakacje, nie jest zadłużone. Serwis jest płatny, pierwsze sprawdzenie kosztuje 13 zł, każde następne 49 zł.

- Jeśli biuro będzie notowane jako dłużnik, w raporcie znajdzie się informacja, kto jest wierzycielem, jaka jest kwota długu, od kiedy istnieje i czy dłużnik go nie kwestionuje - mówi Karolina Gazda-Wojszwiłło z KRD.

Dla oceny kondycji finansowej podejrzanej spółki nie jest istotna kwota zadłużenia, ale wierzyciel. Jeśli jest to np. firma ubezpieczeniowa, w której każdy organizator musi wykupić obowiązkową polisę na wypadek bankructwa, to lepiej już z takim biurem nigdzie nie jechać.

Z kolei Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy, podkreśla, że istotne jest też sprawdzanie, czy weryfikowana spółka nie ma na swojej stronie internetowej banneru Rzetelnej Firmy, który również poświadcza, że jego posiadacz nie jest notowany w KRD. Ważne, aby kliknąć na ten banner, bo wówczas następuje połączenie z bazą danych Krajowego Rejestru Długów i uzyskuje się w ten sposób najbardziej aktualną informację, czy biuro jest zadłużone, czy nie. Rzetelna Firma działa pod patronatem Krajowego Rejestru Długów.

Nie tylko rejestr długów

Przed wykupieniem oferty warto też sprawdzić, czy firma posiada certyfikat wydawany przez Polską Izbę Turystyki. To dowód na rzetelne prowadzenie działalności i przestrzeganie kodeksu dobrych praktyk obowiązującego w branży turystycznej. Niestety, biura podróży wykorzystują prestiż tego wyróżnienia, prezentując niezorientowanym klientom nieaktualne już certyfikaty pochodzące sprzed kilku lat. Tymczasem dokument ważny jest tylko przez rok, a uzyskanie kolejnego poprzedza ponowna procedura weryfikacyjna. O jakości usług świadczonych przez biuro podróży świadczy również brak niedozwolonych zapisów w umowach przedstawianych klientom. Pełen spis niedozwolonych klauzul znajduje się na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kryzys w branży turystycznej

W Polsce działa ok. 3,2 tys. licencjonowanych organizatorów turystyki. - Branża turystyczna od 2 lat przeżywa kryzys i to widać w naszym rejestrze. Rosnące kursy walut, zamieszki w Afryce Północnej i Grecji, kryzys ekonomiczny na południu Europy i obawy przed kryzysem w Polsce sprawiają, że z roku na rok maleje liczba osób korzystających z usług biur podróży. A to przekłada się na mniejsze zyski - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. - Kłopoty mają już nie tylko mali i średni organizatorzy turystyki, ale także ci najwięksi. W KRD jest notowanych kilka biur z pierwszej dziesiątki

Według danych z Krajowej Izby Turystyki liczba chętnych na usługi biur spada. W 2010 r. z usług branży turystycznej skorzystało 6,6 mln turystów, rok temu już 5,5 mln. - Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ich jeszcze mniej. Biura muszą dzielić się coraz mniejszym tortem, pracują więc na coraz niższych marżach - dodają specjaliści z KRD.

Od maja branża turystyczna zanotowała już trzy bankructwa. Padły Triada, Excalibur, a teraz Sky Club.

Bankructwa już na początku sezonu?

W ostatnich dwóch latach liczba zadłużonych biur podróży notowanych w Krajowym Rejestrze Długów gwałtownie wzrasta. O ile w lutym 2011 r. było ich 150, to pięć miesięcy później - już 204.

Ale gwałtowny wzrost wpisów nastąpił po poprzednim sezonie. W lutym tego roku notowanych w KRD było już 426, a na koniec czerwca 446 biur podróży.

Wg KRD rosnąca liczba zadłużonych biur i agencji turystycznych pokazuje, że zyski są za małe, aby pokryć koszty działalności.

- Niepokojące, że z bankructwami mamy do czynienia na początku sezonu, kiedy do touroperatorów napływa strumień gotówki od klientów wpłacających na wczasy, z których dopiero skorzystają, a więc za które biuro nie musi jeszcze w pełni zapłacić swoim kontrahentom. - dodaje prezes Łącki z KRDł.

Więcej o:
Komentarze (96)
Nie tylko Sky Club. Coraz więcej biur podróży w Krajowym Rejestrze Długów
Zaloguj się
 • kusy123456789

  Oceniono 42 razy 30

  Jeżeli w Polsce jest 2500 biur podróży to muszą być bankructwa jak będzie poniżej 100 to wtedy będą mogły zapewnić klientom dobre ceny i bezpieczeństwo

 • moman4

  Oceniono 41 razy 13

  Ja juz nie kupuję urlopu w biurach podózy, tylko rezerwuję noclegi w hotelu w którejs z duzych sieci hotelowych.
  W kazdym atrakcyjnym miejscu na swiecie i w Polsce mozna znaleźć hotel sieciowy, są większe pokoje suity po 30 metrów kw.
  kupuję nocleg w ostatniej chwili, czesto z ogromną zniżka. na maila przychodzi reklama, gdzie w danym momencie sa najtansze noclegi. Nie jestem uwiązany do terminu, nie inwestuję kasy wczesniej.

 • jami100

  Oceniono 56 razy 52

  Kryptoreklama. Krajowy Rejestr Długów stara sie sprawić wrażenie jakby był agendą państwową. Tymczasem jest to prywatna spółka, wyjątkowo pazerna (co zresztą widac nawet w tym artykule) i o mentalności jeszcze gorszej niż wszyscy dłużnicy razem wzięci. To, ze regularne wysyła spam, to pikuś.
  Skąd bierze sie tylu jeleni korzytających z jej usług?

 • anissa4

  Oceniono 43 razy 37

  LOL! Krajowy Rejestr Długów (KRD) i Rzetelna Firma (KRF), to przecież tylko sposób na wyciągnięcie sianka od naiwnych kretynów! To jest tylko straszak dla maluczkich. Większość zdrowego Polskiego biznesu oraz windykacji ma w głębokim poważaniu te pseudo bazy, wymyślone jako rodzinny biznesik małżeństwa Kaczmarskich.

 • t.o.m.e.k

  Oceniono 40 razy 36

  Po ch..... taka informacja, skoro artykuł nie podaje jakie jeszcze firmy znalazły się na tej szemranej liście? Rzeczywiście wygląda to na kryptoreklamę - z podaniem adresu i cennika usług.

 • wroclawiak81

  Oceniono 33 razy 29

  nie ma to jak ukryta reklama firmy ściągającej długi .... ech...

 • jacej22

  Oceniono 37 razy 29

  Te wszystkie: Rzetelna Firma i Krajowy Rejestr Długów a nawet Polska Izba Turystyki to wszystko wyciąganie kasy z firm i nic więcej.. Wiele biur które zbankrutowały były członkami PIT, miały złotą kartę w KRD i nawet super baner na stronie od Rzetelnej Firmy... Orbis, Selectours, Triada ..... :/ Każdy może być członkiem i zamieścić sobie banerek na stronie, za opłatę oczywiście.
  A ten artykuł nic więcej tylko reklama Krajowego Rejestru Długów SA i Rzetelnej Firmy Sp. z o.o.
  Ciekawe ile kosztowała ?

 • alicjaz35

  Oceniono 25 razy 23

  Jak dla mnie to reklama KRD. Sprawdzałam dzisiaj (mam dostęp) i Sky Club nie widnieje w KRD! :) więc to że nie widnieje równiez nie jest gwaracją wiarygodności.

 • alienka_x

  Oceniono 23 razy 21

  "Serwis jest płatny, pierwsze sprawdzenie kosztuje 13 zł, każde następne 49 zł." - kolejni zdziercy, żerujący na innych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX