Za zamachami na izraelskich dyplomatów stał Iran. Są dowody

Należący do ambasady Izraela samochód, który wybuchł w Delhi

Należący do ambasady Izraela samochód, który wybuchł w Delhi (Fot. Kevin Frayer AP)

To Iran stał za niedoszłymi zamachami na izraelskich dyplomatów w Indiach, Gruzji, Azerbejdżanie i Tajlandii - tak wynika z międzynarodowego śledztwa. Dowody w sprawie potwierdzają najgorsze obawy zachodnich polityków, że cena za brak porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego może być bardzo wysoka - podaje ?Guardian?.
Dziś wznowione zostają rozmowy o programie nuklearnym Iranu, a pracownicy międzynarodowego wywiadu ostrzegają, że konsekwencje braku porozumienia w tej sprawie mogą być poważne. Podczas gdy Izrael nie wyklucza militarnej interwencji, jeżeli rozmowy nie przyniosą oczekiwanego skutku, Iran też gotów jest odpowiedzieć ogniem - podaje "Guardian".

Ze śledztwa w sprawie serii zamachów na izraelskich dyplomatów Indiach, Gruzji, Tajlandii i Azerbejdżanie w lutym tego roku wynika jasno, że za atakami stał właśnie Teheran. Wywiad w Indiach z kolei po raz pierwszy otwarcie potwierdził, że za atakiem, w którym poważnie została raniona żona izraelskiego attaché wojskowego, stała "irańska jednostka".

Wywiad: "Iran jest coraz bardziej nieprzewidywalny"

Tymczasem pracownicy europejskiego wywiadu przyznali w rozmowie z brytyjskim dziennikiem, że coraz trudniej dopatrzyć się logiki w działaniach Teheranu, który staje się coraz bardziej nieobliczalny. - Do niedawna można było zrozumieć d,aczego robili to, co robili - przyznał anonimowo jeden z agentów.

- Teraz ciężko cokolwiek przewidzieć. Nie wiemy nawet, jaka motywacja stała za tymi atakami w lutym, poza może chęcią zademonstrowania zdolności do stworzenia zagrożenia w razie wojny lub chęci zemsty jakiegoś rodzaju - dodał.

Iran z kolei dalej utrzymuje, że zamach w Delhi był dziełem wrogich mu sił, które chciały, by wina za atak spadła właśnie na Teheran. Urzędnicy administracji Ahmadineżada powtarzają też, że ich program nuklearny jest zupełnie pokojowy, podczas gdy Izrael wraz z Zachodem są przekonani, że chodzi o stworzenie broni jądrowej. Nadzieje związane z dwudniowym szczytem w Moskwie, który rozpoczyna się dziś, są niewielkie.

Zobacz także
 • Należący do ambasady Izraela samochód, który wybuchł w Delhi Polowanie na izraelskich dyplomatów
Komentarze (58)
Za zamachami na izraelskich dyplomatów stał Iran. Są dowody
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  Oceniono 37 razy 21

  Jak ginęli fizycy w Iranie to świat śledztwa nie robił, dlaczego?, jaki wywiad stał za ich śmiercią?

 • bazmasta

  Oceniono 40 razy 20

  Ciekawe czemu tak wielkiego śledztwa nie było gdy Izrael ze sfałszowanymi paszportami dokonał egzekucji Mabhouha w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ciekawe czemu inspektorzy MAEA nie sprawdzą co tam Izraelczycy mają w Dimona.

 • posc

  Oceniono 34 razy 18

  ciekaw jestem ,czy ktos jeszcze wierzy w te bzdury i w to ,ze iranczycy sa na tyle glupi ,by sie "podkladac", ale na pewno wierza w to ci ,ktorzy chca manipulowac opinia publiczna.

 • fidelxxx

  Oceniono 28 razy 12

  Tak, zamach na al-Mabhouha w Dubaju też zaplanował Iran, a dla zmyłki przeprowadzili go agenci Mossadu.

 • olekgw

  Oceniono 17 razy 11

  Zapomnieli jeszcze o terrorystach z Syrii. W 39 r. Niemcy też uprawiali prowokacje

 • mcgiure

  Oceniono 22 razy 10

  ufff a już myślałem, że to krwiożerczy Polacy mordują izraelskich dyplomatów aby zabrać im złote plomby, złote zegarki i inne precjoza. Na szczęście to tylko Iran, imperium zła zagrażające ostoi światowego pokoju - Izraelowi. Widać interwencja USA jest konieczna. Oczywiście Polska jako sojusznik powinna wysłać tam swoich żołnierzy.

 • polakgrzy

  Oceniono 15 razy 9

  Nie jestem zwolennikiem Iranu, ale jego działania są logiczne. Izrael mordował ich naukowców, bu nie mogli opracować bomby, Iran zaczął mordować Izraelskich dyplomatów. W ten sposób wysłał wiadomość do Izraela, by nie wysyłali swoich skrytobójców. Nie usprawiedliwiam Iranu, ale to co robi nie jest takie nieprzewidywalne jak sugeruje GW.

 • ostatni123

  Oceniono 10 razy 8

  Dowody musza byc solidne, bo fabrykowane w stanach, a jak wiadomo tam wysokiej jakosci rzeczy produkuja.. Dlatego pewnie nikt tych dowodow nie przytacza.. Poprostu wierzymy w jakosc.

 • e900

  Oceniono 12 razy 8

  Czego to izrael z amerykańcami nie powie żeby wkroczyć do iranu, od razu mogli wyskoczyć że to nie żydzi jezusa wydali tylko iranczycy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje