To Amerykanie zatopili "Kursk"? Sensacyjna wersja wydarzeń na Morzu Barentsa

07.05.2012 11:11
Okręt atomowy

Okręt atomowy "Kursk". Zdjęcie z 1999 roku (Fot. AP/STR)

Amerykański statek podwodny "Memphis" zatopił "Kursk" rakietą uranową. USA bały się, że Rosja sprzeda Chinom rakiety podwodne Szkwał, które były testowane na "Kursku" - pisze Wiktor Bater w najnowszym "Wprost". "To nieprawdopodobna teoria" - komentują eksperci.
Rosyjski okręt podwodny o napędzie jądrowym "Kursk" zatonął 12 sierpnia 2000 roku podczas manewrów na Morzu Barentsa (na północ od Rosji i Skandynawii). Przyczyny katastrofy były przez długi czas owiane tajemnicą. Oficjalnie rosyjska komisja ogłosiła, że przyczyną katastrofy był wybuch torpedy.

Inną wersję przedstawili w 2005 roku kanadyjscy dziennikarze i francuski filmowiec Jean-Michel Carre. Twierdzili oni, że Kursk zatonął w wyniku kolizji z amerykańskim okrętem lub został trafiony torpedą.

Podobną wersję wydarzeń przedstawia wysokiej rangi oficer rosyjskich służb specjalnych, z którym rozmawiał Wiktor Bater. W sierpniu 2000 roku był on jednym z adiutantów Walentyna Korabielnikowa, szefa rosyjskiego Głównego Wydziału Wywiadu Sztabu Generalnego (GRU). Oficer do dzisiaj się boi i nie zgadza się na publikację swojego imienia i nazwiska, a w artykule jest przedstawiany jako Andriej.

- Ciąży mi to jak kamień. Wokół "Kurska" narosło tyle kłamstw i plotek, a mało kto wie, że świat stał na krawędzi jądrowej apokalipsy, poświęciliśmy naszych w imię pokoju - mówi oficer.

"Kursk" testuje nowatorskie rakiety, obserwują to chińscy generałowie

Na podstawie jego relacji, opublikowanych dokumentów i wyników śledztwa Bater odtwarza przebieg wydarzeń. Podczas sierpniowych manewrów Kursk ma wystrzelić torpedy Szkwał. - Te dwutonowe pociski rozwijają pod wodą prędkość 500 km na godz., podczas gdy klasyczne torpedy płyną nie szybciej niż 60 km na godz. - opowiada Andriej. Jest to możliwe, ponieważ wytwarzają poduszkę gazową, która otacza torpedę.

Na dowodzonym przez admirała Popowa krążowniku "Piotr Wielki" są chińscy oficerowie, którzy obserwują manewry. Chiny są zainteresowane kupnem torped Szkwał, co według Andrieja byłoby ogromnym ciosem dla USA. Oficer twierdzi, że Amerykanie już wcześniej próbowali wykraść tajemnice szkwału, ale zostało to udaremnione przez rosyjskie służby specjalne.

Po zderzeniu z "Toledo" "Amerykanom i Rosjanom puszczają nerwy"

O 8.51 kapitan "Kurska" melduje admirałowi Popowowi gotowość do wystrzelenia torpedy. Rosyjskie manewry obserwują okręty US Navy - "Toledo" i "Memphis". Amerykanie według Andrieja nie mają wyjścia i starają się udaremnić wystrzelenie szkwału na oczach chińskich wojskowych. Niewielkie "Toledo" wykonuje wokół "Kurska" manewry przesłaniające widoczność. "Memphis" obserwuje to z pewnej odległości.

O 11.28 "Kursk" jest gotów do wystrzelenia szkwału, ale "Toledo" zbliża się do niego na niebezpieczną odległość i pomiędzy okrętami dochodzi do zderzenia. "Wtedy Rosjanom i Amerykanom puszczają nerwy" - pisze Bater. Hydrolokator "Memphis" rejestruje dźwięk otwieranego luku torpedowego "Kurska". Kapitan "Memphis" nie chce dopuścić do tego, by "Toledo" został zatopiony torpedą Szkwał, i odpala uranową torpedę Mh 48.

Amerykańska torpeda wbija się w korpus "Kurska" w tylnej części przedziału torpedowego. Dochodzi do eksplozji, zapłonu uranowego i pożaru. Po około dwóch minutach następuje potężna eksplozja w przedziale torpedowym, do którego dostał się ogień. Ma ona siłę 3,5 w skali Richtera, rejestrują ją norweskie stacje sejsmiczne.

"Kursk" tonie, Amerykanie uciekają

"Kursk" idzie na dno. Potężna fala uderzeniowa uszkadza "Memphis", który ucieka do Norwegii, by odwrócić uwagę od uszkodzonego "Toledo", który z kolei ewakuuje się do USA. Początkowo Rosjanie są przekonani, że to "Kursk" zatopił amerykańską jednostkę.

Popow wraz z chińskimi oficerami wraca do portu w Murmańsku. Andriej twierdzi, że admirał w pierwszych meldunkach mówi coś o zderzeniu z obcym okrętem. Potem, by nie dopuścić do przechwycenia okrętu i rakiet przez obce jednostki, Popow nakazuje systematyczne bombardowanie okolic wraku minami głębinowymi.

Na krawędzi kryzysu jądrowego, Putin poświęca życie marynarzy

Na wieść o zatonięciu "Kurska" Władimir Putin przerywa urlop w Soczi. Do Moskwy błyskawicznie przybywa szef CIA George Tenet. Według Andrieja początkowo Rosja była przekonana, że doszło do zderzenia z obcym okrętem, a wybuch rakiet nastąpił w wyniku uderzenia o dno. Tenet przyznaje, że to "Memphis" pierwszy otworzył ogień. - To był szok. Tylko dzięki Putinowi nie doszło do jądrowego kontrataku, chociaż wielu admirałów ma do dzisiaj o to do niego pretensje - że trzeba było reagować, a nie kupczyć - mówi oficer.

Putin jest wówczas prezydentem od niecałych sześciu miesięcy. Decyduje się na spiralę kłamstw, by wyjść z kryzysowej sytuacji. Kanadyjscy filmowcy podali, że tuż po zatonięciu "Kurska" Rosjanie podnieśli dwie eskadry samolotów do zwalczania okrętów podwodnych. Przed zbombardowaniem "Memphis" i "Toledo" powstrzymał je osobisty rozkaz Putina. Putin poświęca też życie 23 marynarzy uwięzionych w dziewiątym przedziale "Kurska", których można było uratować. Wojskowi, którzy próbują przedstawiać inną wersję wydarzeń, są usuwani ze służby. O winie Amerykanów piszą w Rosji tylko nieliczne bulwarówki.

Wkrótce po wizycie szefa CIA Amerykanie anulują rosyjski dług i udzielają Moskwie długoterminowej pożyczki w wysokości 10 mld dolarów - przypomina Bater.

O winie Amerykanów mają świadczyć też zdjęcia prawej burty "Kurska" zrobione po wydobyciu wraku. Widać na nich równy okrągły ślad po uderzeniu torpedą uranową - pisze Bater. Zdjęcia zostały w Rosji utajnione, można je znaleźć na stronach internetowych o katastrofie.

Eksperci: "Nieprawdopodobne, USA musiałyby zakładać początek wojny"

Co o tej teorii myślą eksperci? Zdaniem dr. Lee Willetta, eksperta studiów morskich brytyjskiego Royal United Services Institute, ta wersja wydarzeń jest "nieprawdopodobna". - Amerykanie, decydując się na atak, musieliby de facto zakładać początek wojny światowej, bo przecież nie mogli sądzić, że Putin okaże się zbawcą świata i poświęci swoich marynarzy w imię pokoju - twierdzi.

Willett twierdzi, że do zatonięcia doszło w skutek eksplozji torpedy DST-90 wewnątrz okrętu, a potem wybuchu w przedziale składującym resztę torped. - Okręt poszedł na dno. W tym czasie nie było żadnego lądowania UFO - ironizuje.

W podobnym tonie wypowiada się polski ekspert ds. obronnych Wojciech Łuczak. Przyznaje on, że amerykańskie okręty "na pewno śledziły manewry", ale "nikt przy zdrowych zmysłach nie wystawiłby się na strzał torpedowy w rejonie ćwiczeń". - Za najważniejszą przyczynę katastrofy uważam pobór. Na pokłady supernowoczesnych jednostek Rosjanie zabierają chłopców z kołchozów po kilkumiesięcznym przeszkoleniu. To musiało się kiedyś tak skończyć - uważa.

Z kolei Ola Tunander z Instytutu Badań nad Pokojem w Oslo uważa, że do zatonięcia "Kurska" mogło dojść w skutek kolizji z "Toledo". - Mówienie o ataku torpedowym ze strony amerykańskiego okrętu jest już daleko posuniętą spekulacją. Raczej się nie dowiemy, jak było - podsumowuje.

Zobacz także
Komentarze (489)
Zaloguj się
 • narwik

  0

  Co to jest "zapłon uranowy"?

 • cbr1000rrrepsol

  0

  Czyżby Smoleńsk przestał być dyżurnym tematem i i odgrzewamy stare kotlety? W naszym nawiedzonym kraju bez głupich sensacji nie ma dnia.

 • ucago

  0

  Szanowna GW nigdy nie wykupię żadnego Piano,czy jak tam, ponieważ: po pierwsze jest co najmniej 50% za drogo, po wtóre takie newsy to prędzej docierają pocztą pantoflową. Więc za co mam płacić.
  A o poziomie komentarzy to lepiej zmilczę. Pa

 • kmicic-1-1

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo "antek policmajster" największy Bond PiSu tylko twój geniusz z pomocą amerykańskich expertów pozwolił na rozwikłanie tej super tajnej operacji "kurska" i gdy by nie wredny Putin co to poświęcił chłopaków dla kasy to wojnę mielibyśmy super. A o to chodzi może wtedy udało by się obalić "donalda" ku wielkiej uciesze ukochanego wodza .

 • kbosak

  Oceniono 1 raz 1

  "i odpala uranową torpedę Mh 48"...
  Od tego miejsca wiadomo na 3000% że to brednie. Reszta jest tylko lekturą w stylu:
  "gdzie oni znajdą idiotów którzy pójdą obejrzeć ten film".

  Jakie są możliwości użycia uranu w torpedzie? Przy jej rozmiarach, nie do napędu, a więc w głowicy.
  Użycie brudnej bomby jako głowicy nie ma sensu bo okręt podwodny myje się sam i marynarze w porcie go nie będą po takim ataku lizać.
  Pozostaje eksplozja jądrowa, ta jednak, nawet przy najmniejszej głowicy w torpedach jądrowych, powoduje wyparowanie kuli o średnicy ok 200-1000m plus radioaktywny prysznic na kilkaset metrów w górę. Pamiętajmy jednak że było to na głębokości ok 100 czy iluśtam metrów, notabene mniejszej niż długość kadłuba Kurska. To by wywaliło prysznic wodny może nawet na kilometr w górę i kraterek oraz 'uprzątnięte' dno na obszarze 1km2 gwarantowane. Potem szorowaliby pokłady statków przez pół roku robotami byłoby widać nawet z satelitów, ba w każdym lepszym porcie z kilku kilometrów kamerą z dobrym zoomem by to nagrano. Ale coo tam kto by się przejmował detalami.

 • we2we

  0

  Car popedzal by jak najszybciej wciagnac Chinczyka do wpolfinansowania prac nad torpeda hiperkawitacyjna(tak conajmniej 75% nakladow na ten program) wiec nada bylo Kitajcu ja jaknajszybciej pokazac ....i to wszysko
  Ta koncepcja rakiet poruszajacych sie w bablu gazu pod woda chyba siega jeszcze 2wojny ale nikt przed Rosjanami nie zaryzykowal proby tego holerstwa na ZALOGOWYM OKRECIE .... i to wystarczylo
  A tak na marginesie nie da sie traktowac powaznie teorii o tajnych akcjach OKRETOW PODWODNYCH pisanych przez kogos kto pisze STATEK PODWODNY.... statek podwodny drogi autorze to musialby byc wycieczkowy -TO WIEDZA NAWET DZIEWCZYNY.
  i jeszcze uwaga ogolna : co najmniej od czasu IWANA GROZNEGO najczesciej zabojcami Rusinow Moskiewskich zwanych tez Rosjanami sa ci sami Rusini(szczegolnie ci przywiazani do Kremla), wiec dziwie sie, ze pan Bater tak rozpaczliwie bredzi

 • stan-103

  0

  Ruskie by tak chcieli, ale prawda jest taka, że załoga była zbieraniną niedoświadczonych ludzi.

 • tucco

  Oceniono 3 razy 1

  za flotę czarnomorską - do dna!!!

 • arkady.ronin

  Oceniono 7 razy 3

  A ja słyszałem, że to wielkie UFO przyleciało i zatopiło lodź podwodną. Widziałem nawet ostatnio film o tym wydarzeniu. Na bazie tego zdarzenia amerykanie nawet movie nakręcili...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje