Ogień strawił jeden z najcenniejszych zamków Słowacji. Straty są niewyobrażalne

Ogień strawił jeden z najcenniejszych zamków Słowacji. Straty są niewyobrażalne

Ogień strawił jeden z najcenniejszych zamków Słowacji. Straty są niewyobrażalne (twitter.com)

Katastrofalny pożar zniszczył jedną z najcenniejszych pamiątek kulturowych Słowacji - gotycki zamek Krasna Horka położony w odległości 8 kilometrów od Rożniawy na południu kraju. Straty są niewyobrażalne. Prawdopodobną przyczyną pożaru było wypalanie trawy w pobliżu zamku.
W gotyckim zamku, odbudowywanym nakładem całego narodu przez kilkanaście lat, znajdowała się wspaniała ekspozycja mebli i kolekcja broni. Od pożaru zajął się najpierw dach górnej części gotyckiego zamku. Drewniane belki zapadły się do wnętrza, niszcząc zabytkowe, autentyczne średniowieczne komnaty. Część eksponatów zdołano uratować.

Nie wiadomo, czy ocalał obraz Czarnej Madonny: Krasnogórskiej Pannny Marii, który jest celem krajowych i zagranicznych pielgrzymek. W akcji gaszenia pożaru wzięło udział kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej, kilka śmigłowców i jednostka wojsk chemicznych. Ranny został jeden ze strażaków.

"Pierwsze informacje o pożarze pojawiły się około 13.30. Zdaniem miejscowych ogień pojawił się znikąd. W ciągu 10 minut palił się już cały dach" - podał portal tvnoviny.sk.

Przewodnicy zdołali, na szczęście, wyprowadzić zwiedzających bocznymi wejściami. Stanislav Peti - szef akcji ratunkowej powiedział, że prawdopodobną przyczyną tragedii było wypalanie trawy w pobliżu zamku przez grupę romskich chłopców. Ogień przerzucił się na dachy zabudowań.

Sztab kryzysowy

Trwa dogaszanie pożaru, ale już teraz wiadomo, że straty są bardzo duże. Nawet te pomieszczenia, które nie padły ofiarą ognia, są zadymione i zalane wodą. Powołano sztab kryzysowy.

Na miejsce tragedii przybyli szef MSW Daniel Lipszyc i minister kultury Daniel Krajczer.

Gotycki zamek Krasna Horka został zbudowany w XIV wieku na wysokiej stromej górze. Przebudowany w renesansowym stylu stał się reprezentacyjnym obiektem muzealnym już w roku 1906. Po ukończeniu renowacji w roku 1992 należał do najlepiej utrzymanych obiektów historycznych na Słowacji.

Zobacz także
 • Pożar opon w Kuwejcie Gigantyczny pożar. Miliony opon spłonęły w Kuwejcie [WIDEO]
 • Pożar na zamku Krasna Horka Media: Pożar zamku spowodowali dwaj chłopcy - zostawili niedopałki
Komentarze (317)
Ogień strawił jeden z najcenniejszych zamków Słowacji. Straty są niewyobrażalne
Zaloguj się
 • play100cen

  Oceniono 66 razy 54

  Wypalanie traw we współczesnych czasach w Europie jest czynnością podejmowaną przez osoby upośledzone umysłowo. Takie praktyki mogły być zrozumiane (nie usprawiedliwione, ale zrozumiane) kilkadziesiąt, kilkaset lat temu, albo w regionach świata, gdzie ludzie żyją w ciemnocie.

  Dziś każdy mieszkaniec cywilizowanego świata wypalający trawy powinien zostać poddany opiece psychiatrycznej.

 • gsmolarz

  Oceniono 64 razy 50

  Już 166 przygłupów kliknęło fejsbukowe "Lubię to"... Naprawdę lubicie, że się spalił ten zamek? No to gratuluję odmóżdżenia

 • marpiosko

  Oceniono 42 razy 42

  Uwzględniając"sympatię".jaką nasi południowi sąsiedzi mają do cyganów,to jak tam nie będzie po tym numerze jakiegoś pogromu,to będzie cud!

 • el_bigos

  Oceniono 53 razy 41

  u nas też mamy co roku kooorwa takich mądrych z tym wypalaniem traw, największy debilizm kultywowany bez sensu z dziada i pradziada, najbardziej bezsensowna czynnośc jaką wykonują skretyniali rolinicy

 • jozalo65

  Oceniono 42 razy 40

  Slowacy maja bardzo wiele zamkow. Jest czego pozazdroscic. Przed paru laty bylem na Krasnej Horce. Niesamowita ekspozycja broni. Napewno pozar zniszczyl sporo cennych i wartosciowych przedmiotow. Niepowetowane straty. A swoja droga wypalanie trawy jest zabronione i karalne. Rolnicy do dzis wypajaja trawy niewiedziac przy tym, ze narazaja sami siebie na straty materialne jak i sieja ogromne spustoszenie w ekosystemie. Przyroda jest na tyle silna, ze sama sobie poradzi ze stara trawa. Niemyslicie!!!??

 • uczta_baltazara

  Oceniono 61 razy 37

  Cóż za urzekająca poprawność polityczna :)))) "romscy chłopcy" - po prostu powala.

 • lider4

  Oceniono 41 razy 37

  Cyganie po tej historii zostaną prawdopodobnie deportowani z terytorium Słowacji.

 • kerkopithekion

  Oceniono 37 razy 35

  wielka strata, współczuję Słowakom
  tak mało zostało tych świadectw dawnych czasów... a przecież to jest historia ludzkości, nasza historia
  nawet odtworzenie tego zamku nic nie da - takie autentyczne stare budowle mają jakiś specjalny klimat
  bardzo szkoda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje