Polacy wyróżnieni w konkursie World Press Photo

Wśród wyróżnionych w tegorocznym konkursie World Press Photo są Polacy. Tomasz Lazar zajął drugie miejsce w kategorii "Ludzie i wydarzenia", a Tomasz Gudzowaty trzecie w kategorii "Sport".
- To zdjęcie należy do cyklu o protestach na Wall Street, który nazwałem "United States of Debt" (Stany Zjednoczone Długu). To konkretne zrobiłem w czasie manifestacji na Harlemie, kiedy protestujący blokowali wejście do komisariatu policji. Wtedy też zaczęły się aresztowania - mówi portalowi Gazeta.pl Tomasz Lazar.Jedną z nagród w kategorii "Sport" zdobył Tomasz Gudzowaty za zdjęcie, które zamieszczamy poniżej.Główna nagroda dla Hiszpana

Główna nagrodę w 55. edycji prestiżowego konkursu World Press Photo of the Year 2011. zdobył fotograf "New York Timesa", Hiszpan Samuel Aranda. Zwycięskie zdjęcie przedstawia kobietę obejmującą rannego krewnego po antyrządowej demonstracji w Jemenie.Według jury konkursu zdjęcie pracującego dla nowojorskiej gazety najlepiej oddaje ducha "Arabskiej Wiosny" - fali demonstracji, które przetoczyły się w 2011 r. przez kraje arabskie i doprowadziły do obalenia dyktatur w Egipcie, Tunezji i Libii.

World Press Photo to najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs fotografii prasowej. Po ogłoszeniu wyników, co roku ekspozycja zdjęć laureatów konkursu objeżdża w formie wystawy 40 państw. Fotografowie startują w kilkunastu kategoriach, m.in. zdjęcie roku, wydarzenia, ludzie, sport, życie współczesne, życie codzienne, portret, sztuka i rozrywka, natura. Obejmują one fotografie pojedyncze i serie (reportaże).

Polacy często nagradzani

Wśród dotychczasowych laureatów World Press Photo jest dziewiętnastu Polaków. Laury World Press Photo (za pierwsze, drugie bądź trzecie miejsca) zdobyli do tej pory: Roman Pienkowski (1956 r), Zygmunt Wdowiński (1957), Henryk Grzęda (1962 r.), Stanisław Jakubowski (1969 r.), Tadeusz Trapanowski i Krzysztof Niemiec (1975 r.), Józef Czarnecki (1981 r.), Leopold Dzikowski i Grzegorz Rogiński (1985 r.), Chris Niedenthal (1986 r., ma polskie obywatelstwo), Jan Morek (1986 r.), Radosław Sikorski (1989 r.), Witold Krassowski (1992 i 2003 r.), Maciej Skawiński (1998 r.), Rafał Milach (2008), Kacper Kowalski (2009 r.), Filip Ćwik za reportaż z żałoby Polaków po katastrofie smoleńskiej (2011 r.), oraz absolutny polski rekordzista w tym konkursie Tomasz Gudzowaty (1999, 2000, dwukrotnie w 2003, 2006, 2008, 2009 i 2011 r.)

Więcej o:
Komentarze (32)
Polacy wyróżnieni w konkursie World Press Photo
Zaloguj się
 • true.miko

  Oceniono 4 razy 4

  @huston_mamy_problem
  Po tym komentarzu widać że pisał go idiota, co jest dowodem na to że w rzeczywistości internetowej można żyć i odnosić sukcesy nie posiadając mózgu.

 • ajtra

  Oceniono 3 razy 3

  Pieta...

 • pinup

  Oceniono 2 razy 2

  Gratulacje.!

 • samad

  Oceniono 2 razy 2

  dlaczego co roku wygrywa "to samo zdjęcie" ?

 • thaldus

  Oceniono 3 razy 1

  Jak Rutkowski się promuje na ludzkim nieszczęściu to psy na nim wieszają, a tu za to samo nagradzają.
  Samo życie :D

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 15 razy 1

  no cóż, widac od razu że zdjęcia robili ATEISCI - podobnie jak Szymborska są przykładem że można jednak żyć bez tej zarazy - zwanej religią i odnosić sukcesy. Pozdrawiam.

 • cezar85

  0

  też mam aparat,ale cienki jestem bo wolałbym przytulić niż fotografować
  www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5241442

 • dublet

  Oceniono 4 razy 0

  Dlaczego nie wygrała fotka jakiegoś świętego, np. JPII lub Lecha K.?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX