Liczba Polaków w Niemczech wzrosła w 2011 o 49 tys., ubywa Turków

04.04.2012 16:04
Wbrew prognozom młodzi mieszkańcy wschodniej części Unii Europejskiej nie zalewają niemieckiego rynku pracy.Na zdjęciu: targi pracy w Zgorzelcu w lutym 2011.

Wbrew prognozom młodzi mieszkańcy wschodniej części Unii Europejskiej nie zalewają niemieckiego rynku pracy.Na zdjęciu: targi pracy w Zgorzelcu w lutym 2011. (Fot. Maciej ?wierczyński / Agencja Gazeta)

Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów, których obywatele emigrują do Niemiec. W ubiegłym roku liczba Polaków między Renem a Odrą zwiększyła się o 49 tysięcy - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. W Niemczech mieszka ponad 468 tys. Polaków.
Z opublikowanych przez urząd w Wiesbaden danych wynika, że w końcu 2011 roku mieszkało w Niemczech 6,93 mln obcokrajowców. W porównaniu z rokiem 2010 ich liczba była wyższa o ponad 177 tysięcy, co stanowiło największy od 15 lat wzrost (o 2,6 proc.).

Oprócz Polaków, których liczba wzrosła w porównaniu z 2010 r. o 11,7 proc., przeprowadzką do Niemiec zainteresowani byli głównie Rumuni (wzrost o ponad 32 tys.) i Bułgarzy (19 tys.) oraz Węgrzy (prawie 14 tys.). Wśród przyczyn częstszych wyjazdów z tzw. nowych państw Unii Europejskiej do ich kraju niemieccy statystycy wymieniają na pierwszym miejscu likwidację ograniczeń w dostępie do rynku pracy w Niemczech.

Także obywatele krajów dotkniętych kryzysem gospodarczym: Grecy, Hiszpanie i Włosi osiedlali się chętnie w Niemczech. Ich liczba wzrosła w ubiegłym roku o 16,7 tys.

Systematycznie maleje natomiast liczba Turków - w 2011 r. było ich o ponad 22 tysiące mniej niż w 2010 r. Pomimo trwającej od kilku lat tendencji spadkowej Turcy, których jest w Niemczech 1,6 mln, pozostają największą grupą obcokrajowców. Polacy zajmują w tym rankingu trzecie miejsce, po Turkach i Włochach.

Komentarze (290)
Liczba Polaków w Niemczech wzrosła w 2011 o 49 tys., ubywa Turków
Zaloguj się
 • zawsze.jawohl

  Oceniono 206 razy 172

  No to ja Wam wytlumacze dlaczego w Niemczech zyje sie lepiej niz w Polsce. To nie ma nic wspolnego z tym, ze w Niemczech rzadzi pani Merkel, byla czlonkini komunistycznego FDJ, swietnie wladajaca rosyjskim wielokrotna stypendyska w Moskwie, ktora podczas gdy wszyscy swietowali obalenie muru berlinskiego spedzala dzien w saunie, a w Polsce ruda malpa czy jak ja tam nazywacie

  Powody sa zupelnie inne:
  w Niemczech, gdy byly kompletnie zrujnowane po wojnie, nie bylo co jesc, nie bylo gdzie mieszkac ludzie nie wyjezdzali do bogatej Ameryki, nie psioczyli na niewiadomo kogo ... rude malpy, bolkow, zydow, komuchow, kaczory czy cos tam jeszcze., ba nawet na Hitlera nie psioczyli, ze wszystkiemu winien, ze im tak zle zrobil..nie ci ludzie sie organizowali, pracowali, nie okradali swojego panstwa...w Niemczech np. najbardziej pogardzanym wsrod spoleczenstwa przestepstwem jest oszukiwanie na podatkach, jest wiele przypadkow samobojstw wsrod ludzi, ktorym to udowodniono.

  Niemcy nigdy by nie nadawali wsrod obcych na swoj kraj, owszem wewnetrznie krytykuja, ale ogolnie zawsze sa z Niemiec dumni, dbaja o swoje male ojczyzny lokalne, zeby bylo czysto, poukladane i porzadnie
  Nie dewastuja mienia publicznego tylko dlatego, ze nie jest ich prywatna wlasnoscia, nie siedza w internecie i nie lamentuja, ze Hitler, ze Honecker, ze jak podal Bild 10 TYSIECY bylych agentow STASI nadal pracuje na najwyzszych stanowiskach, nie ...oni po prostu cos robia wspolnie dla swojej ojczyzny, dla wspolnego interesu, nie wlasnego prywatnego, ale wspolnego...Tego w Polsce nikt nie rozumie, taka mentalnosc jest Polakowi obca i dlatego tez zawsze Polak bedzie jezdzil do Niemca, a nie odwrotnie

 • ulanzalasem

  Oceniono 63 razy 55

  Najwięcej Polaków w UE będzie mieszkało poza Polską ;)

 • bamberek11

  Oceniono 55 razy 45

  Znam temat. Część z nich od dawna już tam mieszka, teraz legalizują pobyt, pracę. Ja mieszkam w Polsce, ale mój syn za pół roku przeprowadza się tam na stałe. W Polsce nie ma dla niego miejsca. Po prostu.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 64 razy 38

  Spiertolili przed cyrkiem z krzyżami i faszystowskimi marszami z pochodniami?

 • robi_99

  Oceniono 79 razy 35

  Tusk + Rostowski + Arłukowicz = Polska wyludniona do 20 mln mieszkańców za 5 lat ( elektorat PO, urzędasy , policja ,sędziowie , górnicy , najbardziej wytrwali fizycznie emeryci, trochę wolnych zawodów ). Upadek polskich małych i średnich firm , wszechobecne koncerny i korporacje szantażujące groteskowy rząd i Polaków groźbą utraty i tak marnych miejsc pracy. Panuje totalitaryzm urzędniczo- unijny i dogłębna korupcja. Tu nie rodzą się dzieci.

 • seboc

  Oceniono 47 razy 29

  Sam zamieszkałem w zeszłym roku w Niemczech i innym też polecam wyjazd z kraju ciemnoty, biedy i zabobonu.
  S.

 • prof.gzymek

  Oceniono 39 razy 25

  Jak tak dalej pójdzie ,to rencisci beda w Polsce musieli do 100lat pracowac ,bo mlodzi wyjada ,a politykow trzeba utrzymac

 • robi_99

  Oceniono 44 razy 22

  Płaca minimalna w Turcji to ok. 400 euro netto , czyli ok 30% więcej niz w Polsce ok.310 euro !!! Tusk brawo ludzie wyjadą choćby do Turcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje