Zawalił się mur na Cmentarzu Powązkowskim. Kilkadziesiąt zniszczonych grobów [ZDJĘCIA]

Kilkadziesiąt zniszczonych nagrobków na dwóch przylegających do siebie cmentarzach - komunalnym i żydowskim - na warszawskich Powązkach - słuchaczka Radia Tok FM poinformowała redakcję o katastrofie budowlanej, do jakiej doszło prawdopodobnie w środę wieczorem.
Podczas odwiedzania rodzinnego grobowca brat słuchaczki ze zdumieniem zobaczył zniszczony długi odcinek muru, który dodatkowo uszkodził wiele nagrobków. Na miejscu był także pracownik Zarządu Cmentarzy Komunalnych

- Powiedział, że nie wolno fotografować - relacjonuje słuchaczka. - Straszył, że jak groby są nieubezpieczone, to nici, dlatego postanowiliśmy wyprzedzić fakty i nagłośnić sprawę, zanim złożymy skargę. Ja się i tak dziwię, że udało im się to od czwartku ukryć. Bo - jak powiedział mi mój znajomy inżynier - jest to po prostu katastrofa budowlana.

Niestety, w niedzielne popołudnie pracownicy Zarządu Cmentarzy Komunalnych są nieuchwytni. Dlatego nie udało nam się zdobyć ich wypowiedzi.

Na miejscu był już też dyrektor cmentarza żydowskiego Przemysław Szpilman i oglądał zniszczenia. Jednak mur formalnie należy do Zarządu Cmentarzy Komunalnych i to on odpowiada za jego konserwację. A według obserwacji naszej słuchaczki nie była ona odpowiednio prowadzona.

- Mur jest ponadstuletni. Oglądaliśmy te cegły. To nie miało prawa stać, bo on jest bez podmurówki. Cegły były na jakąś glinianą zaprawę, bo wszystkie z łatwością wychodzą z muru - mówi i dodaje, że do katastrofy z pewnością doszło by prędzej czy później: - Po tak ciężkiej zimie, jeśli nawet nie wydarzyłoby się to w czwartek, to z pewnością już w piątek.

Cmentarz Powązkowski w Warszawie założono w 1790 roku. Wielokrotnie powiększany obecnie zajmuje 43 hektary. Pochowanych jest tam około miliona osób.

Więcej o:
Komentarze (82)
Zawalił się mur na Cmentarzu Powązkowskim. Kilkadziesiąt zniszczonych grobów [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • palesobie

  Oceniono 28 razy 20

  Po prostu runął Mur dzielący Nas - Polaków od naszych Braci - Żydów!
  I to naturalnie nie jest śmieszne a jest faktem!

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 19 razy 17

  Zarząd Cmentarza bierze tylko pensję, czy tez czasem wykazuje się pracą?
  Podpowiem prawo budowlane okresowe przeglądy obiektu z prowadzeniem stosownej dokumentacji.
  Swoja droga ja ubezpieczam groby, bo pospolitych chuliganów nie brak przecież.

 • stubai

  Oceniono 23 razy 17

  Po tak ciężkiej zimie? Takiej łagodnej zimy jak tegoroczna dawno nie było.

 • ula-56

  Oceniono 14 razy 14

  JAK ZYKLE BĘDZIE NA PREMIERA TUSKA ,ale prawde mówiąc smutne to

 • satirre

  Oceniono 18 razy 12

  dosyć symboliczne - że to na granicy cmentarza żydowskiegoo i komunalnego... pewnie żadna ze stron nie chciała remontować ;]

 • sanczez_klatkowski

  Oceniono 11 razy 11

  "Po tak ciężkiej zimie, jeśli nawet nie wydarzyłoby się to w czwartek, to z pewnością już w piątek."
  URWAŁ NAĆ !!! Po jakiej ciężkiej zimie ?? Co wy bredzicie ??

 • zoan4

  Oceniono 9 razy 7

  Natura nie znosi podziałów jak widać!Wszystkich chce traktować równo!W przyrodzie wszyscy jesteśmy tym samym!

 • mario8448

  Oceniono 7 razy 7

  wielkie zdziwienie jakiś czas termu w łodzi tez się zawalił :) niedługo zawali się następny. Za pozwolenie na postawienie nowego nagrobka to kuria bądź miasto potrafią brać pieniądze nawet do 400zł ale ale zadbać o konserwacje cmentarza to już nie ma komu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX