Litwa: Grób, w którym leży serce marszałka Piłsudskiego, pomazany farbą

18.06.2012 12:34
Wilno, cmentarz na Rossie, serce Piłsudskiego spoczywa w grobie matki

Wilno, cmentarz na Rossie, serce Piłsudskiego spoczywa w grobie matki (Fot. AGNIESZKA SADOWSKA/AGENCJA GAZET)

Płyta przykrywająca grób, w którym - na wileńskim cmentarzu na Rossie - pochowane jest serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka, została pomazana farbą. Policja prowadzi dochodzenie. Akt wandalizmu potępił premier Litwy Andrius Kubilius.
Policja poinformowała, że po obu stronach czarnej granitowej płyty, która przykrywa grób, namalowano Słupy Giedymina - historyczne godło Litwy. Do aktu wandalizmu doszło w nocy z soboty na niedzielę; policja wszczęła dochodzenie.

Jak poinformował nadzorujący sprawę zastępca komendanta policji okręgu wileńskiego Antoni Mikulski, sprawcom grozi kara pozbawienia wolności do jednego roku.

Głosy potępienia

Akt wandalizmu potępił premier Litwy Andrius Kubilius. W wydanym oświadczeniu szef rządu napisał: "Musimy przeciwstawiać się nienawiści bez względu na to, kto jest sprawcą czynu". Kubilius wyraził nadzieję, że "wymiar sprawiedliwości wykryje i należycie ukarze sprawców".

W ocenie przewodniczącego sejmowego komitetu spraw zagranicznych Emanuelisa Zingerisa takie działania są "prowokacją przeciwko Litwie". - Jest to podżeganie do nienawiści w stosunkach pomiędzy braterskimi państwami Unii, co z kolei powoduje izolację Litwy. Jest to próba ukazania dzikiej twarzy Litwy, twarzy, jakiej nie mamy - powiedział dziennikarzom Zingeris. Poinformował, że w poniedziałek wraz z innymi posłami uda się na Rossę, by oddać hołd marszałkowi.

Farba została usunięta

O akcie wandalizmu przewodniczącą Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicję Klimaszewską poinformował wileński przewodnik Andrzej Kostygin, który w niedzielę przed południem z polską wycieczką przyszedł na Rossę. W niedzielę po południu na miejsce zderzenia została wezwana policja. Na cmentarz przybyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej.

Jak poinformował kierownik wydziału konsularnego ambasady polskiej w Wilnie Stanisław Kargul, farba z płyty została usunięta już w niedzielę wieczorem.

Zobacz także
Komentarze (165)
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  0

  co to za barbarzyński zwyczaj
  ćwiartować ciało trupa ?

 • antydurniom

  Oceniono 8 razy -4

  @elko21
  Tak to dla Litwinow pilsudski byl zwyklym najezca i okupantem jak stalin dla Polakow !!!
  pilsudski zaja im Vilnus a stalin nam Lviv ...
  wiec niby to dlaczego maja miec na swojej ziemi jakies jego pozostalosci,
  to zrozumiale, ze ich tylko to ciagle bulwersuje i w kur via i zlosci !
  Przeciez to tak jak by stalin mial na ziemi polskiej pozostawic po sobie jakies tam swoje kosci !
  A wiec ??? zpuscmy z tonu i nie doszukujmy sie w walce wrogow zadnego tam fasonu !!!

  czy nas by to nie w kur ooj wialo :(

 • antydurniom

  Oceniono 7 razy -3

  Dla Litwinow pilsudski byl zwyklym najezca i okupantem jak stalin dla Polakow !!!

  wiec nibyb to dlaczego maja miec na swojej ziemi jakies jego pozostalosci, to ich tylkow kur i zlosci !

  to tak jakby stalin mial na ziemi polskiej pozostawic po sobie jakies tam kosci !

  czy nas by to nie w kur oj wialo :(

 • nie-nawidze-was

  Oceniono 9 razy -3

  Potepiam dewastacje , to rzecz bez dyskusji.

  Jednak moge zrozumiec niechec Litwinow do Polakow !
  Oni nie sa gorsi w swej nienawisci do Polakow jak Polacy do Rosjan.
  wiec wcale mnie to nie dziwi, ze sa excesy poniewaz w Polsce nie jest lepiej w stosunku do braci Slowian Rosjan. co pokazaly ostatnie prowokacje polskich bandytow przeciw Rosjanom i bestialskie bandyckie napady na nikomu niewinnych Rosjan ludzi ktorzy nic nie mieli wspolnego z dawna dominacja ZSSR na Polska. Dzis wiem, ze dokonywane przez Polakow pogromy na Zydach nie sa historia wyssana z palca, to fakt Jedwabne itd.

  Wiec nie dziwcie sie Polaczki, ze Litwini was nienawidza !!! bo sie nie roznia zbytnio od was samych, zyja historia o ja wykozystuja tak jak Polacy wykozystuja w stosunku do Rosjan czy Rosji...

  Wiec nie lejcie krokodylich lez tylko spojrzyjcie sami w lustro a przelekniecie sie widoku samych siebie bo nie jestescie wcale tacy cacy za jakich chcielibyscie sie sami uwazac i by was inni uwazali !!!

 • elko21

  Oceniono 6 razy 4

  A tak "nawiasem mówiąc" - co za czasy, że nawet groby (bezbronne, dlatego winne być nietykalne) są celem jakichkolwiek ataków - to dowód prymitywizmu i przekroczenia granic NIETYKALNYCH dla ludzi HONORU !!!!!!!
  H O N O R U !!!!!!!!!! Czyjekolwiek i jakiekolwiek by one nie były !!!!! Imperatyw - koniec, kropka !!!!!!!

 • elko21

  Oceniono 10 razy 8

  Litwini nas nienawidzą - doświadczyliśmy tego niedawno w Wilnie... np. kelnerka w restauracji (po litewsku) poinformowała nas, że zamówienie przyjmie wyłącznie w jęz.angielskim i informuje nas, że nie powinniśmy w tym miejscu rozmawiać po polsku. Oczywiście opuściliśmy "lokal". W sklepie odmówiono nam sprzedaży produktu, który był na półce... Polka-Wilnianka przed Ostrą Bramą doradziła nam, abyśmy poruszali się po mieście tylko w dużej grupie i nie po zmroku... Smutne, jechałam tam bez złych uczuć, miała to być wyprawa sentymentalna ze zrozumieniem, okazała się bardzo przykrym doświadczeniem (mimo cudnych miejsc).
  Uwrażliwiam Polaków na zupełnie realne zagrożenie - wręcz wrogość na każdym kroku ...

 • tadeusz.4

  Oceniono 5 razy -1

  To fajnie, że wiemy już, jak zareagowały władze Litwy. A teraz, na deser, chciałbym się dowiedzieć jako obywatel Polski, jak zareagowały władze polskie? Czy już przeprosiły Litwinów za ten bestialski akt bandytyzmu? Czy gajowy pójdzie do Wilna z pielgrzymką pokutną w intencji przebłagania narodu litewskiego? Bo po tych naszych delikatesach znad Wisły to się wszystkiego można spodziewać, tylko nie tego, że są mężczyznami i umieją się zachować jak honorowy mężczyzna (sprawa z Murzynkiem Obamą i jego Auschwitzem to ostatnio dobitnie pokazała - jeszcze chwila i Polska przeprosiłaby Izrael za uruchomienie krematoriów w Brzezince po tym, jak Murzynek bzdnął coś pod nosem)...

 • tom2578

  Oceniono 8 razy 0

  Wilno zawsze polskie !!!!

 • cztery44442

  Oceniono 6 razy 6

  Smutne to ale..... w Polsce też niestety są podobne akty wandalizmu i też mi z tego powodu przykro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje