"Największe oszustwo w historii służby zdrowia". Gigant farmaceutyczny zapłaci 3 mld dolarów

Oszustwa przy promowaniu leków, zatajanie informacji o zagrożeniach związanych z ich stosowaniem i przekupywanie lekarzy na potęgę - to lista przestępstw, które udowodniono GlaxoSmithKline. Koncern farmaceutyczny zapłaci gigantyczną karę w wysokości 3 miliardów dolarów - podaje BBC.
Według amerykańskiego rządu to, co zrobiła firma GlaxoSmithKline, było "największym oszustwem w historii służby zdrowia". Koncern ten podawał nieprawdziwe informacje na temat dwóch antydepresantów Paxilu i Wellbutrinu oraz nie przekazał Federalnej Administracji Leków danych dotyczących zagrożeń płynących z zażywania środka przeciwko cukrzycy Avandia.

Wycieczki na Hawaje i bilety na koncert Madonny

Leki na depresję przeznaczone były w dużym stopniu dla dzieci i młodzieży. GlaxoSmithKline - jeden z największych koncernów farmaceutycznych na świecie - przekupywał lekarzy na potęgę.

- Przedstawiciele koncernu używali do przekupywania lekarzy wszelkich możliwych metod, od finansowania wycieczek na Hawaje, przez aranżowanie wielomilionowych wykładów, po... bilety na koncert Madonny - wyjaśnił prokurator Carmin Ortiz.

Oskarżony koncern zaakceptował karę w rekordowej wysokości 3 miliardów dolarów. Zgodził się też, że przez 5 lat będzie pod obserwacją amerykańskiej prokuratury. GlaxoSmithKline nie zgadza się jednak z wieloma zarzutami rządu USA.

Koncern: "Uczymy się na błędach, które popełniamy"

Prezes GlaxoSmithKline Andrew Witty zapewnia, że koncern wyciągnął nauczkę ze skandalu. - Uczymy się na błędach, które popełniamy - oświadczył. - Gdzie było to niezbędne, zwolniliśmy pracowników, którzy zamieszani byli w sprawę - dodał.

Jak podaje "New York Times", wbrew tym zapewnieniom koncern wcale się na swoich błędach nie uczy. Prokuratura podobne zarzuty - także w związku z Paxilem - stawiała mu już w 2004 roku. I choć te 3 mld dolarów to największa kara finansowa nałożona na firmę farmaceutyczną w historii, to nikt nie wierzy, że zniechęci ona do niezgodnych z prawem praktyk.

W sprawie - ani tej, ani podobnych - nie pociągnięto do odpowiedzialności konkretnych osób i, według prokuratorów, dopóki będzie stosowana zasada zbiorowej odpowiedzialności, to nic się nie zmieni. - Stało się dla nas jasne, że kary finansowe nie odwodzą koncernów od oszustw - przyznał Eliot Spitzer, prokurator generalny Nowego Jorku. - Według mnie jedyną skuteczną metodą będzie karanie za oszustwa prezesów i indywidualnych przedstawicieli koncernów - dodał.

Więcej o:
Komentarze (229)
"Największe oszustwo w historii służby zdrowia". Gigant farmaceutyczny zapłaci 3 mld dolarów
Zaloguj się
 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 59 razy 55

  Na tajnym spotkaniu firma farmaceutycznych prezes GSK wyciągnął najkrótszy patyczek. Teraz spokój przez następne lata....

 • apas13

  Oceniono 51 razy 47

  Pan Zenek zatłukł konkubinę siekierą, by odziedziczyć po niej gospodarstwo rolne o wielkości 50 ha. Prokuratura udowodniła mu winę. Pan Zenek łaskawie zaakceptował niebotyczna karę - odda sąsiadowi hektar. Poza tym przez dwa lata będzie mu się przyglądał sołtys.
  "Uczę się na błędach" - powiedział pan Zenek. "Następnym razem będę topił, bo siekiera robi straszny bajzel".
  Jak podaje Wólka Dolna Street Journal, Pan Zenek zamówił ostatnio wykopanie stawu za domem. Giełdy pod GS-em zareagowały entuzjastycznie - inwestorzy oczekują powiększenia areału ziemi nalezącej do pana Zenka w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Gospodarstwo sołtysa ma aż 70 hektarów powierzchni. Proboszcz Chędołek - Chłopięcy zapewnia, że rynek ziemi ornej doskonale reguluje się sam i nikt nie wymyślił jak dotąd lepszego sposobu na budowanie szczęścia całej wsi, niż pan Zenek.

 • leser.1

  Oceniono 56 razy 44

  Bardzo eleganccy panowie, z wypchanymi teczkami wchodzący do gabinetów lekarskich bez kolejki przynoszą zapewne naszym "doktorom" mentalne wsparcie i podnoszą ich na duchu w walce z NFZ-em.
  Potem, taki idiota, żeby wywiązać się z podjętych zobowiązań - bo "szkolenie" na Karaibach już się odbyło, a sympozjum w Alpach w szczycie sezonu tuż-tuż - wypisuje pacjentowi adekwatne do swojego stanu psychicznego i pozbawione wszelkich etycznych i moralnych hamulców RECEPTY.

  Mi taki kretyn zafundował kiedyś na ból kręgosłupa:
  -rewodinę
  -Diclak
  -Diklo-duo i jeszcze jeden, ten sam lek o innej nazwie.
  Wszystko w dopuszczalnych maksymalnych dawkach dobowych, czyli 4x700mg.
  Cztery razy za dużo, jak na moją wątrobę.

 • polszewik78

  Oceniono 37 razy 33

  Korporacje tworzą się tam gdzie nie ma zdrowej konkurencji. Niszczmy korporacje tam gdzie powstają.

 • shadowthrone

  Oceniono 34 razy 30

  Wszędzie jest tak samo, tylko skala różna. U nas mamy sól drogową i rybne jaj w proszku, którymi nas trują chronieni przez państwo producenci. Po dziś dzień nie podano nazw firm-trucicieli. W USA trują na większą skalę. A wszystko to tylko dlatego, że państwo olewa swoje obowiązki i zajmuje się tylko zgarnianiem kasy na swoich urzędasów.

 • cubikon

  Oceniono 29 razy 27

  powinni napisać "było "największym WYKRYTYM i UDOWODNIONYM oszustwem w historii służby zdrowia", a że niby Pfizer, Lilly, Baxter, Novartis, US Pharmacia czy inny Bayer to są czyste? nie łudźmy się, jesteśmy dymani na potęgę

 • nabuhodenozor

  Oceniono 28 razy 26

  o kuchwa znowu lekarstwa podrożeją! no bo wrosły koszta koncernu przecież

  byłem u pani doktor pediatry, dziecko chore ewidentna angina a pani przepisuje Zyrtec, mówię że to chyba na alergię a pani doktor no tak ale to tak na wszelki wypadek gdyby ten katar i kaszel był alergiczny... a poza tym pan spojrzy i pokazuje mi wielką kartonową plansze za sobą z... ta daaam reklamą Zyrteca gdzie ładnie piszę że łagodzi kaszel

  i tak lekarze zamienili się w przedstawicieli handlowych, szkoda że nie zapytałem pani doktor dokąd będzie miała wycieczkę w tym roku
  Zyrtecu nie kupiłem

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 26 razy 24

  Musieli komuś podpaść. Praktycznie w każdym koncernie farmaceutycznym takie przekręty są na porządku dziennym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX