Wniosek do TK ws. ustawy emerytalnej? Ekspert: Jest zgodna z konstytucją

02.06.2012 23:41
Sejm

Sejm (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Ustawa zrównująca wiek emerytalny kobiet i mężczyzn i wydłużająca go do 67. roku życia jest zgodna z konstytucją - tak przynajmniej twierdzą ci, którzy znają i zapisy noweli, i doskonale przepisy prawa. Opozycja zapowiada wniosek do trybunału.
Projekt przeszedł już przez Sejm i Senat, podpisał go również prezydent.

"Ustawa jest zgodna z konstytucją"

Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj nie ma żadnych prawnych zastrzeżeń co do reformy. - Ustawa emerytalna jest wprawdzie bardzo obszerna, ale moim zdaniem zarówno sama procedura prac nad ustawą była zgodna z konstytucją i regulaminem Sejmu, jak i jej przepisy też są zgodne z konstytucją. Wprowadzono takie regulacje, aby obronić je przed Trybunałem Konstytucyjnym - mówi.

Będzie wniosek do TK

Zastrzeżenia i wątpliwości mają jednak politycy. Opozycja zapowiada, że skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, zaskarżając i tryb jej uchwalania, i treść przepisów. Jarosław Kaczyński zapewnił, że jego partia na pewno będzie pracować nad wnioskiem.

- Politycy mieli zastrzeżenia już w czasie prac w samym Sejmie. Jeszcze ustawa była w pierwszym czytaniu, a już grożono, że będzie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego - mówi prof. Chmaj. - Wydaje mi się, że przedstawiciele partii politycznych będą chcieli skarżyć ustawę tylko po to, żeby ją skarżyć. Po prostu żeby wskazać swojej bazie społecznej, swoim sympatykom, swojemu elektoratowi, że dbają o ich interesy - twierdzi.

"Kampania na długo przed wyborami"

Zdaniem konstytucjonalisty to jest taka kampania wyborcza na długo przed wyborami. - Dbanie o swój elektorat, ale też zapewnianie sobie pewnego czasu w mediach. No bo jeżeli coś skarżymy, angażujemy się w coś bardzo mocno, jeżeli coś krytykujemy, to znaczy, że jesteśmy konstruktywną opozycją.

Sam, jak przyznaje, nie ma co do konstytucyjności ustawy emerytalnej żadnych wątpliwości. - Ale jak zachowa się sąd konstytucyjny, to trudno przewidzieć. Pełny skład to jest minimum 9 sędziów, ale może być i 15. Sprawa ma duże znaczenie społeczne, więc zakładam, że prezes Trybunału Konstytucyjnego wyznaczy pełny skład. Będzie więc kilkunastu sędziów, każdy z nich ma swoje poglądy, a trybunał wydaje wyroki większością głosów.

Choć prawo jest jedno, to - jak przypomina prof. Marek Chmaj - jego wykładnia i rozumienie zależy od każdego indywidualnie. - Moim zdaniem ta ustawa jest zgodna z konstytucją. Znając orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, zakładam, że TK nie orzeknie o niekonstytucyjności przepisów. Ale wszystko się może zdarzyć - mówi.

Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • rita57

  Oceniono 2 razy 2

  POwiedział profesor-ekspert POpularnej partii.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  prof. Marek Chmaj
  to nie pierwszy prof. i demokrata,
  który nie kojarzy co to jest demokracja.

  2 mln. wyborców zażądało referendum w sprawie emerytur
  Rzad, Sejm, Senat i prezio hr. Komorowski, złamali podstwe demokracji
  oraz Konstytucje III RP olewając wyborców.

  Dziwne, ze Michnik, GW, Paradowska, Lis, Olejnik, Wielowieyska czy jakieś inne demokraty czepiają się ze już drugi ukraiński premier złodziej siedzi w pierdlu.
  A u nas nie widza ss i łamania praw

 • j-agat

  Oceniono 3 razy 3

  Przy takich "EXPERTACH" w Polsce wszystko można przenicować,Widać to na sprawie smoleńskiej.Te kanalie NIEUKU Polskiej NAUKI dali wyjątkową PLAMĘ.Tak panie Lasek i reszta.

 • podunk

  Oceniono 4 razy 4

  W tej konstytucji to wszystko jest zapisane, musi to byc bardzo gruba ksiega. W konstyucji tez jest zapewne zapisane ze panstwo powinno dbac o swoich obywatdli a 'reforma' polegajaca na tym by na emerytury generalow, prokuratorow i podobnych pracowali zwykli smiertelnicy dluzej bo tych smiertelnikow populacja sie zmniejsza taka dbaloscia nie jest.

 • margo.4

  Oceniono 5 razy -1

  jak przeczytalam , ze opozycja szykuje sie do TK to przestlam czytac ten artykul. Kaczynski zawsze musi byc przeciw. A niech sklada wnosek - tyko co mu to da? Chyba to, ze bedzie znany jako awanturnik W calej Europie przedluza sie wiek emerytalny i jakos nie slychac aby opozcje poszczegolnych krajow wnosila wnioski do TK. Zasatanawiam po co ten czlowiek miesza pewnej grupie narodu w glowach , ktora i tak ma mlyn w glowie dzieki polityce jaka prowadzi On i Rydzyk.

 • baby1

  Oceniono 7 razy 3

  Nieważne, czy ustawa jest zgodna z konstytucją czy nie. System emerytalny jest do bani, jeżeli w ciągu kilku lat zmieniano go dwukrotnie. I nie ma co wmawiać przyszłym emerytom, że pracując dłużej, więcej odkładają na emeryturę. To są wirtualne pieniądze nie mające żadnego pokrycia. ZUS ich nigdzie nie zainwestował i jak państwo nie będzie miało wystarczających dochodów za 20 lat, a same długi, to i tak nie będzie emerytur.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 7 razy 3

  Ustawa może i zgodna z konstytucją,ale niezgodna z wolą większości społeczeństwa.A co jest główną składową demokracji jak nie wola tegoż społeczeństwa?Otwarło się doskonałe pole do działania partii opozycyjnych,by uzmysłowić wyborcom jak obecna partia rządząca PO i PSL mają tą podstawową zasadę demokracji - czyli własnego suwerena w du...,przepraszam w głębokim poważaniu.

 • fordysta

  Oceniono 8 razy 2

  To nie ekspert. To klakier PO-Tuska.
  Hańba !!!

 • m.arco

  Oceniono 1 raz 1

  wyborcza.pl/Polityka/1,103835,9180791,Prof__Chmaj__Dwa_dni_wyborow_konstytucyjne.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje