''A może sakramenty powinny być tylko dla dorosłych?? [Wasze opinie]

- Idea powiązania ze sobą spowiedzi i komunii jest tradycją praktykowaną tylko w Polsce i może jeszcze w kilku krajach - pisze jeden z naszych czytelników. - A może sakramenty powinny dotyczyć tylko dorosłych i świadomych? - pyta na naszym profilu na FB Grzegorz. Wasze opinie o dyskusji na temat wieku, w którym dzieci wychowywane w wierze katolickiej idą do pierwszej spowiedzi.
Dyskusję na temat wieku przystępowania do sakramentu pokuty rozpoczął dziś "Tygodnik Powszechny''.

- Bałam się iść do spowiedzi. Tego, że będę miała za mało grzechów - wspomina nasza czytelniczka. Inna dodaje: - Bałam się tej atmosfery. Ciemnego konfesjonału. Jako dziecko przed komunią ze strachu sfałszowałam na karteczce od spowiedzi podpis księdza. Nie spowiadałam się.

- Idea powiązania ze sobą spowiedzi i komunii jest tradycją praktykowaną tylko w Polsce i może jeszcze w kilku krajach. Bardzo zdziwiłem się, gdy znajome małżeństwo opowiedziało mi, że za granicą (w Kościele rzymskokatolickim, a więc zupełnie "naszym") ksiądz (już nie pamiętam - Australijczyk albo Kanadyjczyk) zapytał ich po mszy, dlaczego nie chodzą do komunii. Znajomi odpowiedzieli - nie możemy, bo nie byliśmy u spowiedzi. Ksiądz zrobił na to zdziwioną minę (a przypominam, że był to zwykły rzymskokatolicki ksiądz, nie luterański pastor czy innego wyznania chrześcijańskiego) i powiedział, że to bardzo ładna tradycja w Polsce, że idziecie do spowiedzi przed komunią, ale dość okrutna, bo właśnie dlatego, że zgrzeszyliście, tym bardziej powinniście iść do komunii, bo potrzeba siły, żeby się poprawić i dojrzeć do tego, żeby wyznać swoje grzechy - pisze na naszym forum czytelnik Bardzo.

Grzech jest grzechem, gdy człowiek ma świadomość

- Grzech jest wówczas grzechem, gdy jest świadomie popełniany. Małe dziecko nie ma jeszcze ukształtowanych w pełni pojęć dobra i zła, więc nie może zgrzeszyć - pisze nasz czytelnik Rotterdamus.

- W spowiedzi nie chodzi o kwestie grzechów, tylko o wzbudzenie od najmłodszych lat poczucia lęku, podporządkowania, zaryzykowałabym nawet, że poniżenia. Co taki 8-latek ma za grzechy? Że żuł gumę na matematyce i ściągał na klasówce z geografii? Spowiedź powinna być przed samym sobą i przed Panem Bogiem. A jak osoba potrzebuje zaświadczenie "z konfesjonału", że może zostać rodzicem chrzestnym, to i tak ominie te grzechy, które mogłyby spowodować problemy. Obłuda, obłuda i jeszcze raz obłuda w kościele :(- pisze na naszym profilu na Facebooku Anna.

Grzegorz dodaje: - Może wszystkie te obrzędy wprowadzić od 18 lat, będzie zdrowiej dla wszystkich, a najbardziej dla zainteresowanych. Już ich rodzice nie będą mogli sterroryzować religijnym przymusem.

A poczucie oczyszczenia po spowiedzi?

- Jeszcze gorsze jest wg mnie to poczucie oczyszczenia. Pójdę, wygadam grzechy, powiem parę zdrowasiek jako pokutę i jestem rozgrzeszony. Odpokutowałem. Nie muszę się przejmować. Jak znowu nagrzeszę, to znowu pójdę się oczyścić. Nie muszę się niczym przejmować, mogę robić różne świństwa, które naprawię - pisze Urszula.

Jarosław: - Dzieciom zaszczepia się poczucie winy za byle drobne przewinienie. Oglądanie gołej baby na obrazku nie powinno urastać do rangi grzechu, z którego trzeba się spowiadać. W wieku dorosłym budzi to niechęć do samej instytucji spowiedzi. Ostatecznie, co jest grzechem, a co nie, też wymyślają ludzie i zależy to w dużej mierze od epoki, w której żyją.

"Wypaczają ludzie''

- Zawsze wszystko wypaczają ludzie, bo nie ma nic złego w spowiedzi, tylko spowiednicy są różni (...). Samo pójście do spowiedzi jest przyznaniem się do winy, jak dla mnie. Powinna być reforma spowiedzi, polegająca na tym, że do każdego człowieka podchodzi się obiektywnie, bo zło jest złem, nieważne kto jest winien. Wszędzie brakuje edukowania ludzi do posiadania tzw. świadomości, popełniania grzechów, przyczyn, nawoływanie do lepszego życia w prawdzie niezależnie od wiary. Bo prawda jest obiektywna - pisze Anna.

- A mnie spowiedź pomaga. Zawsze tak było, także wtedy, gdy byłem dzieckiem. Nie mam i nie miałem żadnej traumy - dodaje kolejny czytelnik.

Czy Tygodnik Powszechny ma rację: dzieci za wcześnie przystępują do spowiedzi?
Tak, dzieci powinny przystępować do Pierwszej Komunii Św. bez spowiedzi
15%
878 głosów
Owszem, choć dzieci są za młode nie tylko na spowiedź, ale i Pierwszą Komunię Św.
63%
3796 głosów
Nie, ale mogłyby później przystępować do Komunii Św.
5%
279 głosów
Nie, 8 lat to odpowiedni wiek na spowiedź
12%
714 głosów
Nie wiem, nie mam zdania
5%
271 głosów
Komentarze (19)
''A może sakramenty powinny być tylko dla dorosłych?? [Wasze opinie]
Zaloguj się
 • ajakkuba

  Oceniono 16 razy 12

  Spowiadam sie Bugu wszechmogacemu ale do ucha drugiego czlowieka. Spowiedz to ponizajacy kontakt pomiedzy ludzmi. Spowiedz to najbardziej wyrafinowany sposob zdobywania informacji. Spowiedz to idiotyczny akt, ktory nic kompletnie nie zmienia. Ludzie klepia glupoty i klamia , ksiedz wyglasza bzdurne formulki. Rozgrzeszanie, nowe grzechy i nowa spowiedz. . I tak sie kreci to debilne kolo absurdu. Ciemnota ma sie nadal dobrze.

 • 2560a

  Oceniono 10 razy 8

  chrzest powinienna przyjmowac osoba dorosla!!!! wszystkie inne stopnie wtajemniczenia powinny byc po chcie!!
  przypomne katolikom ze Syn Bozy nie byl ochrzczony po urodzeniu!!!
  wszelkie stopnie wtajemniczenia w KK wymyslili sukienkowi !

 • jerjar

  Oceniono 12 razy 8

  Jako młody chłopak przestałem chodzić do spowiedzi, bo księdzu nieładnie pachniało z ust zza kratki w konfesjonale i pytał i szczegóły intymne. I choć od tamtej pory dźwigam coraz większy ciężar grzechów, jakoś się idzie.

 • kleofasik

  Oceniono 6 razy 6

  Na uwagę zasługuje według mnie sama formułka spowiedzi. Swoją droga ciekawe, czy nadal jest aktualna. "A Ciebie Ojcze duchowny (mowa tu o księdzu) proszę o pokutę ... itd." Ojciec, czyli ktoś komu podlegamy, ktoś kto może mówić nam jak mamy postępować, a więc ktoś komu jesteśmy w jakiś sposób podlegli. Według mnie spowiedź jest nadal bardzo użytecznym narzędziem i to nie tak jak kiedyś żeby móc wpływać na władców, ale żeby mieć podporządkowanych wiernych. Tak to właśnie widzę.
  A co do prawienia morałów podczas spowiedzi, to pasuje mi tu powiedzenie: Nie mów mi jak mam żyć, bo za mnie nie umrzesz.

 • kos.1

  Oceniono 8 razy 6

  Wirus katolicyzmu zaszczepiany już jest od kołyski, pytanie ile w tym tradycji a ile prawdziwej wiary ???

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 5 razy 5

  witam serdecznie,
  po 18 latach wrocilem z zagranicy do naszego kraju i ku mojemu ździwieniu zaobserowalem jedna straszliwą rzecz - jak zmieniła się Polska po moim wyjeździe...

  każda szkoła nosi imie jp2...
  conajmniej jedna ulica w każdym mieście nazwana jest imieniem papieża
  conajmniej jeden skwer w mieście jest nazwany imieniem jp2
  w Warszawie i Wrocławiu pełno szpitali np. dzieciątka jezus
  w TV publicznej na okrągło transmitowane są seriale typu: plebania, siostry, ojciec mateusz
  w urzędach gminy i poczcie wiszą znaki powszechnie kojarzące się z pedofilami
  wszystkie parki zostały zaanektowane przez kościół katolicki - postawiono w nich albo znaki albo pomniki jp2

  CZY w kraju takim jak Polska nie było nikogo mądrego, kogo warto by wspominać np nazywając jego imieniem ulicę czy szkołę ? czy jestesmy narodem który szczyci się tylko jednym człowiekiem ktory na dokładkę na zachodzie ma bardzo złą opinię ?
  co z kopernikiem ? królami polskimi ? naukowcami ? Skłodowską ?

  ludzie ! ten kraj umiera - watykan zrobił sobie z niego jakąś kolonię..

 • sakral

  Oceniono 9 razy 5

  a co to za dyskusja ?
  tu dziecko nie jest najważniejsze
  i nawet najmądrzejsze argumenty nie zmienią decyzji Jego Ekscelencji/Eminencji

  ale pogadać sobie można

 • 1warren

  Oceniono 6 razy 4

  Spowiedz jest potrzebna kosciolowi. Zastepuje ankiety i pozwala, przynajmniej czesciowo, podporzadkowac sobie niektorych wiernych. Cale szczescie, ze odmowa odpuszczenia "grzechow" nie pociaga obecnie zadnych konsekwencji w prawdziwym i normalnym zyciu.

 • demostenesxt

  Oceniono 10 razy 4

  Nie ma religii - nie ma problemu.

  Zajmijcie się czymś pożytecznym ludzie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX