Umieranie w hospicjach będzie płatne? Są nowe przepisy

- Czy za opiekę w hospicjach trzeba będzie płacić? Nowe przepisy nakazują organizacjom non profit zmienić się w przedsiębiorstwa - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Hospicjum św. Łazarza w Krakowie rocznie opiekuje się ok. 500 terminalnie chorymi, czyli osobami, którym medycyna nie jest już w stanie pomóc. Jeszcze więcej osób - ok. 700 - korzysta z pomocy hospicyjnych lekarzy, pielęgniarzy i psychologów w swoich domach. Kontrakt z NFZ na ten rok to 2,7 mln zł. Te pieniądze pokrywają tylko połowę kosztów. Reszta pochodzi z darowizn, zbiórek publicznych i odpisów podatkowych na organizacje pożytku publicznego.

Spośród 113 hospicjów prowadzonych przez stowarzyszenia i fundacje 73 mają kontrakty z NFZ. Pozostałe finansują pomoc umierającym z tego, co uzbierają. Boją się jednak, że od lipca nie będą mogły już korzystać z jednego procentu i darowizn. Bo nowa ustawa o lecznictwie zakłada, że każda organizacja non profit świadcząca usługi medyczne musi formalnie być przedsiębiorstwem.

Cały tekst w serwisie internetowym "Gazety Wyborczej".

Komentarze (63)
Umieranie w hospicjach będzie płatne? Są nowe przepisy
Zaloguj się
 • kulszowa

  Oceniono 14 razy 12

  WITAMY W POLSCE !!! No to cos nowego - zarabianie na nie jeszcze trupach ,ale juz prawie . Wzory dla tych nowych przedsiebiorstw dzialalnosci sa ,jak znalazl sprzed 70 lat. Jak taki delikwent nie ma kasy na umieranie to np.rozebrac takiego do naga i wystawic na mroz ,a w akcie zgonu wypisac ,jako przyczyne smierci przeziebienie ,zapalenie pluc co bedzie zgodne z prawda . Zreszta ,zeby nie obciazac sie finansowo przez takich golodupcow jest jeszcze dziesiatki innych skutecznych sposobow skoro nie ma juz z takiego zadnego kasowego pozytku .Tych kasiastych wiadomo - utrzymywac przy zyciu ile sie tylko da .Bnes is bisnes !!!!!.
  Wstretne panstwo !!!!.

 • caido

  Oceniono 14 razy 12

  Brawo. Niech Wszechmogący Rynek to ureguluje. Nie może być tak, że ktoś cierpi i umiera i nie ma z tego żadnego zysku.

 • truten.zenobi

  Oceniono 13 razy 11

  tak! tak! to katolicka troska o życie narodzone ...

  prawda jest taka że tego typu instytucji jest tragicznie mało, a są bardzo potrzebne gdyż praktycznie nikogo nie stać na zapewnienie odpowiedniej opieki osobom ciężko chorym, i pewnie nikt nie wie nawet jak samemu się taką osobą opiekować. często niemożliwe jest też pogodzenie pracy z opieką nad taką osobą.

  nfz postawił sobie kolejny pałac ale na lekach, diagnostyce, leczeniu i opiece szuka oszczędności.
  dla mnie jest to uśmiercanie ludzi poprzez odmowę leczenia - coś czego nie mogę zrozumieć. jak to się dzieje że katolicki kraj "niosący odnowę moralną", w którym robiono takie szopki jeśli chodzi o aborcję i eutanazję, dopuszcza do takich rzeczy?

 • xelene

  Oceniono 12 razy 10

  brawo :zarabianie na umierajcych ...tego jeszcze nie bylo.I ew. pewnie cicha sugestia lekarza :niech sie pan/pani zgodzi na autanazje bo rodzina zbankrutuje przez Pana/Pania.
  Slodkie i jakie urocze

 • zawszezlosliwy

  Oceniono 11 razy 9

  Tak wygląda empatia pana Arłukowicza :-( Ten pan pracował na pediatrycznej onkologii ?

 • apache5

  Oceniono 11 razy 9

  PRZEDSIĘBIORSTWO z opłatą 6 tys./m-c od pacjenta ??? To już od razu eutanazja tych biednych, schorowanych ludzi .

 • mandaryna.1

  Oceniono 10 razy 8

  Dokładnie jak "kulszowa".Przed II wojną światową w Polsce było to samo,bieda aż piszczała,bałagan w Sejmie,niewyobrażalna władza kleru,korupcja.Wiem to wszystko od rodziców.Paradoksalnie okres po II wojnie światowej był wybawianiem dla wielu milionów Polaków i szansą na godne życie.Bo czyż tak nie było? A teraz? A teraz chyba nie muszę pisac co jest dla hołoty a co dla nowobogackich chamów.

 • frajtak

  Oceniono 10 razy 8

  Chcieliście neoliberalną gospodarkę? No to macie. Wszystko jest przedsiębiorstwem. Wszystko to biznes. Finansjalizacja zabije ten świat.

 • bogdan_mowi_bankowy

  Oceniono 10 razy 8

  A czy jak już zostaną przedsiębiorstwami to w rubryce działalność będą mogli wpisać: handel skórami? Niewątpliwie zwróciło to by im część kosztów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje