PiS nie lubi Szymborskiej? "Nie kojarzy mi się z polską wierzbą"

Adam Hofman

Adam Hofman (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Czym innym jest biografia, czym innym poezja - tak rzecznik PiS komentuje krytyczne głosy ze swojej partii pod adresem zmarłej poetki. - Ja w jej wierszach nie gustowałam, bo dla mnie ważniejsze jest, aby poeta towarzyszył Polakom w trudnych chwilach narodu - tak tłumaczyła swoją niechęć do zmarłej noblistki jedna z posłanek Prawa i Sprawiedliwości.
- Wisława Szymborska nie towarzyszyła nam w odzyskiwaniu Polski, w odzyskiwaniu suwerenności. Nie pamiętam jej poezji, która by porywała. Miała bardzo lewicowe poglądy, potrafiła bardzo jednostronnie stawać po stronie jednej grupy politycznej - mówiła o zmarłej w ubiegłym tygodniu Wisławie Szymborskiej posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz w Programie I Polskiego Radia.

Szymborska nie kojarzy się z wierzbą

- Jej wiersz, "Nienawiść", który przeczytałam w "Gazecie Wyborczej" w czasach, kiedy niezbędna była lustracja, co dziś widać, pokazywał jej polityczne zaangażowanie po jednej stronie. Wisława Szymborska kojarzy mi się z Noblem, ale nie kojarzy mi się z Polską, z polską wierzbą, nie kojarzy mi się ani z polską przyrodą, ani polską historią. () Poeta ma swoje obowiązki wobec kraju i narodu - mówiła w Jedynce parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości.

- Z całym uznaniem dla urody wielu rodzajów i gatunków literackich Wisławy Szymborskiej, to ona bawiła się słowami, ale ta zabawa mogła się odbyć gdziekolwiek. Ja w jej wierszach nie gustowałam, bo dla mnie ważniejsze jest, aby poeta towarzyszył Polakom w trudnych chwilach narodu - deklarowała Pawłowicz.

Hofman: Każdy ma swoje odczucia

- Nie ma linii Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Wisławy Szmborskiej - zapewniał w Radiu ZET Adam Hofman. Tłumaczył: - Czym innym jest biografia, czym innym poezja. Każdy ma swoje odczucia, jeśli chodzi o poezję, tak samo jest z każdą formą sztuki - malarstwem i przedstawieniami teatralnymi. Każdy ma swoją wrażliwość - mówił rzecznik PiS.

PiS boli poparcie Komorowskiego?

Posła Hofmana krytykował w Radiu ZET Stanisław Żelichowski z PSL: - W przeciwieństwie do pana posła Hofmana trzymam się zasady, że w polskiej kulturze po śmierci nie ocenia się ludzi, to Stwórca ocenia. Marek Siwiec uważa, że PiS nie może przeboleć gestu noblistki: - Są specjaliści od tego, żeby zohydzić każdą postać i każdą sytuację. Jeśli chcemy zohydzić noblistkę, to proszę. Moim zdaniem jednak Prawo i Sprawiedliwość bardziej boli to, że Szymborska poparła kandydaturę Bronisława Komorowskiego niż to, że się przemknęła przez PRL z godnością.

Adam Hofman ripostował: - Nic nas nie boli! Ależ się z pana zrobił specjalista od PiS.

Zobacz także
 • Wisława Szymborska "Szymborska i Tischner już tam sobie dyskutują" [ROZMOWA]
Komentarze (1383)
PiS nie lubi Szymborskiej? "Nie kojarzy mi się z polską wierzbą"
Zaloguj się
 • greg626

  Oceniono 798 razy 632

  Drodzy Forumowicze! Zwracam się do grupy wszystkich malkontentów. Nie ma na świecie drugiego takiego kraju, którego obywatele sami niszczą i negują swoje największe autorytety uznane na całym świecie. Inne narody potrafią cieszyć się ze swoich wielkich autorytetów być z nich dumni i brać z nich przykład. W Polsce czyjś sukces razi, wzbudza agresje zamiast podziwu. Ot taka narodowa cecha. Bezinteresowna polska zawiść. Dziwny Ten Świat, dziwny kraj i dziwni obywatele, chciałoby się zawołać za słowami piosenki Niemena - jakież one ponadczasowe. Pochwalcie się wiec przy tych wszystkich obelżywych wpisach, kim wy jesteście, czym wsławiliście się w swoim życiu, jakie są wasze zasługi i osiągnięcia dla kraju i jakie pochodzenie!!! Tak ochoczo oceniacie innych, pokażcie wiec swoja wielkość, jeżeli takowa istnieje. Podejrzewam ze większość z was malkontentów niestety nic w swoim życiu nie zrobiła i nic nie osiągnęła. Jedynym waszym osiągnięciem jest regularne codzienne wypróżnianie i zatruwanie środowiska swoim jadem. No cóż wygląda na to ze macie mózg kolibra a ręce jak opony. Zrozumienie tego świata jest ponad wasze możliwości. I tak dziwne ze potraficie pisać.

 • onofrio

  Oceniono 351 razy 299

  PiS lubi poezje Herberta. Tak, to był wielki poeta. Podobno nie dostał Nobla tylko dlatego, że Komitet
  Noblowski bał się, że w czasie ceremonii wręczania nagrody może wywołać jakiś skandal.
  Pan Cogito to wielka lekcja bycia przyzwoitym człowiekiem - chylę czoła.

  Pani Szymborska była zwolenniczką Stalina w pewnym okresie swego życia. Ale potem te błędy
  naprawiła. To też wielka poetka - Komitet Noblowski się nie pomylił. Taka bardziej ponadnarodowa,
  uniwersalna. Wielu ludzi rozproszonych po całym świecie kocha jej wiersze. Pomagają im żyć.

  Poezja to wielka kraina: jest tu miejsce i dla Herberta i dla Miłosza i dla Szymborskiej...

 • aganiok102

  Oceniono 85 razy 77

  nie wszystkim dane jest rozumieć poezję, niektórzy zatrzymali się na Mickiewiczu i jego widzeniu patriotyzmu. Boże, jak to dobrze że dałeś nam panią Wisławę i jej poezję. I jak dobrze że pani Szymborska, znając zapewne polskie piekiełko, zadecydowała o swoim pochówku. Bo mielibysmy powtórkę z Miłosza.

 • lamerka

  Oceniono 84 razy 72

  Panie Hofman, Pan za to kojarzy mi sie z najgorszymi polskimi cechami, z polskim piekielkiem, z polskim kombinatorstwem, cwaniactwem i zlodziejstwem - zonka juz zdrowa?

  Poza tym, gdybym chciala poslugiwac sie pisorska logika moglabym powiedziec, ze Panskie nazwisko bardzo niepolsko brzmi, wrecz sugeruje niemieckie korzenie (o zgrozo!), a Pana metody dzialania i latwosc publicznego mowienia nieprawdy kojarza mi sie jednoznacznie z Pana ziomkiem (to pochodzenie niemieckie wynikajace z nazwiska), przynajmniej ziomkiem mentalnym, czyli Goebbelsem, ministrem propagandy II Rzeszy.

  Kiedy widze Pana g... twarz w telewizorze, przelaczam kanal. Bo sie Panem brzydze.

 • frankyy

  Oceniono 75 razy 55

  PIS kojarzy mi się z polskim łajnem, czyli odchodami polskiego bydła, bardzo polskie i patriotyczne.

 • pis-dorn

  Oceniono 49 razy 45

  Zdolnosc kojarzenia pisnietego Adasia - tego od nieroba i pasozyta zerujacego na ZUSie - nie dziwi. Kierunek jego tzw. "zdolnosci" wytycza tow. Jarus, ktory dzielnie wyslal swego blizniaka i 97 pozostalych osob w zaswiaty.

  To, ze glupawy Adas czegos nie pojmuje, nie jest czyms szczegolnie nowym. pis-bolszewickie kiandydaty na Nobla to Rydzyk i jemu podobne, czyli ograniczone, tepe i pis-bolszewicko spolegliwe tandety w bialoczerwonych kalesonach z trokami.

 • nameja

  Oceniono 49 razy 43

  Nie! No musi być bogo-ojczyźniana, mesjanistyczna, tragiczna twórczość, wzniosła, dumna, nieklękająca przed nikim, wielka, narodowa....i jaka tam jeszcze. Wtedy jest ok. Wtedy jest ładna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje