"Nie ma co chować głowy w piasek - rasizm i ksenofobia są obecne na polskich stadionach"

- Udawanie, że w Polsce nie ma postaw antysemickich czy rasistowskich, czy też, że polski futbol jest wolny od uprzedzeń, to jest zafałszowywanie rzeczywistości - mówi w rozmowie z TOKFM.pl dr Michał Bilewicz. - Ale właśnie Euro jest szansą dla nas, żeby popracować nad tym - dodaje.
- Antysemityzm, rasizm i ksenofobia to problem obecny w Polsce i nie ma co chować głowy w piasek. Dodatkowo są powszechnie obecne na stadionach w różnych formach i czasem nawet się na to nie reaguje za bardzo - mówi w rozmowie z TOKFM.pl dr Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Wydziału Psychologii UW.

Odnosi się tym samym do zamieszania, jakie wywołał materiał wyemitowany na BBC One, w którym znalazły się ujęcia "hajlujących" kibiców, napaść na grupę azjatyckich studentów czy też scena, w której czarnoskórzy piłkarze są wyzywani od małp. - Ludzie się z tym oswajają. I to w Polsce, kraju, w którym choćby z racji historii znaki faszystowskie nigdy nie powinny być akceptowane. To jest tak powszechne na stadionach, że nas już nie bulwersuje - zauważa.

"Problem jest. I to jest widoczny"

- W badaniach porównawczych Polska i Węgry wypadają jako jedne z najbardziej przepełnionych uprzedzeniami krajów Europy - kontynuuje nasz rozmówca. - Poziom rasizmu, homofobii czy antysemityzmu w tej części Europy jest znacznie wyższy niż w krajach Europy Zachodniej - podkreśla.

BBC pokazała dokument, który nie jest całą prawdą o Polsce [BLOG] >>>

Zdaniem dr. Bilewicza problem uprzedzeń w Polsce jest, i to jest widoczny na ścianach. - Jestem właśnie w budynku Wydziału Psychologii UW na ul. Stawki w Warszawie. Na murach tego budynku ktoś namalował symbole neofaszystowskie, co jest o tyle znaczące, że był to budynek, który był kwaterą SS na terenie getta. Jeżeli pojawiają się ludzie, którzy potrafią na takich budynkach namalować symbole rasistowskie, to problem jest. A to jest powiązane z piłką nożną w Polsce - obok są namalowane symbole klubów piłkarskich. Nie dziwię się, że Brytyjczycy zrobili o tym materiał.

Euro to szansa

- Euro 2012 powinno być przyznane Polsce - mówi Bilewicz bez wątpliwości. - Psychologiczna hipoteza kontaktu głosi, że im więcej mamy kontaktu z obcokrajowcami, z osobami innego koloru skóry, tym lepsze stają się nasze postawy wobec nich. Tak samo jest na stadionach - jeżeli na trybunach pojawią się ludzie o innym kolorze skóry, to zmniejszy się poziom rasizmu.- W Polsce poziom uprzedzeń jest wysoki, m.in. właśnie dlatego, że jesteśmy bardzo homogenicznym społeczeństwem - tłumaczy nasz rozmówca. - Nie ma co udawać, że te problemy, jak np. malowane przez kibiców antysemickie hasła, to problemy nieistotne. To są istotne problemy, ponieważ badania pokazują, że ci, którzy widzą te obrazy na ulicach, stają się bardziej uprzedzeni. To nie jest neutralne.

Jak więc powinny zareagować nasze władze na publikację BBC? - Rząd powinien wskazywać, że dochodzi u nas do bardzo nielicznych incydentów na tle etnicznym i że nie ma czego się bać. Natomiast udawanie, że nie ma postaw antysemickich czy rasistowskich, czy że polski futbol jest wolny od uprzedzeń, to jest zafałszowywanie rzeczywistości. Martwi mnie, kiedy tak się mówi. Właśnie Euro jest szansą dla nas, żeby popracować nad tym. To szansa, żeby pokazać, że piłka nożna może być wielokulturowa i nie jest sportem powiązanym z ksenofobią, rasizmem, antysemityzmem. A z tym na razie ją kojarzymy w Polsce - podsumowuje ekspert.

Więcej o:
Komentarze (19)
"Nie ma co chować głowy w piasek - rasizm i ksenofobia są obecne na polskich stadionach"
Zaloguj się
 • anty-lady

  Oceniono 7 razy 5

  PiS może spokojnie ogłosić pokój. Kibole zrobią swoją. Tylko niech jeszcze poręczą za "Starucha", bo szkoda, by gnił w pierdlu, kiedy takie fajne zadymy się szykują.

  Anglicy, jak się dowiedzą o klauzuli sumienia to się poczują, jak w buszu ;)

 • iremus

  Oceniono 7 razy 3

  E tam od razu rasizm i ksenofobia. Po prostu III RP jest krajem katolików kochających swoją ojczyznę jak młodzież z ONR.

 • stan.103

  Oceniono 1 raz 1

  Wszelkiego rodzaju przemoc na trybunach w Polsce istnieje z tym faktem nie radzą sobie osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Z powodu braku zapewnienia porządku na trybunach dla innych kibiców przestałem chodzić na mecze piłkarskie i żużlowe. Na pewno podczas EURO 2012 będzie porządek publiczny zakłócony. Z tym problemem w 100% żaden kraj nie poradził sobie i nie uczyni tego jeżeli źródła tej agresji nie będą eliminowane. Prawdę można za kamuflować lecz nie ukryć do końca. Za nawoływanie do nie przyjazdu na EURO 2012 organizator powinien dane osoby pociągnąć do odpowiedzialności finansowej , ponieważ przez takie postępowanie może nie uzyskać zakładanych zysków.

 • katolikus

  Oceniono 1 raz 1

  Z przykrością stwierdzam że te elementy bez przerwy pojawiają wyłącznie w obecnym rządzie.Który za pośrednictwem swoich wasali medialnych rozsiewają nienawiść jednej części nie prawicowej polaków do drugiej części polaków prawicowych .Dzieląc w ten sposób naród na dwa wrogie obozy.Gdy te dwa obozy toczą spory,ci tymczasem bez żadnych przeszkód skutecznie okradają Polskę.

 • afeu

  Oceniono 4 razy -2

  a może admin zamieści moj post wreszcie? czemu dziennikarzy do ilustracji swojego artykuliszcza o rasizmie zamieszcza zdjecie z akcji stowarzyszenia Nigdy Wiecej ktorego przedstawiciele nie mogąc znaleźć rasistowskich napisów na stadionie Lechii powiesili tam swoj napis???????

 • anton.k

  Oceniono 8 razy -4

  I bijmy się,ciągle bijmy w piersi z tego powodu panie dochtorze Bilewicz,
  co nam niedawno zaproPOnował strażnik ruskich interesów

 • ulebyk

  Oceniono 12 razy -4

  Etatowi tropiciele "faszyzmu i antysemityzmu" z GWna i ich pupilki z Nigdy Więcej (promotorzy HIVterrorysty Simona Mola) nie odpuszczą żadnej szansy na zarobienie kasy. A EURO i zrobienie wokół niego takiej otoczki to dla nich granty na "walkę z faszyzmem". Z tego w końcu żyją i to całkiem nieźle.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 15 razy -9

  Dokladnie w Polsce tak bylo zawsze i tak bedzie. Cieszcie, ze nie jestesmy tak tolerancyjni jak np Wielka Brytania. Nie wiem czy bylibyscie zadowoleni z najazdu ciapatych czy innych... W Polsce panuje taka atmosfera, ze unikaja naszego kraju jak ognia., I dobrze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX