Nysa: kierowcy będą jeździć za darmo komunikacją miejską, jeśli zostawią samochody

29.04.2012 09:18
Kierowcy bezpłatnie przejadą się autobusem jeśli zostawią swoje auto w garażu.

Kierowcy bezpłatnie przejadą się autobusem jeśli zostawią swoje auto w garażu. (Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta)

Od maja autobusy komunikacji miejskiej w Nysie będą wozić za darmo kierowców, którzy zrezygnują z poruszania się po mieście samochodami. Ma to zmniejszyć korki i poprawić jakość życia w związku z mniejszym hałasem i emisją spalin - zapowiedziały władze miasta.
Jak poinformowała inicjatorka pomysłu burmistrz Nysy Jolanta Barska, przepis w tej sprawie wejdzie w życie w pierwszych tygodniach maja, jak tylko przyjęta już uchwała rady miasta ukaże się w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego.

By skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, trzeba będzie mieć przy sobie swoje prawo jazdy kategorii B oraz ważny dowód rejestracyjny samochodu. Barska stwierdziła, że ma to poprawić jakość życia mieszkańców miasta w związku z mniejszą emisją spalin i hałasu. Ma też rozładować korki w mieście, tym bardziej że według założeń 8 maja rusza remont jednego z dwóch mostów w Nysie - im. Tadeusza Kościuszki.

- Liczę, że kierowcy podchwycą nasz pomysł, przesiądą się zza kółka do autobusów i w ten sposób uda się zmniejszyć tłok na ulicach miasta - podsumowała Barska.

Rzecznik nyskiego magistratu Artur Pieczarka zaznaczył, że darmowa komunikacja autobusami MZK w Nysie będzie obowiązywać również na terenie 26 sołectw w gminie, do których dojeżdżają autobusy miejskie. Z Nysy będzie zatem można jeździć np. do położonych o ponad 10 km od miasta Domaszkowic czy oddalonej o 8 km Niwnicy.

- Przy idących w górę cenach paliwa to się po prostu będzie opłacało - powiedział Pieczarka. Co ważne, z darmowych przejazdów będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy Nysy i okolic.

- Każdy turysta, który przyjedzie i odstawi w naszym mieście samochód na parking, też będzie mógł korzystać z tej oferty - zapowiedział rzecznik urzędu w Nysie.

Prezes nyskiego MZK Anna Pyka poinformowała, że do tej pory komunikacja miejska w Nysie realizuje 250 tys. przewozów w skali miesiąca i 2,6 mln przewozów rocznie. Zaznaczyła, że tabor autobusowy w Nysie jest od 2006 r. systematycznie unowocześniany.

W 2010 r. przybyło w mieście dziewięć nowych autobusów, a w ubiegłym roku kolejne dwa. - Dlatego bardzo bym chciała, żeby to nowe autobusy były pełne, a drogi w Nysie puste - skwitowała Pyka. Zapewniła też, że nie obawia się spadku przychodów za bilety. - Pasażerowie, którzy już korzystają z naszych usług, przecież nadal z nami pozostaną - uznała prezes MZK.

Komentarze (55)
Nysa: kierowcy będą jeździć za darmo komunikacją miejską, jeśli zostawią samochody
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 32 razy 12

  Nie bardzo rozumiem dlaczego biedniejsza część mieszkańców ma fundować darmowe przejazdy bogatszym, tylko za to, że łaskawie zaszczycą ich swoją obecnością w środkach komunikacji miejskiej? Dlaczego nie wypłaca się premii mieszkańcom "bezsamochodowym" za niezatruwanie atmosfery, albo nie funduje im się, na zasadzie równości, darmowych przejazdów?
  Może pani burmistrz Jolanta Barska pójdzie dalej i przeforsuje pomysł fundowania taksówek osobom, które zrezygnują z jazdy "po spożyciu"?

 • balada

  Oceniono 12 razy 6

  Biedni fundują bogatym wszystko non-stop, tylko się o tym jawnie nie mówi. A szkoda. Może jak biedni wreszcie otworzą oczy i się wk* to będzie mniej biednych a więcej bogatych.

 • xolaptop

  Oceniono 8 razy 6

  Bardzo dobry pomysł, tylko kupując samochód za 200 Euro, trzeba dokładniej sprawdzić, kiedy wygasa ważność dowodu rejestracyjnego. Jeżeli dopiero z końcem 2013 r., to się opłaci.

 • rawahecht

  Oceniono 12 razy 4

  A czym będą jeździć kierowcy autobusów, jeśli zostawią swój "pojazd"?

 • sandwich1

  Oceniono 11 razy 3

  No po prostu geniealny pomysł. Nie stać cię na samochód? To płać baranie za komunikację miejską.
  Gratuluję pani burmistrz pomysłu.
  W niektórych miastach komunikacja jest po prostu za darmo i wszyscy się na nią składają z podatków. A jak ktoś woli jeździć samochodem, to płaci dwa razy.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 3

  Ten wniosek "racjonalizatorski" należy rozszerzyć o refundowanie przejazdów osobom, które dobrowolnie zrezygnują z jazdy "po spożyciu". Jak bardzo podniesie to bezpieczeństwo na lokalnych drogach. Do dzieła pani burmistrz Barska.

 • wipowski

  Oceniono 15 razy 3

  Dobry pomysł !

 • irek5410

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro w Nysie mają tyle nowych autobusów, to dlaczego artykuł podparty jest fotką autobusów z Gorzowa? Przystanek przy ul. Dzieci Wrzesińskich, nowy MAN, stary MAN i niezbyt nowy SOLARIS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje