Wyciek zdjęć rzeczy ofiar katastrofy smoleńskiej? Zdjęcia są od 1,5 roku na stronie "Super Expressu"

09.03.2012 18:57
Komentarz z linkami na niezależnej - w tle zdjęcia... wyciek?

Komentarz z linkami na niezależnej - w tle zdjęcia... wyciek? (fot. Filip Połoska)

Linki do ok. 60 zdjęć przedmiotów należących do ofiar katastrofy smoleńskiej pojawiły się dziś w komentarzu gościa Niezaleznej.pl. Serwis Tomasza Lisa Natemat.pl podniósł alarm: - Doszło do wycieku! Ktoś wykradł fotografie i nie miał skrupułów, by umieścić je w sieci. Tymczasem - jak ustaliliśmy - wszystkie te zdjęcia od 2010 r. są dostępne w serwisie "Super Expressu".
Na stronie serwisu Niezalezna.pl (związanego z "Gazetą Polską") pod jednym z artykułów pojawił się anonimowy komentarz, a w nim linki do ok. 60 zdjęć pokazujących przedmioty należące do ofiar katastrofy smoleńskiej. Są wśród nich legitymacje agentów BOR, dokumenty, fragmenty ubrań czy telefonów. Niepodpisany gość portalu umieścił fotografie na popularnej stronie służącej do publikowania zdjęć i obrazków w sieci, a linki wkleił w komentarz.

Serwis Natemat.pl rozpętuje burzę

Już kilkadziesiąt minut później serwis Tomasz Lisa Natemat.pl, napisał na czołówce, że doszło do wycieku zdjęć, które ktoś najprawdopodobniej wykradł z prokuratury i bez skrupułów umieścił w sieci. Artykuł został zilustrowany kilkoma zdjęciami. Wyciek zdjęć stał się wiodącym tematem serwisu Natemat.plPublikacja zdjęć wzburzyła czytelników. Pod tekstem pojawiło się kilkanaście komentarzy tych, którzy stwierdzili, że serwis "żeruje na tragedii smoleńskiej".

Głosy oburzenia pojawiły się też na Twitterze. Prawicowa publicystka Joanna Lichocka napisała: "Natemat żeruje na katastrofie smoleńskiej. Zdjęcia, które ktoś dał na forum Niezależnej, usunięto, ale ci grzeją i publikują. Żałosne draństwo". W podobnym tonie oburzał się Marek Magierowski z tygodnika "Uważam Rze".

Naczelny Natemat.pl: "Po tej publikacji nikt w przeciek nie wątpi"

Natemat.pl zdjęcia szybko usunął, pojawił się natomiast komentarz redaktora naczelnego: - Opublikowaliśmy zdjęcia ze Smoleńska nie dlatego, żeby szokować i nie w trosce o oglądalność. Bardzo starannie wybraliśmy takie, które były maksymalnie neutralne. Ale i tak nie uniknęliśmy kontrowersji - napisał w komentarzu Tomasz Machała red. naczelny Natemat.pl. - Zdjęcia opublikowaliśmy tylko po to, by udowodnić, że doszło do przecieku. Po tej publikacji nikt w przeciek nie wątpi, prokuratura wojskowa zajęła się sprawą. Uznaliśmy, że osiągnęliśmy cel i dlatego zdjęliśmy ze strony zdjęcia i zostawiliśmy sam tekst.

Niezalezna.pl: "To może być prowokacja wymierzona w nasz portal"

Głos redakcji na temat zdjęć pojawił się także na stronie Niezalezna.pl. - W kilku komentarzach pojawiły się linki do zdjęć przedmiotów i dokumentów należących do ofiar katastrofy smoleńskiej. Na jednej z fotografii widać teren katastrofy z porozrzucanymi ciałami. Z opisów niektórych zdjęć, których część została zrobiona tuż po tragedii, jednoznacznie wynika, że są to dowody rzeczowe prokuratury - czytamy w komentarzu redakcji. - Nie wiemy, czym kierowała się osoba, która zamieściła w naszym portalu komentarze zawierające linki do takich fotografii, ale bez względu na intencje, z oczywistych przyczyn zostały one usunięte. Nie wykluczamy, że zamieszczenie linków miało charakter prowokacji wymierzonej w nasz portal -dodają autorzy .

Wyciek? Prowokacja? Zdjęcia są od 1,5 roku w internecie i zostały opublikowane w książce

Jeśli faktycznie nastąpił wyciek zdjęć pokazujących przedmioty należące do ofiar katastrofy smoleńskiej, to - jak ustaliła Gazeta.pl - miał on miejsce półtora roku temu i uszedł uwadze wszystkich.

Skopiowaliśmy zdjęcia umieszczone w linkach (w owym anonimowym komentarzu pod artykułem w Niezaleznej.pl) i po prostu wrzuciliśmy je do wyszukiwarki Google.

Okazuje się, że wszystkie te zdjęcia są od dawna dostępne w internecie. Pojedyncze - pojawiały się na stronach portali informacyjnych, ale gros z nich opublikował "Super Express" na swojej stronie internetowej jeszcze w październiku 2010 r. jako ilustracje kolejnych tekstów. Co więcej - zdjęcia te zostały również opublikowane w książce "Kto naprawdę ich zabił" napisanej przez dziennikarzy "Super Expressu", wydanej ponad rok temu przez wydawnictwo Pandora.

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • emhyrion

  0

  Te zdjęcia już dawno temu powinny być dostępne w sieci. Są straszne, przygnębiające, wstrząsające i okropne. Kto nie chce, nie ogląda. Kto chce, czuje się na siłach, patrzy i widzi. Co widzi? Zwłoki. Szczątki, kawałki zwłok.
  Opublikowanie takich zdjęć dwa lata temu zamknęło by usta wszystkim debilom krzyczącym o dobijaniu prezydenta strzałem z pistoletu. Dziś nie było by walki politycznej nad zwłokami. Łatwiej byłoby zrozumieć, czemu w trumnach są niewłaściwe szczątki. Moim zdaniem składanie 96 osób z puzzli niestety musiało doprowadzić do błędów.
  Tymczasem dziś banda oszołomów cynicznie wykorzystuje fakt, że zdecydowana większość społeczeństwa nie jest w stanie sobie wyobrazić różnicy między zwłokami z katastrofy lotniczej z ofiarami dajmy na to wypadku samochodowego i wierzą jak dzieci, że tam ktoś przeżył...

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 2 razy 2

  "Joanna Lichocka napisała: "Natemat żeruje na katastrofie smoleńskiej. Zdjęcia, które ktoś dał na forum Niezależnej, usunięto, ale ci grzeją i publikują. Żałosne draństwo". W podobnym tonie oburzał się Marek Magierowski z tygodnika "Uważam Rze""
  Hmm to wszystkie zdjecia z obozow koncentracyjnych lub ukazujace masowe groby zdjecia z katynia szczatki mundurow czy kawalki kosci , sa dranstwem bo wszystkie zeruja na czyjejs tragedi.

 • kylax1

  Oceniono 5 razy 3

  A co w tym takiego przerażającego? Kawałek munduru i inne przedmioty.

 • maja2005

  Oceniono 13 razy 9

  Rozumiem, że w ten sposób pan T.Lis rozpoczął kampanię reklamową swojego nowego portalu. Teraz wszyscy będą na niego wchodzić w poszukiwaniu zdjęć ze smoleńska. My te sztuki znamy, bo my tez pozycjonujemy.

  Panie T.Lis - kompletna żenada - i pan po trupach na Wawel?

 • gorzknik

  Oceniono 5 razy 3

  Mnie czyjeś osobiste rzeczy nie interesują. Nawet gdyby z tymi rzeczami była dostępna jakaś strona, to musiałaby dotyczyć osoby z grona moich najbliższych, żeby mnie ona zainteresowała.
  Poza tym sprawa dotyczy czyjejś tragedii, a zdrowy umysł nie będzie się interesował "zaglądaniem" komuś do kieszeni. Niemniej oczywiście leży to w gestii sumienia i zwykłej przyzwoitości.

 • x2468

  Oceniono 6 razy 4

  Czy przypadkiem nie wynoszenie tajnych materiałów z śledztwa udowodniano Pasionkowi?

 • szeregowy_agent

  Oceniono 11 razy 11

  No i mają reklamę w całej prasie! Za darmo!

 • mia-zga

  Oceniono 7 razy 7

  Czy Lis i ten jego "portal" jest aż tak żałosny, że musi sięgać po takie sztuczki?
  Pewnie sami wrzucili te zdjęcia na Niezależną, by potem uderzyć w to swoje święte oburzenie.

  DNO!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje