Legalizacja prostytucji? Szefowa Feminoteki: Tak

Lepsze warunki pracy i płacy, ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne oraz ograniczenie patologii prostytucji działającej w podziemiu, w tym handlu kobietami i dziećmi - to plusy legalizacji prostytucji, które wyliczają feministki.
Kazimiera Szczuka w "Kropce nad i" stwierdziła, że jest przeciwko organizacji piłkarskich mistrzostw, dlatego że nie przyniosą one żadnej korzyści Polsce, są bardzo drogie, a poza tym sprawią, że w Polsce rozkwitnie przemysł usług seksualnych. Szczuka w programie Moniki Olejnik zaproponowała legalizację prostytucji. Nie tylko w kontekście Euro.

W podziemiu dzieją się potworności

Zgadza się z nią Joanna Piotrowska, szefowa fundacji Feminoteka. - Jestem za tym, by ten zawód oficjalnie był na rynku. Prostytucja nie została w Polsce zalegalizowana jako forma działalności świadczonej na rzecz innych osób. Nie może być więc przedmiotem umowy w stosunku pracy czy umowy cywilnoprawnej. Z tego powodu w Polsce używa się określenia agencja towarzyska, tzn. oferująca (płatne) usługi towarzyskie - za czynności seksualne nie można bowiem legalnie żądać zapłaty. Prostytucja nie jest traktowana w Polsce jak każde inne zajęcie. A tak jest na przykład w Holandii, gdzie prostytutki założyły swoje związki zawodowe - mają gwarancję bycia na rynku pod ochroną: mają wypłacaną pensję, opiekę zdrowotną, odprowadzają składki na emeryturę - opowiada Piotrowska.

Prostytucja rozkwitnie na Euro

Jej zdaniem prostytucja, która teraz w najlepsze działa w podziemiu, prowadzi do "nieprawidłowości, przemocy, handlu kobietami i dziećmi".

- Prostytutki są zwożone dla kibiców, którzy gromadnie przybywają do miast, gdzie odbywają się mecze. Wszystkie zawody sportowe na dużą skalę pokazują, że proceder przybiera na sile. Jest duże prawdopodobieństwo, że u nas i na Ukrainie tak będzie. Futbol jest męskim sportem, z którym się wiąże dużo agresji i seksistowskich zjawisk - tłumaczy feministka.

Szacuje się, że podczas mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku swoje usługi świadczyło kibicom 45 tys. prostytutek. Cztery lata później w RPA było podobnie - 40 tys.

Ryszard Kalisz, poseł SLD, mówił w Radiu ZET, że organizacje unijne przeciwdziałające handlowi ludźmi szacują, że do Polski na czas Euro 2012 gangi przestępcze sprowadzą kilkadziesiąt tysięcy młodych dziewczyn, które będą zmuszane do prostytucji.

Euro pod czerwoną latarnią>>

Femen ściąga stanik w słusznej sprawie

Ukraińskie aktywistki z organizacji Femen problem prostytucji w czasie Euro poruszały w czasie manifestacji i w Warszawie, i na Ukrainie. Półnagie feministki przyciągają uwagę mediów, ale czy faktycznie ich przekaz trafia do świadomości? - Dziewczyny z Femenu wyszły z założenia, że zwrócą uwagę na problem, jeśli się rozbiorą. Jak widać, samo zdjęcie stanika daje rezultat, bo media o nich piszą - komentuje szefowa Feminoteki. - Członkinie Femenu wykorzystują swoje ciała do tego, by zwrócić uwagę na problem i zainteresować media. A wiele od nich zależy. Mogą w różny sposób przedstawić, co się wydarzyło: czy pokazać tylko, że przyjechały z Ukrainy dwie kobiety i się rozebrały, czy też wyczerpująco opisać problem, na który chcą zwrócić uwagę - mówi.

Tyszkiewicz, Polska Wenus, kura domowa... Niezwykła wystawa o kobietach"Uwikłane w płeć" >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o:
Komentarze (15)
Legalizacja prostytucji? Szefowa Feminoteki: Tak
Zaloguj się
 • stan-1

  Oceniono 18 razy 14

  Wszyscy na prostytutkach czerpią korzyści tylko państwo nie potrafi uregulować tej sprawy. Emeryt od wszystkiego płaci podatki, sutener i panienka już nie.
  To jest Moralne?

 • bucowski

  Oceniono 19 razy 9

  Dlaczego prostytucja jest nielegalna w Polsce? Tak w ogóle, to czy jest w tym jakiś sens?
  Że co? prostytucja jest niemoralna i musi być z tego powodu zakazana? Jak kogoś to obrzydza, to niech wybierze inny zawód. Mohery się boją, że pójdą do piekła, jak prostytucja będzie legalna, ha ha. Będą się smażyć za nasze grzechy!

  "Postaw Polakom płot na drodze do sklepu, to będą chodzić dookoła i ino trawę wydepczą. ...a za pół roku i tak zrobią w płocie dziurę... Żaden kłopot, tylko ten co stawia płoty się ośmiesza.

  A może by tak zakazać malowanie pomieszczeń? Też da radę obejść!
  Jakbyś był malarzem pokojowym, ale malowanie byłoby nielegalne? To co? Ściągaj opłaty za usługę towarzyską u klienta w mieszkaniu - z pokazem machania pędzlem jako gwóźdź programu!!
  O proszę - da się!
  I wtedy byłoby wszystko legalnie.

  To jest śmieszne. Żadna praca nie hańbi. Prostytutka też człowiek i też chciałaby mieć pensję i swoje prawa pracownicze. To głupie prawo tylko sprzyja czarnemu rynkowi.

 • forgod

  Oceniono 13 razy 7

  to u nas burdele są nielegalne? to jedyna częśc z szarej strefy gdzie opłaty pobieraja policjanci prawie legalnie. wszyscy o tym wiedzą.

 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy 7

  W Polsce prostytucja jest LEGALNA, nielegalne jest tylko osiąganie korzyści materialnych z czyjegoś nierządu, a z własnego jak najbardziej i to bez potrzeby płacenia podatku, bo wtedy państwo stało by się sutenerem. Wiele osób obecnie "lewe" dochody próbuje uzasadnić "prostytucją".

 • prof.gzymek

  Oceniono 5 razy 3

  Niedługo normalnosc bedzie nienormalna.. Jak na krotko przed koncem swiata.

 • redakotr

  Oceniono 9 razy 3

  Od dawna jestem za legalizacją. Tylko głupi i naiwny może twierdzić że to zjawisko jest do zwalczenia. Prostytucja jest nieodłącznie wpisana w historię ludzkości - i będzie trwać, chyba że zastąpi ją jakiś cyber-wynalazek

 • martusia_25

  Oceniono 14 razy 2

  Prostytutki niczego bardziej nie pragną, by zaraz po tym, jak połowę zarobku zabierze im alfons, drugą połowę oddać na podatki i ubezpiecznie zdrowotne. A może by tak jeszcze opodatkować kasę, którą mąż oddaje żonie? W końcu ona mu w zamian kanapki do pracy robi, więc to przecież płatne usługi. Jak raz, załata się dziurę w budżecie. I na nową trawę na Narodowym będzie i na premie.

 • errata_net2

  Oceniono 16 razy 2

  Och, te nasze "feministki"!... Obraża je najdrobniejszy żart uznawany za"seksistowskie" zachowanie, ale traktowanie człowieka jak przedmiot udzielany w wypożyczalni do powszechnego użytku - już nie. Logika - z przeproszeniem pierwotniaków - na poziomie rozwielitki.

 • iremus

  Oceniono 6 razy 2

  Nabór do "pracy" już się zaczął. Właściciele burdelów przedstawiający się jako prezesi hurtowni zaczęli się ogłaszać w mediach: atrakcyjną panią z wysokim zawieszeniem w wieku dwadzieścia parę lat przyjmę na stanowisko "asystentki". Wynagrodzenie 4,5 tys. i więcej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX