Komentarze (276)
Obalamy 5 mitów "nocy teczek"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • killgore

  Oceniono 35 razy 11

  Dawno się tak dobrze nie uśmiałem, jak czytając ten "artykuł". Szanowny lemingu - jeśli nie wiesz, co na ten temat myśleć, GW przychodzi na odsiecz!

  A tak naprawdę to Donek wcale nie powiedział "panowie, policzmy głosy" :))) To mit, podobnie jak to, że Bolek donosił przez lata na kolegów a potem ukradł własną teczkę!

  A może to Polak faulował????

 • podunk

  Oceniono 17 razy 11

  Z biegiem lat coraz wyrazniejsze staje sie ze Walesa i jego niektorzy wspolpracownicy byli w cos umoczeni.

 • magheu

  Oceniono 35 razy 11

  Michnik zatrudnil "minusowiczow " na godziny . Zeby mu potem sonda sie zgadzala z pogladami .

 • alfalfa

  Oceniono 18 razy 10

  "Chronologia wskazuje, że ta uchwała rzeczywiście była przyczyną odwołania rządu, i taką wersję historii przedstawia prawica. Jednak od początku istnienia rządu Olszewskiego było jasne, że nie przetrwa on pełnej kadencji Sejmu, ale najwyżej kilka miesięcy."

  Czyli? Co to za obalenie mitu? Kuriozalna argumentacja - "chronologia wskazuje" ale "i tak by upadł"? Upadł, bo pakt okrągłego gwarantował bezkarność komuchów i ich tw. Prl-bis miał trwać i ...trwa.
  A.

 • lexisnexis

  Oceniono 16 razy 10

  Sądząc po ocenach artykułu, Polacy są jednak inteligentni i nie uwierzyli w tanią, szytą grubymi nićmi propagandę :)

 • rtd5rtd

  Oceniono 25 razy 9

  Michnik twoje rzady dobiegaja konca! Propagandy nie kupuje

  znasz takie slogan: "Never forgive, never forget”

 • klawo-egon-jak-cholera

  Oceniono 25 razy 9

  Lustracja - TAK
  Nie dla dzikiej, wybiórczej i kolesiowskiej lustracji jaką Macierewicz na polecenie Kaczorów i Olszewskiego wykonał.

 • agap.e

  Oceniono 17 razy 9

  Dzisiaj piszą,że rząd nie szykował zamachu,a wczoraj,że mobilizowali jednostki nadwiślańskie.Zdecydujcie się.

 • redkajak

  Oceniono 11 razy 9

  Mam jeszcze ten numer Gw, w którym (na pierwszej stronie!) piszecie, że jednostki nadwiślańskie postawione są w stan alarmu i szykuje się zamach stanu Macierewicza. Czy myślicie, że my nie pamiętamy? Przestańcie łżeć.

 • kedar.1982

  Oceniono 25 razy 9

  MANIPULACJA!!! Autor pisze np. odnośnie mitu 3-go "Ostatecznie rząd został odwołany w normalnym głosowaniu w Sejmie..." kto się interesuje ten wie jak do tej pory wyglądają normalne głosowania - w skrócie grupa osób każe głosować tak i tak i posłowie klubu muszę się dostosować - szeregowy poseł nie wie za czym głosuje, bo nawet nie jest w stanie wszystkiego przeczytać, a co dopiero ze zrozumieniem. Druga część tego samego zdania "jak wiele rządów przedtem i potem", no to ile było przed tym faktem - chyba ZERO, a potem - ja pamiętam tylko Suchocką.

 • skok

  Oceniono 23 razy 9

  i male pytanko : o co tak blagal najlepszy polski dziennikarz? Bo to Lis przeciez blagal " Panie prezydencie, niech pan nas ratuje" Wyglada na to, ze prezydent uratowal. Siebie i lisopodobnych.

 • thorgallpl

  Oceniono 23 razy 9

  ha ha ha
  GW OBALA ?:)) Po prostu braliscie w tym czynny udzial, michnik z walesa buszowali po archiwum, wycigajac co ciekawsze dokumenty. pech taki, ze nasi tzw sprzymierzency maja ich oryginaly i to dlatego nasze elity sa tak dziwnie ulegle w strategicznych sprawach...

 • aja_88

  Oceniono 9 razy 9

  możecie sobie tu pyskować co by było gdyby!!!liczy się tu i teraz a nie zamierzchłe czasy.a teraz jest tak że macie zapie...ć do 67 r życia a policja a przede wszystkim prokuratorzy maja emerytury o których wy nawet nie marzycie.prokuratorzy jak sami wiecie są najbardziej umoczoną w komunie grupą społeczną( po nich sędziowie) bo to z ich poleceń działało SB.tu nawet nie trzeba lustracji

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 22 razy 8

  JUż wiem dlaczego ani zlotowki nie wydaje na szmatlawca zwanego Gazetą Wyborczą. Same klamstwa, półprawdy i bajki.

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 10 razy 8

  Mity obala ten co w sejfie ma kwity na najważniejsze osoby III RP. Koń by się uśmiał.

  - za wikipedią -
  "Komisja Michnika – nieformalna nazwa zespołu badawczego, który na wniosek Henryka Samsonowicza, ministra edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego miał się zająć aktami SB.

  Zespół ten pracował od 12 kwietnia do 27 czerwca 1990 w archiwach MSW. W jego skład wchodzili: jej przewodniczący dyrektor Archiwum Akt Nowych Bogdan Kroll, prof. Jerzy Holzer historyk z PAN, historyk prof. Andrzej Ajnenkiel i ówczesny poseł OKP Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

  Badaczy tych nie dopuszczono do akt wytworzonych przez Departament I MSW (wywiad) – siłą rzeczy skoncentrowali się na aktach Departamentu III (Służba Bezpieczeństwa). Najprawdopodobniej mieli oni dostęp do akt osobowych byłych współpracowników UB i SB.

  Komisja miała charakter poufny i skutkiem jej działania było powstanie dwustronicowego sprawozdania stwierdzającego niekompletność akt oraz załącznika zawierającego wyrywkową listę materiałów archiwalnych, które zdaniem członków Komisji powinny zostać przekwalifikowane. Nie zachowały się żadne informacje o tym, kto zażądał jakiej teczki, kiedy ją otrzymał, kiedy zwrócił, co kopiował lub wynotowywał – co nie powinno zachodzić przy korzystaniu z tego typu archiwów."
  ---

 • piotr110660

  Oceniono 36 razy 8

  A jakich jest 5 prawd o nocy 4.06.1992:
  1) osoby obalające rząd Olszewskiego, takie jak Tusk i Pawlak, graja główne role w obecnym rządzie,
  2) Michał Boni, odgrywający ważną role w rządzie Tuska, mówiący w 1992 r. o godzeniu w etos inteligencji, w 16 lat potem zmuszony był się przyznać do tajnej współpracy z policją polityczną PRL,
  3) te same środowiska, które glanowały w 1992 r. rząd Olszewskiego zajmują się glanowaniem żywych i umarłych braci Kaczyńskich,
  4) aparat administracyjny został przeniesiony z epoki totalitaryzmu i nie spełnia wymogów suwerennego, demokratycznego, funkcjonującego w realiach wolnorynkowych państwa,
  5) obrona przeszłości, tego, że można zbudować demokratyczne i sprawiedliwe państwo bez rozliczeń z totalitarną i niesuwerenną przeszłością, łączy elity III RP.

 • hunter1111

  Oceniono 16 razy 8

  przypomne ze ta sama ekipa miala mozliwosc przeprowazdenia lustracji majac i premiera i prezydenta i co...? nic lepiej miec teczkiw agarsci i haki niz uczciwie lustrowac

 • rosfita

  Oceniono 24 razy 8

  Głównym powodem odwołania tego rzadu byla obawa dawnej agentury przybranej w piorka demokratow - Michnika, Wałęsy oraz Ubecji itd przed utrata wplywow i kasy. Ich demokratyczne poglądy związane sa wyłacznie z mozliwością czerpania zysków i bardzo szybko uległyby erozji gdyb nie ona.
  NIe zmienia to faktu ze grupa Olszewskiego mogłaby wprowadzić bardzo nieprzyjemne rzady.

 • zasadniczook

  Oceniono 20 razy 8

  Niech Gazeta wyjaśni wprost - kto był/jest beneficjentem pozostawienia SB-cji przy władzy?
  Ustrój polityczny który mamy dzisiaj w RP, to swoisty feudalizm ekonomiczny.
  A może by tak, kończąc jałowe dyskusje na przykładach konkretnych ludzi, opowiedzieć coś o dzisiejszej "niedoli" byłych SB-ków, czy działaczy aparatu PRL?
  Nie wiem co dałoby oczyszczenie z SB-cji życia politycznego i ekonomicznego 20-cia lat temu, natomiast dzisiaj większość Polaków wie (a ci nieświadomi po prostu odczuwają), jakie są skutki braku takich działań.

 • bolek_i_jego_worek

  Oceniono 14 razy 8

  Ciekawe kiedy Wyborcza zacznie obalać mity dot. okrągłego stołu, które sama stworzyła.

 • elasp

  Oceniono 8 razy 8

  1. "Mit drugi. Lista Macierewicza zawierała nazwiska agentów SB"

  2. "Macierewicz miał twierdzić, że lista zawiera nazwiska osób zarejestrowanych przez służby, ale niekoniecznie z nimi współpracujących i sam "nie czuje się uprawniony do określenia, kto był, a kto nie był współpracownikiem"."

  3. "Po latach rzeczywiście okazało się, że tylko niektóre z 64 osób znajdujących się na liście były tzw. TW."

  Gdzie tu więc mit? Wszystko się zgadza.

  Czy red. Protaziuk naprawdę nie potrafi myśleć logicznie?
  Boi się Pan myśleć samodzielnie?
  Tak Panu zależy na angażu w "Wyborczej"?

  W "Wyborczej" powszechnie (i od lat) nagina się logikę do potrzeb "demokracji".
  Przy czym o tym, co jest demokracją, a co nie, decyduje oczywiście Adam Michnik.

  Kolejnym tego potwierdzeniem jest niniejszy artykuł.

 • gold.lachon

  Oceniono 30 razy 8

  www.bibula.com/?p=57310
  W rozgrywki polityczne zaangażowano także UOP i prokuraturę. Przy gabinecie ministra Andrzeja Milczanowskiego istniał wówczas specjalny Zespół Inspekcyjno-Operacyjny kierowany przez byłego oficera SB płk. Jana Lesiaka. Funkcjonariusze kontrwywiadu UOP zrywali nawet plakaty nawołujące do antywałęsowskich demonstracji. W tym samym czasie prezydent Wałęsa wraz z grupą najwyższych urzędników państwowych i funkcjonariuszy służb specjalnych „wyprowadził” z archiwum Urzędu Ochrony Państwa najważniejsze dokumenty dotyczące działalności „Bolka”. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł…

  Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk

 • bulipunk

  Oceniono 12 razy 8

  Będzie się działo dziś w komentarzach oj będzie się działo...

 • cccpcccpcccp

  Oceniono 25 razy 7

  Czy gazeta wyborcza jest wiarygodna żeby cokolwiek "obalać" ?
  Jak jest, każdy dobrze wie.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 17 razy 7

  Obalam 6 mit mit że Michnik jest uczciwym i prawdomównym człowiekiem. Ten mit budowany od lat przez jego gazetę jest był i bedzie mitem. Prawda natomaist jest taka, ze to manipulant i bojownik w slużbie wlasnego i UBeckiego interesu.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 21 razy 7

  Michnik możesz sobie wciskac te bzdury i klamstwa ile wlezie. Coraz więcej ludzi otwiera oczy i wasze rządy dobiegaja końca. Oddacie to co żeście ukradki i traficie za to za zasluzone kraty.

 • a.k.traper

  Oceniono 19 razy 7

  Ten kto pamięta tamte czasy nie musi niczego się domyslać, J. Olszewski był premierem - marionetką, resztę dziwnych opowieści mozna o kant potłuc.
  Żadna "nocna zmiana", zwykła pomyłka polityczna, ten układ był za słaby do rzadzenia.

 • klaster25

  Oceniono 17 razy 7

  "Obalamy mity" ...Pogromcy mitów się znaleźli :-))) Jest tylko drobny problem... Ja wtedy miałem 30 lat i podobnie, jak wielu innych doskonale pamiętam co się działo. Ze swoimi żałosnymi próbami bielenia "historii" musicie poczekać aż wymrzemy.

 • marekfocus

  Oceniono 11 razy 7

  gdyby nie nocna zmiana polska bylaby polska a tak zamachowcy rzadza i sie smieja

 • biorytmix

  Oceniono 37 razy 7

  i dlatego

  zamiast prawdziwej demokracji mamy oligarchiczny postkomunizm

  NIECH ŻYJE POLSKA ZJEDNOCZONA PLATFORMA OLIGARCHÓW !!! OKLASKI, KWIATY !!!

 • jnd

  Oceniono 25 razy 7

  Teraz rzadza dokladnie ci sami co obalali rzad Olszewskiego.
  Znaja metody dochodzenia do wladzy i szkalowania innych.
  Doskonale stosuja metody propagandowe wypracowane w niechlubnuych czasach komunizmu i faaszyzmu.
  Jako pretekst do obalenia rzadu wykorzystano liste Macierewicza.
  Tusk,Pawlak i Walesa pogromcy rzadu Olszewskiego sa rowniez filarami rzadow PO.
  Dlugo bedziemy splacac rachunki tych rzadu.

 • po_co_tyle_klamiecie_15

  Oceniono 29 razy 7

  Nie obalacie mitów tylko tworzycie kłamstwa szanowni naganiacze z wybiórczej, tyle już lat kłamiecie, a ciemny narodek to łyka w przeświadczeniu, że jest inteligencją.

 • lisowski.piotr

  Oceniono 15 razy 7

  Wiadomo o co chodziło, o to aby PRL trwał nadal a agenci SB rządzili dalej i tak się stało. Otworzenie teczek uwolniłby nas od problemów i rządów nieudaczników. Układy rząd TVN czy GW nie miałby miejsca a gazeta wybiórcza nie tworzyłaby powyższych mitów.

 • zasadniczook

  Oceniono 15 razy 7

  Mit szósty:
  nieprawdą jest, że aktualny feudalizm ekonomiczny w RP zawdzięczamy nietykalności SB-cji, infiltracji życia gospodarczego i społecznego przez siły wywodzące się w prostej linii z ośrodków władzy PRL, społecznie sprawiedliwej prywatyzacji którą zawdzięczamy patriotycznej postawie solidarnościowych uczestników okrągłego stołu. To wszystko mity.
  Wydarzenia sprzed 20-tu lat sprawiły, że dzisiaj żyjemy w kraju szczęśliwości, kraju wolnych mediów które nie mając o czym pisać, z dziennikarskiego obowiązku donoszą tylko o sukcesach.

 • mamoniowa303

  Oceniono 19 razy 7

  Bolek dostał sraczki ze strachu przed zdemaskowaniem i rozwiązał rząd Jana Olszewskiego. Zresztą nie on jeden, bo wielu innych odetchnęło z ulgą.
  Ale dzisiaj współpraca z UB jest nagradzana, wystarczy podać przykład Boniego.
  Drogi dziennikarzyno tej ściennej gazetki, jedyne co możesz obalić, to kielicha z innymi donosicielami !

 • palikot_lubi_dzieci

  Oceniono 41 razy 7

  Gazeta Wyborcza obalająca "mit upadku rządu z powodu lustracji" jest tak samo wiarygodna, jak brat Michnika - sędzia stalinowski przeprowadzający lustrację :)

 • snurfik

  Oceniono 33 razy 7

  I wy pozwoliliscie tym idiotom wrocic w 2005 roku.

 • sunim

  Oceniono 18 razy 6

  Nocny zamach, bolek, szechter, blumsztajn, pawlak, boni, maleszka, tusk, unia demokratyczna...
  Słowa wyklęte i zakazane. Kojarzą się obrzydliwie, ale ciągle bronione...

 • ciukrzy

  Oceniono 14 razy 6

  Początek to "gruba krecha"i to jest przyczyną całego zła w Polsce.
  Zaczyn"grubej kreski"do dziś nie wolno prowadzić normalnej lustracji,a
  wielu w różny sposób usunęło swoje teczki.

 • mateusz081998

  Oceniono 8 razy 6

  Żeby mieć jakie takie pojęcie o tej ciekawej nocy i całokształcie tej sprawy to trochę trzeba poczytać,
  skonfrontować informacje z tym co ktoś inny mówi i potem jak się potrafi
  wyciągnąć wnioski i tyle w temacie.................................

 • rtd5rtd

  Oceniono 18 razy 6

  Bezsensu z Michnikami polemizowac. Wiadomo ze beneficjeci obecnego ladu panujacego w naszym nieszczesliwym kraju od 89 a nawet wczesniej nie sa zainteresowani aby go zmieniac. Bo jest im ok.
  Zreszta wystarczy popatrzec na Walese ktøy obecnie uwaza ze "solidarnosc" trzeba palowac.
  Nie wazne kto bedzie u wladzy, wazne co wladza moze zrobic. Kazdy u waldzy bedzie jak Michnik walesa i ich cichociemni kumple z PRLU.
  Gdyby pozamieniac ich na kaczke z ziobra lub dowlona osobe nawet najszlachetniejsza i tak zachowa sie jak wlasciciel pierscienia z "wladcy pierscienia".
  Stad wniosek. Nie zamieniajmy michnika na innego tylko okrøjmy do minimum przywileje wladzy. Aby oni nie mogli tyle co moga teraz.

  /pozdr

 • adampalmer

  Oceniono 14 razy 6

  Sorki, ale w odpowiedzi na te 'mity' macie jedynie teorie, i to bardzo licho uzasadnione

 • chynek

  Oceniono 10 razy 6

  Jest pewien paradoks, który da się zauważyć u ludów zniewolonych, przez wiele lat indoktrynowanych, odurzanych zwodniczymi hasłami: w pewnym momencie status niewolnika staje się bardzo wygodny. Okupant steruje życiem, podejmuje decyzje, nawet sugeruje marzenia. Obdarowuje chlebem i względnym dostatkiem - jeśli tylko w zamian dostanie lojalność i bierność. Wolność kosztuje, niełatwo jest się w niej odnaleźć, więc jawi się ona jako luksus, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Przestaje się więc o niej myśleć. Sentyment Polaków do komunizmu, do absurdów PRL, niejednoznaczność w ocenie stanu wojennego czy totalna bezradność wobec wolności, jaka przyszła 20 lat temu, są tego dobrym przykładem. Minimalizm, choć w nowym wydaniu, w szczególny sposób opanowuje nowe pokolenia. Młodzi ludzie totalnie nie rozumieją, po co ich dziadowie stawali na barykadach, szli do powstania, przelewali krew za Ojczyznę. Wszelkie oznaki patriotyzmu stawiane są na równi z nacjonalizmem. Jesteśmy chyba jednym z nielicznych krajów świata, w którym różnej maści lewackie media - przy poklasku nowego, internetowego lumpenproletariatu - cieszą się, gdy Polacy są upokarzani, obarczani odpowiedzialnością za rzeczy, których nie zrobili. Wielu świadomie wybiera nowe formy zniewolenia, bo wtedy łatwiej jest żyć...

 • smiki48

  Oceniono 8 razy 6

  ustawa lustracyjna mie powstała w ciągupięciu minut 26 maja. O tym ,że będzie taka ustawa było wiadomo znacznie wcześniej. I możliwe, że na wieść o takim projekcie, Unia demokratyczna postanowiła nie dopuścić do lustracji i złożyła wniosek o odwołanie rządu. A Trybunał Konstytucyjny składa się z osób desygnowanych przez ugrupowania polityczne i broni interesów swoich kolegów w tym sędziów. Dlatego nie przeprowadzono lustracji sędziów.

 • hotdoq1

  Oceniono 10 razy 6

  Mit 6 W Katyniu Polaków mordowali Niemcy nie Rosjanie! Wyście już przez ostatnie 7 dekad wiele 'mitów' obalali.

 • marekfocus

  Oceniono 6 razy 6

  aaadas ty tez maczales w tym pluszki byles jednym z pierwszych zamachowcoe

 • protomek77

  Oceniono 8 razy 6

  „Polska zrujnowała swój międzynarodowy autorytet i prestiż. Polska zaczyna być traktowana jak bananowa republika. Bardzo chciałbym się mylić, lecz jeżeli dekomunizatorzy będą kontynuować dekomunizację wedle receptury i technologii Antoniego Macierewicza, Polska może stanąć w ogniu” Michnik na temat mitu nr 5 :D:D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX