Internauci żądają przywrócenia kibicowskiego klipu. Telewizja: prawo jest prawem

Kibicowski filmik jest usuwany z internetu przez TVP

Kibicowski filmik jest usuwany z internetu przez TVP (Fot. YouTube)

W internecie wrze po tym, jak telewizja publiczna usunęła z sieci filmik "Mecz o wszystko". Na fanpage'u TVP 1 na Facebooku pojawiło się sporo krytycznych wpisów, powstała też strona "Chcę żeby TVP wyemitowała ten klip przed meczem Polska-Czechy!!!", którą lawinowo popiera tysiące osób. TVP tłumaczy, że zostały naruszone prawa autorskie i że "prawo jest prawem".
"Gratulacje za wieloletnie nieudacznictwo, nieskończone porażki z konkurencją oraz niespotykaną amatorszczyznę!!!", "Pokażcie ten klip i nie usuwajcie go z sieci!", "Jak mogliście usunąć ten podnoszący na duchu piękny klip?! Wstyd TVP!" - m.in. takie komentarze pojawiły się na fanpage'u TVP1, po tym jak telewizja usunęła z internetu filmik "Mecz o wszystko" - wideo przygotowane przed meczem z Czechami. Ponieważ były użyte w nim fragmenty meczów Polaków podczas Euro 2012, TVP z powodów naruszenia praw autorskich zablokowało emisję klipu w sieci.

Na Facebooku powstała też strona "Chcę żeby TVP wyemitowała ten klip przed meczem Polska-Czechy!!!". W szybkim tempie zyskuje ona kolejnych zwolenników. O godz. 14 było ich już ponad 3 tysiące, trzy godziny później już prawie 10 tys.

"A o prawach autorskich, ktoś słyszał? A prawa z PZPN do wykorzystania fragmentów meczy?" - napisał w odpowiedzi wzburzonym internautom administrator strony TVP 1 na Facebooku.

TVP: Nie możemy zapominać o prawie

"Doskonale rozumiemy entuzjazm internautów i autora filmiku, ale w atmosferze euforii nie możemy zapominać o kilku prostych przepisach prawa. Zdaniem specjalistów TVP, filmik naruszył prawa TVP jako wyłącznego nadawcy EURO 2012, naszą licencję na wyłączność. Ponadto - zgodnie z umową z UEFA - TVP nie może emitować nawet własnych spotów zagrzewających do kibicowania w takim kanale, jakim jest YouTube. Zapewne nikt nie wie, że po interwencji UEFA musieliśmy taki filmik zdjąć!" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska.

I dalej: "Należy też pamiętać, że ten filmik - mimo solennych zapewnień autora - ma charakter komercyjny. Nasi specjaliści są zdania, że doszło tu także do złamania praw autorskich dotyczących ścieżki dźwiękowej, komentarza dziennikarza Polskiego Radia, ujęcia Stadionu Narodowego z helikoptera (takie zdjęcia są bardzo drogie) itp. I jeszcze jedno - w ramach umowy z UEFA - gole, ważniejsze momenty meczów itp. - są dostępne na naszej stronie TVP.pl".

Zimoch: To bardzo pożyteczne

- Nie wiem, jakie są ustalenia prawne, ale ja osobiście nie mam nic przeciwko, by mój głos był wykorzystywany w tego typu filmikach - powiedział portalowi Gazeta.pl Tomasz Zimoch. - Co więcej, uważam, że tak jak szycie flagi, do którego zachęcałem, takie inicjatywy są bardzo pożyteczne, bo podnoszą ducha naszego narodu - dodał.

- Uważam, że takie działanie telewizji publicznej mija się z celem, bo walka z internautami skazana jest na porażkę - powiedział nam Tomasz Zimoch.

Rzecznik radia: Telewizję trzeba zrozumieć

- Jeżeli osoba fizyczna wykorzystuje materiał, którego właścicielem jest TVP i po części Polskie Radio, to taką akcję, jaką przeprowadziła telewizja, trzeba zrozumieć - powiedział rzecznik Polskiego Radia Radosław Kazimierski. - Staramy się i nawet toczymy o to walkę, żeby Tomasz Zimoch zawsze pojawiał się jako dziennikarz Polskiego Radia, żeby zawsze było to zaznaczone.

Rzecznik wyjaśnia, że radio "nie chce ograniczać dostępu do tych materiałów". - Na naszych stronach udostępniamy materiały audio z głosem redaktora Zimocha. Wszystkie jego najsmaczniejsze kąski tam są i można z nich skorzystać. Mogą to robić słuchacze, staramy się także, by jeżeli ktoś umieszcza je w serwisie YouTube, było to podlinkowane do Polskiego Radia. Uważamy, że jest to nasz dorobek i chcemy, by było to jasne, że jest to nasz materiał - tłumaczy.

Wideo stało się przebojem internetu

Wczoraj w internecie pojawił się filmik "Mecz o wszystko" - montaż scen z meczów reprezentacji Polski z Grecją i Rosją podczas trwającego właśnie Euro 2012. W tle słychać głos Tomasza Zimocha, który zachęca do przygotowania na mecz Polska - Czechy ogromnej narodowej flagi.

Wideo stało się przebojem internetu, w ciągu jednego wieczoru miało 200 tys. wejść. Wczoraj zniknęło ono z konta jego twórcy w serwisie YouTube. Powołując się na prawa autorskie, TVP usuwa filmik z wielu kont na YouTubie.

Kto wygra mecz Polska - Czechy?
Zobacz także
 • fot. gazeta.pl EURO 2012: najpopularniejsi piłkarze na mikroblogach
 • Gliwice. Szycie wielkiej flagi na mecz Polska-Czechy we Wrocławiu Flaga-gigant na mecz z Czechami będzie gotowa już dziś [ZDJĘCIA]
 • Kibicowski filmik jest usuwany z internetu przez TVP TVP zablokowała kibicowski film "Mecz o wszystko". Hit internetu zagrzewał Polaków do boju
Komentarze (170)
Internauci żądają przywrócenia kibicowskiego klipu. Telewizja: prawo jest prawem
Zaloguj się
 • sleeper_in_the_grass

  Oceniono 347 razy 305

  Czekałem na tą odpowiedź TVP. "Takie jest prawo"? Otóż drogie TVP - gó... prawda.

  Wasze tłumaczenie zakłada jakiś automatyzm. Że jeżeli wykorzystane zostały wasze prawa autorskie bez waszej zgody, to dura lex sed lex trzeba kasować. To jest wierutna bzdura i mydlenie ludziom oczu - owszem, jesteście dysponentami praw autorskich do części materiałów wykorzystanych w tym filmiku, ale to właśnie tyle oznacza, że macie PRAWO a nie OBOWIĄZEK ścigania go i usuwania.

  Możecie się zgodzić na jego publikowanie. Możecie nie. Wybraliście to drugie - to jest wasza decyzja.

  Jakiś amator zrobił, wykorzystując wasze materiały, kapitalny filmik, wy go skasowaliście - to jest wasza decyzja.

  Ścigacie filmik z uporem maniaka, pomimo że widać że zaliczyliście wizerunkową wpadkę - TO JEST WASZA DECYZJA.

  Nie chcecie, żeby ktoś robił fajny montaż a Polacy cieszyli się z fajnych chwil które zostały uchwycone przez kamery, bo nie znajduje się to na waszej stronie internetowej - TO JEST WASZA DECYZJA.

  Jasne. Zapłaciliście grubą kasę za wyłączność, za drogie ujęcia z helikoptera, za komentatorów, za wszystko. I mecz Polska - Grecja pobił rekord oglądalności wszechczasów. Obejrzało was tak wielu widzów, jak jeszcze do tej pory nigdy jeszcze jednego programu widzów nie oglądało. Mało wam? Może i mało. To też jest wasza decyzja.

 • zomotradycja

  Oceniono 450 razy -304

  dzieci nie rozumieć że nie wolno kraść?
  dzieci nie rozumieć że prawo autorskie to nie jest coś ulotnego i używanie cudzego materiału filmowego to jest taka sama kradzież jak przedmiotu czy pieniędzy?

  wstyd, że powstają takie "fanpage" - pokazujecie tylko że macie roszczeniową postawę wobec innych i za darmo wszystko się wam należy. Kup sobie gości prawa autorskie do wykorzystywania cudzego materiału wideo to będziesz sobie montować "filmiki" na youtube. A jak cię nie stać to nie kradnij.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 40 razy 40

  A czy łobuzy z TVP okradające nas pod pretekstem "abonamentu" i "misji" słyszały o "fair use"?

 • babciamarianna

  Oceniono 38 razy 38

  .

  Niedługo też wam powiemy...... prawo rynku jest PRAWEM _____ i zapomnijcie o abonamencie .....

  .

 • sebastiank12

  Oceniono 31 razy 29

  A możyby zbojkotować PŁACENIE ABONAMENTU :)
  Może to dałoby TVP do myslenia!!!

 • pis-dryk

  Oceniono 26 razy 26

  najlepsze jest to, ze program 1 juz przekazal prawa do uzycia komentarza p. Zimocha. a tvp znow pokazalo, jak gleboko ma w tylku spoleczenstwo. takiego wuja wam abonament zaplace! przekazalam kase na Trojeczke, kiedy grozilo im obciecie etatow i - co za tym idzie - audycji (pewnie czesc pamieta to zbieranie kasy na konto 3 PR), bo wazniejsze byly tance pseudo-celebrytow na lodzie czy inne bzdety typu "rodzinka" czy "m jak milosc" w telewizorni.

  jestem za kategorycznym rozdzieleniem abonamentu na 2 skladki - tvp i polskie radio. za radio bede placic zawsze, za tv - nigdy!

 • kflynn

  Oceniono 19 razy 19

  No nic, pogrążania się TVP ciąg dalszy. Po sprawie filmu takie oto oświadczenie, ze jednak nie będzie można wybierać w TV cyfrowej ścieżki audi z komentarzem Szpakowskiego lub Zimocha.

  Wszystko przez to że pomysł ten po jego ogłoszeniu spotkał się z tak ciepłym przyjęciem widzów... iż jasno skazywał ze nikt Szpakowskiego słuchać nie chce.

 • maquis.drake

  Oceniono 18 razy 18

  "Należy też pamiętać, że ten filmik - mimo solennych zapewnień autora - ma charakter komercyjny. Nasi specjaliści są zdania, że doszło tu także do złamania praw autorskich dotyczących ścieżki dźwiękowej, komentarza dziennikarza Polskiego Radia, ujęcia Stadionu Narodowego z helikoptera (takie zdjęcia są bardzo drogie) itp. I jeszcze jedno - w ramach umowy z UEFA - gole, ważniejsze momenty meczów itp. - są dostępne na naszej stronie TVP.pl".

  I wszystko to poszło za pieniądze z naszych podatków na państwowego nadawcę - w obu przypadkach. A tekst o "komercyjnym charakterze" to już szczyt. Ludzie chcą zwyczajnie cieszyć się, że po raz pierwszy od lat mamy realne szanse na sukces. Mało tego, na sukces we własnym kraju. A te k... abonamentowe nawet wtedy potrafią rzucać ludziom kłody pod nogi.

 • krzysztof5426

  Oceniono 16 razy 16

  Może niech TVP weźmie się za siebie. Wywali na zbity pysk kilka tysięcy opie...czy,
  Niech posprząta " stajnie Augiasza " jaką sama jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje