PiS nie lubi Szymborskiej? "Nie kojarzy mi się z polską wierzbą"

05.02.2012 18:49
Adam Hofman

Adam Hofman (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Czym innym jest biografia, czym innym poezja - tak rzecznik PiS komentuje krytyczne głosy ze swojej partii pod adresem zmarłej poetki. - Ja w jej wierszach nie gustowałam, bo dla mnie ważniejsze jest, aby poeta towarzyszył Polakom w trudnych chwilach narodu - tak tłumaczyła swoją niechęć do zmarłej noblistki jedna z posłanek Prawa i Sprawiedliwości.
- Wisława Szymborska nie towarzyszyła nam w odzyskiwaniu Polski, w odzyskiwaniu suwerenności. Nie pamiętam jej poezji, która by porywała. Miała bardzo lewicowe poglądy, potrafiła bardzo jednostronnie stawać po stronie jednej grupy politycznej - mówiła o zmarłej w ubiegłym tygodniu Wisławie Szymborskiej posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz w Programie I Polskiego Radia.

Szymborska nie kojarzy się z wierzbą

- Jej wiersz, "Nienawiść", który przeczytałam w "Gazecie Wyborczej" w czasach, kiedy niezbędna była lustracja, co dziś widać, pokazywał jej polityczne zaangażowanie po jednej stronie. Wisława Szymborska kojarzy mi się z Noblem, ale nie kojarzy mi się z Polską, z polską wierzbą, nie kojarzy mi się ani z polską przyrodą, ani polską historią. () Poeta ma swoje obowiązki wobec kraju i narodu - mówiła w Jedynce parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości.

- Z całym uznaniem dla urody wielu rodzajów i gatunków literackich Wisławy Szymborskiej, to ona bawiła się słowami, ale ta zabawa mogła się odbyć gdziekolwiek. Ja w jej wierszach nie gustowałam, bo dla mnie ważniejsze jest, aby poeta towarzyszył Polakom w trudnych chwilach narodu - deklarowała Pawłowicz.

Hofman: Każdy ma swoje odczucia

- Nie ma linii Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Wisławy Szmborskiej - zapewniał w Radiu ZET Adam Hofman. Tłumaczył: - Czym innym jest biografia, czym innym poezja. Każdy ma swoje odczucia, jeśli chodzi o poezję, tak samo jest z każdą formą sztuki - malarstwem i przedstawieniami teatralnymi. Każdy ma swoją wrażliwość - mówił rzecznik PiS.

PiS boli poparcie Komorowskiego?

Posła Hofmana krytykował w Radiu ZET Stanisław Żelichowski z PSL: - W przeciwieństwie do pana posła Hofmana trzymam się zasady, że w polskiej kulturze po śmierci nie ocenia się ludzi, to Stwórca ocenia. Marek Siwiec uważa, że PiS nie może przeboleć gestu noblistki: - Są specjaliści od tego, żeby zohydzić każdą postać i każdą sytuację. Jeśli chcemy zohydzić noblistkę, to proszę. Moim zdaniem jednak Prawo i Sprawiedliwość bardziej boli to, że Szymborska poparła kandydaturę Bronisława Komorowskiego niż to, że się przemknęła przez PRL z godnością.

Adam Hofman ripostował: - Nic nas nie boli! Ależ się z pana zrobił specjalista od PiS.

Zobacz także
Komentarze (1383)
Zaloguj się
 • greg626

  Oceniono 798 razy 632

  Drodzy Forumowicze! Zwracam się do grupy wszystkich malkontentów. Nie ma na świecie drugiego takiego kraju, którego obywatele sami niszczą i negują swoje największe autorytety uznane na całym świecie. Inne narody potrafią cieszyć się ze swoich wielkich autorytetów być z nich dumni i brać z nich przykład. W Polsce czyjś sukces razi, wzbudza agresje zamiast podziwu. Ot taka narodowa cecha. Bezinteresowna polska zawiść. Dziwny Ten Świat, dziwny kraj i dziwni obywatele, chciałoby się zawołać za słowami piosenki Niemena - jakież one ponadczasowe. Pochwalcie się wiec przy tych wszystkich obelżywych wpisach, kim wy jesteście, czym wsławiliście się w swoim życiu, jakie są wasze zasługi i osiągnięcia dla kraju i jakie pochodzenie!!! Tak ochoczo oceniacie innych, pokażcie wiec swoja wielkość, jeżeli takowa istnieje. Podejrzewam ze większość z was malkontentów niestety nic w swoim życiu nie zrobiła i nic nie osiągnęła. Jedynym waszym osiągnięciem jest regularne codzienne wypróżnianie i zatruwanie środowiska swoim jadem. No cóż wygląda na to ze macie mózg kolibra a ręce jak opony. Zrozumienie tego świata jest ponad wasze możliwości. I tak dziwne ze potraficie pisać.

 • onofrio

  Oceniono 351 razy 299

  PiS lubi poezje Herberta. Tak, to był wielki poeta. Podobno nie dostał Nobla tylko dlatego, że Komitet
  Noblowski bał się, że w czasie ceremonii wręczania nagrody może wywołać jakiś skandal.
  Pan Cogito to wielka lekcja bycia przyzwoitym człowiekiem - chylę czoła.

  Pani Szymborska była zwolenniczką Stalina w pewnym okresie swego życia. Ale potem te błędy
  naprawiła. To też wielka poetka - Komitet Noblowski się nie pomylił. Taka bardziej ponadnarodowa,
  uniwersalna. Wielu ludzi rozproszonych po całym świecie kocha jej wiersze. Pomagają im żyć.

  Poezja to wielka kraina: jest tu miejsce i dla Herberta i dla Miłosza i dla Szymborskiej...

 • apzdunska

  0

  Kupiłam kolejny tomik poezji W.Szymborskiej aby być bliżej jej WIELKOŚCI!!!!
  ZACHOWAM WYCINKI Z GAZET Z TYCH DNI POŻEGNANIA, TAK SOBIE NA PAMIĄTKĘ..

 • prababka44

  Oceniono 3 razy 3

  Hmmmm....pewnie PIS nie lubi też np. Przybory , czy Młynarskiego :))
  PIS to takie polityczne discopolo.....

 • vikot2

  Oceniono 3 razy 3

  Hofman nie kojarzy mi się z człowiekiem myślącym.
  To chyba oczywista oczywistość.

 • w28

  Oceniono 7 razy 7

  Lepiej fanem zostać Kissu niż zapisać się do PIS-u.
  Lepiej jest wysprzątać Łowicz niż przyjaźnić się z Pawłowicz.
  Lepiej torsji dostać z rana niż wsłuchiwać się w Hofmana.
  Lepiej mieć na czole krosty niż pisowców czytać posty.
  Lepsza w fajce słaba trawa niż stronnicy Jarosława.
  Lepiej się udławić ptysiem niźli posłem zostać w PIS-e.
  itd

 • uookasz

  Oceniono 5 razy 5

  PiS nikogo nie lubi

 • cezar85

  0

  teraz zapytajcie dodę co myśli o twórczości Madonny

 • eptesicus

  Oceniono 1 raz -1

  Wolacy! Nie jesteście Polakami! Gardzicie wszystkim, z czego Polska słynie w świecie. Co gorsza, nie zależy wam w ogóle, żeby Polska i Polacy odnosili sukcesy, żeby zdobywali poważanie w świecie, uważacie, że to nieważne, że prestiż Polski nieważny. Gotowi jesteście podetrzeć się naszą flagą i nasikać na groby wielkich Polaków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje