Ogień strawił jeden z najcenniejszych zamków Słowacji. Straty są niewyobrażalne

10.03.2012 19:14
Ogień strawił jeden z najcenniejszych zamków Słowacji. Straty są niewyobrażalne

Ogień strawił jeden z najcenniejszych zamków Słowacji. Straty są niewyobrażalne (twitter.com)

Katastrofalny pożar zniszczył jedną z najcenniejszych pamiątek kulturowych Słowacji - gotycki zamek Krasna Horka położony w odległości 8 kilometrów od Rożniawy na południu kraju. Straty są niewyobrażalne. Prawdopodobną przyczyną pożaru było wypalanie trawy w pobliżu zamku.
W gotyckim zamku, odbudowywanym nakładem całego narodu przez kilkanaście lat, znajdowała się wspaniała ekspozycja mebli i kolekcja broni. Od pożaru zajął się najpierw dach górnej części gotyckiego zamku. Drewniane belki zapadły się do wnętrza, niszcząc zabytkowe, autentyczne średniowieczne komnaty. Część eksponatów zdołano uratować.

Nie wiadomo, czy ocalał obraz Czarnej Madonny: Krasnogórskiej Pannny Marii, który jest celem krajowych i zagranicznych pielgrzymek. W akcji gaszenia pożaru wzięło udział kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej, kilka śmigłowców i jednostka wojsk chemicznych. Ranny został jeden ze strażaków.

"Pierwsze informacje o pożarze pojawiły się około 13.30. Zdaniem miejscowych ogień pojawił się znikąd. W ciągu 10 minut palił się już cały dach" - podał portal tvnoviny.sk.

Przewodnicy zdołali, na szczęście, wyprowadzić zwiedzających bocznymi wejściami. Stanislav Peti - szef akcji ratunkowej powiedział, że prawdopodobną przyczyną tragedii było wypalanie trawy w pobliżu zamku przez grupę romskich chłopców. Ogień przerzucił się na dachy zabudowań.

Sztab kryzysowy

Trwa dogaszanie pożaru, ale już teraz wiadomo, że straty są bardzo duże. Nawet te pomieszczenia, które nie padły ofiarą ognia, są zadymione i zalane wodą. Powołano sztab kryzysowy.

Na miejsce tragedii przybyli szef MSW Daniel Lipszyc i minister kultury Daniel Krajczer.

Gotycki zamek Krasna Horka został zbudowany w XIV wieku na wysokiej stromej górze. Przebudowany w renesansowym stylu stał się reprezentacyjnym obiektem muzealnym już w roku 1906. Po ukończeniu renowacji w roku 1992 należał do najlepiej utrzymanych obiektów historycznych na Słowacji.

Zobacz także
Komentarze (317)
Zaloguj się
 • living34top

  Oceniono 15 razy 1

  Ta Czarna Madonna to chyba jakas podrobka byla, jak dopuscila do tego pozaru.
  A tak poza tym to niby perelka kulturowa Słowacji a zamek byl zbudowany przez Madziarow.

 • hrabia7808

  Oceniono 18 razy 14

  Po co w ogóle się wypala trawę? Żeby bardziej śmierdziało w okolicy, czy może to jakiś czyn ekologiczny?

 • cheratka

  Oceniono 7 razy 7

  Z jednej strony jest to ryzykowne, ale z drugiej - czemu do gaszenia nie zaprzęgli zwykłych cywili? Albo chociaż do wyniesienia najbardziej zagrożonych i/lub cennych eksponatów? (Nawet jeśli mogłoby pojawić się ryzyko kradzieży.)

 • yamata

  Oceniono 13 razy 13

  Dziwne że zamek dotrwał do naszych czasów. I że taktyki "wypalania trawy" nie zastosowano już w średniowieczu, podczas jakiegoś oblężenia. Albo załoga była wówczas bystrzejsza, albo zamek lepiej broniony...
  O średniowiecznych standardach BHP i przeciwpożarowych nie wspomnę, bo oczywista, że były wyższe... ;)

 • papyr

  Oceniono 21 razy 21

  Tak, byl to kiedys wegierski zamek, mieszkala tam rodzina Andrassy, ale nigdy nie mial wegierska nazwe. Po wegiersku nie powie sie Szep domb, tylko Krasznahorka. Ta nazwa jest slowacka jak byk. To po pierwsze. Krasna horka to zamek wyjatkowo piekny, z fascynujacymy interierami, ktore moze ulegly trwalemu poszkodowaniu, czyli jako Slowakowi chce sie mi wyc od rozpaczy. To po drugie. I na Slowacji byly w weekend wybory, ktore tez skonczyli sie tragicznie. To po trzecie.

 • az555

  Oceniono 7 razy 1

  ostatnio,jak mnie upolował słowacki gliniarz,to powiedziałem-żeby ich wypaliło.No,ale miałem na myśli kawałek zamku .No ,może połowę. Ale nie cały :(((

 • az555

  Oceniono 9 razy 7

  Co robił w tym czasie piroman-synuś adwokata z Warszawy?

 • nie-tak

  Oceniono 7 razy 5

  O ogniu na Słowacji gazeta napisała ale o wyborach na Słowacji gazeta milczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje