Sikorski: Największe zagrożenie dla Polski to nie terroryzm. To upadek strefy euro

13.05.2012 15:53
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)

- Co jest największym zagrożeniem dla Polski? Nie terroryzm, na pewno nie niemieckie czołgi, a nawet nie rosyjskie rakiety, które Moskwa chce rozmieścić przy granicy z UE w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Największym zagrożeniem jest upadek strefy euro - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski w wywiadzie dla niemieckiego "Spiegla".
- Bardziej niż niemieckiej potęgi obawiam się braku aktywności ze strony Niemiec - mówił Sikorski. Jego zdaniem RFN jest "największym udziałowcem w UE i w dobrych czasach zgarnia największą dywidendę". - Gdy jednak przedsiębiorstwo ma problemy, to ponosi odpowiedzialność za to, by wyprowadzić interes na prostą - powiedział Sikorski.

Ocenił, że Niemcy są "niezbędnym" członkiem UE, bo bez nich nic nie można postanowić. - Z drugiej strony Niemcy są za małe, by dominować. Także Berlin potrzebuje partnerów, i to więcej niż jednego. Ci partnerzy, w tym Polska, wiele też od Niemiec wymagają (...) Niemcy ponoszą największą odpowiedzialność za to, by reguły w UE pozostały stabilne. Jeśli gospodarka w waszym sąsiedztwie się załamie, to odczujecie tego skutki - dodał.

Według Sikorskiego do końca obecnej kadencji parlamentu Polska chce wypełnić warunki członkostwa w strefie euro. - Chcemy, by strefa euro kwitła i chcemy być częścią niej - oświadczył.

"Polska i Niemcy jak równy z równym"

Ocenił, że relacje Polski i Niemiec są dobre jak nigdy dotąd, a oba kraje są dla siebie równymi partnerami. - Okay, wy jesteście jeszcze o wiele bogatsi, ale my nadrabiamy - powiedział. - Teraz rozmawiamy ze sobą jak równy z równym - bazując na tym, co osiągnęliśmy i nadal osiągamy, a nie na tym, co wycierpieliśmy w przeszłości - podkreślił.

Sikorski podkreślił, że Polska bardzo doceniła gest nowego prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, który na cel pierwszej wizyty zagranicznej wybrał Warszawę. - My Polacy nie możemy uważać za zagrożenie kraju, który wybiera sobie na prezydenta bojownika o wolność, naznaczonego sprzeciwem wobec komunizmu - ocenił Sikorski.

Jego zdaniem wpływ na to, że polsko-niemieckie relacje są obecnie tak dobre, ma też fakt, iż zarówno kanclerz Niemiec, jak i prezydent federalny pochodzą ze wschodnich Niemiec, "podzielają nasze doświadczenia i potrafią zrozumieć i czuć, o czym mówimy".

Szczególnie Angela Merkel ma - zdaniem ministra - duże zasługi dla dobrych stosunków polsko-niemieckich. - Postarała się o to, by w niemieckim spojrzeniu na historię uwzględnione zostały cierpienia Polaków wskutek nazistowskiej agresji oraz wynikająca z tego wrażliwość - powiedział Sikorski. Według niego wszystko wskazuje na to, że planowane w Berlinie centrum muzealno-dokumentacyjne na temat wypędzeń Niemców również pokaże, że to Niemcy zaczęli wojnę i politykę wypędzeń.

Zobacz także
Komentarze (165)
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Polsce nie jest już nic bardziej zaszkodzić jak kontynuacja rządów przez POPiS.

 • szary-polak

  Oceniono 9 razy -1

  Największym zagrożeniem dla Polski jest terroryzm łobuzów z RM,PIS,"S" którymi dowodzą talibowie Rydzyk,Kaczyński i Duda....

 • hkarper

  Oceniono 8 razy 2

  Oy! Zdradek idz sie bizmutu napij, indolencie ekonomiczno polityczny

 • ciukrzy

  Oceniono 10 razy 2

  Największym zagrożeniem dla Polski jest ;PO i UE.
  Przykładem jest Grecja

 • tomasz62

  Oceniono 7 razy 1

  Szanowny Panie Ministrze!Co nam Polakom po euro my mamy złoty od przed lat i daj nam Boże byśmy je mieli.O Akropolu uczyli mnie w latach -70 -tych i jeszcze trwa ta wiedza we mnie .Euro Nas Polaków nie dotyczy przez dłuższy czas mieliśmy dulary, Pan Ketlinga z Zagłoby nie zrobisz-jak zaczęło to dotyczyć Greków to wyszedł z tego gnój europejski,gdybyśmy my Polacy w to wpadli -to by było to gó... a to gorsze niż gnój więc miej to acan na miejscu-niech wracają kraje kapitalistyczne do własnej waluty.Za szybko i za wcześnie.Polska jakoś się od 1000 lat nie przesunęła by by via hawaje via USA-więc rządy Polski próbują Nas sprzedać ,obłapiać kogoś kto nas olał 1939 kiedy My ich potrzebowaliśmy może czas najwyższy przestać wchodzić w d...pę tym którzy nas nie chcą a myśmy byśmy chcieli by im wleźć-My Wyborcy Polscy

 • siecwilno

  Oceniono 9 razy 1

  Radek jak pryncypał pewnie nowej roboty szuka. W kraju spieprzyli wszystko co można spieprzyć, zadłużyli nas bardziej niż wszystkie rządy razem wzięte od 89 r a intensywnie pracują żeby przeskoczą także poziom długów łącznie z okresem Gierka. 2 miliony na emigracji 2,5 w kraju bez pracy, ceny skokowo w górę ( benzyna już 6 zł przy cenach ropy i stosunku do dolara mniej więcej takich samych jak w czasach gdy była po 4 zł ) Teraz pracuj do śmierci tylko pracy nie ma. Wrak jak gnił w ruskim Mordorze tak gnije dalej. Nawet zawszona Lietuva prześladuje mniejszość polską. I wy się dziwicie, że chłop roboty szuka. Głupi nie jest wie, że tu mu Eldorado się kończy. Może choć Angela się zlituje, jak dobrze wycmoka po odbycie.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 9 razy 7

  Największe zagrożenie dla Polski to członkowie Opus Dei w rządzie niczego nie podejrzewającego Kaszuba :)

 • takiezlewiesci

  Oceniono 8 razy 2

  Prezentując swą pogardę dla ludu w iście WSCHODNIM stylu dopchnięto ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat, nawet nie tyle kolanem co buciorem. Rządzący POsmrod wbili nam nóż w plecy bez najmniejszych skrupułów. Poseł Niesioł w swoim tradycyjnym chamskim stylu pogroził red. E.Stankiewicz. A przecież premier D.Tusk już wie jak kończą ci, którzy wbrew własnemu społeczeństwu na siłę forsują niby reformy emerytalne. Przykład prezydenta N.Sarkozego powinien być bardzo pouczający.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje