Jaki podatek zapłacił prezydent Obama? Wraz z żoną zarobili prawie 800 tys. dolarów

14.04.2012 12:59
Barack i Michelle Obama

Barack i Michelle Obama (Fot. Susan Walsh AP)

Prezydent USA Barack Obama i jego żona Michelle zapłacili niewiele ponad 20 procent podatku od swoich łącznych dochodów w 2011 roku - poinformował Biały Dom.
W połowie kwietnia upływa w Stanach Zjednoczonych termin składania zeznań i płacenia podatków za ubiegły rok. O podatkach Obamy poinformowano na stronie internetowej Białego Domu, gdzie można ściągnąć kopię rozliczenia podatkowego prezydenta.

Na czym zarabia Obama?

Dochody Obamy i jego małżonki wyniosły w 2011 roku 789 674 dolary, z czego zapłacili fiskusowi 162 074 dolary, czyli 20,5 procent.

Około połowy dochodów przyniosły prezydentowi honoraria za wydane książki: "Dreams from My Father" (polskie wydanie: "Odziedziczone marzenia") i "Audacity of Hope", które stały się bestsellerami. W 2011 roku dochody z książek były jednak znacznie niższe - o prawie milion dolarów - niż w poprzednim roku.

Około 22 procent ze swoich dochodów - 172 tys. dolarów - Obama przeznaczył na cele dobroczynne.

Obama chce płacić wyższe podatki

W komunikacie Białego Domu o podatkach pary prezydenckiej poinformowano, że Barack Obama uważa, iż powinien płacić wyższe podatki. Przypomniano, że szef państwa wezwał do podwyższenia podatków dla milionerów do poziomu co najmniej 30 procent, zgodnie z tzw. regułą Buffetta.

Warren Buffett, słynny inwestor i miliarder, sam zaapelował o reformę systemu podatkowego, gdyż płaci - jak ujawnił - niższe podatki niż jego sekretarka. Wielu bogaczy żyje z dywidend i procentów od swoich inwestycji, które opodatkowane są niżej - około 15 procent.

Taki właśnie podatek zapłacił za miniony rok kandydat Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich Mitt Romney. Jego dochody pochodzą głównie z procentów z inwestycji na rynku finansowym.

Wiceprezydent USA Joe Biden i jego żona Jill wykazali dochody w wysokości 379 035 dolarów i zapłacili z tego podatek w wysokości 87 900 dolarów.

Zobacz także
Komentarze (23)
Jaki podatek zapłacił prezydent Obama? Wraz z żoną zarobili prawie 800 tys. dolarów
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 60 razy 58

  Łączny dochód pary prezydenckiej 789 674 $ brutto. To oni przy prezesach polskich spółek skarbu państwa wypadają jak dziady.

 • dziadekjam

  Oceniono 17 razy 15

  A PIT-y naszych wodzów będą też opublikowane? Bo tzw. oświadczenia majątkowe to kupa śmiechu. Przykładowo wg oświadczenia majątkowego wicepremier Waldek od Pawlaków jest BEZDOMNY.

 • iremus

  Oceniono 17 razy 13

  No dobra, a dlaczego nie uwzględnili dochodów z pól naftowych w Libii?

 • pencin1

  Oceniono 7 razy 5

  I dlatego na ten dobrobyt elit będziemy dymać do 67 lat a niektórzy to do śmierci

 • mniklasp

  Oceniono 4 razy 4

  rozliczenie prezydenta jest prawidlowe i zgodne z prawem. Jego ostateczne zarobki po zaplaceniu podatkow w ciagu roku oraz odpisu na kwalifikowana dobroczynnosc wpdaja w przedzial ponizej najwyzszego.Tabela podatkowa na kazdy rok wykazuje przedzialy zarobkowe i nalezny podatek w tych przedzialach.
  Ludzie w Polsce powinni wiedziec rowniez ze prezydent rowniez musi sie rozliczyc jak kazdy ze stanem wktorym mieszka , czyli u niego District Columbia.I tam tez jak kazdy placi podatek stanowy

 • bez_alternatywy

  Oceniono 3 razy 3

  to pokazuje jaka banda rządzi w polsce

 • kochamrydzyka

  Oceniono 2 razy 2

  Jesli odliczyc sume przekazana na cele charytatywne zwolnione od podatku, to reszta dochodu jest opodatkowana srednio duzo wiecej niz podane 20,5%.:))

 • siekier35

  Oceniono 2 razy 2

  dobrze że chlebek im państwo sponsoruje...

 • donkiczong

  Oceniono 8 razy 2

  Czytałem wywody Buffeta i o jego sekretarce. Nie ma to za bardzo sensu. Wydaje się, że Buffet zapomniał, że płaci się podatek procentowy! To , że jego sekretarka i on płacą 20% nie oznacza , że płacą tyle samo. Sekretarka płaci 20% od 30K$, a Buffet 20% od 1M$. Czyli płaci dużo więcej niż jego pracownica.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje