Wniosek do TK ws. ustawy emerytalnej? Ekspert: Jest zgodna z konstytucją

Sejm

Sejm (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Ustawa zrównująca wiek emerytalny kobiet i mężczyzn i wydłużająca go do 67. roku życia jest zgodna z konstytucją - tak przynajmniej twierdzą ci, którzy znają i zapisy noweli, i doskonale przepisy prawa. Opozycja zapowiada wniosek do trybunału.
Projekt przeszedł już przez Sejm i Senat, podpisał go również prezydent.

"Ustawa jest zgodna z konstytucją"

Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj nie ma żadnych prawnych zastrzeżeń co do reformy. - Ustawa emerytalna jest wprawdzie bardzo obszerna, ale moim zdaniem zarówno sama procedura prac nad ustawą była zgodna z konstytucją i regulaminem Sejmu, jak i jej przepisy też są zgodne z konstytucją. Wprowadzono takie regulacje, aby obronić je przed Trybunałem Konstytucyjnym - mówi.

Będzie wniosek do TK

Zastrzeżenia i wątpliwości mają jednak politycy. Opozycja zapowiada, że skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, zaskarżając i tryb jej uchwalania, i treść przepisów. Jarosław Kaczyński zapewnił, że jego partia na pewno będzie pracować nad wnioskiem.

- Politycy mieli zastrzeżenia już w czasie prac w samym Sejmie. Jeszcze ustawa była w pierwszym czytaniu, a już grożono, że będzie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego - mówi prof. Chmaj. - Wydaje mi się, że przedstawiciele partii politycznych będą chcieli skarżyć ustawę tylko po to, żeby ją skarżyć. Po prostu żeby wskazać swojej bazie społecznej, swoim sympatykom, swojemu elektoratowi, że dbają o ich interesy - twierdzi.

"Kampania na długo przed wyborami"

Zdaniem konstytucjonalisty to jest taka kampania wyborcza na długo przed wyborami. - Dbanie o swój elektorat, ale też zapewnianie sobie pewnego czasu w mediach. No bo jeżeli coś skarżymy, angażujemy się w coś bardzo mocno, jeżeli coś krytykujemy, to znaczy, że jesteśmy konstruktywną opozycją.

Sam, jak przyznaje, nie ma co do konstytucyjności ustawy emerytalnej żadnych wątpliwości. - Ale jak zachowa się sąd konstytucyjny, to trudno przewidzieć. Pełny skład to jest minimum 9 sędziów, ale może być i 15. Sprawa ma duże znaczenie społeczne, więc zakładam, że prezes Trybunału Konstytucyjnego wyznaczy pełny skład. Będzie więc kilkunastu sędziów, każdy z nich ma swoje poglądy, a trybunał wydaje wyroki większością głosów.

Choć prawo jest jedno, to - jak przypomina prof. Marek Chmaj - jego wykładnia i rozumienie zależy od każdego indywidualnie. - Moim zdaniem ta ustawa jest zgodna z konstytucją. Znając orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, zakładam, że TK nie orzeknie o niekonstytucyjności przepisów. Ale wszystko się może zdarzyć - mówi.

Komentarze (31)
Wniosek do TK ws. ustawy emerytalnej? Ekspert: Jest zgodna z konstytucją
Zaloguj się
 • halinao21

  Oceniono 20 razy 8

  Czy Opozycja,czy inni,ale na pewno ustawa powinna być zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego,
  może tam wytłumaczą,jakim prawem można przedłużać lata pracy w kraju,gdzie jest tak wielkie bezrobocie,szczególnie kobiet 50plus,młodych na umowach śmieciowych,niech wytłumaczą nam, jak ma przeżyć Polak za tzw.częściówki,i do tego po 35latach stażu pracy kobieta...kobieta,która rodziła i wychowywała dzieci w trudnych czasach,gdzie były gołe półki w sklepach,pieluchy z tetry i pralka Frania,gdzie walczyła po kolejkach o ochłap mięsa,żeby rodzina miała co jeść...dziś każą jej,już jako babci,która wychowała dzieci i odkładają na nią składki,-każą jej te lata odpracować.

 • ewa543210

  Oceniono 12 razy 6

  www.tvn24.pl/nepotyzm-i-naruszenie-procedur-unia-chce-zwrotu-47-mln-euro,255323,s.html----------------------------------------
  kolesie z platformy złodziejskiej ukradli a my będziemy płacić
  jeszcze nie widzicie Kim Jest Tłuk

 • wodakrolewska

  Oceniono 9 razy 5

  "Eksperci" powinni wypowiedzieć się jaka jest górna granica wieku przechodzenia na emeryturę jeszcze
  zgodna z konstytucją.
  Czy to jest wiek 100 lat a może 120 ??

 • podunk

  Oceniono 4 razy 4

  W tej konstytucji to wszystko jest zapisane, musi to byc bardzo gruba ksiega. W konstyucji tez jest zapewne zapisane ze panstwo powinno dbac o swoich obywatdli a 'reforma' polegajaca na tym by na emerytury generalow, prokuratorow i podobnych pracowali zwykli smiertelnicy dluzej bo tych smiertelnikow populacja sie zmniejsza taka dbaloscia nie jest.

 • xolaptop

  Oceniono 6 razy 4

  Rasa panów może sobie mówić, co chce. Ta ustawa odbiera prawa nabyte, a w państwach prawa prawo nie może działać wstecz. Nie jestem aż tak naiwny, żeby wierzyć w to, że nasz kraj, Polska, jest państwem prawa, co nie zmienia faktu, że działanie prawa wstecz jest niekonstytucyjne.

 • plorg

  Oceniono 10 razy 4

  Jak prawo może działać wstecz? Przystępując do pracy w jakimś zawodzie ludzie mieli umowę, że po oklreślonym czasie otrzymają emeryturę. A tu proszę obecny rząd likwiduje tę umowę. To tak jakby ktoś kupował samochód na raty. Spłaca przez umówiony okres całą kwotę, aż tu nagle bank mówi - będziesz spłacał jeszcze dwa lata więcej. To jawne bezprawie! Kto wie co zrobią kolejne rządy. Może powiedzą pracujcie do 80 lat. Dlaczegóż by nie? Raz się udało to dlaczego drugi i trzeci miałoby nie?
  Jest to jedna wielka kradzież na obywatelach.

 • j-agat

  Oceniono 3 razy 3

  Przy takich "EXPERTACH" w Polsce wszystko można przenicować,Widać to na sprawie smoleńskiej.Te kanalie NIEUKU Polskiej NAUKI dali wyjątkową PLAMĘ.Tak panie Lasek i reszta.

 • baby1

  Oceniono 7 razy 3

  Nieważne, czy ustawa jest zgodna z konstytucją czy nie. System emerytalny jest do bani, jeżeli w ciągu kilku lat zmieniano go dwukrotnie. I nie ma co wmawiać przyszłym emerytom, że pracując dłużej, więcej odkładają na emeryturę. To są wirtualne pieniądze nie mające żadnego pokrycia. ZUS ich nigdzie nie zainwestował i jak państwo nie będzie miało wystarczających dochodów za 20 lat, a same długi, to i tak nie będzie emerytur.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 7 razy 3

  Ustawa może i zgodna z konstytucją,ale niezgodna z wolą większości społeczeństwa.A co jest główną składową demokracji jak nie wola tegoż społeczeństwa?Otwarło się doskonałe pole do działania partii opozycyjnych,by uzmysłowić wyborcom jak obecna partia rządząca PO i PSL mają tą podstawową zasadę demokracji - czyli własnego suwerena w du...,przepraszam w głębokim poważaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje