Mama karmi 3-latka piersią. Okładka tygodnika Time zbulwersowała Amerykę

11.05.2012 07:51
Okładka Time

Okładka Time (time.com)

W najnowszym numerze "Time" opublikowano duży materiał o tzw. rodzicielstwie bliskości (ang. attachment parenting). Na okładce ilustruje go zdjęcie matki karmiącej chłopca stojącego na krześle. I właśnie ta fotografia wywołała falę komentarzy.
Rodzicielstwo bliskości to m.in. spanie z dzieckiem i długie karmienie piersią aż do naturalnego odstawienia się dziecka. Jego propagator to dr Bill Sears. Popularny w USA autor 40 książek, przez jednych nazywany jest guru rodzicielstwa, przez innych - antyfeministą i propagatorem kompletnie nierealnego modelu rodzicielstwa. To właśnie o nim i o matkach wychowujących dzieci zgodnie z jego filozofią pisze "Time".

Na okładce tygodnika pokazano zdjęcie 26-letniej zwolenniczki rodzicielstwa bliskości Jamie Lynne Grumet i jej niemal 4-letniego synka. Sama Grumet przez własną matkę była karmiona do 6. roku życia. Fotograf "Time" Martin Schoeller robił zdjęcia jej i trzech innych matek karmiących piersią swoje dzieci.

- Kiedy myślisz o matkach karmiących, widzisz kobietę obejmującą i podtrzymującą niemowlaka. Te dzieci były za duże. Stąd pomysł pokazania ich na stojąco - wyjaśnia Schoeller.

Telewizje zasłoniły pierś matki...

Jego zdjęcie wzbudziło ogromną falę zainteresowania i krytyki w USA. Niektóre media nazywają okładkę "kontrowersyjną", "szokującą" i "prowokacyjną". Niektóre telewizje (m.in. MSNBC i ABC), pokazując okładkę, zamazywały nawet pierś matki.

Fotografii broni redaktor "Time" Rick Stengel. - Użyliśmy zdjęcia pokazującego więź dziecka i matki. Użyliśmy zdjęcia przykuwającego uwagę - mówi w MSNBC. I dodaje, że pytanie, do kiedy karmić dziecko, zadaje sobie bardzo, bardzo wiele kobiet.

Czy rzeczywiście okładka jest ''bulwersująca''?
Zobacz także
Komentarze (234)
Zaloguj się
 • mebloscianka_dziadka_franka

  Oceniono 270 razy 208

  Wszystko byłoby OK, gdyby to zdjęcie naprawdę pokazywało "więź dziecka i matki" - niestety ja tu widzę modelkę wpatrującą się w obiektyw z przyssanym do jej piersi chłopcem, który nienaturalnie przekrzywia głowę, żeby też móc widzieć fotografa. Kompozycja zdjęcia jest jest sztuczna i nie wyraża żadnych emocji, bo te wymuszone uśmiechy na pewno ich nie przekazują.

  A co do długiego karmienia piersią i argumentu, że takie dzieci są zdrowsze. Moja szwagierka karmiła swoje dziecko do 4 czy któregoś tam roku życia i bardziej chorowitego dziecka nie widziałam. Poza tym rozumiem, że karmienie w ten sposób niemowlaka jest jak najbardziej wskazane, ale w momencie, kiedy dziecko może już jeść większośc tych samych rzeczy co dorosły, karmienie piersią uważam za bezzasadne. A więź i bliskość z dzieckiem można rozwijać na różne sposoby.

 • br77

  Oceniono 416 razy -44

  Najlepiej krowie mleko dac albo sztuczna mieszanke, potem plakac, że dziecko alegriczne, mało odporne jak dorasta ma ciągle problemy gastralne itp. To co naturalne zawszse bylo i jest najlepsze.
  JESTEM ZA DLUGIM KARMIENIEM. Sama karmiłam do 2,5 lat. I tak sie sklada, ze moje dziecko świetnie się rozwija, wogóle nie choruje.
  Kochająca dobra matka robi wszystko by jej dziecko było zdrowe i dobrze się rozwijało.

  No chyba, ze wam chodzi potem o te zapomogi na przewlekle chore dziecko, bo tak mamusie uposledzaja swoje dzieci za te 170 /m-c czy ile tam daja.
  Ale jak dziecko dorosnie to wam potem łeb ukręci albo przypadkowej osobie, jak go będziecie truć tymi mieszankami, antybiotykami i innym świństwem.

  Proszę się bardziej wglębić w temat karmienia piersia, bo nagonke robią producenci sztucznych pokarmów i rolnicy-chodowcy krów-WSZYSCY ROBIĄ WAM WODĘ Z MÓZGU, ŻE KAMIENIE BUTELKĄ JEST WYGODNE, TO NIEPRAWDA
  Mówią Wam, że należy się uwolnić, bedziecie wolne-ale tylko wtedy jak zapewnicie dobry start dziecku
  "PIJ MLEKO BĘDZIESZ KALEKĄ"

 • ragol

  Oceniono 323 razy 309

  Tja.... amierika... zamażą karmiącego cycka, za to bez skrupułów pokażą wylewające się flaki w kolejnej holiłódzkiej produkcji w stylu zabili go i uciekł...

 • mankiwoj

  0

  www.mowimyjak.pl/dziecko/jakie-sa-zalety-i-wady-karmienia-piersia-jak-dlugo-karmic-piersia-matka-karmi-do-kiedy-okladka-timea,16_41365.html

 • karenk100

  0

  Zdjęcie mi sie nie podoba , sztuczne . A co do karmienia piersią to polecam poniższy artykuł.

  dziecisawazne.pl/dlaczego-warto-dlugo-karmic-dziecko-piersia/

 • jedza.pl

  Oceniono 2 razy 2

  a mnie się podoba to zdjęcie bo nie jest neurotyczne , matka daje cyca dziecku

 • porazostatni

  Oceniono 3 razy -1

  Pedobear approved :> A tak na poważnie matka przesadza.

 • robo_pl

  Oceniono 4 razy 4

  Jak by ta matka na okładce strzelała razem z dzieckiem do tarczy w kształcie taliba na pewno mniej by zaszokowała Ameryke. W ten sposób również nawiazywała by wieź z dzieckiem.

 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  ja tez bym sie przyssal do jej cycka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje