"Uwielbiał spotkania z Tuskiem. Miał do niego wręcz słabość". Bielan o Lechu Kaczyńskim

- Nie rozmawiało się z nim o twardej polityce. Od niej był Jarosław. Z Leszkiem się gawędziło. Najczęściej o życiu. Uwielbiał spotkania z Tuskiem, miał do niego wręcz słabość - opowiadał o nieżyjącym prezydencie Adam Bielan w rozmowie z Teresą Torańską dla "Newsweeka". Wywiad nie był autoryzowany, a polityk utrzymuje, że nigdy nie zgodził się na jego publikację w "Newsweeku" i zapowiedział pozew.
Adam Bielan w rozmowie z Teresą Torańską sprzed roku opowiedział wiele anegdot o zmarłym dwa lata temu prezydencie. Zaczął od "nieprzyjemnego incydentu" z 2001 roku, kiedy zaproponował Lechowi Kaczyńskiemu, aby na sejmową konferencję o ochronie zwierząt zabrał swojego kota.

- Poszedłem do Leszka. Spojrzał groźnie i spytał, czy żartuję. Powiedziałem, że nie, proszę pana. Więc spytał, czy sobie wyobrażam, jaki będzie to stres dla kota? Powiedziałem, że nie, bo nie mam kota. Przeprosiłem i wycofałem się szybko z jego gabinetu. Jeszcze nie byliśmy wtedy po imieniu - wspominał, dodając, że w momencie, w którym dawny prezydent mu zaproponował przejście na "ty", rozpłakał się.

Bielan przyznał, że prezydentowi daleko było do ideału. Miał być "cholerykiem", który często się denerwował. Mówił też, że brat szefa Prawa i Sprawiedliwości miał problemy z wystąpieniami publicznymi. - Tragedia zaczynała się, gdy dochodziło do nagrywania wystąpień telewizyjnych. Prezydent musi przecież wygłaszać orędzia. Bardzo się denerwował, że wyjdzie to źle i rzeczywiście wychodziło źle - opowiadał.

"Z Leszkiem się gawędziło. Najczęściej o życiu..."

Europoseł zdradził też, że z Lechem Kaczyńskim nie rozmawiało się o twardej polityce. - Od niej był Jarosław. Z Leszkiem się gawędziło. Najczęściej o życiu... Lubił popisywać się swoją wiedzą historyczną i uwielbiał opowiadać anegdoty - opowiadał. - Lubił dogadywać. W czasie kampanii na prezydenta Warszawy, a potem na prezydenta Polski, droczył się ze mną i Michałem, że nie wystartuje, bo mu się nie uda, więc nie ma sensu walczyć. To był z jego strony element gry towarzyskiej. Oczekiwał zaprzeczeń - dodał.

Bielan ujawnił też, że dawnego prezydenta łączyły w swoim czasie ciepłe relacje z czołowymi politykami Platformy. - Bardzo lubił Tuska i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Do Tuska miał wręcz słabość. Polubił też Schetynę, Drzewieckiego. Przez całą SLD-owską kadencję często się spotykali. Lech te ich spotkania uwielbiał - przyznał.

"Na spotkaniu z Tuskiem wypili siedem butelek wina"

Jak się jednak okazało, z premierem spotykał się także w ostatnich latach, np. w Juracie w 2008 roku, aby porozmawiać o referendum ws. przyjęcia traktatu lizbońskiego. Prezydent miał odwieść szefa Platformy od tego pomysłu. Miał szefa rządu "zaczarować", "obiecać mu absolutnie wszystko, byle tylko do referendum nie doszło". Rozmowa zaplanowana na godzinę-półtorej jednak się przedłużała.

- Nie wiedzieliśmy, o co chodzi. W sali na piętrze, w której rozmawiali, nie ma telefonów. Zadzwoniliśmy do Sławka Nowaka, żeby podpłynął motorówką z Sopotu do Juraty. Był na wieczór umówiony z żoną do kina. - Sprawdzisz, co się dzieje - namawialiśmy go - i wrócisz. Popłynął. Dzwoniliśmy do szefa ochrony, żeby zajrzał do nich i zobaczył, co Tusk z prezydentem robią. Idzie chyba dobrze - powiedział nam - bo już trzeci raz wstają, całują się, robią misia, siadają i dalej rozmawiają. Rozmowa trwała sześć-siedem godzin, wypili siedem butelek wina i Sławek nie zdążył do kina. O czym tak długo rozmawiali, prezydent nie chciał nam powiedzieć - wspominał.

"Prezydentowa dzwoniła co chwilę, a potem nas przegoniła"

Na Tusku zawiódł się dopiero wtedy, kiedy premier wyznał w wywiadzie, że palił marihuanę. - Prezydent był wstrząśnięty. "Jak on mógł mnie tak oszukać" - przeżywał cały wieczór. I trochę nam wtedy o ich spotkaniu w Juracie zaczął opowiadać. Obaj byli już mocno pijani. Tusk mu się zwierzał i Leszek zwierzał się Tuskowi. I Tusk w nocy, sam z siebie, powiedział mu, że nigdy nie próbował. Żeby było jasne: prezydent nie miał za złe Tuskowi, że ten palił marihuanę. Prezydent był zszokowany, że Tusk go okłamał, czyli zdradził - skwitował Bielan.

Opowiadał też, że prezydentowej często zdarzało się przerywać te spotkania. - Prezydent zaprosił kilku polityków PiS, żeby się naradzić. Przed dwunastą w nocy zadzwoniła prezydentowa. Leszek powiedział, że zaraz kończy. Dzwoniła drugi raz, trzeci. Na koniec wpadła zaniepokojona do sali kominkowej i nas przegoniła. Pierwszy raz widziałem ją w takiej akcji. Mówiła, że prezydent musi spać. Potem parę razy zdarzało się, że byliśmy w trakcie bardzo ważnej dyskusji politycznej, a pierwsza dama dzwoniła co chwilę i prezydent powtarzał, że już kończy, że zaraz, zaraz - dodał.

"Pozbawione kontekstu, zmanipulowane strzępki zdań"

Wywiad z eurodeputowanym został przeprowadzony ponad rok temu i miał trafić do książki Torańskiej o katastrofie smoleńskiej. Jak utrzymuje Bielan, nie wiedział, że trafi do "Newsweeka". Nie zgodził się na autoryzację. "Pragnę zaznaczyć, że w jaskrawej sprzeczności z dobrym obyczajem pani Torańska nie uzgodniła ze mną, w jakim tytule prasowym ma ukazać się ten materiał. Wybrane z wielogodzinnej rozmowy, zdezaktualizowane, poskładane dowolnie i zupełnie pozbawione kontekstu, zmanipulowane strzępy zdań - oto, co zaproponowano mi jako rzekomy wywiad. Nigdy nie wyraziłem i nie wyrażam zgody na tego rodzaju publikacje" - napisał wczoraj w oświadczeniu, w którym także zapowiedział wystąpienie na drogę sądową.

Teresa Torańska tłumaczyła się w rozmowie z naTemat.pl, że w żadnym miejscu w wywiadzie nie napisała nieprawdy. - Niech mi Adam Bielan wskaże miejsce w wywiadzie nieprawdziwe, w którym naruszyłam jego dobra osobiste lub weszłam w jego prywatność. Dziennikarz jest od tego, żeby przedstawiać ludziom poglądy polityka. Takie jakie są. To jest zadanie dziennikarza - wyjaśniała.

Więcej o:
Komentarze (230)
"Uwielbiał spotkania z Tuskiem. Miał do niego wręcz słabość". Bielan o Lechu Kaczyńskim
Zaloguj się
 • sztucznamgla

  Oceniono 231 razy 189

  dziennikarze NIGDY nie stosujcie AUTORYZACJI - to kpina z czytelników!

  albo ktos daje wywiad, albo niech pisze felietony

  czy bielan żąda autoryzacji od stacji TV, które nagrywaja lub nadaja na zywo jego 'bełkot'????

 • hektorspyke

  Oceniono 251 razy -101

  Cóż, nic nowego, o czym wcześniej by nie napisano. Dowiedziałem się natomiast dużo o etyce dziennikarskiej. Żenada.

 • minkat

  Oceniono 42 razy 40

  Jarkacz chyba szalu dostal, jak to przeczytal.

  Jeszcze sie ludzie polapia, ze jego brat byl czlowiekiem.

  Bielan wlasnie zakonczyl kariere w pis.

 • fakiba

  Oceniono 41 razy 39

  No to sobie Bielan drogę powrotu pod Kacze skrzydełka zababrał czas rozglądać się za uczciwą robotą

 • bogda35

  Oceniono 40 razy 36

  alez z tego wyłania sie normalny człowiek - z normalnymi słabościami,życiem rodzinnym, - niestety zdominowany przez psychopatycznego brata. Co sie Bielanowi w tym nie podoba ? chyba to ze chcąc zrobic z Kaczyńskiego drugiego Jana Pawła (ktory też w koncu byl normalnym czlowiekiem,mial przyjaciól, zainteresowania prywatne, także czasem błądził ) - trzeba kreowac "człowieka z marmuru". Nie umiemy życ bez kłamstwa.

 • m8ts

  Oceniono 29 razy 29

  Chrup, chrup, słychać pożeranie Bielana przez "Prawdziwych Polaków".

 • bakoy

  Oceniono 26 razy 24

  Jako totalny antagonista Kaczyzmu przecieram oczy ze zdumienia,że Lech miał też ludzką twarz!
  Ależ dureń z tego Bielana. Przecież jeszcze nigdy cieplej i z taką dozą prawdy o tym człowieku nikt się dotąd nie wypowiadał.

 • sztucznamgla

  Oceniono 36 razy 18

  o cholera - Lesiu pijaczek obala 3,5 buteli wina, ale jest strasznie oburzony, bo ktos w młodosci wypalił skręta... to jest typowo katolska obmierzła obłuda

  no ale czego spodziewac się po tak próznym facecie, który potrzebuje co chwiole potwierdzeń od swojego dworu, jaki to jest wspaniały i ze musi wystartowac, bo nikt mu nie dorówna

  szkoda, że jeszcze jeden SZKODNIK jego brat pałeta sie po scenie politycznej

 • hans_close

  Oceniono 19 razy 17

  Kłamczyńscy aby złamać przeciwników i wykorzystać ich do własnych celów stosowali znaną taktykę z przesłuchań "dobry glina i zły glina". Dla władzy byli gotowi jawić się jako lewacy, lub prawicowcy. Dla Leppera i jego wyborców Kłamczyńscy byli lewakami a dla Giertycha i Wszechpolaków prawicowcami.

  Ludzie bez kręgosłupów moralnych, zafascynowani Stalinem i godni spadkobiercy bolszewickiego satrapy ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX