CBA: Coraz więcej łapówkarzy wśród samorządowców. "Na gminno-rodzinnym interesie zarobili 5 mln zł"

04.04.2012 08:08
CBA

CBA (Fot. Michal Jasiulewicz / AG)

Kwoty łapówek wzrastają zależnie od szczebla urzędnika. CBA coraz więcej łapówkarzy wyłapuje spośród samorządowców - pisze "Rzeczpospolita", która opisuje raport biura za ubiegły rok.
Jak zrobić złoty interes, pokazuje przykład wójta Kleszczowa. Tam na handlu ziemią rodzina samorządowca zarobiła ok. 5 mln zł. Kupowali grunty rolne za... 80 gr za m kw., by potem sprzedać je gminie za 35 zł/m kw.! Oczywiście w międzyczasie gmina je przekwalifikowała na grunty budowlane.

Według raportu CBA agenci najczęściej zamykali wójtów, burmistrzów i innych lokalnych urzędników. Blisko 1/3 spraw operacyjnych biura w ubiegłym roku dotyczyła administracji samorządowej - informuje "Rzeczpospolita".

Jak wyjaśnia szef CBA Paweł Wojtunik, to w samorządach zagrożenie korupcją jest największe, bo przez nie przechodzi większość środków publicznych i odbywa się wiele inwestycji.

- Tam najczęściej tworzą się lokalne sitwy i układy, a korupcja jest najbardziej dotkliwa dla ludzi - mówi.

Uwagę biura przykuwały też sprawy sektora gospodarczego. Chodzi m.in. o zamówienia publiczne, zarządzanie majątkiem, wydawanie zezwoleń. - Nasze kontrole decyzji gospodarczych ujawniły szkody w mieniu skarbu państwa lub samorządów w wysokości ok. 200 mln zł - wylicza szef CBA.

Psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński ocenia, że CBA uważniej bada przepływy finansowe na szczeblu regionalnym. - Ale sądzę, że korupcja w samorządach wzrosła. W Polsce regionalnej kwitnie nepotyzm. Wójtowie wygrywają wybory, bo ktoś ich aktywnie popierał, i potem się odwdzięczają - mówi.

Zobacz także
 • Logo CBA Starachowice. CBA prześwietla kolejne miejskie spółki
Komentarze (149)
CBA: Coraz więcej łapówkarzy wśród samorządowców. "Na gminno-rodzinnym interesie zarobili 5 mln zł"
Zaloguj się
 • forgedzik_reaktywacja

  Oceniono 77 razy 67

  Siedem cudów polskiego socjalizmu -

  1 -Każdy miał pracę
  2 -Mimo że każdy miał pracę, nikt nic nie robił.
  3 -Mimo że nikt nic nie robił, plan wykonywano w ponad 100%
  4 -Mimo że plan wykonywano w ponad 100%, nigdzie niczego nie było.
  5 -Mimo ze nigdzie niczego nie było, każdy wszystko miał.
  6 -Mimo że każdy wszystko miał,wszyscy kradli.
  7 -Mimo że wszyscy kradli,nigdy nigdzie niczego nie brakowało.

  Siedem cudów polskiego kapitalizmu.

  1 -Nikt nie ma pracy.
  2 -Mimo że nikt nie ma pracy,wszyscy pracują.
  3 -Mimo że wszyscy pracują, plan nie jest wykonywany w 100%
  4,-Mimo że plan nie jest wykonywany w 100% wszędzie wszystko jest.
  5 -Mimo że wszędzie wszystko jest, nie każdy wszystko ma.
  6 -Mimo że nie każdy wszystko ma, kradną ci, którzy wszystko mają.
  7 -Mimo że kradną ci, którzy wszystko mają, nigdy nikogo z nich nie złapano

 • jegorism

  Oceniono 23 razy 21

  Jedyny sposób na korupcję to sposób amerykański.Kupiłeś willę i jacht to pokaż skąd na to wziąłeś i nie ma tłumaczenia jak u nas ,że babcia te 10mln z renty odłożyła.

 • kabareciar

  Oceniono 19 razy 19

  Pawlak pilnuje, PSL rządzi. Kasa na posadzie samorządowej, kasa z gospodarstwa, kasa z budżetu za szkody i inne nieszczęścia, kasa z Unii i symboliczne podatki. Żyć nie umierać. A miastowe niech płacą i harują do 67 lat. Ktoś to musi sfinansować.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 18

  Od dawna wiadomo, że największe przekręty są na niskich, gminno-rodzinnych poziomach, stąd siła chłopsko-familijnej partii pawlakowej. Centralizm miał tą "wadę", że można było kontrolować wydatki w skali krajowej, więc było to łatwe i skuteczne, a tym samym niewygodne dla żądnych władzy i kasy chamów i plebanów.

 • znj2

  Oceniono 16 razy 16

  Nie zazdrościć! Bierzta sprawy w swoje ręce! Kradnie tata, kradnę ja , już kradniemy obydwa!

 • lukki69

  Oceniono 19 razy 15

  wszyscy niezależnie od partii wala przekręty...przynaleznosc do partii to tylko srodek do osiagniecia korzysci .wygra PO to cała kadencje opozycja kombinuje jak im dokopac i utrudnic prace...potem bedzie PIS i role sie odwróca:) i tak w kółko wszystko stoi w miejscu...gdyby nie ta unia cała to byłoby cięzko z kasą juz..

 • milu100

  Oceniono 13 razy 13

  reforma samorządowa okazała się klapą, brak ograniczenia kadencji wójtów doprowadził do powstania układów, które są ciężkie do ruszenia. Są to święte krowy, które na swoim terenie uważają, że wszystko mogą

 • kamillwawa

  Oceniono 15 razy 13

  Zlikwidować powiaty, niech zostaną jedynie gminy i województwa a potencjalnych łapowników i ustawiaczy rodzin będzie o 1/3 mniej.

 • 11krzych

  Oceniono 17 razy 13

  "Kupowali grunty rolne za... 80 gr za m kw., by potem sprzedać je gminie za 35 zł/m kw.! Oczywiście w międzyczasie gmina je przekwalifikowała na grunty budowlane."

  Czy to jest przygotówka do ataku na kościół nasz święty i jego komisję?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje