Sikorski: Największe zagrożenie dla Polski to nie terroryzm. To upadek strefy euro

13.05.2012 15:53
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)

- Co jest największym zagrożeniem dla Polski? Nie terroryzm, na pewno nie niemieckie czołgi, a nawet nie rosyjskie rakiety, które Moskwa chce rozmieścić przy granicy z UE w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Największym zagrożeniem jest upadek strefy euro - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski w wywiadzie dla niemieckiego "Spiegla".
- Bardziej niż niemieckiej potęgi obawiam się braku aktywności ze strony Niemiec - mówił Sikorski. Jego zdaniem RFN jest "największym udziałowcem w UE i w dobrych czasach zgarnia największą dywidendę". - Gdy jednak przedsiębiorstwo ma problemy, to ponosi odpowiedzialność za to, by wyprowadzić interes na prostą - powiedział Sikorski.

Ocenił, że Niemcy są "niezbędnym" członkiem UE, bo bez nich nic nie można postanowić. - Z drugiej strony Niemcy są za małe, by dominować. Także Berlin potrzebuje partnerów, i to więcej niż jednego. Ci partnerzy, w tym Polska, wiele też od Niemiec wymagają (...) Niemcy ponoszą największą odpowiedzialność za to, by reguły w UE pozostały stabilne. Jeśli gospodarka w waszym sąsiedztwie się załamie, to odczujecie tego skutki - dodał.

Według Sikorskiego do końca obecnej kadencji parlamentu Polska chce wypełnić warunki członkostwa w strefie euro. - Chcemy, by strefa euro kwitła i chcemy być częścią niej - oświadczył.

"Polska i Niemcy jak równy z równym"

Ocenił, że relacje Polski i Niemiec są dobre jak nigdy dotąd, a oba kraje są dla siebie równymi partnerami. - Okay, wy jesteście jeszcze o wiele bogatsi, ale my nadrabiamy - powiedział. - Teraz rozmawiamy ze sobą jak równy z równym - bazując na tym, co osiągnęliśmy i nadal osiągamy, a nie na tym, co wycierpieliśmy w przeszłości - podkreślił.

Sikorski podkreślił, że Polska bardzo doceniła gest nowego prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, który na cel pierwszej wizyty zagranicznej wybrał Warszawę. - My Polacy nie możemy uważać za zagrożenie kraju, który wybiera sobie na prezydenta bojownika o wolność, naznaczonego sprzeciwem wobec komunizmu - ocenił Sikorski.

Jego zdaniem wpływ na to, że polsko-niemieckie relacje są obecnie tak dobre, ma też fakt, iż zarówno kanclerz Niemiec, jak i prezydent federalny pochodzą ze wschodnich Niemiec, "podzielają nasze doświadczenia i potrafią zrozumieć i czuć, o czym mówimy".

Szczególnie Angela Merkel ma - zdaniem ministra - duże zasługi dla dobrych stosunków polsko-niemieckich. - Postarała się o to, by w niemieckim spojrzeniu na historię uwzględnione zostały cierpienia Polaków wskutek nazistowskiej agresji oraz wynikająca z tego wrażliwość - powiedział Sikorski. Według niego wszystko wskazuje na to, że planowane w Berlinie centrum muzealno-dokumentacyjne na temat wypędzeń Niemców również pokaże, że to Niemcy zaczęli wojnę i politykę wypędzeń.

Zobacz także
 • Grecja pogrąża Europę
Komentarze (165)
Sikorski: Największe zagrożenie dla Polski to nie terroryzm. To upadek strefy euro
Zaloguj się
 • mistrz.kamuflazu

  Oceniono 51 razy 29

  Boicie się upadku euro, bo skończy się mamona dzięki której coś się jeszcze buduje i remontuje, a ludzie mają pracę. Zaoraliście zakłady i fabryki, a nastawialiście magazynów i banków. Boicie się żydki, że ludzie was pogonią.

 • adam_l27

  Oceniono 38 razy 18

  Jak takie głupoty czytam to zaczynam się zastanawiać czy przypadkiem sam Sikorski nie jest największym zagrożeniem....

 • rudi_0

  Oceniono 21 razy 17

  Cytat z wczorajszego artykulu Appelbaum :
  "Narody Europy znowu pobladzily wybierajac partie takie jak "Zloty Swit" w Grecji"...etc...etc...
  Chce tylko byscie wiedzieli pod czyimi wplywami jest towarzysz minister.

 • prof.gzymek

  Oceniono 22 razy 16

  Nie zgadzamy sie z tym zdaniem !
  Największym zagrożeniem dla Unii i świata są Zydzi z ich apartheidem i rasizmem. Wszędzie wszczynając wojny i okradając cale państwa.

 • pedersdorfer

  Oceniono 20 razy 14

  Pies drapał strefe euro,to totalitaryzm.p.sikorski razem z rządem oddasz kase co pożyczyliście 6-miliardów euro na ratowanie jrajów euro,.kosztem naszego społeczeństwa daliście kase bankrutom co lepiej żyja i zarabiaja od POLAKÓW.cała ta unia było do przewidzenia że sie rozleci bo wy celowo żeście zakceptowali warunki haniebne dla polaków.Społeczeństwa już wiedza ze cały kryzeys wywołany na świecie jest REALIZOWANY CELOWO,by zniszczyc gospodarki narodowe ,wprowadzic jedna walutę na świecie elektroniczna z Chipami jak dla zwierząt ,kto będzie nie posłuszny dla korporacji temu sygnał do chypu będzie wyłoaczony i bedzie zdychał na smietniku.My żadmy by struktury swiatowej złodziejskiej finansjery bankierów z MWF,banku Światowego ,korporacji zostali zniszczone ,a oni aresztowani, ,wszystkim rodom pieniądza nalezy skonfiskowac majądek ,jak giełdy złota ,diametów ,ropy.Ta mafia od ponad stuleci wywoływała wszystkie rewolucje i wojny Światowe ,na których sie bogaciła i przejmował rynki.jestesmy za wolnymi pastwami narodowymi,każdy naród ma o sobie sam decydowac ,a nie 1/4 otumanionych baranów głosuje za cały naród i wprowadza go doo nędzy,takiej demokracji mówimu STANOWCZE NIEPolska to bogaty kraj stac nas na godne rety i emerytury gdby nam nie zarządzali Złodzeje agenci obcych wpływów,jak wy.Głupoty takie P.ministrze opowiadaj w Przedszkolu lun w szpitalu dla psychcznie chorych ,wasz plan dawno został przejżany.

 • biorytmix

  Oceniono 23 razy 13

  NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIE DLA POLSKI

  TO GŁUPOTA WŁADZY

 • forgedzik_reaktywacja

  Oceniono 26 razy 12

  Jakim trzeba być sku...ałym żydowskim psem łańcuchowym by twierdzić, że "terroryzm" to nie zagrożenie, a jest nim upadek euro??!!!
  Znaczy może sobie w Polsce co jakiś czas coś wybuchnąć, ileś tam ludzi ginąć, byleby synekurki dla psów łańcuchowych pokroju zdradka zostały zachowane...
  Pomijając już że terroryzm i kryzys to pomysły wcielane w życie przez mocodawców zdradka.
  Zdradek, doigrasz łajdaku... NIE BĘDZIE NWO w POLSCE!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje