Mama karmi 3-latka piersią. Okładka tygodnika Time zbulwersowała Amerykę

asz
11.05.2012 07:51
A A A
Okładka Time

Okładka Time (time.com)

W najnowszym numerze "Time" opublikowano duży materiał o tzw. rodzicielstwie bliskości (ang. attachment parenting). Na okładce ilustruje go zdjęcie matki karmiącej chłopca stojącego na krześle. I właśnie ta fotografia wywołała falę komentarzy.
Rodzicielstwo bliskości to m.in. spanie z dzieckiem i długie karmienie piersią aż do naturalnego odstawienia się dziecka. Jego propagator to dr Bill Sears. Popularny w USA autor 40 książek, przez jednych nazywany jest guru rodzicielstwa, przez innych - antyfeministą i propagatorem kompletnie nierealnego modelu rodzicielstwa. To właśnie o nim i o matkach wychowujących dzieci zgodnie z jego filozofią pisze "Time".

Na okładce tygodnika pokazano zdjęcie 26-letniej zwolenniczki rodzicielstwa bliskości Jamie Lynne Grumet i jej niemal 4-letniego synka. Sama Grumet przez własną matkę była karmiona do 6. roku życia. Fotograf "Time" Martin Schoeller robił zdjęcia jej i trzech innych matek karmiących piersią swoje dzieci.

- Kiedy myślisz o matkach karmiących, widzisz kobietę obejmującą i podtrzymującą niemowlaka. Te dzieci były za duże. Stąd pomysł pokazania ich na stojąco - wyjaśnia Schoeller.

Telewizje zasłoniły pierś matki...

Jego zdjęcie wzbudziło ogromną falę zainteresowania i krytyki w USA. Niektóre media nazywają okładkę "kontrowersyjną", "szokującą" i "prowokacyjną". Niektóre telewizje (m.in. MSNBC i ABC), pokazując okładkę, zamazywały nawet pierś matki.

Fotografii broni redaktor "Time" Rick Stengel. - Użyliśmy zdjęcia pokazującego więź dziecka i matki. Użyliśmy zdjęcia przykuwającego uwagę - mówi w MSNBC. I dodaje, że pytanie, do kiedy karmić dziecko, zadaje sobie bardzo, bardzo wiele kobiet.

PYTANIE Czy rzeczywiście okładka jest ''bulwersująca''?

 Nie. Nie widzę w tym zdjęciu nic bulwersującego
 Nie jest bulwersująca, ale nie rozumiem potrzeby pokazywania właśnie takiego zdjęcia
 Tak. Dla mnie pokazywanie takiego zdjęcia na okładce jest nie na miejscu
 Nie wiem, trudno powiedzieć

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (234)
Zaloguj się
 • ragol

  Oceniono 323 razy 309

  Tja.... amierika... zamażą karmiącego cycka, za to bez skrupułów pokażą wylewające się flaki w kolejnej holiłódzkiej produkcji w stylu zabili go i uciekł...

 • mebloscianka_dziadka_franka

  Oceniono 270 razy 208

  Wszystko byłoby OK, gdyby to zdjęcie naprawdę pokazywało "więź dziecka i matki" - niestety ja tu widzę modelkę wpatrującą się w obiektyw z przyssanym do jej piersi chłopcem, który nienaturalnie przekrzywia głowę, żeby też móc widzieć fotografa. Kompozycja zdjęcia jest jest sztuczna i nie wyraża żadnych emocji, bo te wymuszone uśmiechy na pewno ich nie przekazują.

  A co do długiego karmienia piersią i argumentu, że takie dzieci są zdrowsze. Moja szwagierka karmiła swoje dziecko do 4 czy któregoś tam roku życia i bardziej chorowitego dziecka nie widziałam. Poza tym rozumiem, że karmienie w ten sposób niemowlaka jest jak najbardziej wskazane, ale w momencie, kiedy dziecko może już jeść większośc tych samych rzeczy co dorosły, karmienie piersią uważam za bezzasadne. A więź i bliskość z dzieckiem można rozwijać na różne sposoby.

 • br77

  Oceniono 416 razy -44

  Najlepiej krowie mleko dac albo sztuczna mieszanke, potem plakac, że dziecko alegriczne, mało odporne jak dorasta ma ciągle problemy gastralne itp. To co naturalne zawszse bylo i jest najlepsze.
  JESTEM ZA DLUGIM KARMIENIEM. Sama karmiłam do 2,5 lat. I tak sie sklada, ze moje dziecko świetnie się rozwija, wogóle nie choruje.
  Kochająca dobra matka robi wszystko by jej dziecko było zdrowe i dobrze się rozwijało.

  No chyba, ze wam chodzi potem o te zapomogi na przewlekle chore dziecko, bo tak mamusie uposledzaja swoje dzieci za te 170 /m-c czy ile tam daja.
  Ale jak dziecko dorosnie to wam potem łeb ukręci albo przypadkowej osobie, jak go będziecie truć tymi mieszankami, antybiotykami i innym świństwem.

  Proszę się bardziej wglębić w temat karmienia piersia, bo nagonke robią producenci sztucznych pokarmów i rolnicy-chodowcy krów-WSZYSCY ROBIĄ WAM WODĘ Z MÓZGU, ŻE KAMIENIE BUTELKĄ JEST WYGODNE, TO NIEPRAWDA
  Mówią Wam, że należy się uwolnić, bedziecie wolne-ale tylko wtedy jak zapewnicie dobry start dziecku
  "PIJ MLEKO BĘDZIESZ KALEKĄ"

 • the_rest

  Oceniono 69 razy 57

  Podczas wojny w Iraku zginęło wiele dzieci, to jakoś nie bulwersowało Ameryki

 • zonajego

  Oceniono 56 razy 42

  widzę,że wszystkie Panie komentujące to istne matki polki-aż żal- wszystkie myślą o rozwoju dziecka , jego zdrowiu itd itp- pewnie dziecko wpada karmić piersią- ale uważam ,że nie do 3-4 roku życia!kiedy dziecko chodzi już do przedszkola,biega,mówi,wykonuje czynności związane z toaletą,jest po prostu "duże" ,dziwnym i dla mnie wręcz niesmacznym jest ,jak podbiega do mamy,podnosi bluzkę i wgryza się w pierś!matka ,czy dystrybutor???wszystko ma swoj czas i miejsce,karmienie piersią także-nie dajmy się zwariować!

 • dziewczyna_z_pochodnia

  Oceniono 41 razy 31

  Amerykańskie silikony, którym wydaje się, że piersi służą wyłącznie do celów seksualnych.

 • true_lysander

  Oceniono 43 razy 31

  Jaki zaścianek z tej całej Ameryki. W co drugim filmie ciupciają na żywo i bez cenzury, a tu pierś karmiącej matki wymazują.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 26 razy 26

  W USA pełno wariatów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje