Tusk apeluje do europejskich przywódców: Odrzucić ACTA

17.02.2012 15:08
Donald Tusk

Donald Tusk (TVP INFO)

Premier Donald Tusk zaproponował przywódcom partii należących do frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim odrzucenie ACTA w kształcie wynegocjowanym przez Komisję Europejską.
Premier Donald Tusk zaproponował Europejskiej Partii Ludowej - frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należy Platforma Obywatelska - odrzucenie porozumienia ACTA. Premier postuluje też rozpoczęcie głębokiej debaty na temat ochrony praw autorskich.

List do przywódców partii

- Wysłałem dzisiaj list do wszystkich przywódców partii, które współpracują z PO i PSL w ramach tzw. Europejskiej Partii Ludowej - to są wszyscy premierzy, pani kanclerz Niemiec, prezydenci niektórych państw i szefostwo EPL - z propozycją odrzucenia ACTA w tym kształcie, jaki został wynegocjowany przez Komisję Europejską i pod którym także my złożyliśmy podpis, i przeprowadzenie zdecydowanie głębszej debaty niż do tej pory, zanim podjęlibyśmy pozytywne decyzje o jakichś regulacjach - poinformował premier podczas piątkowej konferencji prasowej.

"Popełnialiśmy błędy"

Tusk powiedział, że porozumienie ACTA nie odpowiada wymogom XXI wieku. - Dochodzimy coraz bardziej do wniosku, że podobnie jak nasz punkt widzenia i moje stanowisko sprzed miesięcy, tak i samo ACTA nie odpowiadają rzeczywistości XXI wieku, że (...) chronienie praw własności wywiedzionej - jeśli chodzi o metody - z doświadczeń XX-wiecznych nie przystaje do rzeczywistości, w której internet stał się przestrzenią, jeśli nie dominującą, to współistotną tej przestrzeni realnej - powiedział szef rządu.

Tusk przyznał, że stanowisko w sprawie ACTA przygotowane przez polskich urzędników w ostatnich kilku miesiącach było nieprzemyślane. Ale - jak dodał - ważne jest, aby po poznaniu nowych faktów móc sformułować mądrzejsze stanowisko.

"Nie miałem racji"

Tusk oświadczył wprost, że nie miał racji w sprawie umowy handlowej ACTA. - Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak głębokiej istoty, wręcz cywilizacyjnej, dotykamy, zajmując się sprawą opisaną w ACTA - powiedział szef rządu.

Premier zaznaczył, że "nikt nie lubi zmieniać zdania", ale - jak podkreślił - "grzechem jest trwać w błędzie", a nie zmienić zdanie, gdy są do tego oczywiste przesłanki. Jak dodał, nie ukrywał od wielu dni i dziś też może to potwierdzić: "Nie miałem racji".

Tusk zastrzegł jednak, że nie twierdzi, iż przeciwnicy ACTA mają rację w stu procentach. - Przekonują mnie argumenty i moja lawinowo rosnąca wiedza; nie ukrywam, że tych ostatnich kilka tygodni sprawą ACTA zajmuję się od rana do wieczora - powiedział. Jak mówił, to, że jego stanowisko w sprawie ACTA ewoluuje, było widać od wielu dni.

"ACTA jest już martwe"

Wcześniej europosłowie PO uczestniczyli w naradzie z premierem. Dotyczyła ona debaty nad porozumieniem ACTA w Parlamencie Europejskim. - Nie tylko będziemy przeciw, ale też będziemy namawiać do tego naszych kolegów z frakcji. ACTA jest więc martwe, świadczy o tym układ w Parlamencie i nasze przejście na stronę przeciwników umowy -powiedział "Gazecie Wyborczej Kraków" poseł Bogusław Sonik .

Kto podpisał ACTA?

22 kraje unijne, w tym Polska, podpisały ACTA 26 stycznia w Tokio. W imieniu UE podpis pod umową złożył ambasador unijny w Tokio. O wstrzymaniu ratyfikacji ACTA zdecydowały rządy Polski, Czech i Łotwy, nie podpisały jej jeszcze Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. By umowa weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez PE oraz wszystkie kraje członkowskie. Dopiero wtedy ostateczną zgodę wyda Rada UE (wstępną zgodę wydała jesienią ub.r.). 1 marca w PE ma się odbyć tzw. wysłuchanie dotyczące ACTA.

Zobacz także
Komentarze (529)
Zaloguj się
 • darius112

  Oceniono 116 razy 100

  Dlatego podpisaliśmy ACTA żeby teraz zaapelować aby to odrzucić. To trochę tak jak z premią za Stadion Narodowy. Dajmy premię Keplerowi a potem zaapelujmy do jego sumienia żeby nie brał. Trudno odmówić logiki naszemu premierowi. Zbierało się to doświadczenie w CV czyszcząc kominy.

 • gonebosco

  Oceniono 3 razy 3

  "Polski rząd nie wycofa swojego podpisu z żadnego dokumentu, dlatego że jakaś grupa tego żąda.Taki rząd powinien podać się do dymisji"- mówił premier Donald Tusk podczas debaty w sprawie ACTA zorganizowanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w dniu 6 lutego 2012 roku.

 • p.ilinski1

  0

  Istnieje pewna wyniosłość niezależna od doli; piętno, które nas wyróżnia i jak gdyby przeznacza nas do wielkich rzeczy; cena, jaką bezwiednie dajemy samym sobie. Mocą tej właściwości narzucamy szacunek światu, i ona to zazwyczaj stawia nas wyżej niż urodzenie, godności a nawet zasługa.

 • wieguz

  Oceniono 1 raz 1

  A czy jest coś w czym miałeś rację?
  Kłamstwa, kłamstwa i arogancja! Straszak PiSem i kłamliwe obiecanki bez pokrycia już nie działają. Ludzie przejrzeli na oczy i widzą kłamstwo, nieudolność, kolesiostwo, arogancję i kolaborację z okupantem watykańskim, pozwalając mu bezkarnie zagrabić ponad 60 mld zł naszego majątku!!! I to ma być premier polskiego rządu?!
  Znajdą się taczki dla Tuska i PO-paczki!

 • kaz63

  Oceniono 2 razy 2

  Jak widać, nasz Dobroczyńca zagalopował się i teraz będzie szkał winnych wokół siebie.Powinien ukarać np.
  Szejnfelda.

 • dazzle1

  Oceniono 5 razy 5

  Panie D. Tusk - proszę wycofać podpis pod ACTA (jak było to wielokrotnie postulowane; tak, jest to możliwe). Może wówczas uwierzę, że Pańska deklaracja, to nie zwykłe *ple-ple-ple* w obliczu spadających na łeb i szyję wskaźników popularności.
  Póki co, Pańskie słowa nic nie znaczą. Dużo Pan mówi, a niewiele robi.

 • jamj

  Oceniono 1 raz 1

  Donek wziął sobie do serca słowa Lecha Wałęsy:
  JESTEM ZA, A NAWET PRZECIW.

 • kuzyn_maupy

  Oceniono 1 raz 1

  jak tak dalej pójdzie, to jutro Premier obniży nam wiek emerytalny do 40 lat, a pojutrze zniesie podatki i ZUS..., może wreszcie odkryliśmy ten sposób, jak stać się drugą Japonią w krótkim czasie...

 • mordka0

  Oceniono 1 raz 1

  Tusku ty smieszny jestes, w sumie smieszny to chyba nie do konca trafne okreslenie, absurdalny, groteskowy bedzie lepiej. Czyzbys wreszcie, po 2 tygodniach od podpisania, przeczytal to co podpisales?
  huh, ciezko, naprade ciezko jest nadazyc za tym "wannabe" who?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje