Marsz rosyjskich kibiców. Doszło do zadymy. Zaczęli polscy kibole [WIDEO]

12.06.2012 17:09
Policja interweniuje podczas marszu rosyjskich kibiców w Warszawie. Ponad sto osób zatrzymano, a kilkanaście zostało rannych

Policja interweniuje podczas marszu rosyjskich kibiców w Warszawie. Ponad sto osób zatrzymano, a kilkanaście zostało rannych (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Podczas marszu rosyjskich kibiców na Stadion Narodowy doszło do kilku poważnych bijatyk. Prowokowali je najczęściej polscy kibole atakując spokojnych z początku Rosjan. Ci drudzy nie pozostali dłużni. Policja użyła broni gładkolufowej, gazu i armatek wodnych. Najprawdopodobniej trzy osoby zostały ranne. Ponad 100 osób - polskich i rosyjskich pseudokibiców - zatrzymano.
Najpierw Rosjanie w grupie około 5 tysięcy zajęli przestrzeń od Muzeum Narodowego do Ronda de Gaulle'a i w luźnych grupach ruszyli na stadion. Atmosfera była dość pozytywna. Po stronie rosyjskiej było kilka agresywnych osób, ale zdecydowana większość spokojnie szła na mecz.

Przemarsz Rosjan usiłowała zablokować około stuosobowa grupa Polaków. Był wśród nich Janusz Korwin-Mikke. Zebrani krzyczeli "Ruskie k...", "Ruscy do domu", "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". Zostali otoczeni przez policję. Policja otoczyła też klub Wieżyca, wokół którego gromadzili się polscy kibice i separowała obie grupy.

Jednak za marszem Rosjan szło coraz więcej polskich kiboli, których oddzielał kordon policji. Doszło do kilku poważnych bijatyk między Polakami, a spóźnionymi na marsz Rosjanami. Jedna z pierwszych bójek miała miejsce na przykład przy przystanku tramwajowym na moście Poniatowskiego.

- Gdy na horyzoncie przy zejściu z Mostu Poniatowskiego pojawili się rosyjscy kibice, kibole z polski ruszyli do ataku. Byli ubrani na czarno, było ich kilkudziesięciu. W ruch poszły wyrwane z barierek pręty, petardy i kamienie. Przerażeni byli kibice, rodziny z dziećmi i sprzedawcy gadżetów - relacjonuje sprzed Stadionu Narodowego Karolina Olszewska z TOK FM. Kibole zaatakowali też kilku Rosjan, którzy nieśli duże flagi przy rondzie Waszyngtona. Rzucili się na nich z kamieniami, zaczęli ich kopać, przewrócili na ziemię. Sytuacja była bardzo groźna. Policja użyła armatek wodnych i gazu, pojawił się dym. Reporterzy donosili też o użyciu broni gładkolufowej.

Następnie grupa około stu zamaskowanych kiboli zaatakowała policjantów znakami drogowymi . Krzyczeli m.in. "Ruska k...a". Policjanci odpowiedzieli armatkami wodnymi. Grupa rozpierzchła się w okolicy Stadionu Narodowego, część policja zepchnęła w stronę ulicy Francuskiej - donosił reporter "Gazety Stołecznej".

Na miejsce bójki pomiędzy Polakami i Rosjanami przy rondzie Waszyngtona przyjechały karetki pogotowia ratunkowego. Jeden z rosyjskich kibiców był opatrywany w pobliżu ronda De Gaulle'a.

Także Rosjanie nie pozostawali dłużni . "Zakapturzeni Rosjanie wybiegli przed policje i zglanowali wykrzykujących 'jebać Rosję'. Oberwałem butelką piwa, na szczęście w łokieć". "Pandemonium na środku mostu: starcie bojówek. Widziałem kibica który wyrżnął głową o asfalt. Był nieprzytomny" - informował na Twitterze dziennikarz sportowy "Gazety Wyborczej" Michał Pol.

Już po dotarciu Rosjan na stadion trwała jeszcze zadyma w al. Jerozolimskich . Policja ścierała się tam z polskimi kibolami, którzy próbowali wyłapywać Rosjan kierujących się na mecz. Użyto tam m.in. granatów hukowych i armatki wodnej.

- Przemarsz rosyjskich kibiców próbowała zakłócić grupa chuliganów. W tym momencie mogę powiedzieć jedynie, że policjanci reagowali na bieżąco, były zatrzymania - powiedział po godz. 18 rzecznik KSP Maciej Karczyński. Według nieoficjalnych informacji, zatrzymanych zostało kilkadziesiąt osób .

Bijatyka przed strefą kibica, sama strefa spokojna

W warszawskiej strefie kibica jest 100 tys. kibiców - poinformowali organizatorzy. Przed strefą doszło do starć pseudokibiców z policją, w samej strefie jest spokojnie.

Po zamieszkach w Al. Jerozolimskich i na Moście Poniatowskiego część pseudokibiców przeniosła się w okolice Strefy Kibica. Przed Galerią Centrum, wzdłuż ul. Marszałkowskiej, dochodziło do starć z policją, którą obrzucano butelkami i petardami. Wzdłuż Marszałkowskiej, we wszystkich bocznych ulicach, stoją kordony policji. Na jezdni leżą potłuczone butelki, kamienie i łuski z broni gładkolufowej.

W przeciwieństwie do incydentów, do których doszło podczas przemarszu rosyjskich kibiców na stadion, kibice w stołecznej strefie zachowują się wzorowo. Sympatycy Polski i Rosji robią sobie wspólne zdjęcia, śpiewają. W strefie jest również liczna reprezentacja hiszpańskich fanów oraz grupka Chorwatów.

Już w trakcie meczu doszło do kolejnych burd. Chuligani próbowali m.in. wedrzeć się do strefy - otworzyli jedno z tzw. wejść technicznych od strony Al. Jerozolimskich. Wejście zamknęła ochrona. Grupę pseudokibiców od Strefy Kibica oddziela szpaler policjantów. Według relacji dziennikarza PAP część pseudokibiców ma zasłonięte twarze.

Doradca Putina w drodze do Warszawy

W związku z ekscesami do Warszawy w trybie pilnym udał się doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka Michaił Fiedotow.

Marsz rosyjskich kibiców od początku budził kontrowersje. Na początku pojawiły się obawy, że może on przerodzić się w wiec. Ostatecznie jednak Rosjanie nie zgłosili do warszawskiego ratusza wniosku o zgodę na zorganizowanie zgromadzenia publicznego.

Zobacz także
Komentarze (641)
Zaloguj się
 • obiektywny94

  Oceniono 1 raz 1

  Pan Janusz Korwin Mikke rozmawiał z rosyjskimi grupami, a potem także z polskimi kibicami/kibolami. Tylko, że w chwili, w której zaczęły lecieć obraźliwe hasła wyjaśnił polakom, że ci przyjezdni tak jak my nienawidzą Stalina, więc krzyczenie o czerwonej hołocie nie ma sensu, a gdy to nie poskutkowało odszedł z tego miejsca.
  Trochę obiektywizmu! Proszę obejrzeć niezależne nagrania z tego wydarzenia.

 • biednaemerytka

  Oceniono 11 razy -5

  Wasylu1 ale jesteś głupi. Korwin Mike to najbardziej pusta pała polityczna.Rozrabiaka.
  A tych polskich gnojków kiboli zakuć i pod łańcuchem niech sprzątają ulice i naprawiają drogi.Będzie z nich jakiś pożytek. Jak zawsze trzeba się wstydzić wszędzie za polskich debili.Nawet jak jestem na wczasach lub u rodziny za granicą to poznaję Polaka po słownictwie i alkoholizmie.WSTYD PRZYZNAWAĆ SIĘ, ZE JESTEM Z POLSKI.
  Podziękowania dla policji.

 • riscovo555

  Oceniono 9 razy 5

  riscovo555: Вот у меня сынишка в Москве, всегда ходил с шарфиком, на котором было написано "POLSKA", а вчера в Варшаве избили четырёх моих товарищей,на них были шарфы с надписью "Россия" .Поехали на праздник, а попали в беду...при этом полиция вела себя очень вяло и не решила вмешиваться сразу...эх вы..."гостеприимные" люди...испытываю разочарование и растерянность...это же Чемпионат Европы...вы сами то понимаете, что у вас происходит????!

 • hrabia7808

  Oceniono 18 razy 0

  Jaka siara. Tych polskich kiboli i ich ryje na youtube wrzucić żeby cała Polska mogła się ich wstydzić. Kibol - osoba pusta, zazdroszcząca innym normalności, z zasady samotna, potrzebuje wsparcia policji, skłonność do obrażania innych, rasista, sku...el.

 • zbikob77

  Oceniono 21 razy 3

  Żadnego pobłażania i tolerancji dla zadymiarzy i bandytów. Zastosowywać najwyższe przewidziane prawem sankcje. Muszą być ukarani z całą bezwzględnością. Dlaczego normalni kibice nie mogą spokojnie uczestniczyć w sportowych imprezach. Ci bandyci powinni ciężkimi robotami publicznymi zwrócić społeczeństwu to co zniszczyli i być skazani na więzienia o zaostrzonym rygorze!!!

 • stehr

  Oceniono 25 razy 15

  Ludzie z natury są dobrzy, tylko media robią z nich potworów.

 • wasylu1

  Oceniono 29 razy 19

  Korwin rozmawia z Rosjanami, jedyne, co zawdzięczam komunie to to, ze rozumiem ten język.
  www.youtube.com/watch?v=ITTpyQWtMqg&feature=em-uploademail
  Robił jakąś zadymę? Chyba poza kadrem....
  ale oczywiście GWy wiecie lepiej....

 • wasylu1

  Oceniono 29 razy 17

  Ale to, że był wśród nich JKM musieliście zaznaczyć, bo sracie się, że Wam chleb odbierze, sługusy jedne. Nikt nie napisał, ze odwodził ich od zadymy. Na szczęście Pan Janusz pisze inaczej, tym bardziej, ze jest również film, na którym tłumaczy, że próbował powstrzymywać kiboli przed obelgami pod adresem Rosjan.
  korwin-mikke.pl/blog
  euro2012.dziennik.pl/strefa-kibica/galeria/394182,1,janusz-korwin-mikke-dyskutuje-z-rosyjskimi-kibicami-o-dzierzynskim-wideo-galeria-zdjec.html
  a tu kulturalna rozmowa z jednym z rosyjskich kibiców: www.youtube.com/watch?v=apfCvR8rkmc

  Facet, jak ja, nie lubi komunizmu, a do Rosjan (jako do ludzi) nic nie ma. Ma prawo domagać się i prosić, by KOSTYTUCYJNIE ZAKAZANE SYMBOLE nie były publicznie pokazywane.
  Nie zabrał mu flagi, tylko go POPROSIŁ.

 • supronas

  Oceniono 23 razy -9

  Zaczeli polscy kibole?
  Rozumiem, że to polscy kibole pobili stewardów we Wrocławiu, polscy kibole urzadzili prowokacyjny marsz - roumiem, że ruscy musieli dojść na stadion ale po jaką ch....ę eksponować jakieś ruskie święto w W-wie skoro nie obchodzi sie go w Moskiwe? Polscy kibole pprowokacyjnie wypowiadali się przed meczem tak jak ruski minister sportu? ruscy sami się prosili i dostali czego chcieli - rozumiem, że w imię polityki miłości ruscy mają na nas fajdać a my udawaćże pada deszcz? Prawda jest taka,że ruscy tak samo jak Putin szanuą tylko siłę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje