Straż miejska chce broni palnej i kontroli osobistych. Projekt ma trafić do Sejmu

dpiw
31.05.2012 06:30
A A A Drukuj
PRZEGLĄD PRASY. Nowa ustawa o policji municypalnej zakłada wyposażenie strażników miejskich w broń palną, a także przyznaje prawo do osobistej kontroli - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Projekt przygotowany przez komendantów straży miejskiej ma być gotowy we wrześniu, a jeszcze w tym roku trafić do Sejmu.
Straż miejska

Straż miejska (Fot. Wojciech Kardas / AG)

Straż miejska, która miałaby przekształcić się w policję municypalną, mogłaby prowadzić obserwację, rejestrować przebieg dokonywanych czynności oraz miałaby dostęp do baz danych m.in. o osobach ściganych. Na tym nie koniec. Poszerzy się także zakres przyznawania grzywien - informuje "DGP".

"Jeśli samochód jedzie ulicą pod prąd, strażnik nie reaguje, bo nie ma prawa zatrzymać pojazdu w ruchu" - mówi Janusz Wiaterek, komendant Straży Miejskiej w Krakowie, który jest współautorem projektu. Dodaje, że takie sytuacje ustawa ma wyeliminować. Według komendanta strażnicy, żeby działać skutecznie potrzebują odpowiednich narzędzi.

Jak pisze "DGP", ustawa wzbudza zainteresowanie rządu. W maju odbyły się spotkania komendantów w MSW, a według rzeczniczki ministerstwa Małgorzaty Woźniak projekt będzie poddany analizie po jego otrzymaniu.

Czytaj cały artykuł o nowych uprawnieniach strażników miejskich w "Dzienniku Gazecie Prawnej"


Kliknij, by przeczytać artykuł

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (208)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 85 razy 77

  Zlikwidować to dziadostwo a nie rozszerzać uprawnienia a pieniądze przeznaczyć na Policję

 • lelontm2

  Oceniono 64 razy 54

  Kolejna służba, kolejne podsłuchy, kolejne przywileje emerytalne. Dawni solidarnościowcy chyba z rozrzewnieniem wspominają czasy totalnej inwigilacji.

 • aja_88

  Oceniono 55 razy 49

  oho coraz więcej chcą państwa policyjnego.boją się czegoś czy co?po co panom strażnikom broń do sprawdzania kwitków parkingowych?czyżby nasi kierowcy,piesi itd łamiący przepisy byli uzbrojeni jak alkaida???

 • obywateleu

  Oceniono 47 razy 45

  Jasne , a woźny w szkole to gorszy !!! podobne stanowisko tylko zagrożenie większe, oczywiście w pracy woźnego

 • plastus82

  Oceniono 48 razy 44

  Szykuje się nam ZOMO i Gestapo w jednym. Banda niedouczonych i niedoszkolonych strażników z bronią palną. Ale co się dziwić jak takie same niedouczone barany zasiadają na poselskich ławach.
  NIE ZGADZAM SIĘ NA PAŃSTWO POLICYJNE!!!

  Już teraz wszędzie cie kontrolują i monitorują. Dość tego!!!

 • free_rodnick

  Oceniono 46 razy 42

  Coooo,ku...?!!
  To jakiś żart?
  Dokładnie pamiętam jakie było założenie powołania tej pasożytniczej służby.Mieli odciążyć policję od małych,nieistotnych spraw,typu srające na chodnik psy,handel pietruszką bez pozwolenia,itp.Oraz prewencja.
  Dostawali się tam ci,którzy nie nadawali się do policji-taki pogrobowiec ORMO.
  Po kilku latach,zmutowało to to do takiej quazi gwardii przybocznej lokalnych notabli.Po kilkunastu dostali prawa bliskie policji.Teraz liberalna Platforma uszczęśliwia ludzi kolejną policją.Mamy jej już więcej niż we Włoszech.
  Tym razem represje będą stosować pociotki i znajomi królika z tej miejskiej przechowalni dla rodziny i koleżków.Taki feudalizm na poziomie gminnym.
  Tę hubę należałoby zlikwidować bezzwłocznie,ale Polska jest krajem policyjnym...

 • jestemzalegalem

  Oceniono 41 razy 37

  Ta i co jeszcze? Proponuje ich jeszcze wsadzic w czolg i dac kamizelki kuloodporne. Ta instytucje zlikwidowac, a zaoszczedzone pieniadze przeznaczyc na policje.

 • przeplot

  Oceniono 37 razy 35

  A może zawołać prywatne firmy ochroniarskie i dać im uprawnienia do przetrzepywania przechodniów? np na każdej dzielnicy inną. Taki ochroniarz dorabiając jako kanar mógłby zastrzelić notorycznie jeżdżących bez biletu.
  Ile to oszczędności i jakie wpływy do kasy miasta!
  Dlaczego coraz bardziej "mocne" uprawnienia przekazuje się coraz bardziej partyzanckim służbom? Dofinansować i kształcić policję a nie robić z tego kraju 'dzikiego zachodu'.

 • tia666

  Oceniono 34 razy 34

  babcie z pietruszka bojcie sie!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX