"Wyrzućcie Niemców z Euro", "Przynieście nam Merkel" - grecka prasa przed meczem

"Przynieście nam Merkel" czy nawet "Damy wszystko za jedną noc w Niemczech" - takie nagłówki publikuje przed meczem Niemcy - Grecja w Gdańsku grecka prasa sportowa.
"Należymy do G8 europejskiego futbolu" - pisze w patetycznej euforii jeden z greckich dziennikarzy sportowych. Inny nawołuje dwuznacznie: "Wyrzućcie Niemców z Euro". W kraju liczącym jedenaście milionów mieszkańców ukazuje się dziesięć różnych tytułów sportowych. Codziennie od nowa prowadzą między sobą walkę na nagłówki.

- Polityka i sport powinny jednak pozostać niezależne od siebie - uważa Dimitris Kanellos, szef działu sportowego ateńskiej gazety "Eleftheros Typos". Ten grecki dziennikarz, który studiował w Austrii i z uwagą śledzi niemieckojęzyczną prasę sportową, uważa, że za eskalację nastrojów w Niemczech i Grecji odpowiadają media w tych krajach. - Po zwycięstwie nad Rosjanami to my, Grecy, podgrzewaliśmy atmosferę nagłówkami typu "Przynieście nam Merkel". Wtedy Niemcy się wściekli i zaczęli atakować osobiście poszczególnych graczy. Napastnik Karagounis został nawet wyśmiany w jednym z filmików jako aktor - twierdzi Kannellos.

Jednak, jak dodaje, to tylko potyczki między mediami. Same drużyny nie mają z tym nic wspólnego i na całość spoglądają profesjonalnie.

Urażona duma

Oburzenie w Grecji wywołał w przeddzień meczu w Gdańsku kolejny ironiczny artykuł w "Bildzie". "Greccy piłkarze cały czas tylko klną i palą" - twierdzi niemiecka bulwarówka, powołując się na reakcje naocznych świadków z jednego z warszawskich hoteli. Jednak po uważnej lekturze artykułu okazuje się, że jedynym namiętnym palaczem w greckiej ekipie jest trener Fernando Santos, pochodzący notabene z Portugalii.

Znany komentator sportowy Antonis Panoutsos w gazecie "Sportday" zaleca opanowanie: "Drodzy rodacy, nasze poczucie godności narodowej naprawdę nie powinno zależeć od umiejętności kopania piłki przez Karagounisa". Podobnie widzi to kibic Konstantinos Pavlou: - Chce pan rozmawiać ze mną na temat tego, co dzieje się poza boiskiem? Nie, nie ma mowy. Czego chce Grecja czy Merkel albo Samaras to jedno, a piłka to drugie. Futbol daje nam radość życia i nie pozwolimy sobie jej odebrać.

Jak Dawid z Goliatem

Pod względem sportowym role są jasno sprecyzowane - ciągnie grecki kibic: Niemcy to Goliat, Grecy to Dawid, ale ten Dawid ma szanse w starciu z faworytem. - Chciałbym, żeby wygrali Grecy, ale to jasne, że Niemcy mają lepszą drużynę - mówi Pavlou. Jego recepta na sukces to dzielna walka w obronie, zachowanie spokoju i dogrywka.

Podobnie jak w Niemczech, także i w Grecji piłką nożną zachwyca się coraz więcej kobiet. Maria Konstantinou jest właścicielką kiosku w Atenach i przyjmuje zakłady piłkarskie. W piątek wieczorem w każdym razie zasiądzie przed telewizorem. - Oczywiście, że wygramy z Niemcami i w środę zagramy w półfinale. Wszyscy, którzy do mnie przychodzą, stawiają na zwycięstwo greckiej drużyny - opowiada z uśmiechem.

Znane twarze po obu stronach boiska

Podobnie jak w przypadku reprezentacji Polski także większość piłkarzy w reprezentacji Grecji grała lub gra w Bundeslidze, odnosząc większe lub mniejsze sukcesy. Dlatego nie będzie tu żadnych niespodzianek - twierdzi red. Kanellos. Grecy wiedzą, że Niemcy są faworytami, a Niemcy spodziewają się, że Grecy przyjmą defensywną taktykę. Niemcy będą musieli skruszyć grecki mur. A Grecy nie mają nic do stracenia - uważa Kanellos.

To, że sami greccy piłkarze nie do końca wierzą w zwycięstwo, widać po kalendarzu Jannisa Maniatisa. Ten prawy obrońca w przeddzień finału zaplanował swoje wesele. Greccy dziennikarze towarzyszący ekipie swojego kraju chcieli dowiedzieć się, co będzie, jeśli dojdzie do kolizji terminów. Kolega Manitisa z reprezentacji Grigoris Makos wszedł mu w słowo. - Nie ma problemu - żartował. - W takim przypadku narzeczona przyjedzie do Polski, a on udzieli im ślubu.

Makos jest brodaczem i z wyglądu przypomina popa.

Artykuł pochodzi z serwisu http://www.dw.de/dw/0,,11394,00.html">''Deutsche Welle''Więcej o:
Komentarze (11)
"Wyrzućcie Niemców z Euro", "Przynieście nam Merkel" - grecka prasa przed meczem
Zaloguj się
 • alex240

  Oceniono 25 razy 15

  lenie i nieroby, balowali jak u nas mięso na kartki, a teraz cała Europa ma im płacić i Niemcy żli bo nie sypią tyle euro co kiedyś
  "...jaka piękna katastrofa szefie.."

 • 8pasazer

  Oceniono 14 razy 8

  "Wyrzućcie Niemców z Euro"
  no i sumie źle Niemcom, jako takim, nie życzą. Ponieważ:

  -Niemiecki koszt "ratowania" Grecji przez europejskie programy "ratunkowe": ~670 mld EUR
  -Niemiecki koszt greckiego bankructwa, opuszczenia unii walutowej i wprowadzenia drachmy: ~1300 mld EUR
  -No i jest jeszcze brawurowa trzecia opcja: to Niemcy wychodzą i wracają do marki: ~500mld EUR (ale wtedy strefa bankrutuje, a konkretnie bankrutuje wcześniej niż normalnie zbankrutuje;)

  Widać też z powyższych opcji, że w realu jest odwrotnie niż w piłce nożnej (parafrazując) - gra w długi i drukowanie pieniędzy polega na tym, że wszyscy to robią a na końcu przegrywają Niemcy.

 • higienista1

  Oceniono 10 razy 8

  Kanclerz Angela Merkel jest jak widać zabawna i dowcipna obok innych cnót.

 • 33qq

  Oceniono 8 razy 4

  skoro noszą ze sobą szczotki, to może by się za robotę wzięli?

 • koll11

  Oceniono 5 razy 3

  postawilem 100 euro ba niemcy wygralem :)

 • sportvpl

  Oceniono 2 razy 0

  Mecz możesz oglądać w necie na www.sportv.pl

 • ccc-bbb

  Oceniono 10 razy 0

  "Polityka i sport powinny jednak pozostać niezależne od siebie" - z dedykacją dla "pierwszego kierownika budowy" III RP - Donalda Tuska, który nie omieszkał sfotografować się tle każdego stadionu.

 • josif47

  Oceniono 16 razy -10

  Zycze wygranej Grekom.

 • stix

  Oceniono 23 razy -21

  Cała Polska jak zwykle przeciw Niemcom. Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz na polskiej ziemi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX