"Tygodnik Powszechny": 8-latki za małe na pierwszą spowiedź. Najpierw komunia

Noc Konfesjonałów

Noc Konfesjonałów (Rafał Mielnik / AG)

Stres i traumatyczne wspomnienia. "Zapomniałem o jednym grzechu, a babcia powiedziała, że to świętokradztwo, że przystąpiłem do komunii" - to jedno ze wspomnień ze spowiedzi przed Pierwszą Komunią Świętą. W najnowszym "Tygodniku Powszechnym" pada propozycja, by I Komunia odbywała się bez spowiedzi.
"Niektórzy przekonują, że ośmiolatki są w ogóle za małe, by rozpoznać swoje grzechy. Pierwsza spowiedź jest więc » inicjacją w winę «, podczas której dziecko dowiaduje się od dorosłych, że jest grzeszne i złe. Są też tacy, którzy sypią przykładami traumatycznych spowiedzi u niezbyt wrażliwego księdza, naznaczających negatywnie dalsze życie wiary" - czytamy w tygodniku.

Grzechy słyszała cała kolejka

- Pierwszy raz spowiadałem się u D., najdowcipniejszego księdza w parafii, wszyscy za nim przepadali. Drżałem ze stresu, bo kilka miesięcy wcześniej podczas nieobecności rodziców zapaliłem w domu papierosa. Bałem się, że nie dopuszczą mnie za to do komunii. Tamtej soboty ksiądz był w wyśmienitym humorze. Do tego stopnia, że powtarzał moje grzechy na głos, tak że słyszała je cała kolejka. Jestem niemal pewien, że pytał też, jaką markę paliłem. Potem chodziłem już wyłącznie do księdza W. Słuchał, nie zadawał nigdy pytań i zawsze dawał identyczną pokutę. A dowcipy D. już mnie nie śmieszyły - opowiada "TP" Marcin (35 l.)

Każda religijna praktyka zakłada pewien obraz świata. "Warto się zastanowić, w jaki obraz wpleciona jest praktyka wiążąca Pierwszą Komunię z pierwszą spowiedzią i czy jest on zgodny z obrazem, na który wskazuje teologia" - czytamy.

"Wstyd, który pamiętam do dzisiaj"

- Bałem się konfesjonału i nikt mi nie potrafił pomóc. Fakt, że w zdenerwowaniu zapomniałem wymienić jeden grzech (z kategorii: "mówiłem brzydkie słowa", bo jakie inne mogłem wtedy mieć?), był przyczyną katuszy, pogłębionych jeszcze przez babcię, która powiedziała, że idąc potem do komunii, popełniłem świętokradztwo. Traumę pogłębiał wstyd wyznania tego kolejnemu spowiednikowi - wstyd, który pamiętam do dzisiaj - opowiada tygodnikowi 40-letni Michał.

Obowiązek spowiedzi nałożył Sobór Laterański w 1215 roku. - Problem pojawił się w 1910 roku, kiedy Pius X ogłosił, że "należy bezwarunkowo zganić odkładanie I Komunii i wyznaczanie wieku dojrzalszego do jej przyjęcia". Papież stwierdził, że "Tak dla spowiedzi, jak i dla Komunii św. [wystarczy wiek], w którym dziecko zaczyna używać rozumu, to jest około siódmego roku życia. Od tej pory rozpoczyna się obowiązek zadośćuczynienia podwójnemu przykazaniu o spowiedzi i Komunii św." - przypomina ks. Adam Boniecki, były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego".

Więcej czytaj w "Tygodniku Powszechnym" .

Zobacz także
 • Noc Konfesjonałów Spowiedź przed iPhonem
 • Noc Konfesjonałów "Nie ma przeciwwskazań, żeby przesunąć pierwszą spowiedź o kilka lat, ale..." - ksiądz o postulacie "TP"
 • Dzieci za wcześnie przystępują do spowiedzi? Wyniki sondy Dzieci za wcześnie przystępują do spowiedzi? [WYNIKI SONDY]
Komentarze (351)
"Tygodnik Powszechny": 8-latki za małe na pierwszą spowiedź. Najpierw komunia
Zaloguj się
 • vanessa_io

  Oceniono 207 razy 175

  Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii.
  Steven Weinberg - noblista

 • tomasz20

  Oceniono 88 razy 72

  Pranie mózgów od najmłoszych lat.Tak działa każda sekta która chce pozyskać wyznawców.Tylko Ci myślący nie pozwolą manipulować sobą i swoimi dziećmi.

 • wojtas71

  Oceniono 71 razy 59

  dodalbym jeszcze ze chrzczenie niemowlaków które posiadają poziom inteligencji psa równiez jest lekko nie na miejscu.

 • mikaa406

  Oceniono 66 razy 52

  A na cholerę spowiadać się z tego, co się robiło, jakiemuś spasionemu katabasowi? Moje dziecko nigdy nie przekroczy progu kościoła i nigdy nie będe jej narażała na taki stres. Niech będzie dzieckiem jak najdłużej, niech cieszy się życiem bez obaw przed jakimś katabasem w smiesznej kiecce. A kiedy córa dorośnie sama zadecyduje, czy zechce być ochrzczona i przyjąć komunię. Choć wątpię, by chciała facetom w sukienkach napędzać kabzę. Przecież to stres dla dziecka, bo przecież jak taki wieprz na nie spojrzy wzrokiem a la michalik wiadomo, że się wystraszy

 • spock2

  Oceniono 62 razy 48

  Spowiedź na klęczkach przed katabasem istnieje wyłącznie w KK, wprowadzono by raz upokorzyć pospólstwo, a dwa by lokalny katabas wiedział wszystko o swoich poddanych i lepiej trzymał ich za pyski. Dziwię się że ktoś chodzi jeszcze do KK, gdybym był chrześcijaninem wybrałbym ewangelików.

 • piehemoth

  Oceniono 70 razy 48

  Zacznijmy od tego, że religia jest najgorszym złem w historii ludzkości. Wtedy takie kuriozalne wymysły świętych zboków jak spowiedź jawią się po prostu jako coś niedorzecznego.

 • mlody.polski.kartofel

  Oceniono 50 razy 40

  Ja pamiętam, że przy pierwszej spowiedzi księdzu strasznie śmierdziało z ust. Uznałem to za pokutę.

 • rafi13

  Oceniono 63 razy 37

  Ja jestem zdania że dzieci w ogóle powinno się trzymać z dala od tej pełnej zboczeńców instytucji.

 • munaciello

  Oceniono 38 razy 34

  Obowiązek spowiedzi indywidualnej został wprowadzony przez KK (w tym późniejsze obniżenie wieku I Komunii), po to by zyskać większą kontrolę nad wiernymi i bardziej ingerować w ich życie. Podobnie jak wymóg zawierania małżeństw w obecności kapłana. Przecież tego ostatniego wymogu nie było w pierwszych wiekach istnienia KK, i to nawet dłużej niż wymogu tzw. komunii usznej czy bezżenności księży! Poza tym każdy z wiernych KK ma godność kapłańską, jednak kler (czyli warstwa oficjalnych kapłanów) przejął całkowicie władzę w KK już w pierwszych wiekach i zepchnął na margines ludzi świeckich. Gdyby dzisiaj Jezus powrócił i zobaczył tę zhierarchizowaną, biurokratyczną, interesowną, zdemoralizowaną i oderwaną od życia instytucję jaką jest KK, to z pewnością gorzko by zapłakał. A kler - obronie swoich interesów - ukrzyżowałby go po raz drugi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje