Tusk apeluje do europejskich przywódców: Odrzucić ACTA

17.02.2012 15:08
Donald Tusk

Donald Tusk (TVP INFO)

Premier Donald Tusk zaproponował przywódcom partii należących do frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim odrzucenie ACTA w kształcie wynegocjowanym przez Komisję Europejską.
Premier Donald Tusk zaproponował Europejskiej Partii Ludowej - frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należy Platforma Obywatelska - odrzucenie porozumienia ACTA. Premier postuluje też rozpoczęcie głębokiej debaty na temat ochrony praw autorskich.

List do przywódców partii

- Wysłałem dzisiaj list do wszystkich przywódców partii, które współpracują z PO i PSL w ramach tzw. Europejskiej Partii Ludowej - to są wszyscy premierzy, pani kanclerz Niemiec, prezydenci niektórych państw i szefostwo EPL - z propozycją odrzucenia ACTA w tym kształcie, jaki został wynegocjowany przez Komisję Europejską i pod którym także my złożyliśmy podpis, i przeprowadzenie zdecydowanie głębszej debaty niż do tej pory, zanim podjęlibyśmy pozytywne decyzje o jakichś regulacjach - poinformował premier podczas piątkowej konferencji prasowej.

"Popełnialiśmy błędy"

Tusk powiedział, że porozumienie ACTA nie odpowiada wymogom XXI wieku. - Dochodzimy coraz bardziej do wniosku, że podobnie jak nasz punkt widzenia i moje stanowisko sprzed miesięcy, tak i samo ACTA nie odpowiadają rzeczywistości XXI wieku, że (...) chronienie praw własności wywiedzionej - jeśli chodzi o metody - z doświadczeń XX-wiecznych nie przystaje do rzeczywistości, w której internet stał się przestrzenią, jeśli nie dominującą, to współistotną tej przestrzeni realnej - powiedział szef rządu.

Tusk przyznał, że stanowisko w sprawie ACTA przygotowane przez polskich urzędników w ostatnich kilku miesiącach było nieprzemyślane. Ale - jak dodał - ważne jest, aby po poznaniu nowych faktów móc sformułować mądrzejsze stanowisko.

"Nie miałem racji"

Tusk oświadczył wprost, że nie miał racji w sprawie umowy handlowej ACTA. - Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak głębokiej istoty, wręcz cywilizacyjnej, dotykamy, zajmując się sprawą opisaną w ACTA - powiedział szef rządu.

Premier zaznaczył, że "nikt nie lubi zmieniać zdania", ale - jak podkreślił - "grzechem jest trwać w błędzie", a nie zmienić zdanie, gdy są do tego oczywiste przesłanki. Jak dodał, nie ukrywał od wielu dni i dziś też może to potwierdzić: "Nie miałem racji".

Tusk zastrzegł jednak, że nie twierdzi, iż przeciwnicy ACTA mają rację w stu procentach. - Przekonują mnie argumenty i moja lawinowo rosnąca wiedza; nie ukrywam, że tych ostatnich kilka tygodni sprawą ACTA zajmuję się od rana do wieczora - powiedział. Jak mówił, to, że jego stanowisko w sprawie ACTA ewoluuje, było widać od wielu dni.

"ACTA jest już martwe"

Wcześniej europosłowie PO uczestniczyli w naradzie z premierem. Dotyczyła ona debaty nad porozumieniem ACTA w Parlamencie Europejskim. - Nie tylko będziemy przeciw, ale też będziemy namawiać do tego naszych kolegów z frakcji. ACTA jest więc martwe, świadczy o tym układ w Parlamencie i nasze przejście na stronę przeciwników umowy -powiedział "Gazecie Wyborczej Kraków" poseł Bogusław Sonik .

Kto podpisał ACTA?

22 kraje unijne, w tym Polska, podpisały ACTA 26 stycznia w Tokio. W imieniu UE podpis pod umową złożył ambasador unijny w Tokio. O wstrzymaniu ratyfikacji ACTA zdecydowały rządy Polski, Czech i Łotwy, nie podpisały jej jeszcze Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. By umowa weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez PE oraz wszystkie kraje członkowskie. Dopiero wtedy ostateczną zgodę wyda Rada UE (wstępną zgodę wydała jesienią ub.r.). 1 marca w PE ma się odbyć tzw. wysłuchanie dotyczące ACTA.

Zobacz także
Komentarze (529)
Tusk apeluje do europejskich przywódców: Odrzucić ACTA
Zaloguj się
 • darius112

  Oceniono 116 razy 100

  Dlatego podpisaliśmy ACTA żeby teraz zaapelować aby to odrzucić. To trochę tak jak z premią za Stadion Narodowy. Dajmy premię Keplerowi a potem zaapelujmy do jego sumienia żeby nie brał. Trudno odmówić logiki naszemu premierowi. Zbierało się to doświadczenie w CV czyszcząc kominy.

 • janzenobek

  Oceniono 59 razy 55

  Co za schizol !? Najpierw podpisuje na "TAK", a chwilę potem mówi: ja podpisałem ale Wy tego nie róbcie. Głupi cwaniak bez jaj i własnych poglądów. Trzeba mu powiedzieć Spieprzaj dziadu...
  Za moment się okaże że powie podwyższamy wiek emerytalny do 67 lat, a za rok doda- nie dotyczy polityków, rolników, mundurowych i księży....Won kominy malować.

 • pokemones

  Oceniono 53 razy 51

  ale podpisu nie wycofał, to tak na wszelki wypadek..

 • rydzyk_fizyk

  Oceniono 57 razy 51

  Ooo to już Donald Tusk v. 3.0

  Tak często obraca się o 180 stopni, że trzeba go podłączyć do prądnicy ;)

 • sikiem_prostym

  Oceniono 53 razy 49

  "Przekonują mnie argumenty i moja lawinowo rosnąca wiedza"

  Aż się k..wa usmarkałem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje