Ministerstwo chce aktywować emerytów. "Aktywność starszych Polaków na wyjątkowo niskim poziomie"

W Polsce jest prawie 6,5 mln emerytów. Większość z nich po zakończeniu pracy zawodowej nie angażuje się już w żadną działalność. Ministerstwo Pracy chciałoby to zmienić - pisze "Gazeta Wyborcza".
Na emeryturze czas płynie inaczej. Jak wyliczył GUS, polski emeryt spędza dziennie ponad 12 godzin na spaniu, jedzeniu, myciu i ubieraniu się. Trzydziestolatkom te czynności zajmują o 2 godziny mniej. Choć każdy z nas obiecuje sobie, że na emeryturze wreszcie odda się swoim ulubionym zajęciom, prawdziwi emeryci na hobby poświęcają zaledwie 7 minut.

Co robią? Przede wszystkim oglądają telewizję i słuchają radia (3 godziny dziennie) oraz zajmują się domem i majsterkowaniem (prawie 4 godziny). Przez półtorej godziny na dobę oddają się rozrywkom i życiu towarzyskiemu. Tylko 45 minut dziennie zajmuje im praca na rzecz innych, np. wolontariat.

- Aktywność społeczna osób starszych w Polsce jest na wyjątkowo niskim poziomie w porównaniu z wieloma krajami Europy - twierdzi dr Michał Myck, koordynator polskiej edycji badania "SHARE: 50+ w Europie" przeprowadzanego na dużej grupie seniorów.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Komentarze (27)
Ministerstwo chce aktywować emerytów. "Aktywność starszych Polaków na wyjątkowo niskim poziomie"
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 13 razy 13

  W tej rozpisce czasu emeryta brakuje informacji o czasie spędzanym w kolejkach do lekarzy. W tej kategorii polscy emeryci są na pewno w czołówce. Tak więc na pierwszym miejscu "uaktywniania" emerytów jest niechybnie Ministerstwo Zdrowia.

 • sluziniec

  Oceniono 12 razy 12

  Nie zapominajmy, że dziadkowie w Polsce zajmują się wnukami w znacznie większym zakresie niż na Zachodzie Europy. Wynika to głównie z braku infrastruktury opieki nad dziećmi oraz trudnego dostępu do taniej pomocy domowej.

 • lady.heather

  Oceniono 8 razy 8

  Bo resztę wolnego czasu spędzają stojąc w kolejkach do rejestracji, zeby sie dostać do lekarza:(

 • czesu4f

  Oceniono 7 razy 7

  Nawet na emeryturze nie dadzą człowiekowi odpocząć! "Aktywować" chcą!

 • illuminatus1

  Oceniono 7 razy 7

  Najpierw zabierzcie im wszelkie zasiłki, możliwość dorobienia , służbę medyczną, dajcie 500 zł na miesiąc emerytury a później dziwcie się czemu na nic siły nie mają. Co za chamstwo i kurestwo i jeszcze zagońcie ich do biegania o głodzie . Taki kacapi wałęsa czy kwaśniewski dostają 4,3 tyś emerytury i narzekają że nie da się żyć a co ma powiedzieć ktoś kto harował całe zycie i teraz dostaje niecały tysiąc ??? Gnoje oderwane od świata żeby was tylko nędza i brak pomocy spotkało, tego wam życzę żebyście też z głodu zdychali kiedyś

 • jamj

  Oceniono 7 razy 5

  Może by tak spopularyzować aktywność emerytów zalecaną jeszcze w PRL?

  Emeryci i renciści!
  Popierajcie partię czynem:
  Umierajcie przed terminem."

 • cezbak

  Oceniono 4 razy 4

  Jak znam nasze realia to powstanie kilkaset nowych miejsc pracy dla tych "aktywizatorów" których skuteczność będzie można porównać z sukcesami wdrażania programu aktywizacji zawodowej dla 50+.
  Sukces zawodowy murowany, powstaną statystyki i sprawozdania. A czy emeryci dowiedzą się kto o nich dba?

 • ciukrzy

  Oceniono 3 razy 3

  Dodam;ZNOWU.
  Już raz był ogłaszany sukces aktywizacji emerytów.
  Proponuję mniej haseł,więcej konkretnej pracy wszystkich ministrów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje