Prymas: Jak Kościół był potrzebny, to wchodzili do zakrystii

Abp Józef Kowalczyk, prymas Polski

Abp Józef Kowalczyk, prymas Polski (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

- Jak Kościół był potrzebny, to się pchali, wchodzili do zakrystii, prosili o pomoc. Dzisiaj wytaczają armaty, nie wiem po co - tak prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk odniósł się do proponowanej przez rząd likwidacji Funduszu Kościelnego.
Zdaniem prymasa Fundusz Kościelny nie powinien być zlikwidowany, lecz przekształcony. Jednak strona rządowa nie przedstawiła jego zdaniem konkretnych propozycji. - Na to czekaliśmy, czekamy, ale to musi być na zasadzie sprawiedliwości społecznej, uczciwości, a nie jątrzenia i tworzenia jakiejś nowej wojny kościelnej w Polsce czy wojny z religią - powiedział.

Nie przez walkę z Kościołem

Prymas zaznaczył, że to nie duchowieństwo, lecz państwo opóźniało opracowanie nowych przepisów w tej sprawie. - Polska nie może rozwiązywać problemów budżetu poprzez walkę z Kościołem - mówił gość Polskiego Radia.

Prymas dodał, że niektórzy politycy podejmują takie działania, by zyskać większe poparcie części wyborców. - Jak Kościół był potrzebny, to się pchali, wchodzili do zakrystii, prosili o pomoc. Dzisiaj wytaczają armaty, nie wiem po co - powiedział. - Pewna grupa polityczna, taka czy inna, chce na takich przestrzeniach wygrywać swoje interesy polityczne - dodał. Zwrócił uwagę, że w taką politykę wpisują się także próby usunięcia religii ze szkół.

Prymas dodał, że traktuje zapis o możliwości przekazania 0,3 procent na organizacje wyznaniowe jako propozycję do dyskusji.

Nowe propozycje rządu

Założenia ustawy przygotowane przez zespół Michała Boniego to nowelizacja Ustawy o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego z 1950 roku. Wedle propozycji Michała Boniego osoby duchowne miałyby same opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, a płatnikiem zobowiązanym do regulowania wpłat byłaby zwierzchnia instytucja wyznaniowa. Księża pracujący jako katecheci odprowadzaliby odpowiednie składki od swojego wynagrodzenia.

Zapis o możliwości przekazania 0,3 procent na organizacje wyznaniowe nie będzie kolidował z możliwością odpisu 1 procentu na organizacje pożytku publicznego.

Zobacz także
 • Premier Donald Tusk i prymas Polski abp. Józef Kowalczyk Tusk: To nie antykościelna krucjata, ale niech podatnicy decydują, czy finansować Kościół
 • Jacek Żakowski w studiu TOK FM Żakowski proponuje: 0,3 proc. z podatków dla konkretnych parafii
 • Hierarchowie kościelni podczas zebrania plenarnego Episkopatu Polski Fundusz Kościelny rozgrzał Sejm. "Walka z Kościołem", "skok na kasę"... [KOMENTARZE]
Komentarze (834)
Prymas: Jak Kościół był potrzebny, to wchodzili do zakrystii
Zaloguj się
 • e900

  Oceniono 271 razy 239

  Mam pytanie jeżeli kościół odbiera teraz pieniądze za czasy PRL-u to kiedy oddadzą pieniądze za czasy które chłopi im oddawali dziesięcinę oraz robili za miskę kaszy u księdza? Jestem osobą wierzącą ale nie rozumiem tego by kościół tyle dostawał,nie można zrobić tak jak w niemczech?.

 • prawdziwy-superman

  Oceniono 240 razy 204

  Widzisz Biskupie. To jest tak...
  Jak w latach dziewiecdziesiatych Episkopat Kosciola Rzymsko-Katolickiego w Polsce byl najwiekszym beneficjentem upadku komuny.
  Dostaliscie Fundusz Koscielny, majatki. Dostaliscie w prezencie od Suchockiej i Mazowieckiego Konkordat, od ówczesnego Sejmu dostaliscie kase na Katedre Opatrznosci Bozej itp itd etc.
  Mieliscie szeroko pojeta "wolnosc gospodarcza"- zwolnienia z podatków (kazda parafia) fundacje (min Rydzyka), mozliwosc sprowadzania towarów z zagranicy (bez cla, Akcyzy i VAT) np samochody na "osoby koscielne". Do tego np wasze wplywy z pogrzebów, chrzestów, slubów. Wplywy z instalacji na wierzach koscielnych anten do telefonii komórkowej, przekazniki do telewizji cyfrowych itp.
  Wiec MY nie rozumiemy skad to pytanie ksieze Biskupie...

  Ale Jesli ksiadz Biskup chcialby jeszcze cos wiedziec na temat swojego majatku, to prosze bez wstydu zapytac. Chetnie odpowiemy.
  W sumie teraz my wierni umiemy czytac i pisac... Nawet inetrnet mamy. Wszystko mozemy juz wiedziec...

 • adamwlondynie

  Oceniono 120 razy 108

  Kościół jaki bym szanował (choć jestem ateistą) to taki, którego przedstawiciel nie szczuje z powodu potencjalnie utraconej forsy, ale taki w którym dziękuje za wieki sponsoringu, ziemie, budynki, podatki, przywileje.
  Pan Kowalczyk w swej chciwości idzie bardzo daleko, ale to żadne przecież zaskoczenie.

 • simon_r

  Oceniono 113 razy 99

  Prymas najwyraźniej nie zauważył, że czasy się zmieniają...
  Ludzie wierzący chcą żeby kościół był ich wspólnotą a nie folwarkiem spasionych klechów i biskupów w pałacach.
  Czasy gdy ksiądz był potrzebny władzy do trzymania motłochu za mordy dawno już minęły.

 • krzywelustro

  Oceniono 98 razy 88

  Jego Eminencja nie zauważyła, że rząd się zmienił. Kto inny lazł (i dotąd lezie) na kolanach do Torunia, kto inny odbiera Kościołowi przywileje. Temu pierwszemu Naród już siedem razy pokazał czerwona kartkę, a to znaczy, że mandat Polaków do działania ma ten ostatni.

 • jerjar

  Oceniono 74 razy 70

  To może za to pchanie się do zakrystii lepiej wystawić rachunek konkretnym osobom, a nie kazać składać się wszystkim.

  I co znaczy sformułowanie " to musi być na zasadzie sprawiedliwości społecznej, uczciwości"? Najwyraźniej ma pan prymas specyficzne wyobrażenie o sprawiedliwości społecznej, bo powszechne postulaty likwidacji Funduszu właśnie motywowane są dążeniem do niej.

 • kniazwitold

  Oceniono 77 razy 69

  Czarny mafiozo najpierw ciagnal kase z politykow, a jak przestali dawac sie doic, to mafiozo zaczyna kampanie pt. "jacy y jestesmy biedni, manipulowani i wykozystywani". Oblesny typ!

 • jqu

  Oceniono 59 razy 47

  Jakież to piękne: pomagaliśmy wam obalać komunę ZA PIENIĄDZE!!!
  Trzeba być biskuem, żeby miec tyle - juz nie wiem czego: czelności? pychy, głupoty? Chyba wszystkiego na raz.

 • czarnaowca.3

  Oceniono 51 razy 45

  bo kosciol do tego jest...do udzielania pomocy a nie go gromadzenia fortuny...!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje