TVP zablokowała kibicowski film "Mecz o wszystko". Hit internetu zagrzewał Polaków do boju

15.06.2012 08:17
Kibicowski filmik jest usuwany z internetu przez TVP

Kibicowski filmik jest usuwany z internetu przez TVP (Fot. YouTube)

TVP zablokowała film "Mecz o wszystko", który w ciągu jednego wieczoru miał 200 tys. wyświetleń w internecie. Wideo, które zachęca do oglądania meczu Polska - Czechy właśnie w TVP. Wczoraj zostało ono usunięte z konta jego twórcy w serwisie YouTube. Dotarliśmy do autora filmiku.
Takie filmiki internauci tworzą zwykle przed jakimś ważnym wydarzeniem sportowym. W tym przypadku na tym trwającym nieco ponad minutę wideo widzimy montaż scen z meczów reprezentacji Polski z Grecją i Rosją podczas trwającego właśnie Euro 2012. W tle słychać głos Tomasza Zimocha, który zachęca do przygotowania na mecz Polska - Czechy ogromnej narodowej flagi.

Wczoraj film stał się przebojem internetu. Jednak wieczorem zniknął on z konta jego twórcy w serwisie YouTube. "Ten film wideo jest już niedostępny z powodu otrzymania roszczenia dotyczącego praw autorskich przez Telewizję Polską" - czytamy teraz. Film można jednak zobaczyć, bo inni internauci szybko kopiują go i zamieszczają na swoich kontach na serwisie YouTube. Jednak i z nich jest kasowany. Szybko powstają grupy, np. na Facebooku nawołujące do przywrócenia filmu.

Próbowaliśmy skontaktować się z Telewizją Polską w sprawie komentarza. Telefon rzecznika póki co milczy.

"TVP uzurpuje sobie wyłączne prawo własności"

Działanie TVP oburzyło wielu internautów. Piszą, że telewizja publiczna strzeliła sobie takim działaniem w stopę. "TVP zachowuje się wobec społeczeństwa czysto biznesowo, a sama oczekuje zrozumienia dla jej "misji" i wsparcia pieniężnego. Niechże to dziadostwo upadnie wreszcie".

"Jeżeli Polacy płacą abonament, to to, co wyprodukuje TVP, jest także własnością tych, którzy zapłacili za to abonamentem. Nie rozumiem, dlaczego TVP uzurpuje sobie wyłączne prawo własności. W takim bądź razie abonament jest zwykłym wymuszeniem, haraczem i nie ma nic wspólnego z misja publiczną" - można przeczytać w komentarzach pod usuniętym filmem.

"Zrobiłem filmik dla kibiców"

Udało nam się skontaktować z autorem filmu. - Trochę mnie to rozczarowało nie powiem. Chciałem trafić do jak największej ilości fanów, udało się, po czym filmik został skasowany. Sam nie wiem dlaczego. Klipy pochodziły z relacji norweskiej telewizji, a głos Pana Tomka Zimocha przecież nie pochodzi z TVP. Nie wiem, może film wywołał za duży rozgłos? - powiedział Madas. - Zrobiłem filmik dla kibiców, dla polskich fanów, nie robiłem tego dla sławy czy pieniędzy, więc czuję rozczarowanie. Pewnie nic się nie da z tym zrobić, ja dalej będę tworzył, bo to lubię, bo to moja pasja - dodał.

Zobacz także
Komentarze (340)
Zaloguj się
 • chez83

  Oceniono 799 razy 763

  Autorowi to powinni od razu prace zaproponowac, a nie jego film usuwac! Film az kipial pasja i motywacja!

 • g.s.skowronski

  Oceniono 574 razy 540

  Drużyna Polski jest dobrem narodowym i żądam wręcz przwrócenia filmiku i przeprosin.

 • Media Ireland

  0

  Roszczenia do sporu
  "Rodzinka.pl odcinek 165", treść audiowizualna zarządzanie:
  TelewizjaPolska-itvp
  Powód sporu
  Ten film zawiera kwestionowany materiał, ale materiał ten należy do domeny publicznej lub nie jest odpowiedni do ochrony praw autorskich.
  Objaśnienie
  Telewizja Polska to publiczna telewizja za którą wszyscy płacą abonament. Jeśli jest inaczej to proszę o informację dlaczego mam płacić za abonament telewizyjny skoro nie mogę użyć treści za którą zapłaciłem i jest puszczana w telewizji publicznej nakręcona w dodatku przez telewizje Polską tvp która należy do państwa i wszystko wyprodukowane przez nią jest w domenie publicznej. Jeśli zostanie odrzucone moje odwołanie powołam się na przepisy prawne i pójdę z tą sprawą publicznie i prawnie tam gdzie będzie trzeba. Mam prawo udostępniać ten materiał w Polsce i w Europie.
  Wyrażam w dobrej wierze przekonanie, że powyższe roszczenia zostały złożone omyłkowo i że posiadam wspomniane przeze mnie prawa niezbędne do korzystania z treści mojego filmu. Nie składałem(am) świadomie fałszywych oświadczeń ani nie nadużywam celowo procedury odwoławczej, aby naruszać prawa innych. Zdaję sobie sprawę, że składanie fałszywych odwołań może skutkować usunięciem mojego konta YouTube. Rozumiem, że mój film będzie dostępny dla osoby zgłaszającej roszczenie, dzięki czemu będzie mogła dokładniej przeanalizować mój sprzeciw.

 • tomtg123

  Oceniono 1 raz 1

  TVP - banda nieudaczników żyjących za kasę ukradzioną widzom. Ukradzioną, bo widz teoretycznie ma OBOWIĄZEK pokrywać pensję tych żałosnych matołów, którzy w imię interesu TVP (stacji "misyjnej" podobno... ) usunęli "super-misyjny" film zaangażowanego widza.
  Ja myślę, że trzeba by być zupełnym idiotą, żeby w tej sytuacji dać choć złotówkę TVP, która właśnie splunęła widzom (czyli swoim łaskawym sponsorom ) prosto w twarz.

  I oni mają czelność domagać się od widzów PRZYMUSOWEJ daniny na swoje debilne działania ?!?
  A niedoczekanie.

  Jako potencjalny widz TVP abonamentowi mówię NIE i podkreślam akurat sprawę abonamentu, bo wiem, że nieudaczników i złodziei należy bić tam, gdzie ich najbardziej zaboli - czyli w portfel.
  Niech zdycha firma TVP i niech zwalnia ludzi, bo jak widać na dziś jest tam zbyt wielu szkodliwych idiotów.

 • gorgony

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko "chwytak"

 • mikekerol

  Oceniono 2 razy 2

  Niezależnie od tego, co się jutro wydarzy jestem wdzięczny naszym chłopakom za nadzieję, którą wlali w moje kibicowskie serce. Poza 1992 rokiem, każde eliminacje i każdy kolejny turniej wpędzały mnie w większą frustrację. Teraz znowu uwierzyłem, że stworzony został zalążek czegoś nowego, czegoś wielkiego. Do boju Polacy!!!

 • maximus999

  Oceniono 8 razy 8

  Petycja :

  TVP powinna puscic ten filmik jutro w wiadomosciach ( w porozumieniu z autorem i za jego zgoda) .
  TVP powinna puszczac go jutro caly dzien pomiedzy reklamami

 • zlota_20

  Oceniono 8 razy 0

  Oto wolność Internetu za tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje