Figurski przeprasza za teksty o gwałceniu Ukrainek. "Kocham naród ukraiński, mam tam rodzinę". I minister Gowin też

Michał Figurski

Michał Figurski (Fot. Piotr Mizerski / AG)

Przeprosiny po ukraińsku i francusku, w tle podkład z hymnu ukraińskiego i deklaracja: "Naprawdę kocham naród ukraiński i mam poważne, nie tylko seksualne, zamiary wobec tej wspaniałej nacji". W porannym programie w Esce Rock Michał Figurski przeprosił za wypowiedzi o gwałceniu Ukrainek. W swoim stylu. Zrobił to też Jarosław Gowin - jak tłumaczył chodzi o "samoobronę przed chamstwem".
- Udało nam się niechcący zupełnie obrazić naród ukraiński - mówił Michał Figurski. Popularny prezenter i współprowadzący z nim program "Poranny WF" Kuba Wojewódzki wywołali w środę skandal, wypowiadając na antenie bardzo niewybredne uwagi pod adresem Ukrainek.

Figurskiego i Wojewódzkiego dowcipy o Ukrainkach

"A wiesz, co ja wczoraj zrobiłem po tym meczu (Anglii - red.) z Ukrainą? Zachowałem się jak prawdziwy Polak..." - zaczął Wojewódzki. "Kopnąłeś psa" - odparł na to Figurski. "Nie, wyrzuciłem swoją Ukrainkę" - powiedział Wojewódzki.

Oto dalsza część rozmowy: F: A to dobry pomysł... Mi to jeszcze nie przyszło... Wiesz co? Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę. W: Wiesz co, to ja swoją przywrócę, odbiorę jej pieniądze i znowu wyrzucę. F: Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił. W: Eee... Ja to nie wiem, jak moja wygląda, bo ona ciągle na kolanach.

"Nasza audycja jest dwuznaczna"

Wybuchł skandal, na Facebooku internauci założyli grupę protestu przeciw "chamstwu dziennikarzy". Związek Ukraińców w Polsce złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, w sprawie ich "skandalicznej wypowiedzi", do prokuratury miało też trafić doniesienie o popełnieniu przestępstwa.Przeprosin zażądało też Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy .

Podwładnych bronił prezes Radia Eska ROCK SA Bogusław Potoniec. Wyjaśniał, że Figurski i Wojewódzki nie chcieli obrażać kobiet pochodzących z Ukrainy, ale obnażyć istniejące w części polskiego społeczeństwa stereotypy na ich temat Ukrainek. W identycznym tonie wypowiedział się wczoraj sam Figurski. - Naszą audycję można odbierać dwojako: albo dwuznacznie, i taka jest jej intencja, albo zupełnie wprost, nie poddając w wątpliwość ani nie opatrując żadną refleksją tego, co mówimy - podkreślał.

"Kocham naród ukraiński i mam wobec niego poważne zamiary"

- Odpowiedzialność leży na tych, którzy zrobili wokół tego hałas - skomentował goszczący dziś w programie "Śniadanie Mistrzów" Czesław Mozil. Były też przeprosiny - w niepowtarzalnym stylu tej audycji. - Ja mam dużą rodzinę na Ukrainie, naprawdę kocham naród ukraiński i mam poważne, nie tylko seksualne, zamiary wobec tej wspaniałej nacji - dodawał Figurski. Na dowód tego w eter popłynął hymn narodowy "Szcze ne wmerła Ukraina" i przeprosiny - po ukraińsku i francusku.

To nie pierwszy taki wybryk kontrowersyjnych prowadzących. W sądzie leży akt oskarżenia w sprawie, którą wytoczył im Alvin Gajadhur, ciemnoskóry rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego, nazwany w audycji "murzinem".

Minister przeprasza za prezenterów...

Minister Gowin podczas wizyty w Szczecinie przeprosił "naród ukraiński" za Wojewódzkiego i Figurskiego. - Jako Polak chciałbym bardzo serdecznie przeprosić naszych Ukraińskich przyjaciół. Smak i poczucie przyzwoitości zostały jaskrawo naruszone - powiedział Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości.

Dodał, że do prokuratury i ewentualnie sądu będzie należało ocenianie, czy tego typu żarty mieszczą się w granicach prawa czy są już nadużyciem. - Dla mnie istotniejsza jest kwestia nie prawna a kwestia pewnego smaku i przyzwoitości - kwituje minister. Jak byśmy się czuli, gdyby tak o Polkach wypowiadali się dziennikarze niemieccy czy rosyjscy? - pyta retorycznie minister Gowin. - W takich sprawach powinniśmy się zdobywać na coś w rodzaju społecznej samoobrony przed zalewem chamstwa - dodał.

Zobacz także
 • Michał Ogórek Szacun dla najaranych
 • Michał Figurski i Kuba Wojewódzki Eska Rock rozwiązuje umowy z Figurskim i Wojewódzkim
 • Ban dla umysłowych troglodytów [list]
Komentarze (238)
Figurski przeprasza za teksty o gwałceniu Ukrainek. "Kocham naród ukraiński, mam tam rodzinę". I minister Gowin też
Zaloguj się
 • ruska_trumna

  Oceniono 72 razy 62

  Nie każdy błazen jest Stańczykiem.
  Wielu błaznów to zwykli idioci...

 • josel

  Oceniono 60 razy 54

  a teraz wyobraźcie sobie drodzy Polacy, gdyby na antenie berlińskiego radia to samo powiedzieli niemieccy satyrycy. "nie wiem nawet jak moja Polka wygląda, ona ciągle na kolanach". Do przemyślenia.

 • pawel_zet

  Oceniono 54 razy 46

  To, że K.Wojewódzki zrobił w Polsce taką karierę, świadczy jak najgorzej o Polakach. W pierwszej edycji "Idola" po obejrzeniu jednego odcinka, a właściwie jego kawałka, wiedziałem, że kultura osobista tego gościa jest żenująca. Nigdy już potem nie oglądałem żadnego programu z jego udziałem, bo nie bawią mnie widowiska dla plebsu, ale słyszałem o karierze medialnej tego człowieka i jestem zbulwersowany, że takie coś zarabia kokosy, mając do zaoferowania głównie chamskie docinki.
  Eski nie słucham, nie nadaje się.

 • ewka_blaszczyk

  Oceniono 49 razy 41

  W ich "żarcie" nie było cienia dwuznaczności, jak twierdzi pan Figurski. Żart był siermiężny i prosty jak budowa cepa. Tyłek się zwiera z żenady, panowie.

 • sick_chicken

  Oceniono 54 razy 38

  Radio powinno dostać taką karę żeby kolejne "żarty" i "prowokacje" przestały być opłacalne.

 • pindrals

  Oceniono 38 razy 30

  Figurski - może padniesz na kolana i zobaczysz, jakie to ciekawe doświadczenie? Najgorzej, jak chamstwu dadzą pieniądze i powiedzą, że jest coś warte. Wychodzi wtedy prawdziwa natura chama, prymitywa, wieśniaka.

 • je-nua

  Oceniono 46 razy 30

  ci dwaj nie obnażają takimi tekstami żadnych wad Polaków tylko swoje kompleksy.

 • janiemanie

  Oceniono 37 razy 27

  To dwóch cholernych debili! Z żartami na poziomie kloaki. Takich debili powinno się sadzić i karać grzywnami pieniężnymi po pięć tysięcy złotych za każdą literkę w wypowiedzianym zdaniu. A nie Dodę! Gdzie są Ci co zostali urażeni?

 • 7738g

  Oceniono 32 razy 26

  Dwóch buraków z poziomem gó...arza z gimnazjum poniża innych mając radochę.Do tego ktoś za to daje im kasę, a najśmieszniejsze że ciemny motłoch tego słucha i ten sam język oraz chamstwo przenosi do codzienności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje