Po 244 latach koniec z drukowaniem Encyklopedii Britannica

Co dwa lata publikowano nowe, wielotomowe wydanie słynnej Encyklopedii Britannica. Jednakże zestaw z 2010 roku będzie ostatnim - donosi portal CNNMoney. - Wszyscy będą to nazywać końcem pewnej ery - mówi szef wydawnictwa Britannica Jorge Cauz
Koniec wydawania najsłynniejszej, najbardziej prestiżowej i jednej z najstarszych encyklopedii na świecie związany jest z rozwojem internetu i e-booków. Młodzi, którzy z racji nauki najczęściej szukają informacji, coraz częściej korzystają z komputera, a nie papierowych wersji encyklopedii. - To naturalny etap ewolucji każdej firmy. Wszyscy będą to nazywać końcem pewnej ery - mówi szef Britanniki Jorge Cauz.

- Aktualizacja tuzinów książek co dwa lata jest ogromnym przedsięwzięciem. Natomiast młodzież teraz inaczej szuka informacji i inaczej je przetwarza - dodaje Cauz. Dochodzi do tego również kwestia finansowa. Pełen zestaw encyklopedii kosztuje kilkaset złotych, natomiast dostęp do wersji internetowej kilka złotych miesięcznie. Sprzedaż papierowej wersji rokrocznie była coraz mniejsza.

Michael Norris, analityk rynku wydawniczego, nie dziwi się takiej decyzji. Twierdzi, że książki, w których szukamy potrzebnych informacji, najbardziej ucierpiały w starciu z internetem i digitalizacją. - Ludzie wciąż kochają i kupują książki. Jednakże ich przywiązanie do beletrystyki jest zupełnie inne niż do książki z suchymi informacjami - mówi.

Wydawnictwo nie porzuca swojej misji informacyjnej. Będzie dostarczało wiedzy poprzez internetową wersję encyklopedii. - Mamy ważną rolę do wypełnienia. Nasza misja nie zmieniła się, tylko metody - zapewnia Cauz.

244 lata tradycji

Pierwszą wersję Encyklopedii Britannica wydano w latach 1768-1771 w Szkocji. Była uznawana za jedno z największych osiągnięć szkockiego oświecenia.

Początkowo liczyła trzy tomy, potem zwiększono ich liczbę do 32. Na początku XX wieku wprowadzono prostszą i krótszą wersję encyklopedii dla Amerykanów. We wszystkich tomach można znaleźć pół miliona haseł, a ich opis zawiera 40 mln słów.

Przez pierwsze 150 lat encyklopedia była dedykowana aktualnie panującemu monarsze w Wielkiej Brytanii. Potem dodawano do niej również prezydenta USA, gdy zaczęto encyklopedię wydawać w Ameryce. Ostatnią wersję dedykowano Barackowi Obamie i Elżbiecie II.

Jaką encyklopedię wolisz?
Więcej o:
Komentarze (40)
Po 244 latach koniec z drukowaniem Encyklopedii Britannica
Zaloguj się
 • draftart

  Oceniono 23 razy 19

  "prostszą i krótszą wersję encyklopedii dla Amerykanów"
  buuuhahahaha

 • wielki_czarownik

  Oceniono 23 razy 17

  "Na początku XX wieku wprowadzono prostszą i krótszą wersję encyklopedii dla Amerykanów"

  No i wszystko jasne. Te przygłupy nawet encyklopedię muszą mieć dostosowaną do swego poziomu.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 20 razy 14

  Jak można porównywać encyklopedię, w której hasła piszą znakomici specjaliści z wielu dziedzin do wikipedii, która roi się od błędów i nie ma pewności, czy hasło pisał profesor uniwersytecki czy pan Józek z warzywniaka.

 • kapitan_marchewa

  Oceniono 13 razy 7

  "Na początku XX wieku wprowadzono prostszą i krótszą wersję encyklopedii dla Amerykanów."

  To bardzo symptomatyczne i wiele mówiące :-)

 • norbertrabarbar

  Oceniono 10 razy 6

  Dziękujemy autorom Encyklopedii Britannica za lata pracy. Żegnamy ich z szacunkiem lecz bez żalu, ciesząc się ze zmniejszenia zużywanego na świecie papieru.

  Panowie! To była świetna robota!

 • szarak_44

  Oceniono 7 razy 5

  Wraz z końcem papierowej wiedzy skończy się też dawne pojęcie prawdy. W Wikipedii o tym, co jest wartościowe i prawdziwe decyduje głosowanie - oczywiście anonimowe.

  Kiedy chwytamy za miecze, nazywają nas Awarami. Gdy lepimy zbyt wprawnie garnki, przezywają nas Wandalami. Jeśli tylko dosiadamy w bitwie koni, stajemy się dla nich Scytami... Jesteśmy Słowianie!

 • tornson

  Oceniono 9 razy 5

  "Na początku XX wieku wprowadzono prostszą i krótszą wersję encyklopedii dla Amerykanów."
  Buuuuahahahahahaha!! Ciekawe dlaczego? ;o>

 • bosman_plama

  Oceniono 7 razy 5

  A mówili Majowie, że w 2012 będzie koniec świata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX