Nysa: kierowcy będą jeździć za darmo komunikacją miejską, jeśli zostawią samochody

29.04.2012 09:18
Kierowcy bezpłatnie przejadą się autobusem jeśli zostawią swoje auto w garażu.

Kierowcy bezpłatnie przejadą się autobusem jeśli zostawią swoje auto w garażu. (Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta)

Od maja autobusy komunikacji miejskiej w Nysie będą wozić za darmo kierowców, którzy zrezygnują z poruszania się po mieście samochodami. Ma to zmniejszyć korki i poprawić jakość życia w związku z mniejszym hałasem i emisją spalin - zapowiedziały władze miasta.
Jak poinformowała inicjatorka pomysłu burmistrz Nysy Jolanta Barska, przepis w tej sprawie wejdzie w życie w pierwszych tygodniach maja, jak tylko przyjęta już uchwała rady miasta ukaże się w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego.

By skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, trzeba będzie mieć przy sobie swoje prawo jazdy kategorii B oraz ważny dowód rejestracyjny samochodu. Barska stwierdziła, że ma to poprawić jakość życia mieszkańców miasta w związku z mniejszą emisją spalin i hałasu. Ma też rozładować korki w mieście, tym bardziej że według założeń 8 maja rusza remont jednego z dwóch mostów w Nysie - im. Tadeusza Kościuszki.

- Liczę, że kierowcy podchwycą nasz pomysł, przesiądą się zza kółka do autobusów i w ten sposób uda się zmniejszyć tłok na ulicach miasta - podsumowała Barska.

Rzecznik nyskiego magistratu Artur Pieczarka zaznaczył, że darmowa komunikacja autobusami MZK w Nysie będzie obowiązywać również na terenie 26 sołectw w gminie, do których dojeżdżają autobusy miejskie. Z Nysy będzie zatem można jeździć np. do położonych o ponad 10 km od miasta Domaszkowic czy oddalonej o 8 km Niwnicy.

- Przy idących w górę cenach paliwa to się po prostu będzie opłacało - powiedział Pieczarka. Co ważne, z darmowych przejazdów będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy Nysy i okolic.

- Każdy turysta, który przyjedzie i odstawi w naszym mieście samochód na parking, też będzie mógł korzystać z tej oferty - zapowiedział rzecznik urzędu w Nysie.

Prezes nyskiego MZK Anna Pyka poinformowała, że do tej pory komunikacja miejska w Nysie realizuje 250 tys. przewozów w skali miesiąca i 2,6 mln przewozów rocznie. Zaznaczyła, że tabor autobusowy w Nysie jest od 2006 r. systematycznie unowocześniany.

W 2010 r. przybyło w mieście dziewięć nowych autobusów, a w ubiegłym roku kolejne dwa. - Dlatego bardzo bym chciała, żeby to nowe autobusy były pełne, a drogi w Nysie puste - skwitowała Pyka. Zapewniła też, że nie obawia się spadku przychodów za bilety. - Pasażerowie, którzy już korzystają z naszych usług, przecież nadal z nami pozostaną - uznała prezes MZK.

Komentarze (55)
Zaloguj się
 • aoru

  Oceniono 2 razy 0

  Akcja tego typu na dzień-tydzień może nie byłaby głupia, ale jeśli to ma być trwałe, to to głupota. Po pierwsze: darmowa komunikacja może być sporym obciążeniem dla budżetu miasta. A kogoś, kogo stać na benzynę, tym bardziej stać na bilet - czyli to nie o pieniądze kierowcom chodzi.

  Po drugie: czemu osoby posiadające auto mają być uprzywilejowane. Dobry transport publiczny ma właśnie auto zastąpić - a tu się okazuje, że jest ono niezbędne, a w każdym razie przydatne, do korzystania z tejże komunikacji - to zniechęca do rezygnacji z samochodu, czyli akcja na dłuższą metę może wręcz działać na odwrót, niż powinna.

  Po trzecie: prawdopodobieństwo na posiadanie samochodu rośnie wraz ze stopniem zamożności. Czy tworzenie ulg finansowych dla klasy średniej i w górę, ale już nie dla biedoty, nie przeczy nieco logice?

 • blski

  0

  W niektorych miastach wprowadzono oplaty za wjazd do miasta. Niewiele klopotu byloby z zainstalowaniem automatow wydajacych blet po uiszczeniu oplaty. Wysokosc tej moznaby reulowac w zaleznosci od zatloczenia.

 • kumpellos22

  0

  mam pytanie czy tez obowiazzuje kierowcow ktorym zabrali prwo jazdy jesli jechal po pijaku

 • katorakta2

  Oceniono 1 raz 1

  to ja też chcę jeździć za darmo, za to że nie mam samochodu i nie muszę go nigdzie zostawiać!!!

 • irek5410

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro w Nysie mają tyle nowych autobusów, to dlaczego artykuł podparty jest fotką autobusów z Gorzowa? Przystanek przy ul. Dzieci Wrzesińskich, nowy MAN, stary MAN i niezbyt nowy SOLARIS

 • sandwich1

  Oceniono 11 razy 3

  No po prostu geniealny pomysł. Nie stać cię na samochód? To płać baranie za komunikację miejską.
  Gratuluję pani burmistrz pomysłu.
  W niektórych miastach komunikacja jest po prostu za darmo i wszyscy się na nią składają z podatków. A jak ktoś woli jeździć samochodem, to płaci dwa razy.

 • macw1975

  Oceniono 4 razy 2

  Czyli jak np. 10 studentów kupi do spółki maluszka to będą mogli jeździć za darmo ?

 • hare-hare

  Oceniono 1 raz 1

  no tak,tylko ze pasazerowie tych aut beda płacic

 • wuzuwela

  Oceniono 12 razy 0

  nic nowego,podobny system działa już w niektórych miastach na zachodzie,we Francji,Niemczech i Włoszech.Chwała za to ze nikt nie stara się wyważać otwartych drzwi a korzysta ze sprawdzonych przykładów,bo jak znam życie to w Polsce zawsze się znajdzie ktoś kto chce zabłysnąć i wprowadza jakieś innowacje nie trzymające się kupy i w końcu kosztują więcej niż to co mieli zastąpić i zaoszczędzić. Z drugiej strony dziwi fakt że na takie eksperymenty decydują się tylko takie zadupia jak Nysa,gdzie całe miasto,jak się postarasz to kamieniem przerzucisz a jak pierdniesz na jednym krańcu to na drugim gaz-maski naciągają na łby:)))czemu wielkie miasta nie chcą tym sposobem rozkorkować swoje centra?lobby paliwowe i inne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje