Szopka czy wstęp do wojny religijnej? Publicyści o apostazji Palikota

21.05.2012 11:18
Wg Marka Zająca apostazja Palikota to szopka i kolejny happening polityczny. - Wypisać się z Kościoła w Niemczech to ma sens, nie płaci się wtedy podatków. A w Polsce? Co może zrobić proboszcz na podstawie tego, czy ktoś jest zapisany w księgach parafialnych? - pytał. Ale zdaniem Dominika Zdorta sprawy nie można bagatelizować. - Jak patrzymy na konflikty, które się rozegrały w ostatnich 50 latach, to zawsze w podtekście jest konflikt religijny - straszył dziennikarz "Rz".
Antyklerykalizm to ruch społeczny, nie zabawa [BLOG]>>

Marek Zając uważa, że najbardziej na "szopce" Palikota, jakim było złożenie aktu apostazji, najbardziej skorzysta... Leszek Miller.

- Palikot robi bardzo wiele, żeby utwierdzić obywateli, że jest politykiem wyłącznie happeningu i zgrywy. On może utwierdzać te swoje od 8 proc. do góra 14 proc. Ale po więcej nie sięgnie - ocenił publicysta TVP.

Zdaniem Zająca aktu apostazji dokonuje się "we własnym sumieniu", a nie w świetle kamer. I jak mówił publicysta przez lata związany z "Tygodnikiem Powszechnym", wielu Polaków takiego aktu dokonało.- Ale nie będą tracili czasu na to, żeby chodzić do proboszcza i wykłócać się o odpowiedni wpis w księgach parafialnych. Choćby z tego pragmatycznego powodu, że to nie ma żadnego wpływu na ich życie. Wypisać się z Kościoła w Niemczech ma sens, bo nie płaci się wtedy podatków. A w Polsce? Co może zrobić ci ten biedy proboszcz na podstawie tego, że jesteś zapisany w księgach parafialnych? - pytał komentator "Poranka Radia TOK FM".

Palikot forpocztą wojny religijnej?

Znacznie poważniej wystąpienie Janusza Palikota z Kościoła katolickiego traktuje Dominik Zdort. Jak tłumaczył, kwestie religijne są wyjątkowo ważne dla wielu osób. Dlatego budzą bardzo wiele emocji.- Jak patrzymy np. na konflikty - nawet zbrojne, które rozegrały w ostatnich 50 latach, to zawsze w podtekście jest konflikt religijny - mówił publicysta "Rzeczpospolitej".

Zdort widzi też niebezpieczeństwo w tym, że Palikot nie jest osamotniony. I wytknął "Gazecie Wyborczej", że publikuje "całostronicowe teksty" o tym, jak wystąpić z Kościoła katolickiego.

Z taką oceną nie zgadza się Marek Zając. Bo jak stwierdził, "jest różnica między artykułami, które pojawiają się w prasie, a happeningiem, który widzieliśmy w sobotę".

Według publicysty TVP Palikot "podgrzewa niedobre emocje". - Ale oprócz tego swoim postępowaniem nie sprawia, żeby te dwie grupy - jego zwolenników i przeciwników - powieszały się - ocenił Marek Zając.

Zobacz także
Komentarze (32)
Szopka czy wstęp do wojny religijnej? Publicyści o apostazji Palikota
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 28 razy 24

  "Zdort widzi też niebezpieczeństwo w tym, że Palikot nie jest osamotniony. I wytknął Gazecie Wyborczej, że publikuje >całostronicowe teksty< tym, jak wystąpić z Kościoła katolickiego.

  Rozbrajająca szczerość, nie jest więc zadaniem prasy informowanie czytelnika o przysługujących mu prawach. Co jest zatem zadaniem?

  Dawkowanie informacji pożytecznych z politycznego punktu widzenia, pomijanie niewygodnych, a przede wszystkim kształtowanie odpowiedniej opinii?

  Szukam: Zdort - Rzeczpospolita. Kiwam głową i nie dziwię się.

 • nieuk-on-line

  Oceniono 26 razy 22

  "Wypisać się z Kościoła w Niemczech to ma sens, nie płaci się wtedy podatków. A w Polsce?"

  Gdyby w Polsce ludzie wypisali się z Kościoła, to nie byłoby potrzeby utrzymywania żadnych religii z budżetu.

  Albo jest się patriotą i głosuje przeciwko utrzymywaniu księży z państwowej kasy, albo trwoni (trwoni-delikatnie mówiąc) państwowe pieniądze na dorosłych facetów, którzy nie chcą iść do pracy.

  Tertium non datur.

 • irina_wsiewolodowna

  Oceniono 20 razy 18

  a dlaczego nie w świetle kamer? Palikot pokazuje, że aspekty, które większości społeczeństwa są uważane za skomplikowane, takie nie są. nawet jeśli dokonanie apostazji nic nie zmienia (mam na myśli wspomniane wyżej podatki), to ludzie otwarcie wyrażają swój pogląd czy sprzeciw, opowiadają się po którejś ze stron, a nie biernie podążają za wyznaczonym schematem.

 • zigzaur

  Oceniono 16 razy 16

  Jeśli w Polsce ma wybuchnąć ostry konflikt religijny, to raczej w obrębie kośkatu. Wystarczy choćby wymienić przykład ataków na nieżyjącego arcybiskupa Józefa Życińskiego ze strony jego podwładnych i parafian. Bo wewnętrzny rozpad tej organizacji jest oczywistym faktem.

 • mike1969

  Oceniono 20 razy 14

  Prowadź nas Janusz do nowej laickiej Polski.Brawo!

 • clarus2

  Oceniono 19 razy 13

  To ani szopka , ani bunt, tylko zdecydowany protest przeciwko PANOSZENIU się WATYKAŃSKIEJ PSEUDO-CHRZEŚCIJAŃSKIEJ instytucji, która w Polsce od 966 r. narzuca swoje pogańskie wierzenia "ochrzczone" tzw. chrześcijaństwem ! ! !

 • anty-lady

  Oceniono 19 razy 13

  Dobrze, że w świetle kamer. Trzeba odczarować Polaków. Szeregowi działacze Ruchu Palikota są prześladowani w miejscu pracy, zwłaszcza jeśli jest to szkoła. Jak pisała GW nawet ofiara księdza-pedofila jest prześladowana przez środowisko lokalne. Dlatego potrzebny jest ten szum wokół apostazji. Przynależność do krk nie jest miernikiem wartości człowieka. Gejowie i lesbijki mieli już swój comming out. Teraz pora na niewierzących oraz tych, którzy należą do innych kościołów chrześcijańskich.

 • satrapa_wr

  Oceniono 11 razy 11

  Póki kościół buduje swój autorytet i wpływy na liczbie ochrzczonych, którzy nie dokonali apostazji póty apostazja ma sens. Jak wprowadzą to 0.3% (oby jak najszybciej i oby nie więcej) to będzie piękne sprawdzam dla KK.

 • szarak1111

  Oceniono 14 razy 10

  Gdyby polski oddział watykańskiej mafii stosował się do wytycznych centrali w sprawie apostazji (oświadczenie woli), a nie wymyślał swoich bzdet i utrudniał tym samym apostazję (2 świadków, co najmniej 2 wizyty, podczas których następuje pouczenie o niemożności np wzięcia ślubu katolickiego i inne pierdoły), to nie potrzebny by był happening Palikota

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje