Umieranie w hospicjach będzie płatne? Są nowe przepisy

28.02.2012 06:00
- Czy za opiekę w hospicjach trzeba będzie płacić? Nowe przepisy nakazują organizacjom non profit zmienić się w przedsiębiorstwa - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Hospicjum św. Łazarza w Krakowie rocznie opiekuje się ok. 500 terminalnie chorymi, czyli osobami, którym medycyna nie jest już w stanie pomóc. Jeszcze więcej osób - ok. 700 - korzysta z pomocy hospicyjnych lekarzy, pielęgniarzy i psychologów w swoich domach. Kontrakt z NFZ na ten rok to 2,7 mln zł. Te pieniądze pokrywają tylko połowę kosztów. Reszta pochodzi z darowizn, zbiórek publicznych i odpisów podatkowych na organizacje pożytku publicznego.

Spośród 113 hospicjów prowadzonych przez stowarzyszenia i fundacje 73 mają kontrakty z NFZ. Pozostałe finansują pomoc umierającym z tego, co uzbierają. Boją się jednak, że od lipca nie będą mogły już korzystać z jednego procentu i darowizn. Bo nowa ustawa o lecznictwie zakłada, że każda organizacja non profit świadcząca usługi medyczne musi formalnie być przedsiębiorstwem.

Cały tekst w serwisie internetowym "Gazety Wyborczej".

Komentarze (63)
Zaloguj się
 • wieguz

  0

  To się w głowie nie mieści. Ci co teraz nas "uszczęśliwiają" tak genialnymi ustawami obalali komunę jako "nieludzki system". Ale za komuny nikomu oprócz kleru nawet nie przyszło by do łba żeby na największym nieszczęściu ludzkim jakim jest umieranie zarabiać! Wręcz przeciwnie starano się maksymalnie ulżyć i pomóc. No to który system jest nieludzki?! Po co i dla kogo został zmieniony?!

 • onefoks

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Tusk jak narazie dopieprza Pan tylko tym szarakom zaczynamy mieć tego dość.

 • wolnawola41

  Oceniono 2 razy 2

  Niema nic za darmo - nawet modlitwa! A myślenie ma przyszłość!

 • towarzysz7

  Oceniono 4 razy 2

  Widziały gały kogo wybierały do Sejmu i na Prezydenta RP! Skoro się wybrało partie liberalno-libertyńskie do Parlamentu RP, wierząc ich kłamstwom wyborczym nie po raz pierwszy, to się ma za swoje! Hospicja to przeżytek socjalny starej Europy a teraz mamy nowoczesność kołchozową w UE. A więc nie ma co płakać i żalić się tylko pracować aż do śmierci a jak się zachoruje to należny szybciutko umierać, to będzie czyn patriotyczny wobec Polski i rządzącej nią "partii miłości". A wasze składki zdrowotne i ZUS, były i są zbierane nie dla was polska "hołoto wyborcza", jak to ma w zwyczaju mówić dobrodusznie o swoim Narodzie pewien "zasłużony" dla PO profesor, ale mają służyć dobru nowej polskiej rasy "lokajów europejskich" tzn. wybrańcom narodu z PO-PSL.

 • andrzej-01

  Oceniono 1 raz 1

  Umieranie w hospicjach będzie płatne?, nieboszczyk zapłaci?

 • drakaina

  Oceniono 3 razy 1

  Czy ktoś w tym kraju mógłby _pomyśleć_ zanim wprowadzi jakiś przepis??? Chora biurokracja to ostatni krzyk mody ustawodawców.

 • romikus

  Oceniono 5 razy 1

  Na chodniku!!! W wolnej Polsce za darmo można umierać na chodniku, na ulicy, w rynsztoku, na śmietniku!

  Ludzie należy się cieszyć że umieracie w wolnej demokratycznej Polsce a nie zniewolonym i znienawidzonym PRL-u.

 • lukrezia

  Oceniono 4 razy 2

  Co za sk..... śmiertelnie chorym ludziom odmawiają prawa do opieki. To po to co roku odprowadzam 1% podatku na Hospicjum, żeby banda rudych lisów miała co żreć??

 • villiers

  Oceniono 6 razy 6

  Umieranie za pieniądze. No to szykuje nam się długowieczność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje