Korweta "Gawron" nie powstanie. Idą wielkie zmiany w polskim wojsku?

24.02.2012 12:20
Tak miała wyglądać korweta Gawron

Tak miała wyglądać korweta Gawron (fot. STOCZNIA MARYNARKI WOJENNEJ)

Donald Tusk resort po resorcie podsumowuje 100 dni rządu. Po rozmowach min. z Tomaszem Siemoniakiem premier zapowiedział dalszą racjonalizację wydatków MON, m.in. zamknięcie kosztującego miliony zł procesu budowy korwety "Gawron".
- Główne zadanie, a właściwie obsesja ministra Tomasza Siemoniaka, będzie kontynuowane. To racjonalizacja wydatków MON - powiedział premier Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem MON. Według premiera w ostatnich miesiącach nastąpiło "radykalne zwiększenie wydajności" środków wydawanych przez ministerstwo. - Czyli zwiększenie obronności - dodał Tusk. Z kolei jako przykład oszczędności podał "radykalne zmniejszenie ilości kapelanów wszystkich wyznań". W ostatnich latach rosła liczba kapelanów, a żołnierzy malała.

I dodał, że z ministrem Siemoniakiem rozmawiali m.in. "o zamknięciu bezsensownego projektu korwety »Gawron «".

"Gawron" nie powstanie. Co ze stocznią MW?

- Mimo oporów w marynarce i problemów z przyszłością stoczni Marynarki Wojennej utrzymywanie tego projektu nie ma sensu - powiedział Tusk. - Projekt nie będzie kontynuowany - potwierdził potem minister Siemoniak.

"Gawron" miał być pierwszym okrętem z serii liczącej kilka jednostek. Do tej pory prace kosztowały MON ponad 400 mln zł; aby je ukończyć, trzeba jeszcze - według resortu - sporo ponad 1 mld zł. Budująca Gawrona Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni jest w stanie upadłości.

Zmiany w wojsku: śmigłowce, samoloty transportowe, podwyżki

Minister Siemoniak mówił na wspólnej konferencji z Tuskiem o planach modernizacyjnych polskiej armii. - Na pierwszym miejscu jest przetarg na śmigłowce wielozadaniowe - powiedział szef MON. Dodał, że zapadał decyzja, by nie remontować wysłużonych fregat znajdujących się w polskiej flocie wojennej. Zapowiedział za to zakup kolejnych samolotów transportowych, potwierdził, że każdy żołnierz otrzyma podwyżkę 300 zł, wzrośnie też dodatek motywacyjny. MON chce też odchudzić struktury dowódcze polskiej armii.

"Więcej wojska w wojsku"

- Podjęte zostały prace nad konsolidacją dowodzenia na szczeblu centralnym. Konsolidacja powinna przynieść znacznie lepszą jakość dowodzenia i znaczące oszczędności. Chciałbym, by oznaczało to, że jest więcej wojska w wojsku - mówił Siemoniak na konferencji prasowej.

Zmiany w wojsku obejmują też powołanie reprezentacji oficerów i szeregowych, projekt ustawy, która zniesie tożsamość stopnia wojskowego z zajmowanym stanowiskiem i powołanie komitetu ds. rannych i poszkodowanych. Siemoniak podkreślił też, że uruchomiony już został ramowy program wdrażania wniosków z raportu ws. katastrofy smoleńskiej.

Zobacz także
 • W listopadzie 2001 r. premier Leszek Miller przyjechał do Gdyni na uroczystość położenia stępki pod pierwszą korwetę typu 'Gawron' - ORP 'Ślązak'. Miała być gotowa w 2005 r. Wycinanie stoczni Gawronem. "Nie musimy wydawać miliarda"
Komentarze (393)
Korweta "Gawron" nie powstanie. Idą wielkie zmiany w polskim wojsku?
Zaloguj się
 • kalfas2

  Oceniono 40 razy 28

  zaraz dowiemy sie ze dostaniemy jakis staroc z USA w darze, i wszystkie polskojezyczne media beda pisac o wielkiej przyjazni polsko-amerykanskiej. Oczywiscie za pare miesiecy konieczny bedzie remont i modernizacja lajby za kase za jaka mozna by dokonczyc tego Gawrona i kupic jeszcze jeden okret, -ale o tym bedzie juz cicho-sza.

 • maddrake

  Oceniono 39 razy 25

  Całe moje szkolne życie na lekcjach historii wpajano mi, że jedną z głównych przyczyn klęski wrześniowej 1939 była zbyt mała ilość sprzętu jaki wówczas posiadała Polska armia. Jeżeli popatrzymy na stan naszego uzbrojenia w 1939 roku vs to czym nasza armia dysponuje dzisiaj to obawiam się, że przy naszych obecnych możliwościach kampania wrześniowa nie trwałaby nawet tygodnia, dość powiedzieć, że dzisiaj dysponujemy zerową ilością niszczycieli, (przed wojną 5, w kampanii wrześniowej udział wziął 1) posiadamy za to 2 mocno przestarzałe fregaty z amerykańskiego demobilu, 1 w miarę nowoczesny okręt podwodnym 877E, typu Kilo w spadku po PRL i 4 sztukami mocno przestarzałych okrętów klasy Kobben (przed wojną 5 na prawdę nowoczesnych jednostek). W armii lądowej dumę stanowią nasze siły pancerne uzbrojone w 128 Leopardów z niemieckiego demobilu, 232 czołgi T91 Twardy, które w starciu z wymienionymi Leopardami nie mają większych szans no i 540 sztuk czołgów T72, które mogą służyć obecnie wyłącznie za ruchome cele do artyleryjskich ćwiczeń nowoczesnych czołgów zarówno ze wschodu jak i zachodu. Wystarczy powiedzieć, że był to podstawowy czołg armii Saddama, która jak wiadomo dość szybko zakończyła swoją nędzną egzystencję (dla porównania przed wojną mieliśmy 800 sztuk czołgów, fakt, że głównie mocno leciwych jak obecnie). Siły powietrzne Polski to obecnie około 260 samolotów, z czego mających jako taką wartość bojową samolotów MIG 29, SU22 i F16 to zaledwie 124 sztuki (przed wojną 400 samolotów). No i jak tu nie powiedzieć, że poszła w las nauka, Polak przed szkodą i po szkodzie głupi, etc. Entuzjastom liczącym na sojuszników również polecam przypomnienie sobie historii 1939 - 1945 ze szczególnym uwzględnieniem kampanii wrześniowej, Jałty, Poczdamu i Teheranu.

 • no4nwo

  Oceniono 23 razy 23

  tia...

  mini sterstwo "obrony narodowej".

  kiedyś, kiedy jeszcze czytałem "NIE", takich historii dostarczał andrzej rozenek, były dziennikarz tej gazety. to, co się dzieje w tym resorcie, to, jak się gospodaruje pieniędzmi... ku... szlag jasny człowieka trafia jak się czyta takie rzeczy. oczywiście żadnej ściemy, rzetelna dziennikarska robota, wszystko poparte oficjalnymi dokumentami.

  kto chce, niech pogrzebie w archiwum "NIE".

  a to tylko jedno z polskich hehehehe mini sterstw. obywatelu, państwo polskie spuszcza twoje ciężko zarobione pieniądze z gównem.

 • wojtek2784

  Oceniono 25 razy 21

  To jest obraz nędzy III Rzeczpospolitej i tego rządu wasali globalizmu. Polska to protektorat kolonialistów , którzy narzucają kolaborantom decyzje , a kolaboranci z PO-PSL te decyzje wykonują .
  Polska , kraj z 500 km granicą morską nie może dokończyć budowy jednego okrętu ? To jest obraz nędzy .

 • hydroxymetan

  Oceniono 23 razy 21

  No i gitara. Korwetę zezłomować, a za pieniądze kupić wszystkim urzędnikom strzelające długopisy i w razie draki będą nas bronić. W końcu jest ich 2,5x więcej niż wojska i policji razem wziętych.

 • 4v

  Oceniono 25 razy 17

  na kupowanie rakiet od amerykanów, za miliardy dolarów, to pieniądze są.

  na własny program militarny, za marne miliony złotych, pieniędzy nie ma.

  TUSK się sprzedał, koncernom, obcym rządom, straciłem do tego gościa resztki szacunku.
  NIGDY, absolutnie NIGDY nie zagłosuję na PO, póki w tej partii będzie TUSK i reszta sprzedajnych politykierów.

 • kwa_mac

  Oceniono 31 razy 17

  Okręty zaczniemy budować, gdy odzyskamy niepodległość. Obecnie Polską rządzi Watykan, który doi nas bezlitośnie. Mućka już prawie zdycha, a klechy ciągną za wymiona, jakby byli w amoku. Wiedzą, że to już ostatnie pociągnięcia...
  Obawiam się, że sławna buzkowa dziura budżetowa jest zaledwie kropeczką w porównaniu z dziurskiem, które się przed nami ukrywa. Stąd te kolosalne podatki pośrednie i akcyzy. Stąd te "oszczędności" na niespotykaną dotąd skalę.
  Powatarzam, gdy oderwiemy kościelny łeb od państwowego cycka, to pieniędzy wystarczy nie tylko na przyzwoitą marynarkę wojenną.

 • topix

  Oceniono 31 razy 15

  Tusk przegrał walkę z bezrobociem zgodnie z założeniami, nawet tuskobus jest importowany, Polacy maja nie mieć pracy i mieszkać w lasach i płacić haracz za CO2 Niemcom i Francuzom, taki jest wieloletni program tego nierzadu.

 • topix

  Oceniono 27 razy 15

  to błąd, bo w branży zbrojeniowej można korzystać z pomocy publicznej, włąsnie w ten sposób można było też uratować stocznie zlecając im zadania zbrojeniowe a rezygnując z branzy cywilnej, jesteście barany w tym żądzie, ile trzeba kasy by zwodować i w miarę wykończyć tę łódkę. jesteście mega barany, zrezygnujcie z drogiego wyposażenia, byleby pływała, a może potem się coś dokupi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje