Ewakuacja z platformy wiertniczej na Morzu Północnym. Jest groźba wybuchu

Platforma wiertnicza

Platforma wiertnicza (fot. total.com)

Po tajemniczym wycieku gazu na platformie wiertniczej Elgin podjęto decyzję o ewakuacji 238 osób personelu - podaje brytyjski ?Daily Mail?. Koncern Shell zdecydował się ewakuować także wszystkie platformy w promieniu ok. 6 kilometrów. Oznacza to, że wyciek gazu był bardzo duży.
Na miejsce wezwano teksańską ekipę Hellfighters, która pomagała w opanowaniu sytuacji po wybuchu na platformie Deepwater Horizon. Mają oni zapobiec grożącemu wybuchowi gazu albo go opanować, w razie gdyby do niego doszło.

Platforma Elgin znajduje się 150 kilometrów od wybrzeża Aberdeen. W niedzielę z platformy Elgin ewakuowano liczący 238 osób personel. Koncern Shell w ciągu ostatnich dwóch dni ewakuował także 85 osób z platform Shearwater i Noble Hans Deul. W ciągu ostatnich dwóch dni z Elgin i innych pobliskich platform ewakuowano kilkaset osób. Straż przybrzeżna zarządziła, że wszystkie statki mają się trzymać w odległości co najmniej dwóch mil (około 3,2 kilometra), a samoloty w odległości trzech mil od platformy Elgin.

Platforma spowita chmurą gazu

Wyciek gazu był najprawdopodobniej bardzo duży. Cała platforma otoczona jest gigantyczną chmurą gazową, a na wodzie widać poblask od ciekłego gazu.

W platformie całkowicie wyłączono zasilanie, by zminimalizować ryzyko zapłonu. Sytuacja jest monitorowana cały czas, a eksperci przeprowadzili rekonesans z helikoptera. Najlepszy scenariusz zakłada, że gaz nie jest bardzo wydajny i w ciągu kilku dni czy tygodni się rozproszy. Cały czas istnieje jednak ryzyko wybuchu.

W 2010 roku doszło do wybuchu na platformie Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej, w wyniku którego doszło do największego wycieku ropy w historii. Koncern BP musiał zapłacić poszkodowanym ponad 7 miliardów dolarów.

Komentarze (17)
Ewakuacja z platformy wiertniczej na Morzu Północnym. Jest groźba wybuchu
Zaloguj się
 • rudyrydz13

  Oceniono 14 razy 8

  Znana nam Platforma z naszego kraju też powinna sie ewakuować

 • dziadekjam

  Oceniono 25 razy 7

  Ślepe dążenie do obniżania kosztów wydobycia i maksymalizacji zysków kosztem bezpieczeństwa doprowadza do coraz liczniejszych i dramatyczniejszych konsekwencji. Płacone przez koncerny odszkodowania odbijają się na cenie produktów ropopochodnych, ale nie na krociowych zarobkach magnatów naftowych.
  Współczesny świat wymaga radykalnych zmian w sposobie dystrybucji dóbr, gdyż dalsze utrzymywanie obecnego stanu rzeczy doprowadzi do drastycznych wydarzeń.

 • tajlerdarden

  Oceniono 5 razy 5

  Czy ktoś w ogóle szacuje jakie są koszty dla środowiska, kiedy korporacja robi tego typu syf, czy tylko jak ja wyrzucą plastykową butelkę do lasu mam mieć poczucie winy?

 • lelontm2

  Oceniono 9 razy 5

  Drogi autorze, zapewne chodzi o mile morskie liczące 1853,18 m, a zatem będzie to odległość ok. 3,7 km.

 • robespierre64

  Oceniono 6 razy 4

  Ratowac PLATFORME!!!!!!!!!!!
  nie dosc ze spada jej poarcie to teraz ten gaz..
  to robota PIS..

 • aditoma

  Oceniono 1 raz 1

  "a na wodzie widać poblask od ciekłego gazu." gaz..w stanie ciekłym..szacunek...a może ciało stałe w stanie gazowym...zeby gaz pozostał cieczą musi być albo b/niska temp alb bardzo wysokie cisnienie...

 • joshuax

  Oceniono 2 razy 0

  Boja sie ze bedzie powtorka z Alpha Piper. W l.80tych wybuchl tam gaz i zginelo ponad 160osob!!! W tym ratownikow. Momentami kula ogni miala 1km3! Masakra www.youtube.com/watch?v=jhZO4YFq68E

 • kingston.livingston

  Oceniono 2 razy 0

  Platforma tonie!

 • markufo1

  Oceniono 1 raz -1

  ...jako Ostani Sprawiedliwy MO(c)HIKANIN chyba rzucę wreszcie ten niedipałek i BOOM BOOM BOOM i MAT RUBINSTEIN "AWS"...PŁonący Okrutny Mark od wody aż po HORYZONTU kres z nieustającym śmiechem na ustach SZCZUROŁAP niosący śmierć polAKOM i usa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje