Sikorski zapomniał o prawach autorskich. "Liczę, że ureguluje Pan..."

Radosław Sikorski promował na Twitterze walkę najnowszej polskiej celebrytki Natalii Siwiec ze stronniczym materiałem BBC na temat Polski. Jednak szef MSZ użył zdjęcia, za które nie zapłacił... - Cała Polska kradnie zdjęcia. Trudno by było inaczej, jeśli robią to również funkcjonariusze państwowi - komentowała na swoim blogu fotoedytorka "Gazety Wyborczej", która jako pierwsza opisała wpadkę szefa MSZ.
- Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zamieścił na Twitterze zdjęcie, którego sam nie zrobił. Jego autorem jest Piotr Bławicki z agencji East News. Zdjęcie nie zostało podpisane, co stanowi naruszenie osobistych praw autorskich fotografa. Z zasady, na serwisy społecznościowe nie można wrzucać zdjęć, które do nas nie należą, gdyż robiąc to, udzielamy serwisowi licencji, której faktycznie nie mamy. Jest to niezgodne z prawem - podkreśla Kinga Kenig. I radzi: Powalczmy razem o dobre standardy. Jeśli macie nie swoje zdjęcie na swoim profilu FB lub Twitterze, wyrzućcie je. Jeśli nie macie na to ochoty, to chociaż je podpiszcie - napisała na swoim blogu Kinga Kenig - fotoedytorka "Gazety Wyborczej".

"Liczę, że ureguluje Pan honorarium za tę publikację"

- Mam nadzieję, że to nie będzie walka z wiatrakami - skomentowała swój wpis na Facebooku. Na razie akcja przyniosła sukces. Do Sikorskiego odezwał się na Twitterze autor zdjęcia. - Panie ministrze, miło mi, że opublikował Pan moje zdjęcie N. Siwiec. Liczę, że ureguluje Pan honorarium za tę publikację - napisał Piotr Bławicki. - Gratuluję zdjęcia. Dobra promocja Polski. Naturalnie uszanujemy prawa autorskie - odparł (też na Twitterze) Sikorski i obiecał, że autor zdjęcia dostanie pieniądze.

Więcej o:
Komentarze (145)
Sikorski zapomniał o prawach autorskich. "Liczę, że ureguluje Pan..."
Zaloguj się
 • korponaracja

  Oceniono 76 razy 64

  a jak gazeta.pl wkleja w swoich artykułach filmy nielegalnie umieszczone na youtube to jest wszystko ok?

 • doktor_pankracy

  Oceniono 70 razy 60

  A czy fotograf zapłacił pani Natalii za pozowanie? Albo właścicielom stadionu za tło zdjęcia? Albo UEFA za imprezę, która była jego przyczyną? Czy, poza mną, ktoś jeszcze ma wrażenia, że prawa autorskie zmierzają do absurdu, a urażona cnota fotografa jest, cokolwiek, drugiej świeżości?

 • korponaracja

  Oceniono 62 razy 54

  hehehe
  gazeta.pl nie dość że też łamie prawa autorskie na potęgę to jeszcze usuwa posty na ten temat !!!

 • liberau

  Oceniono 48 razy 42

  Szanowna Pani Autorko bezczelnego wpisu na Blox,.pl,
  Ciekawe - wspomina Pani o FB i Twitterze, ale nic Pani nie pisze o Blox.pl - czy tutaj wolno umieszczać nie swoje zdjęcia?! Na Pani blogu roi się od nie-Pani-zdjęć. Chyba nie che nam Pani wmówić, że fakt podania źródła, z którego zdjęcie zostało skradzione łagodzi jakoś fakt kradzieży, albo tym bardziej ją usprawiedliwia?

  Czy Pani ma świadomość, że promuje Pani taki właśnie punkt widzenia? "Jeśli już musisz kraść, podziękuj publicznie swej ofierze, a będziesz w porządku". Co to za brednia?!!!

  Minister Sikorski zachował się po Pani wpisie jak należy - obiecał wypłatę honorarium autorowi zdjęcia. Teraz czekamy na Pani krok - proszę zadeklarować, że wypłaci Pani należne honoraria autorom wszystkich zdjęć, które Pani wykorzystała na swoim blogu, podpisując je pieczołowicie i ujawniając tożsamość ofiar kradzieży, której się Pani dopuściła.

 • pan.lampka

  Oceniono 32 razy 30

  hm.... z cala sympatia dla super fajnej laski jaka jest Natka.. :) ale to raczej jej agent powinien zaplacic Sikorskiemu za lans :)))

 • re_x

  Oceniono 28 razy 26

  mam nadzieję że do autora zdjęcia zwróci się Natalia Siwiec z roszczeniami o honorarium...to już parodia..

 • kiks4

  Oceniono 29 razy 21

  Czy pan Piotr Bławicki uzyskał zgodę na sfotografowanie twarzy pani Natalii S.?
  Jak idziemy w paranoję- to konsekwentnie. Jeśli zgodę uzyska- to czy płaci tantiemy należne pani Natalii?
  Jej uroda jest efektem kosztownych zabiegów i w pełni należy jej płacić za oglądanie efektu końcowego.

 • marekbos100

  Oceniono 22 razy 18

  Autorka tekstu na swoim blog publikuje rożne zdjęcia i wątpię zęby za każde zapłaciła(skoro jej wystarczy podanie źródła to innym tez powinno). Jakiś czas temu z YouTube usunięto film zagrzewający polaków do meczu i łamiący prawa autorskie TVP, gazeta.pl zamieściła link do tego samego filmu ale na dailymotion.com i wszystko OK. Taka moralność księdza ze stadkiem dzieci.

 • bacowa

  Oceniono 21 razy 17

  czy GW zawsze za zgodą autora publikuje wszystkie fotografie?

  byle fotografina za zrobienie zdjęcia na imprezie UEFA żąda honorarium

  a zapłacił za pozwolenie zrobienia jego?

  co za gnida

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX