Polacy po studiach za granicą nie wracają do kraju

Polacy, którzy wyjechali na studia za granicę, w większości nie wracają do kraju. Z Wielkiej Brytanii wraca co szósty. ?Gazeta Wyborcza? dotarła do brytyjskich danych na temat tego, gdzie absolwenci pracują na sześć miesięcy po uzyskaniu dyplomu. Zbiera je co roku Higher Education Statistics Agency (HESA).
Z 920 polskich absolwentów brytyjskich uniwersytetów z 2010 r., którzy odpowiedzieli na ankietę, aż 625 pracowało w Anglii. Kolejnych 85 w Szkocji, 30 w Walii, po kilku w Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Francji, Szwecji, Szwajcarii. Do Polski wróciło 150.

To o tyle zaskakujące, że polscy pracodawcy narzekają na słabe przygotowanie absolwentów polskich uniwersytetów. W Wielkiej Brytanii czy USA studia są często o wiele bardziej praktyczne. Humanistyczne kładą nacisk na umiejętność krytycznego myślenia i wyrażania się na piśmie bardziej niż na encyklopedyczną wiedzę. Dokładnie na brak tego typu umiejętności narzekali ostatnio m.in. na łamach ''Gazety'' polscy pracodawcy.

Polscy absolwenci studiów w Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach albo nie chcą wracać, albo są przekonani, że w Polsce nikt ich nie chce.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (33)
Polacy po studiach za granicą nie wracają do kraju
Zaloguj się
 • grregu

  Oceniono 35 razy 33

  Po co wracać do kraju, który jest największą montownią AGD w Unii Europejskiej i dostawcą taniej siły roboczej, w zawodach typu hydraulik i elektromonter ? Nie grożą nam tutaj nano - czy biotechnologie, wydatki na badania naukowe są na poziomie błędu statystycznego, a ceny mieszkań przyprawiają o zawrót głowy. Poza tym, kościółek się panoszy i żeruje na narodzie lepiej niż PZPR. Tych 150, którzy wrócili, to jacyś desperaci, albo masochiści.

 • sempron5

  Oceniono 18 razy 18

  Jak można wrócic do Polski,kiedy w tym kraju wszystko utkneło!!!!!,A to bajdulene o tygrysie europy powinno być bajką dla niegrzecznych dzieci.Ten co wyjechał ,to wygrał na tym,może nie u siebie ,ale zyje jak człowiek i tam może rozwijać sie jak mu sie tylk podoba.Życie mamy tylko jedno

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 18 razy 14

  Z niewiadomych względów w Polsce panuje pogląd,że człowiek jest własnością państwa.i państwo może dysponować jego życiem i losem. Ludzie podejmują działania i rozwijają się dla siebie, własnej przyjemności i satysfakcji., a nie po to by płacić wyższe podatki. B.Klimkiewicz.

 • tytan38

  Oceniono 9 razy 9

  Polska to taki dziwny kraj,nic się nie opłaca,mamy ludzi mądrych za darmo odjemy w obce kraje nam zostają tylko same nieuki i tym co się nic nie chce i nie opłaca,strach pomyśleć co się będzie działo za parę lat...

 • plorg

  Oceniono 11 razy 9

  A po co mieliby wracać?

 • renoz

  Oceniono 17 razy 9

  Do czego mają wracać? Co zostało z obietnic Tuska skierowanych w stronę młodych, emigrujących za pracą?

 • feurig59

  Oceniono 9 razy 7

  Nic nowego. Polacy zawsze wyjeżdżali szukając gdzieś "lepszego życia".

 • iremus

  Oceniono 9 razy 7

  Trudno żeby wracali i stawali się petentami urzędów pracy bez szansy zatrudnienia przez najbliższe 20 lat. A za 20 lat będą za starzy żeby ktokolwiek chciał ich zatrudnić. No chyba że dorobią się II grupy inwalidzkiej to mają szansę na pracę przy stróżowaniu lub sprzątaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX